کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

رتبه قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

رتبه قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۱ معیار سنجش داوطلبان شرکت کننده در انتخاب رشته می باشد. داوطلبان پیش از انجام فرآیند انتخاب رشته باید رتبه قبولی انتخاب رشته سال های گذشته رشته مورد نظر خود آگاهی یابند. اطلاع از این رتبه‌ها به داوطلبان دید خوبی به وضعیت خود در قبولی خود با توجه رتبه و تراز کسب شده خود خواهند داشت. بر همین اساس در ادامه به بررسی تمامی رتبه قبولی رشته های دانشگاهی پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید. 

رتبه قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

معیار سنجش داوطلبان در قبولی کنکور سراسری بر اساس رتبه و تراز کسب شده در آزمون سراسری می باشد. پس از اعلام نتایج آزمون سراسری داوطلبان رتبه و تراز برای هر داوطلب در کارنامه اولیه اش درج گردیده است.

داوطلبان بر اساس این کارنامه در صورت مجاز بودن در دوره های مختلف اعم ار روزانه و شبانه، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد می توانند فرآیند انتخاب رشته را انجام دهند. در ادامه این مقاله رتبه قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱  تمامی رشته های دانشگاهی را بررسی کرده ایم. 

رتبه  قبولی رشته های کنکور تجربی 1401

در زیرگروه تجربی هر ساله متقاضیان بسیاری وارد پروسه انتخاب رشته می شوند. داوطلبان می توانند جهت انتخاب رشته خود در کنار تحلیل کارنامه از آخرین رتبه کنکور سال های گذشته نیز استفاده نمایند. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور تجربی و کارنامه کنکور تجربی کلیک کنید.

رتبه قبولی پزشکی ۱۴۰۰

رتبه قبولی پزشکی 99

رتبه قبولی پزشکی پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی پزشکی پردیس 99

رتبه قبولی پزشکی پردیس 99

رتبه قبولی دندانپزشکی ۱۴۰۰

رتبه قبولی دندانپزشکی 99

رتبه قبولی دندانپزشکی پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی دندانپزشکی پردیس 99

رتبه قبولی داروسازی ۱۴۰۰

رتبه قبولی داروسازی 99

رتبه قبولی داروسازی پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی داروسازی پردیس 99

رتبه قبولی دامپزشکی ۱۴۰۰

رتبه قبولی دامپزشکی 99

رتبه قبولی پرستاری ۱۴۰۰

رتبه قبولی پرستاری پردیس 99

رتبه قبولی پرستاری پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی پرستاری پردیس 99

رتبه قبولی بینایی سنجی ۱۴۰۰

رتبه قبولی بینایی سنجی 99

رتبه قبولی بینایی سنجی پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی بینایی سنجی پردیس 99

رتبه قبولی اتاق عمل ۱۴۰۰

رتبه قبولی اتاق عمل 99

رتبه قبولی اتاق عمل پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی اتاق عمل پردیس 99

رتبه قبولی فیزیو تراپی ۱۴۰۰

رتبه قبولی فیزیوتراپی 99

رتبه قبولی فیزیو تراپی پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی فیزیو تراپی پردیس 99

رتبه قبولی شنوایی شناسی ۱۴۰۰

رتبه قبولی شنوایی شناسی 99

رتبه قبولی شنوایی شناسی پردیس ۱۴۰۰

رتبه قبولی شنوایی شناسی پردیس 99

 

رتبه قبولی کنکور ریاضی ۱۴۰۱

در کنکور سراسری و در زیرگروه امتحانی ریاضی، رشته های مختلف در سه گروه ارائه می گردد. در جدول زیر آخرین رتبه قبولی کنکور سراسری رشته های مختلف را در دو سال گذشته برایتان آورده ایم. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور ریاضی و کارنامه کنکور ریاضی کلیک کنید.

رتبه لازم قبولی کنکور سراسری انسانی 1401

در جدول زیر تعدادی از آخرین رتبه و تراز قبولی رشته های زیرگروه انسانی را می تواتید بررسی کنید و جهت تخمین شانس قبولی تان از آن استفاده نمایید. برای مشاهده رتبه قبولی کنکور انسانی و کارنامه قبولی کنکور انسانی کلیک کنید. 

رتبه و تراز کارنامه سراسری چیست

با توجه به تعداد سوالاتی که در هر درس پاسخ می دهید و درجه سختی سوال هایی که پاسخ داده اید، یک نمره تراز در هر درس، به صورت مجزا و سپس یک نمره تراز کل خواهید داشت. رتبه قبولی کنکور1401 براساس نمره تراز کل داوطلبین، ساخته می شوند. به این ترتیب که بالاترین نمره تراز، رتبه یک، و سپس به ترتیب نمرات بالاتر دیگر، رتبه 2، 3 و …. را به خود اختصاص می دهند.

رتبه و تراز در زیر گروه ها

هر یک از رشته های امتحانی در آزمون سراسری، دارای زیر گروه هایی هستند که اهمیت و ضریب دروس مختلف، در آنها متفاوت خواهد بود. شما در هریک از این زیر گروه ها، نمره تراز و رتبه قبولی کنکور متفاوتی را دریافت می کنید که نشان می دهد، توانایی شما در رابطه با رشته های هر زیر گروه و به تبع آن، شانس قبولی شما در هر رشته، چقدر خواهد بود.

ممکن است دو داوطلب که رتبه های نسبتا یکسانی آورده اند، در یک زیر گروه مشخص، نمرات تراز متفاوتی داشته باشند، زیرا یکی از آنها در درس (A)، عملکرد خوبی داشته است اما دیگری در این درس ضعیف تر عمل کرده است. احتمال قبولی دانش آموزی که نمره تراز بهتری داشته است، در رشته های مربوط به این زیر گروه، بالاتر است، حتی اگر رتبه نهایی وی، ضعیف تر از داوطلب دیگر باشد. در نتیجه در زمان انتخاب رشته، می بایست به تراز خود در هر زیر گروه توجه داشته باشید.

تفاوت انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد و سراسری، تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که آشنایی با تمامی آنها و درنظر گرفتن همه جوانب در کنار هم، احتیاج به تجربه بالایی در این زمینه دارد. به همین خاطر معمولا توصیه می شود برای انجام انتخاب رشته خود، با یک مشاور تحصیلی مطمئن مشورت کنید. مدیریت اشتباه می تواند باعث از بین رفتن زحمات یک ساله شما بشود.

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری در سایت سازمان سنجش sanjesh.org انجام می گیرد اما انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت سنحش و پذیرش دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir انجام میگیرد.

توجه داشته باشید که انتخاب رشته، رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی در سایت سازمان سنجش همراه با رشته‌های دانشگاه‌های سراسری در سایت سازمان سنجش انجام می گیرد.

رتبه قبولی کنکور سراسری 1401 | به رتبه در سهمیه دقت کنید

بررسی انتخاب رشته در دانشگاه سراسری در اغلب موارد بر اساس رتبه قبولی کنکور سراسری در سهمیه خواهد بود. بدین صورت که شما با متقاضیانی رقابت می کنید که با آن ها یک سهمیه مشترک دارید.

البته پذیرش در برخی رشته های دانشگاه های سراسری نیز به صورت کشوری انجام می شود و به ترتیب رتبه کل و بر اساس اولویت بندی هر دانش آموز صورت می گیرد. به این ترتیب که ابتدا 150 انتخاب رتبه 1 کشوری و سپس رتبه 2، 3 و الی آخر بررسی می شوند.

به همین خاطر معمولا توصیه می شود که در انتخاب رشته دانشگاه سراسری، اولویت های نخست را به علاقمندی های اصلی خود اختصاص دهید. چرا که در صورت قبول نشدن در آنها، شانس قبولی شما کاهش پیدا نمی کند و سایر انتخاب هایتان بررسی خواهد شد.

در نتیجه آنچه در انتخاب رشته کنکور سراسری اهمیت دارد، رتبه شما است. که البته رتبه، از تراز شما ساخته می شود و چیزی جدای از آن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

رتبه لازم قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۱ | به نمره تراز دقت کنید

در کنکور سراسری، دانش آموزان با توجه به شهر محل سکونت‌شان، رتبه مشخصی در سهمیه دریافت می کنند و برای انتخاب رشته نیز، رتبه‌ی فرد در سهمیه مورد بررسی قرار می گیرد. اما در دانشگاه آزاد، به دلیل نبود سهمیه مناطق، ملاک انتخاب رشته، رتبه قبولی کشوری کنکور سراسری داوطلب خواهد بود.

اما در نظر گرفتن نمره تراز داوطلب، در هر زیر گروه، به نسبت رتبه کل، دقت بیشتری دارد. زیرا همانطور که گفته شد، میان دو داوطلبی که اختلاف رتبه هایشان با یکدیگر نسبتا کم است، و هر دو متقاضی یک رشته خاص هستند، احتمال قبولی داوطلبی که تراز بالاتری در آن زیر گروه دارد، بیشتر است. حتی اگر وی رتبه ضعیف تری نسبت به نفر قبل داشته باشد.

بخوانید: راهنما جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مشاوره رتبه قبولی کنکور سراسری 1401

یکی از مواردی که در سال های متوالی در میان انتخاب رشته کنندگان زیرگروه های مختلف دیده می شود، این است که از آخرین رتبه قبولی کنکور سال های گذشته جهت انتخاب رشته خود استفاده می کنند. می توان گفت این کار زمانی کاملا درست است و به نتیجه می رسد که موارد دیگر نیز بررسی شود. چراکه هر ساله موارد مختلفی همچون ظرفیت رشته های ارائه شده، تغییر انتخاب متقاضیان و … ممکن است آخرین رتبه قبولی انتخاب رشته تا حدودی تعییر کند.

شما عزیزان می توانید در هنگام انجام انتخاب رشته خود در هر زیرگروه امتحانی، از یک مشاوره کمک بگیرید تا این موارد را برای شما بررسی و تحلیل کند، تا اگر از آخرین رتبه قبولی کنکور سال های گذشته استفاده می کند در جهت درست و کارآمد باشد. مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل با چندین سال سابقه در زمینه مشاوره انتخاب رشته آماده پاسخگویی به سوالات شما داوطلبان عزیز می باشد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه رتبه لازم قبولی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 رشته می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

متقاضیان کنکور سراسری از آخرین رتبه قبولی کنکور سال گذشته چگونه می توانند استفاده کنند؟

متقاضیان می توانند به کمک آخرین رتبه‌های قبولی کنکور سال‌های گذشته در مورد رشته مورد علاقه شان، میزان شانس قبول شدن خود را تخمین زنند.

در انتخاب رشته کنکور سراسری رتبه اهمیت بیشتری دارد یا تراز؟

رتبه هر داوطلب از تراز وی بدست می آید. اما در قبولی دانشگاه سراسری رتبه‌ی داوطلب اهمیت دارد برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر اساس تراز پذیرش انجام می شود.

اگر دو داوطلب یک رشته و دانشگاه واحد را انتخاب کنند، شانس قبولی کدام یک بیشتر است؟

داوطلبی در زیر گروه انتخابی، تراز بهتری را کسب کرده باشد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره