انتخاب رشته دانشگاه آزادکنکور سراسری

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 | زمان و دانلود دفترچه انتخاب رشته

هرسال پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه، علاوه بر سازمان سنجش که برای دانشگاه های سراسری فرایند انتخاب رشته را انجام می‌دهد؛ مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نیز به طور جداگانه مسئولیت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را بر عهده دارد. داوطلبان هر 5 گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان در صورت علاقه‌مندی به رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد، می‌توانند در کنار انتخاب رشته برای دانشگاه های سراسری انتخاب رشته این دانشگاه را نیز انجام دهند. در ادامه مطلب توضیحات جامعی از فرایند انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارائه شده است تا شما با آگاهی بیشتری اقدام به انتخاب رشته کنید. برای مشاهده مقاله انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

همانطورکه در ابتدای مطلب نیز اشاره شد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت مجزا از سایر دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد بنابراین زمانبندی برگزاری آن نیز متفاوت است. در سال 1400 با توجه به تاخیر در فرایند برگزاری کنکور سراسری، اعلام نتایج و انتخاب رشته نیز با تاخیر همراه خواهد بود.

البته طبق گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، با مشخص شدن نتایج حداکثر در دهه دوم شهریورماه، بلافاصله پس از آن انتخاب رشته نیز انجام می‌شود و پیش بینی ما برای زمان انتخاب رشته، پس از تاریخ 20 شهریورماه می‌باشد.

 

مراحل انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه الکترونیکی azmoon.org انجام می‌گیرد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در این دانشگاه می‌توانند مراحل زیر را جهت ثبت کدرشته ها در سایت مذکور طی کنند:

 1. دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 2. مطالعه و بررسی دقیق رشته های ارائه شده و مشاهده ظرفیت هریک از رشته محل ها
 3. استخراج حداکثر 100 کدرشته محل از دفترچه براساس گروه آزمایشی که شرکت کرده اید.
 4. کلیک بر روی لینک “سامانه انتخاب رشته آزمون سراسری دانشگاه آزاد 1400 “
 5. درج نمودن کدملی و شناسه دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد در بخش‌های خواسته شده (این شناسه، در انتهای کارنامه قرار داده شده است)
 6. واریز هزینه انتخاب رشته از طریق خرید کارت اعتباری
 7. دریافت فرم انتخاب رشته و ثبت رشته ها در فرم
 8. تایید نهایی و دریافت شماره پیگیری

برای مشاهده مقاله مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 کیک کنید.

 

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد، برای تمام گروه‌های آزمایشی مشترک می‌باشد و همزمان با فعال شدن سامانه انتخاب رشته در سایت azmoon.org دفترچه نیز در سامانه مذکور بارگذاری می‌شود. برای مطالعه اشتباهات رایج انتخاب رشته کنکور 1400 کلیک کنید.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد حاوی اطلاعاتی از قبیل اسامی دانشگاه‌ها، لیست رشته‌های تحصیلی، ظرفیت اختصاص داده شده به هر رشته، شهریه مصوب دانشگاه‌ها می‌باشد که دانستن آنها برای شرکت در مرحله انتخاب رشته لازم است.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

 

تاثیر رتبه کارنامه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

رتبه موثر برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد، رتبه کشوری است؛ یعنی رتبه ای که داوطلب در میان کل داوطلبان گروه آزمایشی خود کسب کرده است، ملاک سنجش و ارزیابی برای ورود به دانشگاه آزاد خواهد بود. تاثیر رتبه کارنامه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

بطور کلی پیش بینی رتبه قبولی امکان پذیر نیست. هرسال با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و سطح داوطلبین شرکت کننده در آزمون این رتبه ها دستخوش تغییر می‌شوند. برای اطلاع از شانس قبولی خود توصیه می‌کنیم با یک مشاور صحبت کنید. برای مطالعه مقاله رتبه و تراز قبولی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 و انتخاب رشته بدون کنکور 1400 کلیک کنید.

 

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

هریک از داوطلبین کنکور دارای سهمیه‌های مشخصی هستند. سهمیه مناطق یکی از این سهمیه هاست که شامل همه شرکت کنندگان در کنکور سراسری می‌شود. براساس این سهمیه با داوطلبین براساس عدالت آموزشی برخورد می‌شود. یعنی هر داوطلب براساس میزان دسترسی به امکانات در سهمیه ای قرار می‌گیرد و همه داوطلبان در یک دسته سهمیه عادی قرار ندارند.

علاوه بر سهمیه مناطق که گفته شد، برخی از داوطلبین دارای سهمیه های دیگری از جمله سهمیه ایثارگری و سهمیه بسیج می‌باشند.

یکی از سهمیه‌های موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد، سهمیه بسیج فعال می‌باشد. بدین صورت که داوطلب باید حداقل 95 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کند، تا مجاز به استفاده از سهمیه خود شود.

فرضا اگر آخرین رتبه پذیرفته شده رشته مامایی در دانشگاه آزاد 20 هزار باشد، فرد دارای سهمیه بسیج فعال حداقل باید رتبه 19 هزار را کسب کند تا بتواند از سهمیه خود برای قبولی در رشته مامایی استفاده کند.

سهمیه ایثارگری علاوه بر بهره‌مندی از تخفیف شهریه با استفاده از سهمیه می‌تواند شانس قبولی داوطلبین را افزایش بدهد؛ چراکه داوطلبان براساس سهمیه های خودشان مورد ارزیابی قرار میگیرند. این بدین معناست که از بین داوطلبین دارای سهمیه ایثارگری نفرات برتر قبول می‌شوند و سنجش بین افراد دارای سهمیه صورت می‌گیرد.

 

راهنمای تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

نحوه قراردادن رشته ها در فرم انتخاب رشته تاثیر مستقیم با افزایش شانس قبولی شما دارد. از این رو بسیار مهم است که نسبت به اولویت های انتخابی خود توجه داشته باشید. متخصصین امر در این زمینه توصیه‌هایی دارند.

 1. انتخاب‌های خود را به سه قسمت تقسیم کنید؛ انتخاب‌های رویایی، انتخاب‌های معقولانه، انتخاب‌های بدبینانه
 2. انتخابهای رویایی را با وجود کم بودن شانس قبولی در اولویت بگذارید.
 3. انتخابهای معقول دربرگیرنده بیشترین انتخابها و بیشترین شانس قبولی شما هستند. در انتخاب این کدرشته ها دقت کنید.
 4. انتخابهای بدبینانه شامل انتخاب‌های آخر شما می‌شوند. با این وجود تنها کدرشته هایی را در این قسمت بیاورید که درباره آنها تحقیق کافی کرده باشید.

دانشگاه آزاد | مقایسه و معرفی

در این قسمت قصد داریم تا با بررسی کاملتر دانشگاه آزاد و در دست دادن اطلاعاتی برای مقایسه این دانشگاه با سایر موسسات آموزش عالی به شما برای انتخاب رشته کمک کنیم.

 

میزان شهریه دانشگاه آزاد

هنگام انتخاب رشته آزاد، از میزان شهریه این دانشگاه مخصوصا برای رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی غافل نشوید و اگر توانمندی مالی لازم را دارید، این دانشگاه را انتخاب کنید.

بخوانید: نرخ شهریه دانشگاه آزاد اسلامی

البته واحدهای دانشگاه آزاد تسهیلاتی از جمله تخفیف شهریه و وام شهریه برای دانشجویان در نظر می‌گیرند تا هیچ دانشجویی به دلیل عدم توانمندی مالی، از تحصیل محروم نشود.

 

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد از چند جهت قابل بررسی است :

 • ورود به بازارکار و آینده شغلی
 • ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر
 • ادامه تحصیل در خارج از کشور

خوشبخباته مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد که به دانش آموختگان اعطا می‌شود کاملا معتبر است و زیرنظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری می‌باشد.

داوطلبانی که قصد تجصیل در دانشگاه آزاد را دارند باید بدانند که مدرک این دانشگاه در کلیه سازمانهای دولتی و خصوصی، مجموعه های شغلی و استخدامی ایران دارای اعتبار است. هرچند که اولویت با توانمندی افراد است. اما مدرک دانشگاه آزاد بعلاوه توانمندی های لازم برای کسب موقعیت های شغلی و اجتماعی ترکیب مناسبی است.

دانشگاه آزاد در بسیاری از واحدهای خود و رشته‌های متنوعی فرصت ادامه تحصیلات تا مراتب عالی را فراهم کرده است. افرادی که دانشگاه آزاد را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند، شانس ادامه تحصیل در این دانشگاه تا مرتبه استادی را دارند. همچنین برای پذیرش در دانشگاه‎های معتبر بین المللی، دانشگاه آزاد دارای اعتبارهای لازم برای ادامه تحصیل در بسیاری از دانشگاه هاست.

 

امکانات دانشگاه آزاد و تفاوت آن با سایر دانشگاه ها

اکثر داوطلبان معمولا در زمان انتخاب رشته دچار تردید هستند که دانشگاه آزاد استان خود را انتخاب کنند یا دانشگاه های روزانه و نوبت دوم سایر استانها را؟

برای بررسی این موضوع باید جوانب مختلفی در نظر گرفته شوند، از جمله آنکه:

 • آیا در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم مدنظرتان خوابگاه دانشجویی ارائه می‌شود؟
 • آیا توان دوری از خانواده و استان محل سکونت را دارید؟
 • رشته ای که می‌خواهید در کدام یک از این دو دانشگاه ارائه شده، دانشگاه آزاد استان خود یا دانشگاه دولتی استانی دیگر؟
 • آیا توانایی پرداخت شهریه دانشگاه آزاد را دارید؟
 • اعتبار علمی کدام دانشگاه بهتر است؟
 • با تحصیل در کدام رشته، آینده شغلی بهتری خواهید داشت؟
 • و …

با بررسی این سوالات بهتر می‌توانید دانشگاه مدنظرتان را انتخاب کنید. همچنین در زمان انتخاب دانشگاه‌های دور از استان خود توجه داشته باشید که دانشگاه آزاد مسئولیتی در قبال تامین خوابگاه دانشجویی ندارد و تمام هزینه‌های زندگی در خارج از شهرتان را در نظر بگیرید.

 

رتبه بندی دانشگاه های آزاد 1400

هرسال و توسط موسسات آماری رتبه بندی دانشگاه‌ها اعلام می‌شود. هرکدام از این رتبه بندی‌ها ملاک هایی برای بررسی دانشگاه‌ها دارند. تعداد و رتبه اعضای هیئت علمی، میزان پژوهش و تحقیق های انجام شده، تعداد دانشجویان، شرکت در مسابقات و رقابت های علمی از جمله ملاک ها برای رتبه بندی دانشگاه هاست. برای مشاهده و دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 کلیک کنید.

خیلی از داوطلبان می‌خواهند بدانند که کدام یک از دانشگاه های آزاد رتبه و اعتبار علمی بهتری دارد. جالب است بدانید که اعتبار علمی بسیاری از دانشگاه های آزاد حتی از دانشگاه های روزانه و نوبت دوم نیز بهتر است. اما اگر بخواهیم فقط دانشگاه‌های آزاد را رتبه بندی کنیم، می توانید نگاهی به لیست زیر داشته باشید که یکی آخرین رتبه بندی انجام شده است : 

 1. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
 2. دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
 3. دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
 4. دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
 5. دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین
 6. دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
 7. دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
 8. دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
 9. دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
 10. دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
 11. دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد
 12. دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان
 13. دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه
 14. دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک
 15. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا