کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

رتبه قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

رتبه قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۳ معیار سنجش داوطلبان شرکت کننده در انتخاب رشته می باشد. داوطلبان پیش از انجام فرآیند انتخاب رشته باید رتبه قبولی انتخاب رشته سال های گذشته رشته مورد نظر خود آگاهی یابند. اطلاع از این رتبه‌ها به داوطلبان دید خوبی به وضعیت خود در قبولی خود با توجه رتبه و تراز کسب شده خود خواهند داشت. بر همین اساس در ادامه به بررسی تمامی رتبه قبولی انتخاب رشته دانشگاهی 1403 پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید. 

 

رتبه قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

معیار سنجش داوطلبان در قبولی کنکور سراسری بر اساس رتبه قبولی کنکور و تراز کسب شده در آزمون سراسری می باشد. پس از اعلام نتایج آزمون سراسری داوطلبان رتبه و تراز برای هر داوطلب در کارنامه اولیه اش درج گردیده است.

داوطلبان بر اساس این کارنامه در صورت مجاز بودن در دوره های مختلف اعم ار روزانه و شبانه، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد می توانند فرآیند انتخاب رشته را انجام دهند. در ادامه این مقاله رتبه قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ تمامی رشته های دانشگاهی را بررسی کرده ایم. 

 

رتبه  قبولی رشته های کنکور تجربی ۱۴۰۳

در گروه تجربی هر ساله متقاضیان بسیاری وارد پروسه انتخاب رشته می شوند. داوطلبان می توانند جهت انتخاب رشته خود در کنار تحلیل کارنامه از آخرین رتبه قبولی کنکور سال های گذشته نیز استفاده نمایند. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور تجربی و کارنامه کنکور تجربی کلیک کنید.

رتبه قبولی انتخاب رشته گروه تجربی
رتبه قبولی پزشکی رتبه قبولی مامایی
رتبه قبولی دندانپزشکی رتبه قبولی پرتوشناسی رادیولوژی
رتبه قبولی داروسازی رتبه قبولی علوم تغذیه
رتبه قبولی دامپزشکی رتبه قبولی کاردرمانی
رتبه قبولی پرستاری رتبه قبولی گفتار درمانی
رتبه قبولی فیزیوتراپی رتبه قبولی اعضای مصنوعی
رتبه قبولی اتاق عمل رتبه قبولی بهداشت عمومی کنکور
رتبه قبولی شنوایی شناسی رتبه قبولی مهندسی بهداشت حرفه ای
رتبه قبولی علوم آزمایشگاهی رتبه قبولی پروتز دندانی کنکور
رتبه قبولی مهندسی بهداشت محیط رتبه قبولی بینایی سنجی

 

رتبه قبولی کنکور ریاضی ۱۴۰۳

در کنکور سراسری و در گروه امتحانی ریاضی، رشته های مختلف در سه گروه ارائه می گردد. در جدول زیر آخرین رتبه قبولی کنکور سراسری 1403 رشته های مختلف را در دو سال گذشته برایتان آورده ایم. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور ریاضی و کارنامه کنکور ریاضی کلیک کنید.

رتبه قبولی انتخاب رشته گروه ریاضی
رتبه قبولی مهندسی کامپیوتر رتبه قبولی مهندسی پزشکی
رتبه قبولی مهندسی برق رتبه قبولی مهندسی نفت
رتبه قبولی مهندسی شیمی کنکور رتبه قبولی مهندسی معماری
رتبه قبولی مهندسی هوافضا رتبه قبولی مهندسی صنایع
رتبه قبولی مهندسی مکانیک کنکور رتبه قبولی مهندسی عمران
رتبه قبولی مهندسی مواد و متالورژی رتبه قبولی مهندسی معدن
رتبه قبولی مهندسی پلیمر رتبه قبولی شیمی محض

 

رتبه لازم قبولی کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۳

در جدول زیر تعدادی از آخرین رتبه قبولی کنکور رشته های گروه انسانی را می توانید بررسی کنید و جهت تخمین شانس قبولی تان از آن استفاده نمایید. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور انسانی و کارنامه قبولی کنکور انسانی کلیک کنید. 

رتبه قبولی انتخاب رشته گروه انسانی 
رتبه قبولی حسابداری کنکور رتبه قبولی مدیریت دولتی
رتبه قبولی روانشناسی رتبه قبولی اقتصاد
رتبه قبولی حقوق رتبه قبولی مدیریت بازرگانی
رتبه قبولی زبان و ادبیات عربی رتبه قبولی مدیریت مالی
رتبه قبولی زبان و ادبیات فارسی رتبه قبولی علوم سیاسی
رتبه قبولی جامعه شناسی رتبه قبولی مدیریت صنعتی

 

رتبه لازم قبولی کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۳

در جدول زیر تعدادی از آخرین رتبه قبولی کنکور رشته های گروه انسانی را می توانید بررسی کنید و جهت تخمین شانس قبولی تان از آن استفاده نمایید. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور هنر و کارنامه قبولی کنکور هنر کلیک کنید. 

رتبه قبولی انتخاب رشته گروه هنر
رتبه قبولی نقاشی رتبه قبولی طراحی صنعتی
رتبه قبولی سينما رتبه قبولی بازيگری
رتبه قبولی نوازندگی موسيقی ايرانی رتبه قبولی طراحی لباس
رتبه قبولی آهنگسازی رتبه قبولی عکاسی
رتبه قبولی صنایع دستی رتبه قبولی ارتباط تصويری
رتبه قبولی مجسمه سازی رتبه قبولی ادبيات نمايشی
رتبه قبولی نوازندگی موسيقی جهانی 

 

رتبه و تراز کارنامه سراسری چیست

با توجه به تعداد سوالاتی که در هر درس پاسخ می دهید و درجه سختی سوال هایی که پاسخ داده اید، یک نمره تراز در هر درس، به صورت مجزا و سپس یک نمره تراز کل خواهید داشت. رتبه قبولی کنکور انتخاب رشته 1403 براساس نمره تراز کل داوطلبین، ساخته می شوند. به این ترتیب که بالاترین نمره تراز و سپس به ترتیب نمرات بالاتر دیگر، رتبه 2، 3 و …. را به خود اختصاص می دهند.

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

رتبه و تراز در زیر گروه ها

هر یک از رشته های امتحانی در آزمون سراسری، دارای زیر گروه هایی هستند که اهمیت و ضریب دروس مختلف، در آنها متفاوت خواهد بود. شما در هریک از این زیر گروه ها، نمره تراز و رتبه قبولی کنکور ۱۴۰۳ متفاوتی را دریافت می کنید که نشان می دهد، توانایی شما در رابطه با رشته های هر زیر گروه و به تبع آن، شانس قبولی شما در هر رشته، چقدر خواهد بود.

ممکن است دو داوطلب که رتبه‌قبولی کنکور نسبتا یکسانی آورده اند، در یک زیر گروه مشخص، نمرات تراز متفاوتی داشته باشند، زیرا یکی از آنها در درس (A)، عملکرد خوبی داشته است اما دیگری در این درس ضعیف تر عمل کرده است. احتمال قبولی دانش آموزی که نمره تراز بهتری داشته است، در رشته های مربوط به این زیر گروه، بالاتر است، حتی اگر رتبه‌نهایی وی، ضعیف تر از داوطلب دیگر باشد. در نتیجه در زمان انتخاب رشته، می بایست به تراز خود در هر زیر گروه توجه داشته باشید.

 

تفاوت انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد و سراسری، تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که آشنایی با تمامی آنها و درنظر گرفتن همه جوانب در کنار هم، احتیاج به تجربه بالایی در این زمینه دارد. به همین خاطر معمولا توصیه می شود برای انجام انتخاب رشته خود، با یک مشاور تحصیلی مطمئن مشورت کنید. مدیریت اشتباه می تواند باعث از بین رفتن زحمات یک ساله شما بشود.

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری در سایت سازمان سنجش sanjesh.org انجام می گیرد اما انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت سنحش و پذیرش دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir انجام میگیرد.

توجه داشته باشید که انتخاب رشته، رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی در سایت سازمان سنجش همراه با رشته‌های دانشگاه‌های سراسری در سایت سازمان سنجش انجام می گیرد.

 

به رتبه در سهمیه دقت کنید

بررسی انتخاب رشته در دانشگاه سراسری در اغلب موارد بر اساس رتبه قبولی کنکور سراسری در سهمیه خواهد بود. بدین صورت که شما با متقاضیانی رقابت می کنید که با آن ها یک سهمیه مشترک دارید.

البته پذیرش در برخی رشته های دانشگاه های سراسری نیز به صورت کشوری انجام می شود و به ترتیب رتبه کل و بر اساس اولویت بندی هر دانش آموز صورت می گیرد. به این ترتیب که ابتدا 150 انتخاب رتبه 1 کشوری و سپس رتبه 2، 3 و الی آخر بررسی می شوند.

به همین خاطر معمولا توصیه می شود که در انتخاب رشته دانشگاه سراسری، اولویت های نخست را به علاقمندی های اصلی خود اختصاص دهید. چرا که در صورت قبول نشدن در آنها، شانس قبولی شما کاهش پیدا نمی کند و سایر انتخاب هایتان بررسی خواهد شد.

در نتیجه آنچه در انتخاب رشته اهمیت دارد، رتبه‌ی شما است. که البته رتبه قبولی انتخاب رشته، از تراز شما ساخته می شود و چیزی جدای از آن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

 

رتبه قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۳ | به نمره تراز دقت کنید

در کنکور سراسری، دانش آموزان با توجه به شهر محل سکونت‌شان، رتبه‌ی مشخصی در سهمیه دریافت می کنند و برای انتخاب رشته نیز، رتبه‌ی فرد در سهمیه مورد بررسی قرار می گیرد. اما در دانشگاه آزاد، به دلیل نبود سهمیه مناطق، ملاک انتخاب رشته، رتبه قبولی کشوری کنکور سراسری داوطلب خواهد بود.

اما در نظر گرفتن نمره تراز داوطلب، در هر زیر گروه، به نسبت رتبه‌کل، دقت بیشتری دارد. زیرا همانطور که گفته شد، میان دو داوطلبی که اختلاف رتبه‌هایشان با یکدیگر نسبتا کم است، و هر دو متقاضی یک رشته خاص هستند، احتمال قبولی داوطلبی که تراز بالاتری در آن زیر گروه دارد، بیشتر است. حتی اگر وی رتبه قبولی کنکور ضعیف تری نسبت به نفر قبل داشته باشد.

بخوانید: راهنما جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

مشاوره رتبه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

یکی از مواردی که در سال های متوالی در میان انتخاب رشته کنندگان گروه های مختلف دیده می شود، این است که از آخرین رتبه قبولی کنکور سال های گذشته جهت انتخاب رشته خود استفاده می کنند. می توان گفت این کار زمانی کاملا درست است و به نتیجه می رسد که موارد دیگر نیز بررسی شود. چراکه هر ساله موارد مختلفی همچون ظرفیت رشته های ارائه شده، تغییر انتخاب متقاضیان و … ممکن است آخرین رتبه‌قبولی انتخاب رشته تا حدودی تعییر کند.

شما عزیزان می توانید در هنگام انجام انتخاب رشته خود در هر گروه امتحانی، از یک مشاوره کمک بگیرید تا این موارد را برای شما بررسی و تحلیل کند، تا اگر از آخرین رتبه قبولی کنکور سال های گذشته استفاده می کند در جهت درست و کارآمد باشد. مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل با چندین سال سابقه در زمینه مشاوره انتخاب رشته آماده پاسخگویی به سوالات شما داوطلبان عزیز می باشد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رتبه قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 رشته می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. متقاضیان کنکور سراسری از آخرین رتبه قبولی کنکور سال گذشته چگونه می توانند استفاده کنند؟

    متقاضیان می توانند به کمک آخرین رتبه قبولی سال‌های گذشته در مورد رشته مورد علاقه شان، میزان شانس قبول شدن خود را تخمین زنند.

  2. در انتخاب رشته کنکور سراسری رتبه اهمیت بیشتری دارد یا تراز؟

    رتبه هر داوطلب از تراز وی بدست می آید. اما در قبولی دانشگاه سراسری رتبه‌ی داوطلب اهمیت دارد برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر اساس تراز پذیرش انجام می شود.

  3. اگر دو داوطلب یک رشته و دانشگاه واحد را انتخاب کنند، شانس قبولی کدام یک بیشتر است؟

    داوطلبی در زیر گروه انتخابی، تراز بهتری را کسب کرده باشد.

کانال تلگرام تحصیلی     

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره