کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

نتایج کنکور سراسری 1402 در دو مرحله شامل نتایج اولیه و نتایج نهایی منتشر می گردد. با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو مرحله برگزار می شود، نتیجه اولیه کنکور سراسری 1402 دی ماه در نیمه دوم اسفند ماه و نتیجه اولیه کنکور سراسری تیرماه نیز در نیمه دوم مرداد ماه اعلام می گردد. در ادامه نتایج نهایی‌ کنکور سراسری در شهریور ماه اعلام می شود. در ادامه این مقاله از سایت دانتل قصد داریم به نتایج کنکور سراسری 1402 بپردازیم.

اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

پس از برگزاری آزمون سراسری 1402 متقاضیان می توانند از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی “sanjesh.org” از نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ مطلع شوند. مطابق رول سال‌های گذشته کنکور سراسری، نتایج در طی دو مرحله منتشر شده‌ و در اختیار داوطلبان کنکور سراسری قرار می گیرد. در سال 1402 با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو نوبت در بازه های زمانی تیر و دی ماه برگزار می شود، بدیهی است که نتایج اولیه کنکور نیز در دو نوبت اعلام گردد.

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری نیز پس از ماه از انتخاب‌رشته منتشر و کارنامه در سایت سازمان سنجش قابل دسترس می باشد. داوطلبانی که در کدرشته محل دانشگاه آزاد را انتخاب کرده‌اند برای مشاهده نتایج نهایی دانشگاه آزاد باید به سایت azmoon.org مراجعه نمایند. 

در ادامه قصد داریم با توجه به تغییراتی که در روند برگزاری آزمون سراسری اعمال شده‌ است، به زمان و نحوه اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 در هر یک از دو نوبت برگزاری آزمون در دی و تیرماه بپردازیم.

زمان اعلام نتایج کنکور نوبت اول بهمن ماه 1402

کنکور سراسری 1402 دوبار در سال برگزار می گردد. نوبت اول کنکور سراسری 1402 در دی ماه 1401 است. داوطلبانی که در آزمون سراسری دی ماه شرکت کرده اند، می توانند در نیمه دوم اسفند ماه از نتایج کنکور سراسری خود مطلع شوند. 

نتایج اولیه نوبت دوم کنکور سراسری در نیمه دوم اسفند ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

این دسته از داوطلبان پس شرکت در جلسه کنکور سراسری، می توانند در بازه زمانی کارنامه اولیه خود را دریافت کنند. با اعلام نتایج اولیه، متقاضیان می‌توانند از رتبه و تراز علمی خود مطلع گردند. در صورت مجاز شدن برای انتخاب‌رشته، اقدام به تکمیل مرحله انتخاب‌رشته و الویت بندی کدرشته محل‌های مورد علاقه خود نمایند.

انتخاب‌رشته داوطلبان کنکور سراسری و شرکت کنندگان در جلسه آزمون دی ماه، همزمان با انتخاب‌رشته شرکت کنندگان در جلسه آزمون تیرماه، در مرداد سال 1402 انجام می شود.

تمامی داوطلبانی که مطابق با کارنامه اولیه کنکور، مجاز به انتخاب‌رشته در هر یک از دوره‌های دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد شده‌اند. باید فرم انتخاب‌رشته دانشگاه های سراسری خود را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org” تکمیل کنند. همینطور متقاضیان انتخاب‌رشته در دانشگاه آزاد نیز باید فرم انتخاب‌رشته دانشگاه آزاد خود را در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی “azmoon.org ” تکمیل نمایند. 

زمان اعلام نتایج کنکور نوبت دوم تیر ماه ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور پس از برگزاری کنکور سراسری 1402 در تیرماه، اقدام به تصحیح پاسخ برگ های تمامی شرکت کنندگان در این آزمون می نماید. پس از یک بازه زمانی کوتاه، نتایج اولیه در قالب یک کارنامه برای متقاضیان دانشگاه سراسری و آزاد در سایت سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org  منتشر می گردد.

نتایج اولیه نوبت دوم کنکور سراسری در نیمه دوم مرداد ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

تمامی شرکت کنندگان در یکی از رشته‌های ریاضی، انسانی، تجربی، هنر و زبان، می‌توانند همزمان با انتشار نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. پس از وارد کردن اطلاعات کارنامه اولیه کنکور سراسری 1402 خود را دریافت و مشاهده نمایند. کارنامه اولیه کنکور سراسری در بردارنده اطلاعات مهمی شامل رتبه، نمره آزمون، درصد های قبولی در هر درس و … است.

پس از اعلام نتایج اولیه‌ متقاضیان می توانند وارد مرحله انتخاب رشته‌ شوند. با توجه به اهمیت اطلاع از زمان اعلام نتایج اولیه، در صورت مشخص شدن تاریخ دقیق، زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در هر نوبت دی و تیرماه را در این مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

متقاضیان علاقه مند دانشگاه آزاد، چنانچه به کد انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی داشته باشند، با مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir مراحل انتخاب رشته خود را انجام دهند و در نهایت نیز نتیجه نهایی را از این سایت دریافت کنند.

نحوه مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

چنانچه در زمان دریافت نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۲ قرار داشته باشیم و قصد دارید نتیجه اولیه خود را دریافت کنید، کافی است طبق مراحل زیر عمل کنید.

1️⃣ به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

2️⃣ از منوی سمت راست، بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید.

سراسری

3️⃣ بر روی لینک فعال “ کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ” کلیک کنید.

اعلام نتایج کنکور

4️⃣ در این مرحله برای دریافت نتایج کنکور 1402 سه روش پیش روی شما می باشد:

  • روش اول: شماره داوطلبی، شماره شناسنامه، سال تولد
  • روش دوم: شماره پرونده، کدرهگیری، شماره شناسنامه
  • روش سوم: شماره پرونده، شماره سریال، شماره شناسنامه

شماره داوطلبی نتایج کنکور سراسری

5️⃣ با انتخاب هر یک از روش‌های ورود به سامانه اعلام نتیجه و درج اطلاعات لازم در محل مورد نظر، داوطلب وارد سامانه خواهد شد. با ورود به سامانه اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری ، کارنامه کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که رتبه، تراز و وضعیت مجاز به انتخاب رشته آنان را مشخص می‌کند.

کارنامه نتایج کنکور سراسری

تحلیل صحیح کارنامه اولیه، به الویت‌ بندی اصولی کد رشته‌ محل های انتخابی کمک می کند. اینگونه داوطلبان می توانند انتخاب رشته‌ ای دقیق و بی عیب و نقص داشته باشند. بنابراین توصیه می کنیم که به رتبه و ترازی که در کارنامه شما درج شده‌ است، توجه کنید. ضمن اینکه برای جلوگیری از اشتباهات رایج در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری، به تمامی فاکتورها شامل علاقه، مسافت، هیئت علمی دانشگاه، شهریه دانشگاه ها و … توجه داشته باشید.

رفع مشکل با عنوان داوطلب یافت نشد

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در هر یک از دو نوبت دی و تیرماه، برخی از داوطلبان در ساعات اولیه به سایت سنجش مراجعه می کنند. در ابتدا ممکن است به دلیل شلوغی سرور، برخی متقاضیان با عنوان “داوطلب یافت نشد” مواجه شوند.

در صورتی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده‌‌اید و اطلاعات خود را نیز به طور دقیق وارد نموده‌اید، نگران نباشید. این مشکل تنها به دلیل شلوغی سایت ایجاد شده‌ است. چند ساعت بعد مجدد امتحان کنید و نتایج خود را از طریق سایت سنجش دریافت نمایید.

ورود به مرحله انتخاب‌رشته

پس از اینکه نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ را از سایت سازمان سنجش دریافت کردید و مجاز به انتخاب رشته کنکور در دوره های مختلف دانشگاه سراسری می باشید، که وارد مرحله مهم و حساس انتخاب رشته شوید. انتخاب‌رشته در هر کدام از زیرگروه های آزمایشی که برای دانشگاه های سراسری شامل دوره های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی و پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

بهتر است برای الویت بندی انتخاب‌های خود از کمک یک مشاور با تجربه نیز بهره مند شوید. چراکه این فرصت یکبار در اختیار شما قرار می گیرد. اگر اشتباه کوچکی انجام دهید. ممکن است از نتیجه رضایت نداشته باشید. برای مطالعه راهنما کامل انتخاب‌رشته مقاله زیر را مطالعه کنید.

بخوانید: راهنما انتخاب رشته

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل چندین سال در زمینه مشاوره تحصیلی در حال فعالیت و دارای تجربه در زمینه انتخاب‌رشته هستند. از طرفی دریافت مشاوره از مشاوران این مرکز به صورت تلفنی می باشد و شما می توانید در کمترین زمان و با صرفه جویی در زمان و هزینه از مشاوره انتخاب رشته مشاوران این مرکز بهره مند شوید.

اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور تا کنون پیرامون زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور 1402 اطلاعیه ای منتشر نکرده است، اما با توجه به روال سال های گذشته پیش بینی می شود نتیجه در شهریور ماه اعلام شود. به محض دریافت اخبار جدید پیرامون زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ زمان دقیق را در این قسمت از مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

تاکنون زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۲ اعلام نشده است. به محض اعلام در این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد شد.

نحوه مشاهده نتایج کنکور سراسری 1402

اگر در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری شرکت کرده اید و پس از گذشته یک بازه زمانی تقریبا یک ماهه نتایج انتخاب رشته اعلام شده است، می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

1️⃣ به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

2️⃣ بر روی گزینه ” سراسری ” از منوی رنگی سمت راست سایت کلیک نمایید.

سراسری

3️⃣ بر روی لینک فعال “ نتایج نهایی انتخاب‌رشته آزمون سراسری و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۲ ” کلیک کنید. 

نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری

4️⃣ در این مرحله داوطلبان با دو روش می‌توانند نتایج نهایی کنکور سراسری خود را دریافت کنید:

        ✅اول:‌ داوطلبان باید شماره داوطلبی و شماره شناسنامه

        ✅دوم: شماره پرونده و شماره شناسنامه

شماره داوطلبی پرونده

5️⃣ توجه داشته باشید که در زمان دریافت نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 کارنامه ای برای شما نمایش داده نخواهد شد و چنانچه در کد رشته محلی پذیرفته شده باشید، می توانید در یک ستون کد رشته محل پذیرفته شده و در ستون دوم عنوان رشته، دوره قبولی و محل قبولی خود و چنانجه در هیچ کد رشته محلی پذیرفته نشده باشید می توانید کلمه مردود را مشاهده کنید.

برای دریافت نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانید به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

داوطلبان پس از دریافت نتایج در صورت اعتراض به کارنامه خود می توانند از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 را ثبت کنند. سازمان سنجش این امکان را فراهم نموده تا همه داوطلبان امکان اعتراض به نتیجه را داشته باشند. شام داوطلبان گرامی چناچه پس از مشاهده کارنامه خود به آن اعتراض دارید می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید تا از زمان و نحوه ثبت اعتراض مطلع شوید.

داوطلبان از دو روش می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. در روش اول از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش داوطلبان ابتدا در آن عضو و در زمان اعتراض به نتیجه می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. در روش دوم داوطلبان از طریق سایت darkhast.sanjesh.org ثبت نام کرده و پس از دریافت رمز عبور از طریق پیامک می توانند تصویر درخواست خود را در سامانه بارگزاری کنند و اعتراض به نتایج کنکور را ثبت کنند. برا دریافت پاسخ باید به سایت rahgiri.sanjesh.org مراجعه کنند.

مشاوره انتخاب‌رشته کنکور ۱۴۰۲

همانطور که اشاره کرده ایم، شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری 1402 برای دریافت نتایج کنکور سراسری به اطلاعات ثبت نامی خود نیز نیاز دارید، چنانچه اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اید، می توانید جهت بازیابی شماره پرونده و شماره داوطلبی خود از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنید.

تمامی داوطلبانی که در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری شرکت کرده‌ اند، چند روز پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 می توانند کارنامه نهایی خود را دریافت کنند. در کارنامه نهایی جایگاه داوطلب در تمامی رشته‌ های انتخابی نسبت به دیگر داوطلبان مشخص شده‌ است. اینگونه با مشخص شدن رتبه داوطلب نسبت به آخرین رتبه پذیرفته‌ شده‌ در سهمیه آزاد، وضعیت قبولی او در دیگر انتخاب هایش نیز مشخص می گردد.

در واقع کارنامه نهایی و یا کارنامه سبز، یک فرصت دوباره را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. اینگونه متقاضیانی که از کد رشته‌ محل قبولی خود رضایت ندارند، می توانند درخواست خود را برای بررسی الویت های بعدی و یا تغییر دوره‌ قبولی خود از طریق درخواست اشتباه در انتخاب‌ رشته‌ در سایت سنجش ثیت نمایند.

داوطلبان گرامی چنانچه در زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری قبول نشده بودید و یا از رشته قبولی خود راضی نیستید، می توانید شانس خود را در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری امتحان کنید. چنانچه پیرامون انتخاب رشته کنکور سراسری سوالی دارید می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

نتیجه کنکور سراسری برای تمامی متقاضیان در چند مرحله و از طریق چه سایتی اعلام می شود؟

نتیجه آزمون سراسری در دو مرحله و از طریق سایت سنجش به نشانی ” sanjesh.org ” منتشر می گردد.

آیا نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 برای نوبت اول و نوبت دوم به صورت مجزا اعلام می شود ؟

بله، نتایج اولیه در آزمون نوبت دی ماه در نیمه اسفند و در نوبت تیرماه در نیمه مرداد ماه اعلام می شود.

نحوه دریافت نتیجه نهایی کنکور سراسری به چه صورت است؟

نتایج نهایی در شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش قابل دریافت است که در متن مقاله به راهنمای تصویری آن را شرح داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره