انتخاب رشته کنکور سراسریکنکور سراسری

انتخاب رشته انسانی 1400

هر ساله کنکور سراسری در زیرگروه آزمایشی انسانی دارای طرفداران قابل توجهی است و علت آن نیز ارائه شدن رشته های پرطرفدار و آینده ساز همچون حقوق، روانشناسی، مجموعه مدریت ها و … می باشد. داوطلبان پس از شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه و تراز مناسب بایستی که وارد مهم ترین مرحله کنکور سراسری یعنی انتخاب رشته شوند. قطعا برای هر دانش آموزی انتخاب رشته یکی از سرنوشت ساز ترین انتخاب های زندگی وی می باشد، چرا که تاثیر بسیار زیادی در آینده او دارد.  بنابراین هر چه انتخاب رشته کنکور سراسری درست تر و با اطلاعات کافی انجام شود، مطمئنا دانش آموز در آینده موفق تر خواهد بود .در همین راستا در این مقاله مفصلا به انتخاب رشته کنکور انسانی 1400 پرداخته می شود.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 از تاریخ 14 تا 18 مرداد ماه می باشد.

 

انتخاب رشته انسانی 1400 | تحلیل کارنامه کنکور سراسری

متقاضیان کنکور سراسری در زیرگروه آزمایشی علوم انسانی، می توانند برای انجام یک انتخاب رشته اصولی و آگاهانه از ابزار هایی که سازمان سنجش در اختیار آن ها قرار می دهد، استفاده کنند.

یکی از مهم ترین ابزار هایی که متقاضیان کنکور انسانی می توانند جهت انتخاب رشته خود از آن استفاده کنند، کارنامه اولیه ای می باشد که در زمان اعلام نتایج اولیه در اختیار آن ها قرار می گیرد.

کارنامه داوطلبان، نشان دهنده عملکرد آن ها در کنکور سراسری می باشد که تحلیل درست آن به داوطلب کمک می کند تا یک انتخاب رشته درست انجام دهد. این کارنامه شامل سه قسمت اصلی اطلاعات ثبت نامی و آزمونی، وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف و درصد ها و نمرات آزمون می باشد.

اطلاعات ثبت نامی که بخش مهمی در این کارنامه نیست و شامل اطلاعات شناسنامه ای و ثبت نام داوطلب در کنکور سراسری انسانی است. در ادامه بخش های مختلف را به تفکیک بررسی کرده ایم.

 

وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف

برای انتخاب رشته داوطلب کنکور انسانی گزینه های مختلفی شامل دوره های مختلف روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، فرهنگیان وجود دارد، اما داوطلب در صورتی مجاز به انتخاب رشته در این دوره ها می باشد که مطابق کارنامه ای که از سایت سازمان سنجش دریافت کرده است، مجاز به انتخاب رشته باشد.

مجاز بودن داوطلب در هر کدام از این دوره ها وابسته به رتبه و ترازی است که کسب کرده است. بنابراین داوطلب ابتدا کارنامه خود را بررسی می کند، در هر دوره ای که مجاز به انتخاب رشته شده باشد را می تواند انتخاب رشته کند.

 

مجاز بودن فرهنگیان

بسیاری از متقاضیان کنکور سراسری انسانی با هدف دستیابی به رشته های دانشگاه فرهنگیان در این آزمون شرکت می کنند. چرا که تحصیل در دانشگاه های تربیت معلم و فرهنگیان مزیت های فراوانی دارد و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها از سوی آموزش و پرورش استخدام رسمی می شوند.

بنابراین برای خیلی از داوطلبان این قسمت از کارنامه اهمیت زیادی دارد که آیا مجاز به انتخاب رشته های تربیت معلم می باشند یا خیر. معمولا متقاضیانی که در کنکور سراسری انسانی تراز بالای 6500 کسب می کنند، مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان می باشند.

 

رتبه در سهمیه و رتبه کشوری

رتبه اصلی در کارنامه کنکور برای قبولی متقاضیان در دانشگاه های سراسری، رتبه در سهمیه  است. برای برقراری عدالت در برگزاری کنکور سراسری هر کدام از شرکت کنندگان با توجه به شرایطی که دارند دارای یکی از سهمیه های مناطق، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان، خانواده شهدا و … می باشند. رتبه در سهمیه بدان معناست که داوطلب با متقاضیانی که دارای سهمیه مشترک با فرد هستند، در ورود به دوره های مختلف دانشگاه های سراسری رقابت می کند.

به عنوان مثال رتبه در سهمیه داوطلب کنکور انسانی که دارای سهمیه ی منطقه ی دو است، از میان تمامی داوطلبان دارای سهمیه منطقه دو یعنی 83,545 نفر سنجیده می شود، نه بر اساس تعداد کل داوطلبان کنکور این گروه آزمایشی. چنانچه رتبه داوطلب بر اساس تعداد کل داوطلبان گروه آزمایشی انسانی سنجیده شده باشد، رتبه او کشوری خواهد بود.

 

رتبه در زیر گروه

در کارنامه ای که برای تمامی شرکت کنندگان در کنکور سراسری صادر می گردد، علاوه بر رتبه داوطلب در سهیمه و رتبه کشوری، شامل زیر گروه نیز می باشد. از آن جا که هر زیر گروهی شامل رشته های مختلفی و ضرایب امتحانی متفاوتی است، داوطلب با توجه به نمره ای که در هر زیر گروه کسب کرده است می تواند شانس قبولی خود را در هر رشته تخمین بزند.

گروه آزمایشی انسانی خود شامل پنج زیر گروه است و همانطور که گفته شد در هر زیر گروه چندین رشته ی مختلف وجود دارد. به عنوان مثال رشته ی حقوق که از پرطرفدار ترین لیست رشته های کنکور انسانی است، در زیر گروه یک قرار دارد، بنابراین برای قبولی در این رشته باید رتبه ی داوطلب در زیر گروه یک به مراتب بالاتر از سایر زیر گروه ها باشد

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

دفترچه ی انتخاب رشته کنکور انسانی 1400، به محض اعلام نتایج کنکور سراسری بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” قرار می گیرد و داوطلبان انسانی بایستی این دفترچه را از سایت سنجش دانلود نمایند. این دفترچه شامل کلیه کد رشته محل های رشته ی انسانی می باشد.

تاکنون سازمان سنجش آموزش کشور پیرامون زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته انسانی 1400، اطلاعیه ای منتشر نکرده است، اما به منظور راهنمایی شما عزیزان در ادامه این مقاله لینک دانلود دفترچه سال گذشته را قرار داده ایم.

دانلود دفترچه راهنما انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

 

انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 1400 | آخرین رتبه قبولی

کلیه ی داوطلبان کنکور انسانی برای این که بتوانند انتخاب رشته ی موفقی داشته باشند، باید بدانند که افراد با رتبه های مشابه خود در کنکور سال گذشته و سال های گذشته موفق به پذیرش در چه رشته ها و دانشگاه هایی شده اند.

به عنوان مثال داوطلب کنکور سراسری 1400، می تواند پس از مشاهده ی کارنامه خود به سراغ آخرین رتبه و تراز قبولی کنکور 99 و 98 انسانی برود، تا بداند که در سال های گذشته افرادی که این رتبه را داشته اند در چه کد رشته محل هایی پذیرفته شده اند. این کار به داوطلبان کمک می کند تا میزان شانس قبولی شان را در کد رشته محل های مورد علاقه شان تخمین بزنند.

همینطور این بررسی ها به داوطلب کمک می کند، تا بتواند اولویت بندی انتخاب های خود را با آگاهی بیش تری انجام دهد و به نتیجه مطلوب در اعلام نتایج کنکور سراسری دست یابند. توصیه می کنیم مقالات آخرین رتبه قبولی کنکور انسانی و کارنامه قبولی کنکور انسانی  را به همراه مقالات زیر مطالعه نمایید.

 

 

بومی گزینی در انتخاب رشته انسانی 

در گروه آزمایشی انسانی بسیاری از رشته ها گزینش کشوری دارند، با این حال رشته هایی هم هستند، که بر اساس سهمیه بومی گزینی پذیرش می شوند. معمولا رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی انسانی نظیر روانشناسی، حقوق، حسابداری و مدیریت جزو سهمیه های بومی گزینی می باشند. بومی گزینی بدین معنی است که در هر رشته ای که بدین صورت دانشجو می پذیرد، 80 درصد ظرفیت رشته ها به داوطلب بومی استانی و 20 درصد به داوطلبان آزاد اختصاص دارد. جدول زیر نشان دهنده هر ناحیه بومی و استان های تابع آن می باشد. 

نواحی بومی استان های تابع
ناحیه یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی
ناحیه دو آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل
ناحیه سه اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان و کرمان
ناحیه پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان
ناحیه شش کردستان، کرمانشاه و همدان
ناحیه هفت ایلام، خوزستان و لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی
ناحیه نه گلستان، گیلان و مازندران

 

اولویت بندی انتخاب ها 

پس از اینکه داوطلب کنکور سراسری انسانی به طور کامل کارنامه خود را تحلیل و ارزیابی کرد و بند های مختلف آن را بررسی کرد. از آخرین رتبه های قبولی مشابه رتبه خود در کد رشته محل های مختلف اطلاع یافت، حال دید بهتری نسبت به انتخاب هایی که باید انجام دهد، دارد. بدین معنی که می داند در هر کد رشته محلی حدودا چه میزان شانس قبولی دارد.

پس از این متقاضی بایستی به طور کامل دفترچه را مطالعه کند و یا تمامی اصطلاحات و قوانین آشنا گردد و سپس شروع کند از میان دوره های مختلفی که تمایل به تحصیل در آن ها دارد و مجاز به انتخاب رشته نیز شده است، کد رشته محل های مورد علاقه خود را استخراج نماید. سپس نوبت مهم ترین مرحله یعنی، مرحله اولویت بندی کد رشته محل های استخراج شده می رسد. داوطلب در این مرحله می تواند 150 انتخاب را در فرم انتخاب رشته خود درج کند که بهتر است در این مسیر موارد زیر را رعایت کند.

 

نحوه الویت بندی

✅ در میان این 150 انتخاب، 30 انتخاب اول خود را رشته هایی را قرار دهید که می دانید در آن شانس قبولی بسیار کمی دارید، اما به آن ها علاقه مند هستید.

✅ 50 انتخاب بعدی خود را کد رشته محل هایی قرار دهید که احتمال می دهید اگر خوش شانس باشید در آن رشته ها قبول خواهید شد.

✅ رشته هایی را که می دانید به احتمال قوی در آن ها قبول می شوید، جزو 50 رشته ی بعدی قرار دهید.

✅ 20 انتخاب آخر هم معمولا مخصوص رشته هایی است که صد در صد در آنها قبول هستید.

 

مشاوره انتخاب رشته انسانی 1400

با قاطعیت می توان گفت که مرحله انتخاب رشته یک مرحله بسیار تخصصی است. چراکه فردی که در حال انتخاب رشته است بایستی از دفترچه انتخاب رشته سال های گذشته یک پیش زمینه داشته باشد و پس از بررسی دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 1400  و تحلیل کارنامه داوطلب، کد رشته محل های را طوری انتخاب نماید که داوطلب در نهایت موفق به کسب قبولی شود.

اگر گمان می کنید همه چیز را پیرامون انتخاب رشته می دانید، در اشتباه هستید. حتما با یک مشاور در این زمینه مشورت کنید. یک مشاور آگاه می تواند به شما کمک کند که هر الویتی که در فرم انتخاب رشته خود درج می کنید، نسبت به الویت بعدی تان ارجحیت بالاتری داشته باشد. مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل با چندین سال تجربه در زمینه انتخاب رشته، می توانند همه ساعته و در کم ترین زمان و کم ترین هزینه، به شما عزیزان کمک کنند تا بهترین نتیجه متناسب با رتبه ای که کسب کرده اید، عایدتان شود.

بخوانید: راهنما کامل انتخاب رشته کنکور سراسری

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نتخاب رشته انسانی 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا مثمتقاضیان می توانند جهت انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی از آخرین رتبه ههای قبولی سال های گذشته استفاده کنند؟

بله، تمامی متقاضیان کنکور سراسری انسانی می توانند جهت تخمین شانس قبولی خود در کدرشته محل های مورد علاقه از آخریت رتبه قبولی در سال گذشته استفاده کنند.

رتبه در زیر گروه مندرج کارنامه اولیه هر داوطلب چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور انسانی دارد؟

زیر گروه انتحانی انسانی شانل 5 زیر گروه می باشد که هر کدام دارای ضریب دروس متحانی متفاوت و رشته‌ها متفاوتی است. رتبه در زیرگروه در قبولی داوزلب در رشته همان زیرگروه تاثیر گذار است.

آیا داوطلبان برای انتخاب رشته در تمامی دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و فرهنگیان مچاز هستند؟

وضعیت مجاز بودن داوطلبان در دوره های مختلف در کارنامه اولیه مشخص شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره