مدارستیزهوشان و نمونه دولتی

ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ معمولا در فروردین ماه آغاز خواهد شد. هر ساله سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان (سمپاد) به واسطه برگزاری یک آزمون ورودی، دانش آموزان جذب می کند. دانش آموزان متقاضی جهت تحصیل در این مدارس در صورت داشتن شرایط لازم، می توانند در این آزمون ورود شرکت کنند. در ادامه این مقاله به بررسی زمان، شرایط، مدارک و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 می پردازیم.

 

ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

فرآیند ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ -۱۴۰۳ در هر پایه ششم به هفتم و نهم به دهم، به صورت اینترنتی صورت می گیرد. بنابراین داوطلبان در هر یک از دو این پایه، باید به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند و اقدام به دریافت و مطالعه دفترچه راهنما نمایند. از شرایط نام ام نویسی مطلع و سپس اقدامات لازم را جهت شرکت در آزمون انجام دهند. داوطلبان می‌توانند در دو مقطع از تحصیل خود شانس خود را برای ورود به این مدارس امتحان کنند. برای مشاهده و مطالعه بخشنامه آزمون تیزهوشان کلیک کنید.

ثبت نام مدارس سمپاد مهارتی

در چند سال اخیر علاوه بر رشته های نظری (ریاضی، تجربی و انسانی)‌ آموزش پرورش در برخی از رشته‌های فنی و مهارتی نیز در مدارس مدارس سمپاد مهارتی دانش آموز می‌پذیرد. تاکنون مدارس سمپاد مهارتی در استان‌های تهران، قزوین، زنجان و اصفهان دایر گردیده است. مدارس سمپاد مهارتی فقط در دوره متوسطه دوم می‌باشد و دانش آموزان پس از هدایت تحصیلی می توانند در پایه نهم به دهم در آزمون شرکت کنند.

دانش آموزان متقاضی مدارس سمپاد مهارتی همانند دیگر دانش آموزان در زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ با مراجعه به سایت آموزش و پرورش می توانند در آزمون ورودی این مدارس شرکت کنند. 

 

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403

مهمترین موردی که دانش آموزان متقاضی ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان باید بدان توجه داشته باشند این است که از زمان ثبت نام تیزهوشان مطلع باشند و در تاریخ های اعلام شده، ثبت‌نام خود را قطعی کنند. در سال گذشته زمان ثبت‌نام از تاریخ 1 تا 25 فروردین 1400 بود. پیش بینی می‌شود در سال جاری نیز فرآیند نام نویسی در فروردین ماه انجام گیرد.

زمان ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ تاکنون اعلام نشده است. به محض اعلام تاریخ نام نویسی در این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است، هر دو آزمون ششم به هفتم و نهم به دهم در یک بازه زمانی انجام می‌شود. تمامی متقاضیان هر دو آزمون بایستی در زمانهای مقرر، نسبت به ثبت نام آزمون تیزهوشان اقدام کنند اما توجه داشته باشند تاکنون اطلاعیه های دقیقی از زمان ثبت‌نام در اختیار نداریم اما به محض دریافت اخبار جدید، این مقاله نیز بروزرسانی خواهد شد. 

 

دفترچه راهنما ثبت نام تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

آموزش و پرورش هر سال همزمان با آغاز مهلت نام نویسی در آزمون دفترچه راهنمای شرکت در آزمون را نیز منتشر می‌کند. این دفترچه حاوی اطلاعات مهمی از جمله شرایط و قوانین برگزاری آزمون، مدارک لازم و زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون می‌باشد. داوطلبان پیش از انجام فرآیند ثبت نام تیزهوشان باید این دفترچه را دانلود نمایند. البته در ادامه مقاله به شرح تمامی موارد ذکر شده در دفترچه راهنما خواهیم پرداخت. برای دانلود دفترچه راهنما بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان

شرکت در آزمون تیزهوشان نیز همانند دیگر آزمونها مستلزم داشتن شرایط ثبت نام تیزهوشان می‌باشند. داوطلبان برای ورود به این مدارس باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند. چنانچه داوطلبی شرایط و قوانین الزامی را دارا نباشد امکان پذیرش و ورود به مدارس تیزهوشان را نخواهد داشت.

در ادامه ابتدا به بررسی شرایط عمومی ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ می پردازیم که برای داوطلبان هر دو مقطع یکسان می باشد. پس از آن شرایط اختصاصی که در آزمون پایه ششم به هفتم و آزمون نهم به دهم متفاوت می باشد را شرح داده ایم

شرایط عمومی

✅ دانش آموزان باید تابیعت ایرانی داشته باشند و دارای شناسنامه و کارت ملی ایانی باشند.

✅ آن دسته از داوطلبان اتباع خارجی با توجه به شرایط خاص می توانند پذیرفته شوند.

 

شرایط اختصاصی ششم به هفتم

❌اشتغال به تحصیل در پایه ششم ابتدایی از اولین شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 می باشد. 

❌کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس پایه پنجم و ششم ابتدایی

❌کسب مقیاس خوب در یک درس و در باقی دروس پایه ششم کسب نمره خیلی خوب نیز ممکن است.

❌اولویت بندی پذیرش دانش آموز بر اساس محل سکونت آن ها می باشد و داوطلبان توجه کنند مدارس نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب نمایند.

❌چنانچه در یک محدوده چندین مدرسه تیزهوشان وجود داشته باشد، دانش آموزان حداکثر می توانند 3 مدرسه را انتخاب نمایند.

❌در صورت قبولی دانش آموز در یک منطقه تحصیلی امکان جابه جایی به مدارس دیگر مناطق وجود ندارد.

 

شرایط اختصاصی نهم به دهم

👈اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه نهم از اولین شرایط ثبت نام تیزهوشان 1402 – 1403 می باشد. 

👈دارا بودن معدل کل سالانه 19 در پایه هشتم

👈اولویت بندی پذیرش دانش آموز بر اساس محل سکونت آن ها می باشد و داوطلبان توجه کنند مدارس نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب نمایند.

👈چنانچه در یک محدوده چندین مدرسه تیزهوشان وجود داشته باشد، دانش آموزان حداکثر می توانند 3 مدرسه را انتخاب نمایند.

 

مدارک ثبت نام در آزمون 

دانش آموزان در زمان نام نویسی باید مدارک لازم جهت شرکت در آزمون را در سایت ثبت نام تیزهوشان به نشانی اینترنتی pada.medu.ir بارگزاری کنند. از این رو در این بخش از مقاله راهنما به ذکر مدارک لازم برای ثبت نام آزمون تیزهوشان پرداخته‌ایم که به شرح زیر می باشد.

✅مشخصات و اطلاعات فردی 

✅عکس پرسنلی ۳×۴ با فرمت jpg

✅آدرس محل سکونت

✅پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تیزهوشان

 

سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان 

سایت ثبت نام تیزهوشان تغییراتی اعمال شده‌ است. به طوری که داوطلبانی که مایل هستند در آزمون تیز هوشان ثبت‌نام کنند، باید به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند. ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و آزمون نهم به دهم، هر دو از طریق سایت آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی ” my.medu.ir ” انجام می شود.

در نظر داشته باشید که سایت محدود به فرآیند ثبت‌نام و پرداخت هزینه نمی شود. تمامی متقاضیان می توانند در موعد مقرر از طریق سایت ثبت‌نام، کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 خود را دریافت کنند. همینطور در پایان نیز می توانند از طریق سایت آموزش و پرورش از نتایج آزمون تیزهوشان نیز مطلع شوند. برای اطلاع از زمان و نحوه ویرایش ثبت نام تیزهوشان کلیک کنید.

 

راهنما ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403

دانش آموزان متقاضی شرکت در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم دهم، بایستی برای تکمیل مراحل ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند. این فرآیند در سال های گذشته از طریق سایت pada.medu.ir انجام می شد، اما پس از اعلام نتایج آزمون دوره قبل از طریق سایت my.medu.ir از سال جاری نیز مراحل نام نویسی در آزمون تیزهوشان از طریق همین سایت صورت می گیرد.

به منظور راهنمایی شما عزیزان، در ادامه راهنمای ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 را آورده‌ ایم:

1️⃣ به سایت آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی ” my.medu.ir ” مراجعه کنید.

برای ورود به سامانه ثبت نام تیزهوشان (پادا) بر روی لینک کلیک کنید.

2️⃣ در کادر های مشخص ابتدا نقش خود ” دانش آموز ” را انتخاب کنید سپس ملیت و کد ملی و شماره سریال ۶ رقمی شناسنامه خود را وارد کنید. 

ثبت نام آزمون تیزهوشان

3️⃣ در پنجره صحفه جدید بر روی آزمون سمپاد در ردیف سوم کلیک کنید.

4️⃣ فرم ثبت نام آزمون تیزهوشان را با اطلاعات صحیح پر کنید.

5️⃣ مدارس مورد نظر خود را با توجه به دسترسی و محل سکونت خود انتخاب کنید.

6️⃣ هزینه ثبت نام تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ را از طریق کارت بانکی خود به صورت اینترنتی پرداخت نمایید.

7️⃣ در پایان پس از ورود به پنل کاربری خود می توانید کد پیگیری ثبت نام تیزهوشان را دریافت کنید که به منزله اتمام فرآیند نام نویسی می‌باشد. 

 

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان 1402 – 1403

پس از اتمام مهلت ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 بایستی یک هفته قبل از زمان برگزاری آزمون تیزهوشان داوطلبان به سایت های مربوطه مراجعه کنند و نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه تیزهوشان خود اقدام کنند.

تا کنون اطلاعیه ای از زمان دقیق اعلام نتایج مدارس تیزهوشان منتشر نشده است اما به محض دریافت اخبار جدید، این مطلب نیز بروزرسانی خواهد شد. نتایج آزمون ورودی مدارس تیزهوشان یک ماه پس از برگزاری آزمون از طریق سایت های نامبرده منتشر می‌شود.

پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان برای دریافت کارت ورود به جلسه الزامی است و چنانچه داوطلبی هزینه مربوط به ثبت‌نام مدارس تیز هوشان را پرداخت نکند، امکان شرکت در این آزمون را نخواهد داشت.

 

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم مطابق سال های گذشته برای دانش آموزان پایه نهم و واجد الشرایط انجام می گیرد. آزمون تیزهوشان برای ورود مقطع دهم شامل دو دسته سوال است. بخش اول سوالات، سوالات استعداد تحلیلی می باشد که متقاضیان 50 دقیقه زمان برای پاسخگویی به 50 سوال از آن را دارند که نمره این سوالات میزان هوش و استعداد دانش آموز را مشخص می کند.

بخش دوم آزمون سوالات استعداد تحصیلی است که مربوط به کتاب های درسی پایه های هشتم و نهم دوره اول متوسطه است. داوطلبان در این بخش نیز 70 دقیقه فرصت دارند تا به 50 سوال پاسخ دهند.

نکته مهم در برگزاری و ثبت نام آزمون تیزهوشان که هر کدام از کتاب های درستی برای رشته های مختلف، دارای ضرایب متفاوتی است. هرچه ضریب یک درس در یک رشته بیشتر باشد، بدین معنی است که آن درس دارای اهمیت بیشتری نیز می باشد و داوطلب باید برای مطالعه آن زمان بیشتری را اختصاص دهد. در ادامه ضرایب سرفصل های امتحانی بخش استعداد تحصیلی آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1402 – 1403 را در جدول زیر ارائه کرده ایم.

نام درس تعداد سؤال ضریب ریاضی ضریب تجربی ضریب انسانی ضریب سمپاد مهارتی
قران و معارف انسانی 10 1 1 1 1
زبان و ادبیات فارسی 10 2 2 4 2
مطالعات اجتماعی 10 1 1 1 1
علوم تجربی 10 2 4 2 3
ریاضیات 10 4 2 2 3
بخوانید: منابع تیزهوشان

 

مشاوره ثبت نام تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

آزمون تیزهوشان برای دانش آموزان و خانواده هایی که تصمیم قبولی حتمی در آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ را دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. از همین رو در صورتی که جزو این دسته از افراد هستید باید برنامه ریزی دقیق و منظمی برای خود داشته باشید. 

اطلاع از منابع صحیح و درست تیزهوشان از جمله موارد مهمی است که به دانش آموزان در یادگیری بهتر مطالب و نکات آزمون کمک می کند. همچنین باید داوطلبان شرکت کننده در آزمون تیزهوشان از زمان دقیق ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 و شرایط آن اطلاع داشته باشند تا بتوانند برنامه ریزی صحیحی بر اساس تاریخ برگذاری آزمون برای خود درنظر بگیرند. 

پس اعلام نتایج آزمون مدارس تیزهوشا هر ساله شاهد داوطلابنی هستیم که از نمره و رتبه دریافتی خود راضی نبوده اند و انتظار تراز بالاتری را باتوجه به پاسخ های خود دارند. این افراد می توانند به سایت ثبت نام تیزهوشان مراجعه کنند و اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان خود را وارد نماییند.

چنانچه در زمینه برنامه ریزی و انجام فرآیند ثبت نام آزمون تیزهوشان نیازمند راهنمایی و مشاوره می‌باشید، می توانید از طریق شماره های درج شده با مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو تماس حاصل فرمایید.

همراهان گرامی برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیلی می توانید عضو کانال تلگرامی مشاوره تحصیلی دانتل کو شوید

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 – 1403 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

آخرین اخبار آزمون تیزهوشان

۱۵ فروردین ۱۴۰۲: زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان 1401 – 1402 در پایه های ششم به هفتم و نهم به دهم در تاریخ ۱۵ فررودین ماه آغاز و تا ۲۵ فرودین ادامه خواهد داشت.

برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیلی آزمون تیزهوشان می توانید عضو کانال تلگرام مدارس تیزهوشان دانتل شوید. همچین شما می توانید پاسخ تمامی سوالات خود را در هر جایی که هستید از طریق تماس با مرکز مشاوره تحصیلی دانتل جویا شوید. 

 

سوالات متداول

زمان ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در چه تاریخی می باشد؟

زمان ثبت نام تیزهوشان معمولا در فروردین ماه می باشد. در متن مقاله زمان دقیق نام نویسی اشاره شده است.

شرایط شرکت در آزمون تیزهوشان چیست؟

دانش آزمون برای شرکت در این آزمون باید دارای شرایط لازم باشند که در متن مقاله به بررسی این شرایط پرداخته ایم.

ثبت نام آزمون تیزهوشان از چه طریقی انجام می شود؟

ثبت نام تیزهوشان به صورت اینترنتی از طریق سایت آموزش و پرورش my.medu.ir انجام می گیرد.

‫11 دیدگاه ها

  1. سلام
    من سال هشتم نمره ی خوبی نگرفتم و زیر نوزده هستم
    ولی نهم معدلم بیست شده
    یعنی نمی‌تونم ثبت نام کن؟؟؟؟

  2. سلام من معدل هشتمم 19و 67 هست ولی می نویسه سایت شما نمی توانید ثبت نام کنید معدل هشتم حد مجاز نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره