کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

ترمیم معدل کنکور سراسری ۱۴۰۲ 

ترمیم معدل کنکور سراسری ۱۴۰۲ زمینه‌ای را برای داوطلبانی فراهم کرده که مشمول اعمال سوابق تحصیلی کنکور سراسری هستند. اما دارای معدل پایینی می‌باشند، تا بتوانند با شرکت در امتحاناتی که آموزش و پرورش به صورت نهایی برگزار می‌کند، معدل خود را افزایش دهند. تمامی متقاصیان ترمیم‌معدل می‌توانند یک ماه پیش از برگزاری امتحانات نهایی در خرداد ماه، شهریور ماه و دی ماه، به منطقه آموزشی فارغ التحصیلی خود مراجعه کنند. پس از ثبت نام، در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند. در ادامه اطلاعات بیشتری از ترمیم معدل کنکور سراسری 1402 را ارائه کرده ایم.

ترمیم معدل کنکور سراسری ۱۴۰۲ 

با توجه به تغییرات نحوه برگزاری آزمون و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور و قبولی داوطلبان در دانشگاه افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل این موضوع تبدیل به نگرانی و چالشی برای دسته ای از داوطلبان کنکور سراسری که دارای معدل پایینی می‌باشند، شده است.

اما خوشبختانه داوطلبانی که دارای معدل پایینی نیز هستند. می توانند برای جبران نمره پایینی که در امتحانات نهایی گرفته‌اند، در امتحانات ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنند. 

معدل داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی می باشند، به میزان 40 درصد در نتیجه کنکور سراسری و به صورت قطعی اعمال می باشد. به همین دلیل ترمیم‌معدل فرصت خوبی برای داوطلبان با معدل پایین است که بتوانند به این واسطه نمرات خود را افزایش دهند.

اهمیت ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲

آموزش و پرورش به منظور مساعدت با دسته‌ای از داوطلبان که نتوانسته اند در امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی نمره بالایی را کسب کنند. طرحی را با عنوان طرح ترمیم معدل در نظر گرفته است.

این طرح در واقع فرصتی را در اختیار متقاضیانی قرار می‌دهد که موفق به کسب نمره بالا در امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی نشده اند. می توانند به واسطه شرکت در این امتحانات معدل خود را بالا ببرند. بنابراین دانش آموزان می توانند در امتحانات دروسی که در آن ها نمره پایینی کسب کرده اند، مجدد شرکت کنند. در صورتی که نمرات جدید دانش آموز بالاتر باشد، به عنوان سوابق تحصیلی او در نظر گرفته می شود.

بنابراین در صورتی که داوطلبان نمرات پایینی داشته و با شرکت در امتحانات نمرات بالایی را به دست آورند، می توانند به این واسطه تاثیر معدل در کنکور سراسری خود را بهبود ببخشند. اگر داوطلب در امتحانات ترمیم معدل، نمره پایینی را کسب کند. نمرات قبلی او که بهتر و بالاتر می‌باشد، برای او در نظر گرفته خواهد شد.

افراد مجاز برای شرکت در ترمیم معدل برای کنکور 1402

ترمیم معدل طرحی می‌باشد که برای داوطلبانی در نظر گرفته شده که معدل پایینی دارند. می‌خواهند تاثیر معدل در کنکور سراسری را افزایش دهند. تاثیر سوابق تحصیلی کنکور شامل سه دسته از داوطلبان کنکوری می شود و فقط مشمولین می توانند از این طرح برای بهبود معدل خود استفاده کنند. این دسته از داوطلبان در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

 • داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم در یکی از رشته‌های نظری ریاضی، تجربی و انسانی بوده و مدرک خود را پس از سال 84 دریافت کرده اند.
 • داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را پس از سال 91 دریافت کرده اند.
 • فارغ التحصیلان نظام جدید (6-3-3) که دیپلم خود را پس از سال 98 اخذ کرده اند.

داوطلبان غیر مشمول اعمال سوابق تحصیلی

چنانچه دارای مدرک دیپلم نظام قدیم بوده و دیپلم خود را قبل از سال 84 اخذ کرده‌اید و یا دارای مدرک فنی حرفه‌ای یا کاردانش می‌باشید. شما جزو مشمولین سوابق تحصیلی نیستید و نیازی به کد سوابق تحصیلی دیپلم و یا مدرک پیش دانشگاهی خود ندارید.

همینطور در صورتی که قصد دارید به جای مدرک پیش دانشگاهی، از مدرک کاردانی استفاده کنید و یا مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت کرده اید. نیازی نیست که کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خود را دریافت کنید.

افرادی که جزو مشمولین اعمال سوابق تحصیلی هستند. باید در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، کد سوابق تحصیلی خود را از طریق سایت dipcode.medu.ir دریافت کنند.

زمان ثبت نام برای ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲ 

متقاضیان امتحانات ترمیم معدل لازم است که یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی در خرداد، شهریور و دی اقدام به ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است که هر فرد مجاز است تا فقط یکبار در امتحانات شرکت کند اما محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که برای ترمیم‌معدل انتخاب می کنید، وجود ندارد.

همینطور متقاضیان باید برای ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل دوازدهم کنکور 1402 به مدرسه بزرگسالان منطقه آموزشی که در آن فارغ التحصیل شده اند، شرکت کنند. متقاضیان ترمیم معدل به منظور شرکت در هر امتحان باید مبلغی را برای چاپ و تصحیح اوراق پرداخت کنند.

مشاوره تاثیر معدل کنکور سراسری 1402

نکته ای که در مورد امتحانات ترمیم معدل کنکور سراسری 1402 وجود دارد. این است که نمراتی که متقاضیان در امتحانات ترمیم‌معدل کسب می کنند، جایگزین نمرات قبلی آن ها نمی شود. نمرات جدید صرفا جهت اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ملاک هستند. به صورتی که اگر داوطلب در امتحانات ترمیم معدل نمرات بهتری را نسبت به نمرات قبلی خود به دست آورده، در سوابق او اعمال می گردد.

بنابراین بر اساس مصوبه وزارت آموزش و پرورش، نمرات اکتسابی دانش آموزان در امتحانات ترمیم معدل و همینطور معدل آن ها صرفا برای اعمال در کنکور سراسری دارای اعتبار می باشد و در واقع نمرات اصلی کارنامه متقاضیان تغییری نخواهد کرد.

اگر شما نیز جزو داوطلبانی هستید که قصد دارید با شرکت در امتحانات ترمیم معدل، میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری خود را بهبود ببخشید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل در ارتباط باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترمیم معدل کنکور سراسری 1402 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

امتحانات ترمیم معدل کنکور سراسری 1402 به چه منظوری برگزار می شود؟

طرح تصحیح معدل برای افزایش معدل دسته ای از داوطلبان که نمرات و معدل پایینی دارند، در نظر گرفته شده است.

زمان ثبت نام در امتحانات چه تاریخی می باشد ؟

متقاضیان باید یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی خرداد ماه، شهریور و یا دی ماه اقدام ثبت نام نمایند.

آیا نمرانی که داوطلبان در امتحانات به دست می آورند، در کارنامه آن ها درج می شود؟

خیر، نمرات اکتسابی داوطلبان در امتحانات ترمیم‌معدل صرفا برای اعمال در کنکور سراسری اعتبار دارند و نمرات کارنامه متقاضیان تغییری نمی کند.

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام من می خوام ترمیم معدل انجام بدم.
  ولی متوجه نشدم گفتین سه نوبت بر گزار میشه امتحانا

  یعنی من می تونم تو یه نوبت سه تا از امتحاناتم رو بدم؟
  بعد اینکه نمره درس هویت اجتماعی تو کنکور تاثیر داره؟

  1. سلام. سه نوبت یعنی خرداد، شهریور ودی میتونید امتحان بدید
   سالهای گذشته این درس داخل کنکور نبوده اما باید صبر کرد دفترچه بیاد تا ببینیم تصمیم برای امسال چیه
   برای مشاوره بیشتر می توانید با مشاوران دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 2. سلام وقت بخیر
  من پشت کنکوری هستم و سال گذشته از سهمیه ایثارگری ک داشتم استفاده نکردم
  من ریاضی : 11 ، عربی : 9.75 ، هویت : 10 شدم و بقیع نمره هام تو رنج 19.5 _ 20 هست
  میخواستم بدونم اگر اون سه تا درس رو ترمیم نکنم ، سهمیه ام میتونه تاثیر منفی اش رو جبران کنه ؟

  1. سلام ترمیم معدل و سهمیه ۲ بخش جدا از هم هستن.
   توصیه می کنیم برای بالا رفتن شانس قبولی در کنکور سراسری ترمیم معدل نیز انجام دهید.

 3. سلام وقتتون بخیر.تو رو خدا یکی کمکم کنه یه جواب درست بهم بدین.من تیرماه۱۴۰۲میخوام کنکور بدم برای ترمیم معدل میتونم عمومیامو دی۱۴۰۱ بدم تخصصیامو خرداد۱۴۰۲؟این سوال خیلیاست منم کلی پیگیری کردم ولی جوابای متفاوت شنیدم 😕🥺🥲

 4. سلام من در شهریور امتحان ترمیم معدل دادم نمرات آنها به چه شکل در آزمون امسال اعمال خواهد شد چون به ما برگه نمرات را ندادند و همچنین در حین ثبت نام کنکورگزینه ای در مورد ترمیم معدل نبود (نمرات ما به چه شکل به سازمان سنجش جهت درج در معدل ارسال خواهد شد ؟)

 5. سلام درسته که ترمیم معدل خرداد ماه از هشت بهمن تا آخر بهمن ماه است؟
  من امروز از آموزش و پرورش استان تبریز وهم از مدرسه که اونجا ترمیم معدل میکنن پرسیدم گفتن ثبت نام ترمیم معدل از هفته سوم اسفند است !

 6. سلام وقت بخیر برای دریافت تاییدیه تحصیلی وارد سامانه که میشی قسمت مشخصات استعلام گیرنده یه کادر هست به اسم نوع استعلام گیرنده چنتا گزینه داره من برای ترمیم معدل میخام باید کدوم گزینه رو انتخاب کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره