انتخاب رشته کنکور سراسریکنکور سراسری

آخرین رتبه و تراز قبولی رشته زبان و ادبیات عربی 98-99 | دانشگاه های سراسری

از میان داوطلبان گروه انسانی تعداد زیادی به رشته زبان و ادبیات عربی علاقه دارند. در هر سال رتبه قبولی در این رشته با سالهای قبل متفاوت است. هر داوطلب با اطلاع یافتن از رتبه و تراز قبولی سالهای قبل میتواند به صورت حدودی شانس قبولی خود را در کدرشته محل مورد نظر تعیین بکند. درادامه به بررسی رتبه و تراز قبولی رشته زبان و ادبیات عربی در سالهای گذشته میپردازیم. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

داوطلبانی که به دنبال اطلاعات دقیق تر و کامل تری از کارنامه های قبولی در رشته زبان و ادبیات عربی هستند می توانند با تیم مشاوره ،برنامه ریزی و انتخاب رشته مرکز مشاوره تحصیلی دانتل از طریق شماره تلفن 02146291403 تماس حاصل نمایند.

 

رتبه و تراز قبولی زبان و ادبیات عربی | معرفی رشته 

رشته زبان و ادبیات عربی جزو گروه آزمایشی علوم انسانی میباشد. هدف این رشته آشنا کردن دانشجو با اصول و فنون ترجمه عربی به فارسی و برعکس، متون نظم و نثر، عروض و قافیه ی ادبیات عربی، تاریخ ادبیات عرب میباشد.
زمان انتخاب رشته به این نکته توجه داشته باشید که رشته زبان و ادبیات عربی که در دانشگاه تدریس می شود با کتاب عربی که در مدارس میخواندید فرق بسیار زیادی دارد و با هم قبل قیاس نیست. کتاب عربی مدارس بیشتر به آموزش قواعد و صرف و نحو میپرداخت ولی در دانشگاه به این رشته نگاه تخصصی شده است.

توانایی مورد نیاز و قابل توصیه

اولین و مهم ترین نکته برای تحصیل در هر رشته علاقه و انگیزه است. پس افراد برای انتخاب این رشته و تحصیل در آن باید علاقه و انگیزه کافی داشته باشند.

دانشجوی رشته زبان و ادبیات عربی هم باید به ادبیات فارسی مسلط باشد هم زبان عربی. زبان فارسی و عربی به شدت با هم آمیخته شده اند و شباهت های زیادی باهم دارند این درآمیختگی به حدی است که بسیازی از ما به زبان عربی به عنوان یک زبان بیگانه نگاه نمیکنیم. به همین علت در بیشتر دانشگاه ها این دو رشته در دانشکده ادبیات تدریس میشوند و درکنار یکدیگر قرار دارند.
یکی از تفاوت های زبان عربی با زبان خارجه دیگر این است که زبان عربی فقط از بین داوطلبان گروه انسانی دانشجو می پذیرد. مسئولان پیشنهاد داده اند که این رشته هم مانند دیگر زبان های خارجه باید از بین گروه های آزمایشی دیگر هم دانشجو بپذیرد. چون امکان دارد داوطلبی رشته ریاضی خوانده باشد ولی به زبان عربی تسلط کافی داشته باشد و بتواند در این رشته موفق باشد.

رتبه و تراز قبولی زبان و ادبیات عربی | بررسی بازار کار

این رشته در ایران بازار کاری خوبی دارد و یافتن شغل مرتبط با این رشته به میزان توانمندی و تخصص در این رشته وابسته است. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به تدریس در آموزش و پرورش یا موسسات خصوصی بپردازند. هم چنین میتوانند در زمینه زبان و ادبیات عربی پژوهش و تحقیق کنند.
فارغ التحصیلان این رشته میتوانند با شرکت در آزمون های قوه قضائیه و قبولی در آن مجوز تاسیس داراترجمه را بگیرند و به عنوان مترجم رسمی دادگستری مشغول به کار شوند. دقت کنید هر ساله فقط تعداد اندکی میتوانند در این آزمون قبول شوند و مجوز دریافت کنند.
افراد علاقه مند به مشاغل آزاد میتوانند کتاب های عربی را ترجمه کنند.
فارغ التحصیلان با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری میتوانند در دانشگاه ها تدریس کنند.

رتبه و تراز قبولی زبان و ادبیات عربی | دانشگاه سراسری

رشته دانشگاه دوره رتبه در منطقه 1 رتبه در منطقه 2 رتبه در منطقه 3
زبان و ادبیات عربی دانشگاه الزهرا(س) – تهران روزانه 3967 65600 7799
زبان و ادبیات عربی دانشگاه فردوسی – مشهد روزانه 1083 6445
زبان و ادبیات عربی دانشگاه فردوسی – مشهد شبانه 4200 14872
زبان و ادبیات عربی دانشگاه كردستان – سنندج روزانه 24719 21136
زبان و ادبیات عربی دانشگاه كردستان – سنندج شبانه 38111 45992
زبان و ادبیات عربی دانشگاه تهران روزانه 2673 1792
زبان و ادبیات عربی دانشگاه علامه طباطبایی – تهران روزانه 6098 5740
زبان و ادبیات عربی دانشگاه تهران (محل تحصیل قم) روزانه 6596 7038 5350
زبان و ادبیات عربی دانشگاه قم روزانه 46231 2123 20720
زبان و ادبیات عربی دانشگاه یزد روزانه 13132 16733
مترجمی زبان عربی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) – قزوین روزانه 5293 11859
زبان و ادبیات عربی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) – قزوین روزانه 5340 15700 14428

برای دریافت مشاوره در زمینه رتبه و تراز قبولی رشته زبان و ادبیات عربی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره