بدون آزمون دانشگاه دولتی و پردیس خودگرداندانشگاه های بدون آزمون

ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰

ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰ در دو نیمسال تحصیلی اول و دوم برگزار می شود. اگر شما نیز دارای چنین شرایطی هستید این مقاله راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود. طی سالهای اخیر فرصت مناسبی فراهم شده است تا بدون شرکت در کنکور سراسری و بر اساس سوابق تحصیلی مشغول به تحصیل در دانشگاه شوید؛ برای شروع این مسیر باید ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری 1400 را انجام دهید. انتخاب رشته بدون کنکور دارای نکاتی است که در این مقاله به آنها پرداخته ایم.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری نیمسال دوم (بهمن ماه) از امروز 14 اذر آغاز شد و تا 20 آذر ادامه خواهد داشت.

 

ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰

در حال حاضر امکان تحصیل در بسیاری از رشته های دانشگاهی بصورت بدون کنکور وجود دارد؛ شما می توانید بدون شرکت در کنکور سراسری یا آزمون دیگری در بسیاری از دانشگاه های کشور با سطوح مختلف مشغول به تحصیل شوید. عنوان بدون کنکور در مدرک دانشجویانی که به این شیوه تحصیل می کنند ثبت نمی‌شود، بعبارت دیگر تفاوتی بین مدرک بدون کنکور و با کنکور وجود ندارد. تجربیات جلسات مشاوره و انتخاب رشته نشان داده است بسیاری از داوطلبین تصور می کردند برای رشته های سرآمد مثل رشته های مهندسی برق در زیرگروه ریاضی، حقوق در زیرگروه ریاضی و شیمی در زیرگروه تجربی حتما باید در کنکور شرکت کنند. باید این نکته را یادآور شویم که امکان تحصیل بدون کنکور در تمامی رشته های ذکر شده وجود دارد. 

 

زمان ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰

اولین نکته برای ثبت نام، اطلاع از زمان ثبت نام بدون آزمون است. سازمان سنجش بعنوان متولی ورود به دانشگاه هر سال اقدام به انتشار دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور می نماید. این دفترچه شامل رشته های ارائه شده، دانشگاه هایی که ظرفیت ارائه داده اند، شرایط و ضوابط ثبت نام است. در ادامه در قالب جدولی زمانبندی مربوط به زمان و مهلت ثبت نام بدون کنکور ارائه کرده ایم.

نیمسال ورودی زمان ثبت نام
ورودی مهر از ۱۴ مرداد تا ۱۵ شهریور 1400
ورودی بهمن 14 تا 20 آذر ماه 1400

 

نحوه ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰

داوطلبان برای ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری کافی است طبق مراحل زیر پیش بروند :

1️⃣ به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترننتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

2️⃣ پس از مراجعه به سایت ثبت نام بدون کنکور بر روی گزینه ” سراسری ” از منوی سمت راست سایت کلیک کنند.

سراسری

3️⃣ بر روی لینک فعال “ سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری بهمن ماه 1400 ” کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور

4️⃣ برای دسترسی به فرم انتخاب رشته، داوطلبان باید ابتدا با کلیک بر روی گزینه “ خرید کارت ” کارت اعتباری را با پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور تهیه کنند. 

خرید کارت بدون کنکور

5️⃣ در این مرحله اطلاعات فردی و شماره های تماس را نوشته و پس از انتخاب بانک مورد نظر بر روی ” تایید و ادامه ” کلیک خواهیم کرد.

پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور

6️⃣ ابتدا اطلاعات لازم نظیر نام و شماره همراه را نوشته و هزینه از کارت بانکی پرداخت می کنید.

خرید کارت ثبت نام بدون کنکور

 

7️⃣ اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کرده و پرداخت کامل کنید

اطلاعات کارت بانکی

8️⃣ پس از پرداخت کامل یک شماره سریال در اختیار قرار می گیرید که در مراحل دیگر از آن استفاده خواهد کرد. این شماره سریل رو یادداشت کنید و نگه دارید.

9️⃣ پس از خرید کارت اعتباری مجدد به صفحه اول برگردید و سریال ثبت نام خریداری شده را وارد کنید تا مراحل ثبت نام و انتخاب رشته برایتان آغاز شود.

🔟 در این مرحله عکس پرسنلی خود را وارد می کنید. عکس مورد نظر باید زمینه سفید و در سال جاری گرفته شده باشد.

بارگزاری عکس داوطلب

 1️⃣1️⃣ در این مرحله فرم ثبت نام بدون کنکور 1401 را تکمیل خواهید کرد.

1️⃣2️⃣ بعد از انتخاب رشته سامانه به شما یک کد 16 رقمی خواهد داد که بهتر است تا پایان مراحل ثبت نام در دانشگاه نسخه پرینت شده آن را نزد خود داشته باشید.

توجه داشته باشید، پس از پشت سر گذاشتن مراحل ثبت نام و انتخاب رشته باید شماره پرونده 7 رقمی و كد رهگيری 16 رقمی از طرف سيستم به شما تعلق گیرد. بديهی است در صورتی که شماره پرونده و كد رهگيری ذکر شده توسط سيستم به شما اختصاص نگیرد، بدین معناست که ثبت نام و انتخاب رشته كامل نمی باشد و بايستی كليه مراحل ثبت نام و انتخاب رشته از ابتدا تكرار شوند.

بخوانید: راهنما کامل نحوه ثبت نام بدون کنکور

 

شرایط ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۱

داوطلبانی که تصمیم گرفته اند بصورت بدون کنکور مشغول به تحصیلات دانشگاهی شوند؛ باید دارای شرایط ثبت نام بدون کنکور (عمومی و اختصاصی) باشند. در ادامه این شرایط را مورد بررسی قرار داده ایم. داوطلبان باید مدارک ثبت نام بدون کنکور خود را تکمیل نمایند. مدارک موردنیاز شامل اطلاعات فردی، شناسنامه ای و سوابق تحصیلی است. داوطلبان آقا باید مدارک مربوط به نظام وظیفه خود را نیز ارائه دهند.

شرایط عمومی

✅ اعتقاد به یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی

✅ اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

✅ عدم سوپیشینه اخلاقی

✅ پذیرش قوانین دانشگاه 

شرایط اختصاصی

✅ اتمام تحصیل و ارائه مدرک فارغ التحصیلی پیش از زمان ثبت نام

✅ صلاحیت جسمانی و روانی متناسب با رشته انتخابی

✅ ارائه مدرک دیپلم نظام قدیم یا دیپلم نظام جدید

✅ تکمیل فرم های ثبت نام دانشگاه

✅ پذیرفته شدگان دوره روزانه 99 محروم از ثبت نام می باشند

✅ حداکثر 100 کدرشته محل را می توان انتخاب کرد

 

مدارک ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۱

داوطلبان پیش از ثبت نام ابتدا باید آگاهی کامل از مدارک لازم را داشته باشند و قبل از انجام فرآیند ثبت نام این مدارک را آماده کنند. مدارک ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰ به صورت زیر می باشد.

❌ اطلاعات فردی و شناسنامه ای

❌ عکس 3*4 یا 4*6 رنگی با زمینه سفید داوطلب که در سال جاری گرفته شده باشد

❌ عنوان و معدل مدرک فارغ التحصیلی دیپلم (فارغ التحصیلان رشته نظری معدل کتبی و فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش معدل دیپلم آن ها را محاسبه می شود)

❌ اطلاعات محل سکونت و شماره تلفن ثابت و همراه

 

تاثیر معدل در قبولی

انتخاب رشته بدون کنکور یا صرفا براساس سوابق تحصیلی براساس معدل دیپلم می باشد. بنابراین داوطلبان با کمک جدول زیر می‌توانند، از ضریب تاثیر معدل کتبی دیپلم با توجه به گروه تحصیلی و نوع دیپلم خود اطلاع پیدا کنند.

گروه آزمایشی ریاضی تجربی انسانی علوم و معارف سایر دیپلم ها
علوم ریاضی و فنی 100 100 57.1 57.1 51.4
علوم تجربی 100 100 57.1 57.1 51.4
علوم انسانی 57.1 57.1 100 100 51.4
هنر 100 100 100 100 100
زبان های خارجه 100 100 100 100 100

 

رشته های بدون کنکور ۱۴۰۰

عموم متقاضیان در مورد رشته های ارائه شده بصورت بدون کنکور سوالاتی دارند. چه رشته هایی در چه دانشگاه هایی و با چه شرایط بصورت بدون کنکور ارائه شده اند. این رشته ها در قالب دفترچه ای توسط سازمان سنجش در دسترس داوطلبین قرار خواهد گرفت؛ رشته های بدون کنکور ارائه شده سال به سال دچار تغییراتی می شود. در ادامه بخشی از رشته های بدون کنکور را ذکر کرده ایم؛ برای اطلاع از لیست کامل کدرشته ها باید اقدام به دانلود دفترچه نمایید.

آمار هتلداری گیاه پزشکی
آموزش زبان انگلیسی مهندسی مواد و متالورژی مهندسی شیمی
اقتصاد مهندسی کامپیوتر مهندسی برق
زبان شناسی مهندسی عمران مهندسی صنایع
شیمی کاربردی مدیریت صنعتی جغرافیا
علوم مهندسی مترجمی زبان انگلیسی ریاضیات و کاربردها
علوم ورزشی مهندسی انرژی علوم دامی
فیزیک مهندسی اپتیک و لیزر زمین شناسی

 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۰

فرایند ثبت نام بدون کنکور، نیازمند دقت بسیار است؛ بسیاری از داوطلبان طی سالهای گذشته بعد از شروع تحصیل از تصمیم خود پشیمان شده و به دنبال تغییر رشته خود هستند؛ همچنین بسیاری از متقاضیان اقدام به انتخاب بدون کنکور کرده تا مجدد در آزمون سال بعد ثبت نام کنند؛ پیشنهاد ما به شما این است که پیش از تصمیم گیری در مورد رشته و دانشگاه محل تحصیل با مشاورین متخصص و مجرب مجموعه تحصیلی دانتل مشورت نمایید.

تجربه سالیان گذشته ما در مشاوره نشان داده است؛ داوطلبانی که قصد تحصیل بدون کنکور دارند دچار تردیدهای بسیاری می‌شوند؛ همچنین با توجه به تغییراتی که هرسال در فرایند پذیرش بدون کنکور از جمله کدرشته های ارائه شده باعث ایجاد سوالات بسیاری می‌شود. پیشنهاد ما به شما این است که تلاش کنید انتخابی آگاهانه داشته باشید. تحصیل بدون کنکور برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی است و می‌تواند آینده روشنی برای دانشجویان رقم بزند. انتخاب مناسب و آگاهانه در بستر مشورتی درست شکل می‌گیرد؛ مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل آماده همراهی داوطلبین در این مسیر هستند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام بدون کنکور می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره