کنکور سراسریانتخاب رشته دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ با وجود ادغام کنکور سراسری برای دانشگاه های سراسری و ازاد به صورت مجزا از یکدیگر انجام می شود. پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه کنکور علاوه بر سازمان سنجش که برای دانشگاه های سراسری فرایند انتخاب‌رشته را انجام می‌دهد؛ مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه ازاد نیز به طور جداگانه مسئولیت انتخاب رشته کنکور آزاد را بر عهده دارد. داوطلبان در تمامی زیرگروه ها در صورت علاقه‌مندی به رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد، می‌توانند در کنار انتخاب رشته برای دانشگاه‌های سراسری انتخاب‌رشته این دانشگاه را نیز انجام دهند. در ادامه مطلب توضیحات جامعی از انتخاب رشته آزاد 1401 ارائه شده است. 

انتخاب‌رشته دانشگاه ازاد ۱۴۰۱ هم اکنون در تاریخ 18 تا 28 مردا ماه آغاز شد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه، مسیر دانشگاه های سراسری و ازاد از یکدیگر جدا می شود، به طوری که علاقه مندان به انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ باید برای تکمیل فرآیند انتخاب‌رشته خود به سایت azmoon.org مراجعه نمایند. لازم است اشاره کنیم که داوطلبانی مجاز به انتخاب‌رشته هستند که در انتهای کارنامه اولیه کد دسترسی به انتخاب رشته ازاد برایشان درج شده باشد.

بخوانید: راهنما جامع انتخاب رشته کنکور سراسری

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1401

انتخاب‌رشته دانشگاه ازاد علاوه بر اینکه به صورت مجزا از دانشگاه‌های سراسری انجام می شود، بازه های زمانی انجام آن نیز متفاوت است. زمان انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ معمولا چند روز پس از انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری آغاز می گردد. تاکنون زمان انتخاب‌رشته اعلام نشده است، اما احتمالا مشابه با سال های گذشته در اواسط مرداد ماه باشد. 

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ از 18 تا 28 مرداد ماه می باشد.

در نظر داشته باشید مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد 1401 را برای چند روزی نیز تمدید می کند تا جاماندگان از مرحله انتخاب‌رشته نیز بتوانند شانس خود را برای پذیرش امتحان کنند. علاقه مندان می توانند در زمان‌های اعلام شده به سایت نامبرده مراجعه کنند و پس از پرداخت هزینه و خرید کارت اعتباری، اقدام به تکمیل فرم انتخاب‌رشته خود نمایند. 

دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

دانشگاه ازاد تمامی دستورالعمل‌های انتخاب‌رشته را در قالب دفترچه‌ای منتشر کرده و در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. سال گذشته دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 در مرداد ماه منتشر شد و داوطلبان از این تاریخ می توانند نسبت به انتخاب‌رشته اقدام کنند. تاکنون دفترچه راهنما منتشر نشده است، اما در ادامه لینک دانلود دفترچه مرتبط با سال گذشته را برایتان آورده ایم. به محض انتشار دفترچه آن را قرار خواهیم داد.

نکته ای که در رابطه با دفترچه انتخاب رشته آزاد 1401 وجود دارد، این است که برای تمامی زیرگروه های آزمایشی در قالب یک دفترچه و مشترک منتشر می گردد. بنابراین تمامی شرکت کنندگان در زیرگروه های آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی، ریاضی فیزیک، هنر و زبان های خارجی باید یک دفترچه را دریافت و مطالعه کنند و از لیست کد رشته محل های ارائه شده در زیرگروه خود مطلع شده و اقدام به انتخاب آن ها نمایند. 

تاثیر رتبه در انتخاب رشته 

در قبولی داوطلبان در دانشگاه‌های سراسری، آنچه که از کارنامه اولیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش برای تمامی متقاضیان مهم می باشد، رتبه در سهمیه می باشد.پیش از کنکور سراسری سال گذشته، متقاضیان به منظور انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ باید به رتبه خود در سهمیه توجه می کردند، اما با تغییراتی که در روند جذب دانشحو در دانشگاه ازاد ایجاد شد، ملاک و معیار سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های ازاد نیز رتبه داوطلب در سهمیه است.

اما بطور کلی لازم است توجه داشته باشید که پیش بینی رتبه قبولی امکان پذیر نیست. هرسال با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و سطح داوطلبین شرکت کننده در آزمون این رتبه ها دستخوش تغییر می‌شوند. برای اطلاع از شانس قبولی خود توصیه می‌کنیم با یک مشاور صحبت کنید. برای مطالعه اشتباهات انتخاب رشته آزاد کلیک کنید.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

هریک از داوطلبان کنکور دارای سهمیه‌های مشخصی هستند. سهمیه مناطق یکی از این سهمیه هاست که شامل همه شرکت کنندگان در کنکور سراسری می‌شود. براساس این سهمیه با داوطلبین براساس عدالت آموزشی برخورد می‌شود. یعنی هر داوطلب براساس میزان دسترسی به امکانات در سهمیه‌ای قرار می‌گیرد و همه داوطلبان در یک دسته سهمیه عادی قرار ندارند.

علاوه بر سهمیه مناطق که گفته شد، برخی از داوطلبین دارای سهمیه های دیگری از جمله سهمیه ایثارگری و سهمیه بسیج می‌باشند.

یکی از سهمیه‌های موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 سهمیه بسیج فعال می‌باشد. بدین صورت که داوطلب باید حداقل 95 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کند، تا مجاز به استفاده از سهمیه خود شود. دارندگان این سهمیه می توانند برای اعمال سهمیه خود به حوزه مقاومت بسیج محل سکونتشان مراجعه نمایند و کد پیگیری 12 رقمی خود را دریافت و در فرم انتخاب‌رشته درج کنند. 

فرضا اگر آخرین رتبه پذیرفته شده رشته مامایی در دانشگاه آزاد 20 هزار باشد، فرد دارای سهمیه بسیج فعال حداقل باید رتبه 19 هزار را کسب کند تا بتواند از سهمیه خود برای قبولی در رشته مامایی استفاده کند.

سهمیه ایثارگری علاوه بر بهره‌مندی از تخفیف شهریه با استفاده از سهمیه می‌تواند شانس قبولی داوطلبین را افزایش بدهد؛ چراکه داوطلبان براساس سهمیه های خودشان مورد ارزیابی قرار میگیرند. این بدین معناست که از بین داوطلبین دارای سهمیه ایثارگری نفرات برتر قبول می‌شوند و سنجش بین افراد دارای سهمیه صورت می‌گیرد.

میزان شهریه

دانشگاه ازاد به صورت شهریه پرداز اداره می شود، به این معنی که متقاضیان پیش از شروع هر ترم باید اقدام به واریز شهریه نمایند تا مجاز به شرکت در کلاس های درسی شوند.

بیشترین میزان شهریه دانشگاه ازاد ، مربوط به رشته های پزشکی و پیراپزشکی است. سعی کنید پیش از انتخاب رشته، حتما از شهریه مطلع شوید تا پس از کسب قبولی دچار مشکلات مالی نشوید. لازم به ذکر است دانشگاه آزاد به منظور مساعدت با دانشجویان، تسهیلاتی شامل وام دانشجویی و … را در نظر گرفته است.

بخوانید: نرخ شهریه دانشگاه آزاد

نحوه درج الویت ها در فرم انتخاب رشته

آنچه که در مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ حائز اهمیت است، نحوه درج الویت ها در فرم انتخاب‌رشته می باشد که دارای تاثیر مستقیمی بر افزایش شانس قبولی داوطلبان دارد. بنابراین توجه به صحبت های مشاورین در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

توصیه می شود انتخاب‌های خود را پس از استخراج از دفترچه راهنما به سه قسمت به شرح موارد زیر تقسیم کنید:

🔵 انتخاب‌های خوش بینانه: انتخاب‌هایی که احساس می کنید با توجه به رتبه ای تان کمی رویایی است، اما نگران نباشید و 20 الی 30 درصد از انتخاب‌های اول فرم خود را به آن ها اختصاص دهید تا کم ترین شانس خود را برای ورود به دانشگاه آزاد نیز امتحان کنید.

🟢 انتخاب‌های واقع بینانه: این انتخاب‌ها مهم ترین انتخاب‌های شماست که شامل 50 درصد از فرم انتخاب رشته آزاد ۱۴۰۱ است. لازم است در چینش این دسته از انتخاب‌ها دقت بیشتری به خرج بدهید تا الویت هایی که در آن ها شانس قبولی بالاتری دارید، در این بخش به خوبی الویت بندی شوند.

🔴 انتخاب‌های بدبینانه: این انتخاب‌ها شانس قبولی بالایی دارند و باید در ردیف آخر و در بدترین حالت ممکن قرار بگیرند. برای اطلاع از ویرایش انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 کلیک کنید.

در نظر داشته باشید طی مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 هر داوطلب مجاز است از میان رشته های ارائه شده در زیرگروه آزمایشی خود انتخاب کند.

انتخاب رشته پزشکی دانشگاه آزاد 1401

طی سال های اخیر، انتخاب چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه ازاد به صورت همزمان با دانشگاه‌های سراسری و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود. بنابراین اگر از داوطلبان زیرگروه آزمایشی علوم تجربی هستید و می خواهید چهار رشته نامبرده را در دانشگاه آزاد انتخاب کنید، برای درج الویت‌های مرتبط با آن به سایت سنجش مراجعه کنید.

راهنما انتخاب رشته با کنکور آزاد ۱۴۰۱

انتخاب رشته آزاد بر خلاف دانشگاه‌های سراسری، رایگان نیست و مستلزم پرداخت هزینه می باشد. بنابراین متقاضیان پس از پرداخت هزینه ثبت نام و خرید سریال اعتباری در موعد مقرر، می توانند کد رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب رشته درج نمایند. در ادامه به نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اشاره کرده ایم:

✅ مراجعه به سایت دانشگاه آزاد با آدرس ” azmoon.iau.ac.ir

✅ دریافت دفترچه و بررسی مندرجات آن و در نهایت استخراج حداکثر 100 کد رشته محل

✅ ورود به لینک فعال سامانه انتخاب‌رشته آزمون سراسری 1401

✅ وارد کردن اطلاعات خواسته شده شامل کد دسترسی به انتخاب‌رشته دانشگاه ازاد و کد ملی

✅ پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 و دریافت سریال کارت اعتباری

✅ تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته بر اساس اصول انتخاب رشته

داوطلبانی که در یکی از زیرگروه های اصلی و یک یا دوتا از زیرگروه های شناور شرکت کرده اند، باید برای همه زیرگروه آزمایشی مجموعا 100 کد رشته محل را انتخاب نمایند.

راهنمای تصویری 

در این قسمت از مقاله به منظور راهنمایی شما عزیزان، راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 را قرار داده ایم:

1️⃣ به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی ” azmoon.org ” مراجعه کنید.

2️⃣ ابتدا ” دفترچه راهنما انتخاب رشته ” کلیک کنید و کاملا مطالعه کنید و ظرفیت هریک از رشته محل ها را ارزیابی کنید.

3️⃣ کد رشته های با کنکور آزاد مورد علاقه خود را حداکثر در 100 کدرشته محل از دفترچه نامبرده استخراج کنید و سپس براساس گروه آزمایشی که شرکت کرده اید، الویت بندی نمایید.

4️⃣ در صفحه ایجاد شده بر روی لینک ” انتخاب‌رشته آزمون سراسری 1401 (دانشگاه آزاد اسلامی) ” کلیک کنید.

5️⃣ در قسمت های مشخص تعیین شده، کدملی و کد دسترسی انتخاب رشته آزاد را درج نمایید. (این شناسه، در انتهای کارنامه قرار داده شده است) در نهایت بر روی گزینه ” ورود ” کلیک کنید.

6️⃣ پس از تاثید اطلاعات فردی که نمایش داده است، باید اقدام به پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمایید. برای شروع مراحل پرداخت هزینه، لازم است یکی از درگاه های پرداخت اینترنتی را انتخاب کنید. 

7️⃣ طی این مرحله لازم است اطلاعات کارت بانکی شامل شماره کارت، رمز دوم یا رمز پویا، تاریخ انقضا و cvv2 خود را وارد کنید و پس از اتمام مراحل، شناسه انتخاب‌رشته خود را دریافت نمایید.

 8️⃣ در نهایت داوطلب با پرداخت هزینه می تواند فرم انتخاب‌رشته را دریافت کند و کد رشته محل های مورد علاقه خود را در آن درج نماید. 

9️⃣ در نهایت چندین بار فرم انتخاب‌رشته خود را بررسی کتید و بر روی گزینه ” تایید نهایی ” کلیک نمایید. داوطلبانی که تمامی مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارند، می توانند کد رهگیری انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ را دریافت کنند.

به محض فعال شدن لینک انتخاب‌رشته راهنمایی تصویری را اضافه خواهیم کرد.

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

مرحله انتخاب‌رشته مهم ترین مرحله کنکور سراسری و برای ورود به دانشگاه ازاد می باشد که بایستی سعی کنید متناسب با رتبه و ترازی که بدست آورده اید، یک انتخاب رشته اصولی و آگاهانه انجام دهید که در نهایت موفق به کسب نتیجه قبولی نیز شوید. برای مشاهده مقاله مشاوره انتخاب رشته کنکور آزاد ۱۴۰۱ کلیک کنید.

در الویت های خود فاکتور های مختلفی همچون هزینه، مسیر، کیفیت و علاقه را مورد توجه قرار دهید. لازم است اشاره کنیم که کد رشته محل های ارائه شده در آزاد به صورت شهریه پرداز می باشند که اطلاع از شهریه ها نیز قبل از تکمیل مراحل انتخاب رشته مهم است. توصیه ما به شما این است که اگر تجربه کافی برای انجام این مرحله را ندارید، حتما از مشاوره مشاوران مرکز ماوره تحصیلی دانتل مشاوره دریافت کنید.

در صورتی که پیرامون انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 سوالی دارید، می توانید برای دریافت راهنمایی از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل بهره ببرید. در نظر داشته باشید انتخاب‌رشته مرحله ای مهم و حساس است که نباید در آن بدون اطلاع شانس خود را از بین ببرید؛ اگر احساس می کنید اطلاعات لازم برای تکمیل فرم انتخاب‌رشته را ندارید، حتما از افراد آگاه در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته ازاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

متقاضیان برای تکمیل مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ باید به کدام سایت مراجعه کنند؟

تمامی مراحل از طریق سایت سازمان سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی azmoon.iau.ac.ir انجام می شود.

نحوه انتخاب‌رشته ازاد به چه صورت می باشد؟

مراحل انتخاب رشته به صورت مجزا از دانشگاه های سراسری از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.org ” انجام می شود.

متقاضیان در انتخاب رشته باید چه فاکتور هایی را در نظر بگیرند؟

متقاضیان بایستی فاکتور های مختلفی را همچون هزینه تحصیل، شهریه، مسافت، علاقه و …. را مدنظر قرار دهند.

‫15 دیدگاه ها

 1. خیلی ممنونم از سایت خوب و مفید و بروزتون
  مطالب و اطلاعات مفیدی بود
  انشاالله همیشه موفق باشید

  1. سلام ممنون دوست عزیز
   امیدواریم بهترین نتیجه را از انتخاب رشته دانشگاه آزاد بگیرید.

   1. سلام وقت بخیر
    همون طور که می دونید دفترچه انتخاب رشته آزاد امروز منتشر شد. فقط بنده اولین باره انتخاب رشته میکنم و بعد از مطالعه دفترچه متوجه شدم مثلا کد پرستاری واحد بناب با کد پرستاری واحد بناب ظرفیت خودگردان یکسان هستش … هر دو ۱۰۴۰۱ هستند، حالا بنده در انتخاب رشته هر دو کد رو وارد خواهم کرد یا تنها یکی از کدها رو؟

    ممنون میشم اگه بنده رو راهنمایی کنید.

    1. سلام نوع انتخاب رشته دانشگاه آزاد با دانشگاه های سراسری متفاوت می باشد
     در زمان انتخاب رشته آزاد هیچ کدی وارد نمی کنید و دانشگاه و رشته انتخابی را انتخاب خواهید کرد.

  1. سلام خیر انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد متفاوت با ثبت نام بدون کنکور آزاد می باشد و داوطلبان باید کارت جداگانه خریداری کرده و نام نویسی خود را انجام دهند.

  2. سلام میخواستم بدونم میشه با داشتن دیپلم تجربی رشته های ریاضی دانشگاه آزاد مثل مهندسی معماری یا رشته حقوق انسانی رو زد؟

   1. سلام برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد با آزمون در کنکور مربوطه (یعنی در صورت انتخاب مهندسی معماری در کنکور ریاضی شرکت کرده یا برای رشته حقوق در کنکور انسانی) شرکت کرده باشید.
    ولی برای ثبت نام بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی نیازی به مرتبط بودن دیپلم با رشته انتخابی نیست و از بین همه رشته ها می توانید انتخاب رشته را انجام دهید.
    توجه داشته باشید برای انتخاب رشته در دو گروه (به طور مثال ریاضی و انسانی)‌ باید ۲ عدد کارت خریداری کنید

 2. سلام ببخشید ۴ رشته اصلی تجربی دانگشاه آزاد رو باید با ۱۵۰ انتخاب سراسری باهم وارد کنیم یا باید تو برگه انتخاب رشته آزاد وارد بشه؟

  1. رشته های پزشکی (پزشکی – دندان پزشکی – داورسازی – دامپزشکی ) دانشگاه آزاد انتخاب رشته آن ها از طریق سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته بقیه رشته ها دانشگاه آزاد از طریق سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام میگیرد

 3. سلام من رشته تجربی هستم، می‌خواستم بدونم اگر بخوام مهندسی معماری دانشگاه آزاد که برای رشته ریاضی هست رو انتخاب کنم، از همین طریق که بالا توضیح دادین باید اقدام کنم؟
  یا از این راه نمیشه؟؟؟
  اگر نمیشه پس باید چیکار کنم؟

  1. سلام در صورت شرکت در کنکور ریاضی می توانید در انتخاب رشته دانشگاه آزاد با آزمون رشته معماری را انتخاب کنید.
   در غیر اینصورت فقط می توانید از بین کدرشته محل هایی که پذیرش به صورت بدون کنکور دارند رشته معماری را انتخاب کنید.

 4. سلام ،با دیپلم انسانی در رشته های با سابقه تحصیلی میتونم چند رشته مثل حقوق و انواع مدیریت و روانشناسی را انتخاب کنم یا اینکه فقط یکی از این رشته ها را باید انتخاب کنم در ۲۰ محل متفاوت؟ و اینکه آیا میتونم تمام وقت و پاره وقت را هر دو را انتخاب کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره