کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ در دو مرحله شامل نتایج اولیه و نتایج نهایی منتشر می گردد. با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو مرحله برگزار می شود، نتیجه اولیه کنکور سراسری 1402 دی ماه در نیمه دوم اسفند ماه و نتیجه اولیه کنکور سراسری تیرماه نیز در نیمه دوم مرداد ماه اعلام می گردد. نتایج نهایی‌ کنکور سراسری نیز در شهریور ماه اعلام می‌شود. در ادامه این مقاله از سایت دانتل کو قصد داریم به بررسی زمان و نحوه دریافت نتایج کنکور سراسری 1402 بپردازیم.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 طبق گفته های رییس سازمان سنجش در 3 مهر ماه در هفته آینده می باشد.

 

اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

پس از برگزاری آزمون سراسری 1402 متقاضیان می توانند از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی “sanjesh.org” از نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ مطلع شوند. مطابق روال سال‌های گذشته، نتایج آزمون سراسری طی دو مرحله منتشر شده‌ و در اختیار داوطلبان کنکور سراسری قرار می گیرد. در سال 1402 با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو نوبت در بازه های زمانی تیر و دی ماه برگزار می شود، بدیهی است که نتایج اولیه کنکور نیز در دو نوبت اعلام گردد.

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری نیز پس از یک ماه از انتخاب‌رشته، منتشر و کارنامه در سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد. داوطلبانی که در کدرشته محل دانشگاه آزاد را انتخاب کرده‌اند برای مشاهده نتایج نهایی دانشگاه آزاد باید به سایت azmoon.org مراجعه نمایند. 

در ادامه قصد داریم با توجه به تغییراتی که در روند برگزاری آزمون سراسری اعمال شده‌ است، به زمان و نحوه اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 در هر یک از دو نوبت برگزاری آزمون در دی و تیرماه بپردازیم.

 

زمان اعلام نتایج کنکور تیر ماه نوبت دوم 1402

سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور سراسری 1402 در تیرماه، اقدام به تصحیح پاسخ برگ های تمامی شرکت کنندگان در این آزمون می نماید. پس از یک بازه زمانی کوتاه، نتایج اولیه در قالب یک کارنامه اصلی داوطلبان برای متقاضیان دانشگاه سراسری و آزاد در سایت سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org  منتشر می گردد.

نتایج کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ در ۲۷ مرداد ماه منتشر شد.

تمامی شرکت کنندگان در یکی از رشته‌های ریاضی، انسانی، تجربی، هنر و زبان، می‌توانند همزمان با انتشار نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. پس از وارد کردن اطلاعات اولیه کنکور سراسری 1402 کارنامه خود را دریافت و مشاهده نمایند. کارنامه شامل اطلاعات مهمی شامل رتبه، نمره آزمون، درصد های قبولی در هر درس و … است. پس از اعلام جواب کنکور متقاضیان می توانند وارد مرحله انتخاب رشته‌ شوند. 

متقاضیان علاقه مند دانشگاه آزاد، چنانچه به کد انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی داشته باشند، می توانند با مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir مراحل انتخاب رشته خود را انجام دهند و در نهایت نیز نتیجه نهایی را از این سایت دریافت کنند.

 

اعلام دو مرحله ای اعلام نتیجه اولیه کنکور

بر اساس اخرین اطلاعیه های سازمان سنجش نتایج اولیه کنکور سراسری به در دو مرحله منتشر خواهد شد. در مرحله اول فقط نمره آزمون داوطلبان که درصد و تراز داوطلب (بدون تاثیر سوابق تحصیلی) منتشر خواهد شد.

پس از بازه چند روزه کارنامه نهایی داوطلبان همراه با تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی منتشر می شود و داوطلبان شرکت کننده در کنکور دی و تیر ماه ۱۴۰۲ می توانند از دریافت نتایج کنکور سراسری اقدام به انتخاب رشته و تکمیل فرم نمایند.

طبق گفته های رییس اداره آزمون های مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، سوابق تحصیلی دانش آموزان برای سازمان سنجش ارسال شده است تا با اعمال اثر بر روی کارنامه داوطلبان نتایج نهایی را مشخص نماید. 

ابتدا داوطلبان باید به سایت my.medu.ir مراجعه کرده و سوابق تحصیلی و هویتی خود را تایید کنند. چنانچه در سوابق تحصیلی مغایرتی وجود داشته باشد بایستی آن را اعلام کرده تا بررسی شود تا سوابق تحصیلی به درستی در اختیار سازمان سنجش قرار گیرد. 

در سال های گذشته سوابق تحصیلی از طریق حافظه جانبی در اختیار سازمان سنجش قرار می گرفت اما از این پس از طریق پنجره واحد خدمات دولت، دسترسی برای سازمان سنجش ایجاد می شود. با توجه به وضعیت متفاوت داوطلبان در کنکور سراسری (برخی داوطلبان در هر دو کنکور شرکت کرده، برخی در هر دو کنکور در رشته های مختلف شرکت کرده و برخی دیگر تنها در یک کنکور شرکت کرده‌اند) بایستی ابتدا وضعیت مشخص شده و سپس اثر سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ محاسبه گردد. 

داوطلبانی که در امتحانات نهایی خرداد قبول نشده اند و در شهریور ماه مجددا امتحان داده‌اند تاثیر آن دروس برای شان اعمال نمی شود.

 

زمان اعلام نتایج کنکور دی ماه نوبت اول 1403

کنکور سراسری 1402 دوبار در سال برگزار می گردد. نوبت اول کنکور سراسری 1402 در دی ماه 1401 برگزار شد. داوطلبانی که در آزمون سراسری دی ماه شرکت کرده اند، می توانند در نیمه دوم اسفند ماه از نتایج کنکور سراسری خود مطلع شوند. 

پیش بینی می شود نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۲ در روزهای آینده اعلام شود. به محض اعلام در این بخش از مقاله و کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 این دسته از داوطلبان پس از شرکت در جلسه کنکور سراسری، می توانند در بازه زمانی تعیین شده کارنامه اولیه خود را دریافت کنند. در این کارنامه فقط درصد دروس داوطلبان درج شده است و هیچگونه رتبه یا وضعیت مجاز بودن در آن قرار ندارد. کارنامه دارای رتبه و تراز داوطلبان پیش از انتخاب رشته در مرداد ماه همزمان با نتایج کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ منتشر می شود.

تمامی داوطلبانی که مطابق با کارنامه اولیه کنکور، مجاز به انتخاب‌رشته در هر یک از دوره‌های دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد شده‌اند. باید فرم انتخاب‌رشته دانشگاه های سراسری خود را در سایت سازمان سنجش به نشانی ” sanjesh.org” تکمیل کنند. متقاضیان انتخاب‌رشته در دانشگاه آزاد نیز باید فرم انتخاب‌رشته دانشگاه آزاد خود را در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی “azmoon.org ” تکمیل نمایند.

انتخاب‌رشته داوطلبان کنکور سراسری و شرکت کنندگان در جلسه آزمون دی ماه، همزمان با انتخاب‌رشته شرکت کنندگان در جلسه آزمون تیرماه، در مرداد سال 1402 انجام می شود.

 

نحوه مشاهده جواب کنکور سراسری 1402

چنانچه در زمان دریافت نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ قرار داشته باشیم و قصد دارید نتیجه اولیه خود را دریافت کنید، کافی است طبق مراحل زیر عمل کنید.

1️⃣برای مشاهده نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

نتایج کنکور سراسری

2️⃣بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید.

نتایج کنکور سراسری۳

3️⃣بر روی گزینه اعلام نتایج کلیک کنید. 

نتایج کنکور سراسری

4️⃣بر روی لینک فعال ” کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ” کلیک کنید.

نتایج کنکور سراسری

5️⃣در این مرحله برای دریافت نتایج کنکور سراسری 1402 کد ملی و رمز عبور خود را وارد کنید و وارد سایت شوید.

نتایج کنکور سراسری

6️⃣با درج اطلاعات لازم در محل مورد نظر، داوطلب وارد سامانه خواهد شد. با ورود به سامانه اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، کارنامه کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که رتبه، تراز و وضعیت مجاز به انتخاب رشته آنان را مشخص می‌کند. در کارنامه دوم رتبه نهایی و رتبه درسهمیه را مشاهده خواهید نمود.

نتایج کنکور

نتایج کنکور سراسری   

تحلیل صحیح کارنامه اولیه، به الویت‌ بندی اصولی کد رشته‌ محل های انتخابی کمک می کند. اینگونه داوطلبان می توانند انتخاب رشته‌ ای دقیق و بی عیب و نقص داشته باشند. بنابراین توصیه می کنیم که به رتبه و ترازی که در کارنامه شما درج شده‌ است توجه کنید. ضمن اینکه برای جلوگیری از اشتباهات رایج در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری، به تمامی فاکتورها شامل علاقه، مسافت، هیئت علمی دانشگاه، شهریه دانشگاه ها و … توجه داشته باشید.

 

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ | رفع مشکل با عنوان داوطلب یافت نشد

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری در هر یک از دو نوبت دی و تیرماه، برخی از داوطلبان در ساعات اولیه به سایت سنجش مراجعه می کنند. در ابتدا ممکن است به دلیل شلوغی سرور، برخی متقاضیان با عنوان ” داوطلب یافت نشد ” مواجه شوند.

در صورتی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده‌‌اید و اطلاعات خود را نیز به طور دقیق وارد نموده‌اید، نگران نباشید. این مشکل تنها به دلیل شلوغی سایت ایجاد شده‌ است. چند ساعت بعد مجدد امتحان کنید و نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ خود را از طریق سایت سنجش دریافت نمایید.

 

ورود به مرحله انتخاب‌رشته

پس از دریافت نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ از سایت سازمان سنجش و مجاز شدن به انتخاب رشته کنکور در دوره های مختلف دانشگاه سراسری، وارد مرحله مهم و حساس انتخاب رشته می‌شوید. انتخاب‌رشته در هر کدام از زیرگروه های آزمایشی که برای دانشگاه های سراسری شامل دوره های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی و پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

بهتر است برای الویت بندی انتخاب‌های خود از کمک یک مشاور با تجربه نیز بهره مند شوید. چراکه این فرصت یکبار در اختیار شما قرار می گیرد. اگر اشتباه کوچکی انجام دهید. ممکن است از نتیجه رضایت نداشته باشید. برای مطالعه راهنما کامل انتخاب‌رشته مقاله زیر را مطالعه کنید.

بخوانید: راهنما انتخاب رشته

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو چندین سال در زمینه مشاوره تحصیلی در حال فعالیت و دارای تجربه در زمینه انتخاب‌رشته هستند. از طرفی دریافت مشاوره از مشاوران این مرکز به صورت تلفنی می باشد و شما می توانید در کمترین زمان و با صرفه جویی در زمان و هزینه از مشاوره انتخاب رشته مشاوران این مرکز بهره مند شوید.

 

جواب نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور تا کنون پیرامون زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور 1402 اطلاعیه ای منتشر نکرده است، اما با توجه به روال سال های گذشته پیش بینی می شود نتیجه در شهریور ماه اعلام شود. به محض دریافت اخبار جدید پیرامون زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ زمان دقیق را در این قسمت از مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 طبق گفته های رییس سازمان سنجش در 3 مهر ماه در هفته آینده می باشد.

 

نحوه مشاهده نتایج کنکور 1402 | نهایی

اگر در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری شرکت کرده اید و پس از گذشته یک بازه زمانی تقریبا یک ماهه نتایج انتخاب رشته اعلام شده است، می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

1️⃣ برای دریافت نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

نتایج کنکور سراسری

2️⃣ در این مرحله دریافت نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید.

نتایج کنکور سراسری

3️⃣بر روی لینک فعال “ نتایج نهایی انتخاب‌رشته آزمون سراسری و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۲ ” کلیک کنید. 

4️⃣در این مرحله داوطلبان با دو روش می‌توانند نتایج نهایی کنکور سراسری خود را دریافت کنند.

        ✅اول:‌ داوطلبان باید شماره داوطلبی و شماره شناسنامه

        ✅دوم: شماره پرونده و شماره شناسنامه

شماره داوطلبی پرونده

5️⃣توجه داشته باشید که در زمان دریافت نتایج کنکور سراسری 1402 کارنامه ای برای شما نمایش داده نخواهد شد و چنانچه در کد رشته محلی پذیرفته شده باشید، می توانید در یک ستون کد رشته محل پذیرفته شده و در ستون دوم عنوان رشته، دوره قبولی و محل قبولی خود و چنانچه در هیچ کد رشته محلی پذیرفته نشده باشید می توانید کلمه مردود را مشاهده کنید.

برای دریافت نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد می‌توانید به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنید.

 

اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

داوطلبان پس از دریافت نتایج در صورت اعتراض به کارنامه خود می توانند از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 را ثبت کنند. سازمان سنجش این امکان را فراهم نموده تا همه داوطلبان امکان اعتراض به نتیجه را داشته باشند. شما داوطلبان گرامی چنانچه پس از مشاهده کارنامه خود به آن اعتراض دارید می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید تا از زمان و نحوه ثبت اعتراض مطلع شوید.

داوطلبان از دو روش می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. در روش اول از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش داوطلبان ابتدا در آن عضو و در زمان اعتراض به نتیجه می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. در روش دوم داوطلبان از طریق سایت darkhast.sanjesh.org ثبت نام کرده و پس از دریافت رمز عبور از طریق پیامک می توانند تصویر درخواست خود را در سامانه بارگزاری کنند و اعتراض به نتایج کنکور را ثبت کنند. برای دریافت پاسخ باید به سایت rahgiri.sanjesh.org مراجعه کنند.

 

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری ۱۴۰۲

در صورتی که پس از دریافت نتایج اولیه در آزمون کتبی پذیرفته شده باشید باید در مهلت انتخاب رشته اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید. در این مرحله بسیار مهم است که داوطلبان از نحوه صحیح انتخاب رشته اطلاع کامل داشته باشند.

در صورتی که پس از اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 نام شما در لیست پذیرفته شدگان یک کد رشته محل ثبت شده باشد، باید به سایت دانشگاه مراجعه کرده و از مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت نام مطلع شوید. ثبت نام پذیرفته شدگان ابتدا به صورت اینترنتی بوده و سپس باید در زمان تعیین شده به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه کرده و ثبت نام خود را نهایی نمایید. 

 

مشاوره انتخاب‌رشته کنکور ۱۴۰۲

همانطور که اشاره کرده ایم، شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری 1402 برای دریافت نتایج کنکور سراسری به اطلاعات ثبت نامی خود نیز نیاز دارید، چنانچه اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اید، می توانید جهت بازیابی شماره پرونده و شماره داوطلبی خود از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنید.

تمامی داوطلبانی که در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری شرکت کرده‌ اند، چند روز پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 می توانند کارنامه نهایی خود را دریافت کنند. در کارنامه نهایی جایگاه داوطلب در تمامی رشته‌ های انتخابی نسبت به دیگر داوطلبان مشخص شده‌ است. این گونه با مشخص شدن رتبه داوطلب نسبت به آخرین رتبه پذیرفته‌ شده‌ در سهمیه آزاد، وضعیت قبولی او در دیگر انتخاب هایش نیز مشخص می گردد.

در واقع کارنامه نهایی و یا کارنامه سبز، یک فرصت دوباره را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. این گونه متقاضیانی که از کد رشته‌ محل قبولی خود رضایت ندارند، می توانند درخواست خود را برای بررسی الویت های بعدی و یا تغییر دوره‌ قبولی خود از طریق درخواست اشتباه در انتخاب‌ رشته‌ در سایت سنجش ثبت نمایند.

داوطلبان گرامی چنانچه در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری قبول نشده بودید و یا از رشته قبولی خود راضی نیستید، می توانید شانس خود را در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری امتحان کنید. چنانچه پیرامون انتخاب رشته کنکور سراسری سوالی دارید می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. نتیجه کنکور سراسری برای تمامی متقاضیان در چند مرحله و از طریق چه سایتی اعلام می شود؟

    نتیجه آزمون سراسری در دو مرحله و از طریق سایت سنجش به نشانی ” sanjesh.org ” منتشر می گردد.

  2. آیا نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 برای نوبت اول و نوبت دوم به صورت مجزا اعلام می‌شود ؟

    بله، نتایج اولیه در آزمون نوبت دی ماه در نیمه اسفند و در نوبت تیرماه در نیمه مرداد ماه اعلام می شود.

  3. نحوه دریافت نتایج کنکور سراسری به چه صورت است؟

    نتایج نهایی در شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش قابل دریافت است که در متن مقاله به راهنمای تصویری آن را شرح داده ایم.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره