کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ در دو مرحله شامل نتایج اولیه و نتایج نهایی منتشر می گردد. با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو مرحله برگزار می شود، نتیجه اولیه کنکور سراسری 1403 اردیبهشت ماه در نیمه دوم خرداد ماه و نتیجه اولیه کنکور سراسری تیرماه نیز در نیمه دوم مرداد ماه اعلام می گردد. نتایج نهایی‌ کنکور سراسری نیز در شهریور ماه اعلام می‌شود. در ادامه این مقاله از سایت دانتل کو قصد داریم به بررسی زمان و نحوه دریافت نتایج کنکور سراسری 1403 بپردازیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه دانتل کو تماس بگیرید. 

ورود مستقیم به سایت سنجش [/box]

 

اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳

پس از برگزاری آزمون سراسری 1403 متقاضیان می توانند از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی “sanjesh.org” از نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ مطلع شوند. مطابق روال سال‌های گذشته، نتایج آزمون سراسری طی دو مرحله منتشر شده‌ و در اختیار داوطلبان کنکور سراسری قرار می گیرد. در سال 1403 با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو نوبت در بازه های زمانی اردیبهشت و دی ماه برگزار می شود، بدیهی است که نتایج اولیه کنکور نیز در دو نوبت اعلام گردد.

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری نیز پس از یک ماه از انتخاب‌رشته، منتشر و کارنامه در سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد. داوطلبانی که در کدرشته محل دانشگاه آزاد را انتخاب کرده‌اند برای مشاهده نتایج نهایی دانشگاه آزاد باید به سایت azmoon.org مراجعه نمایند. 

در ادامه قصد داریم با توجه به تغییراتی که در روند برگزاری آزمون سراسری اعمال شده‌ است، به زمان و نحوه اعلام نتایج کنکور سراسری 1403 در هر یک از دو نوبت برگزاری آزمون در اردیبهشت و تیرماه بپردازیم.

 

زمان اعلام نتایج کنکور تیر ماه نوبت دوم 1403

سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور سراسری 1403 در تیرماه، اقدام به تصحیح پاسخ برگ های تمامی شرکت کنندگان در این آزمون می نماید. پس از یک بازه زمانی کوتاه، نتایج اولیه در قالب یک کارنامه اصلی داوطلبان برای متقاضیان دانشگاه سراسری و آزاد در سایت سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org  منتشر می گردد.

تمامی شرکت کنندگان در یکی از رشته‌های ریاضی، انسانی، تجربی، هنر و زبان، می‌توانند همزمان با انتشار نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. پس از وارد کردن اطلاعات اولیه کنکور سراسری 1403 کارنامه خود را دریافت و مشاهده نمایند. کارنامه شامل اطلاعات مهمی شامل رتبه، نمره آزمون، درصد های قبولی در هر درس و … است. پس از اعلام جواب کنکور متقاضیان می توانند وارد مرحله انتخاب رشته‌ شوند. 

متقاضیان علاقه مند دانشگاه آزاد، چنانچه به کد انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی داشته باشند، می توانند با مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir مراحل انتخاب رشته خود را انجام دهند و در نهایت نیز نتیجه نهایی را از این سایت دریافت کنند.

 

اعلام دو مرحله ای نتیجه اولیه کنکور

بر اساس اخرین اطلاعیه های سازمان سنجش، نتایج اولیه کنکور سراسری در دو مرحله منتشر خواهد شد. در مرحله اول فقط نمره آزمون داوطلبان که درصد و تراز داوطلب منتشر خواهد شد. در این مرحله سوابق تحصیلی محاسبه نمی‌شود و رتبه نهایی نیز مشخص نیست.

پس از بازه چند روزه کارنامه نهایی داوطلبان همراه با تاثیر ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی منتشر می شود و داوطلبان شرکت کننده در کنکور اردیبهشت و تیر ماه ۱۴۰۳ می توانند پس از دریافت نتایج کنکور سراسری اقدام به انتخاب رشته و تکمیل فرم نمایند.

طبق گفته های رییس اداره آزمون های مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، سوابق تحصیلی دانش آموزان برای سازمان سنجش ارسال شده است تا با اعمال اثر بر روی کارنامه داوطلبان نتایج نهایی را مشخص نماید. 

ابتدا داوطلبان باید به سایت my.medu.ir مراجعه کرده و سوابق تحصیلی و هویتی خود را تایید کنند. چنانچه در سوابق تحصیلی مغایرتی وجود داشته باشد، بایستی آن را اعلام کرده تا بررسی شود و سوابق تحصیلی به درستی در اختیار سازمان سنجش قرار گیرد. 

در سال های گذشته سوابق تحصیلی از طریق حافظه جانبی در اختیار سازمان سنجش قرار می گرفت اما از این پس از طریق پنجره واحد خدمات دولت، دسترسی برای سازمان سنجش ایجاد می شود. با توجه به وضعیت متفاوت داوطلبان در کنکور سراسری (برخی داوطلبان در هر دو کنکور شرکت کرده، برخی در هر دو کنکور در رشته های مختلف شرکت کرده و برخی دیگر تنها در یک کنکور شرکت کرده‌اند) بایستی ابتدا وضعیت مشخص شده و سپس اثر سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ محاسبه گردد. 

داوطلبانی که در امتحانات نهایی خرداد قبول نشده اند و در شهریور ماه مجددا امتحان داده‌اند تاثیر آن دروس برای شان اعمال نمی شود.

 

زمان اعلام نتایج کنکور دی ماه نوبت اول 1403

کنکور سراسری 1403 دوبار در سال برگزار می گردد. نوبت اول کنکور سراسری 1403 در اردیبهشت ماه 1402 برگزار می‌شود. داوطلبانی که در آزمون سراسری اردیبهشت ماه شرکت کرده اند، می توانند در نیمه دوم خرداد ماه از نتایج کنکور سراسری خود مطلع شوند. 

تاریخ دقیق اعلام نتایج کنکور هنوز مشخص نشده است به محض اعلام در این بخش از مقاله و کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 این دسته از داوطلبان پس از شرکت در جلسه کنکور سراسری، می توانند در بازه زمانی تعیین شده کارنامه اولیه خود را دریافت کنند. در این کارنامه فقط درصد دروس داوطلبان درج شده است و هیچگونه رتبه یا وضعیت مجاز بودن در آن قرار ندارد. کارنامه دارای رتبه و تراز داوطلبان پیش از انتخاب رشته در مرداد ماه همزمان با نتایج کنکور تیر ماه ۱۴۰۳ منتشر می شود.

تمامی داوطلبانی که مطابق با کارنامه اولیه کنکور، مجاز به انتخاب‌رشته در هر یک از دوره‌های دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد شده‌اند. باید فرم انتخاب‌رشته دانشگاه های سراسری خود را در سایت سازمان سنجش به نشانی ” sanjesh.org” تکمیل کنند. متقاضیان انتخاب‌رشته در دانشگاه آزاد نیز باید فرم انتخاب‌رشته دانشگاه آزاد خود را در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی “azmoon.org ” تکمیل نمایند.

انتخاب‌رشته داوطلبان کنکور سراسری و شرکت کنندگان در جلسه آزمون اردیبهشت ماه، همزمان با انتخاب‌رشته شرکت کنندگان در جلسه آزمون تیرماه، در مرداد سال 1403 انجام می شود.

 

نحوه مشاهده جواب کنکور سراسری 1403

چنانچه در زمان دریافت نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ قرار داشته باشیم و قصد داشته باشید نتیجه اولیه خود را دریافت کنید، کافی است طبق مراحل زیر پیش بروید.

1️⃣برای مشاهده نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

نتایج کنکور سراسری

 

2️⃣بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید.

نتیجه کنکور سراسری۳

 

3️⃣بر روی گزینه اعلام نتایج کلیک کنید. 

نتایج کنکور

 

4️⃣بر روی لینک فعال ” کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ ” کلیک کنید.

نتایج کنکور

 

5️⃣در این مرحله برای دریافت نتایج کنکور سراسری 1403 کد ملی و رمز عبور خود را وارد کنید و وارد سایت شوید.

نتیجه کنکور سراسری

 

6️⃣با درج اطلاعات لازم در محل مورد نظر، داوطلب وارد سامانه خواهد شد. با ورود به سامانه اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، کارنامه کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که رتبه، تراز و وضعیت مجاز به انتخاب رشته آنان را مشخص می‌کند. در کارنامه دوم رتبه نهایی و رتبه درسهمیه را مشاهده خواهید نمود.

نتایج کنکور

نتایج آزمون سراسری   

تحلیل صحیح کارنامه اولیه، به الویت‌ بندی اصولی کد رشته‌ محل های انتخابی کمک می کند. این گونه داوطلبان می توانند انتخاب رشته‌ ای دقیق و بی عیب و نقص داشته باشند. بنابراین توصیه می کنیم که به رتبه و ترازی که در کارنامه شما درج شده‌ است توجه کنید. ضمن اینکه برای جلوگیری از اشتباهات رایج در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری، به تمامی فاکتورها شامل علاقه، مسافت، هیئت علمی دانشگاه، شهریه دانشگاه ها و … توجه داشته باشید.

 

نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ | رفع مشکل با عنوان داوطلب یافت نشد

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری در هر یک از دو نوبت دی و تیرماه، برخی از داوطلبان در ساعات اولیه به سایت سنجش مراجعه می کنند. در ابتدا ممکن است به دلیل شلوغی سرور، برخی متقاضیان با عنوان ” داوطلب یافت نشد ” مواجه شوند.

در صورتی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده‌‌اید و اطلاعات خود را نیز به طور دقیق وارد نموده‌اید، نگران نباشید. این مشکل تنها به دلیل شلوغی سایت ایجاد شده‌ است. چند ساعت بعد مجدد امتحان کنید و نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ خود را از طریق سایت سنجش دریافت نمایید.

 

ورود به مرحله انتخاب‌رشته

پس از دریافت نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ از سایت سازمان سنجش و مجاز شدن به انتخاب رشته کنکور در دوره های مختلف دانشگاه سراسری، وارد مرحله مهم و حساس انتخاب رشته می‌شوید. انتخاب‌رشته در هر کدام از زیرگروه های آزمایشی که برای دانشگاه های سراسری شامل دوره های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی و پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

بهتر است برای الویت بندی انتخاب‌های خود از کمک یک مشاور با تجربه نیز بهره مند شوید. چراکه این فرصت یکبار در اختیار شما قرار می گیرد. اگر اشتباه کوچکی انجام دهید، ممکن است از نتیجه رضایت نداشته باشید. برای مطالعه راهنما کامل انتخاب‌رشته مقاله زیر را مطالعه کنید.

بخوانید: راهنما انتخاب رشته

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو چندین سال در زمینه مشاوره تحصیلی در حال فعالیت و دارای تجربه در زمینه انتخاب‌رشته هستند. از طرفی دریافت مشاوره از مشاوران این مرکز به صورت تلفنی می باشد و شما می توانید در کمترین زمان و با صرفه جویی در زمان و هزینه از مشاوره انتخاب رشته مشاوران این مرکز بهره مند شوید.

 

جواب نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۳

سازمان سنجش آموزش کشور تا کنون پیرامون زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور 1403 اطلاعیه ای منتشر نکرده است، اما با توجه به روال سال های گذشته پیش بینی می شود نتیجه در شهریور ماه اعلام شود. به محض دریافت اخبار جدید پیرامون زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ زمان دقیق را در این قسمت از مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

نحوه مشاهده نتایج کنکور 1403 | نهایی

اگر در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری شرکت کرده اید و پس از گذشته یک بازه زمانی تقریبا یک ماهه نتایج انتخاب رشته اعلام شده است، می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

1️⃣برای دریافت نتایج کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

اعلام نتایج کنکور سراسری

 

2️⃣در این مرحله دریافت نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید.

نتایج کنکور

3️⃣ جهت مشاهده نتایج انتخاب رشته کنکور از سمت راست صفحه گزینه اعلام نتایج را انتخاب کنید. 

 

4️⃣بر روی لینک فعال ” نتایج نهایی انتخاب‌رشته آزمون سراسری و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۳ ” کلیک کنید. 

نتایج کنکور سراسری

 

5️⃣برای دریافت نتایج انتخاب رشته کنکور بر روی ” مشاهده اعلام نتیجه نهایی آزمون سراسری سال 1403 ” کلیک کنید.

مشاهده نتایج کنکور سراسری

 

6️⃣با استفاده از کدملی و رمز عبور بر وارد سایت شوید.

سایت اعلام نتایج آزمون سراسری

 

7️⃣برای مشاهده نتایج کنکور از منوی سمت را بر روی گزینه ” اعلام نتیجه نهایی ” کلیک کنید.

نتایج آزمون سراسری

 

8️⃣ حال می توانید نتیجه خود را مشاهده نمایید. در صورت قبولی در ستون عنوان رشته و نام دانشگاه کدرشته محل قبولی را مشاهده خواهید کرد. در صورت عدم قبولی ” مردود درج خواهد شد.

نتایج کنکور سراسری

برای دریافت نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد می‌توانید به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنید.

 

بازیابی اطلاعات برای مشاهده نتایج کنکور ۱۴۰۳

برخی مواقع داوطلبان اطلاعات خود یعنی شماره پرونده و شماره داوطلبی را فراموش می‌کنند و بدون در اختیار داشتن این اطلاعات نیز امکان مشاهده نتایج کنکور سراسری وجود نخواهد داشت. در این شرایط جای نگرانی وجود ندارد چراکه داوطلبان می‌توانند از طریق سیستم پاسخگویی سنجش اطلاعات خود را بازیابی نمایند. 

برای این منظور کافیست با کلیک کردن بر روی گزینه تلفن در بالای صفحه اصلی سایت سنجش وارد سیستم پاسخگویی شده و در قسمت ثبت درخواست، برای بازیابی اطلاعات خود درخواست دهید. مدتی بعد درخواست شما بررسی شده و اطلاعات برای تان ارسال می‌گردد. 

 

اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳

داوطلبان پس از دریافت نتایج در صورت اعتراض به کارنامه خود می توانند از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1403 را ثبت کنند. سازمان سنجش این امکان را فراهم نموده تا همه داوطلبان امکان اعتراض به نتیجه را داشته باشند. شما داوطلبان گرامی چنانچه پس از مشاهده کارنامه خود به آن اعتراض دارید می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید تا از زمان و نحوه ثبت اعتراض مطلع شوید.

داوطلبان از دو روش می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. در روش اول از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش داوطلبان ابتدا در آن عضو و در زمان اعتراض به نتیجه می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. در روش دوم داوطلبان از طریق سایت darkhast.sanjesh.org ثبت نام کرده و پس از دریافت رمز عبور از طریق پیامک می توانند تصویر درخواست خود را در سامانه بارگزاری کنند و اعتراض به نتایج کنکور را ثبت کنند. برای دریافت پاسخ باید به سایت rahgiri.sanjesh.org مراجعه کنند.

 

ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری ۱۴۰۳

در صورتی که پس از دریافت نتایج اولیه در آزمون کتبی پذیرفته شده باشید باید در مهلت انتخاب رشته اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید. در این مرحله بسیار مهم است که داوطلبان از نحوه صحیح انتخاب رشته اطلاع کامل داشته باشند.

در صورتی که پس از اعلام نتایج کنکور سراسری 1403 نام شما در لیست پذیرفته شدگان یک کد رشته محل ثبت شده باشد، باید به سایت دانشگاه مراجعه کرده و از مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت نام مطلع شوید. ثبت نام پذیرفته شدگان ابتدا به صورت اینترنتی بوده و سپس باید در زمان تعیین شده به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه کرده و ثبت نام خود را نهایی نمایید. 

 

مشاوره انتخاب‌رشته کنکور ۱۴۰۳

همانطور که اشاره کرده ایم، شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری 1403 برای دریافت نتایج کنکور سراسری به اطلاعات ثبت نامی خود نیز نیاز دارید. چنانچه اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اید، می توانید جهت بازیابی شماره پرونده و شماره داوطلبی خود از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنید.

تمامی داوطلبانی که در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری شرکت کرده‌ اند، چند روز پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1403 می توانند کارنامه نهایی خود را دریافت کنند. در کارنامه نهایی جایگاه داوطلب در تمامی رشته‌ های انتخابی نسبت به دیگر داوطلبان مشخص شده‌ است. این گونه با مشخص شدن رتبه داوطلب نسبت به آخرین رتبه پذیرفته‌ شده‌ در سهمیه آزاد، وضعیت قبولی او در دیگر انتخاب هایش نیز مشخص می گردد.

در واقع کارنامه نهایی و یا کارنامه سبز، یک فرصت دوباره را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. این گونه متقاضیانی که از کد رشته‌ محل قبولی خود رضایت ندارند، می توانند درخواست خود را برای بررسی الویت های بعدی و یا تغییر دوره‌ قبولی خود از طریق درخواست اشتباه در انتخاب‌ رشته‌ در سایت سنجش ثبت نمایند.

داوطلبان گرامی چنانچه در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری قبول نشده بودید و یا از رشته قبولی خود راضی نیستید، می توانید شانس خود را در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری امتحان کنید. چنانچه پیرامون انتخاب رشته کنکور سراسری سوالی دارید می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. نتایج کنکور سراسری برای تمامی متقاضیان در چند مرحله و از طریق چه سایتی اعلام می شود؟

    نتیجه آزمون سراسری در دو مرحله و از طریق سایت سنجش به نشانی ” sanjesh.org ” منتشر می گردد.

  2. آیا نتایج اولیه کنکور سراسری 1403 برای نوبت اول و نوبت دوم به صورت مجزا اعلام می‌شود ؟

    بله، نتایج اولیه آزمون نوبت اردیبهشت ماه در نیمه خرداد و در نوبت تیرماه در نیمه مرداد ماه اعلام می شود.

  3. نحوه دریافت نتایج کنکور سراسری به چه صورت است؟

    نتایج نهایی در شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش قابل دریافت است که در متن مقاله به راهنمای تصویری آن را شرح داده ایم.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره