کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

راهنما انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در مرداد ماه انجام می شود. تمامی داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه اولیه کنکور دی و تیر ماه، مجاز به انتخاب رشته در یکی از دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان هستند؛ می توانند پس از مطالعه دفترچه راهنما اقدام به انتخاب رشته نمایند. در ادامه راهنمای جامع و نکات کلیدی انتخاب رشته انسانی 1402 را قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۲ آغاز شد. مهلت انتخاب رشته کنکور تا 6 شهریور ماه تمدید شد.

ورود مستقیم به سایت سنجش و انتخاب رشته

 

انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲

همانگونه که می دانیم کنکور سراسری ۲ بار در سال در دی و تیر ماه برگزار می شود. اما انتخاب رشته همچنان یکبار در سال و در مرداد ماه پس از اعلام نتایج کنکور تیر ماه برگزار خواهد شد.

پس از برگزاری کنکور تیر ماه در تمامی زیرگروه ها از جمله زیرگروه آزمایشی انسانی، برای تمامی شرکت کنندگان در جلسه آزمون، کارنامه ای با عنوان کارنامه اولیه منتشر می شود. کارنامه اولیه کنکور سراسری انسانی دارای اطلاعات مهمی شامل رتبه و تراز علمی و وضعیت مجاز شدن و یا نشدن آن ها برای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ است و متقاضیان با توجه به آن می توانند وارد فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری شوند. 

بخوانید: راهنما کامل انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه ، مجاز به انتخاب رشته انسانی 1402 در دوره های مختلف شامل دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و … شده اند؛ می توانند با توجه به گروه آزمایشی خود و دیگر فاکتورهایی که مدنظر دارند شامل علاقه، مسافت محل زندگی تا دانشگاه، رتبه و جایگاه علمی دانشگاه و … لیست رشته های مورد علاقه شان را از دفترچه راهنما استخراج نمایند و پس از الویت بندی در فرم انتخاب رشته درج کنند.

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲ مجاز به درج 150 کد رشته در فرم انتخاب رشته هستند که نحوه چینش آن ها در قبولی نهایی داوطلب بسیار تاثیرگذار است.

 

زمان انتخاب رشته انسانی 1402

انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ از مراحل مهم و سرنوشت ساز برای آینده تحصیلی شرکت کنندگان می باشد. به همین دلیل متقاضیان باید با اطلاع از زمان انتخاب رشته کنکور انسانی اقدام به درج کد رشته محل های مورد علاقه شان در فرم انتخاب رشته نمایند. بر اساس رویه سال های گذشته احتمالا انتخاب رشته در مرداد ماه برگزار شود. 

زمان انتخاب رشته انسانی 1402 تا 6 شهریور تمدید شد.

پس از اعلام نتایج اولیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود. تمامی داوطلبان انسانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و غیرروزانه شده اند؛ باید با دریافت دفترچه و مطالعه مندرجات آن، آماده تکمیل فرم اینترنتی در سایت سازمان سنجش شوند. 

 

تحلیل کارنامه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲

متقاضیان آزمون سراسری در زیرگروه آزمایشی علوم‌انسانی، می توانند برای انجام یک انتخاب رشته اصولی و آگاهانه از ابزار هایی که سازمان سنجش در اختیار آن ها قرار می دهد، استفاده کنند. یکی از مهم ترین ابزار هایی که متقاضیان کنکور انسانی می توانند جهت انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ خود از آن استفاده کنند، کارنامه اولیه‌ای می باشد که در زمان اعلام نتایج اولیه در اختیار آن ها قرار می گیرد.

کارنامه داوطلبان، نشان دهنده عملکرد آن ها در آزمون سراسری می باشد که تحلیل درست آن به داوطلب کمک می کند تا یک انتخاب رشته کنکور انسانی درست انجام دهد. این کارنامه شامل سه قسمت اصلی اطلاعات ثبت نامی و آزمونی، وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف و درصد ها و نمرات آزمون می باشد. در ادامه بخش های مختلف را به تفکیک بررسی کرده ایم.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” بنویسید و عضو شوید. 

 

وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف

برای انتخاب رشته کنکور انسانی 1402 گزینه های مختلفی شامل دوره های مختلف روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، فرهنگیان وجود دارد، اما داوطلب در صورتی مجاز به انتخاب رشته انسانی در این دوره ها می باشد که مطابق کارنامه ای که از سایت سازمان سنجش دریافت کرده است، مجاز باشد.

مجاز بودن داوطلب در هر کدام از این دوره ها وابسته به رتبه و ترازی است که کسب کرده است. بنابراین داوطلب ابتدا کارنامه خود را بررسی می کند، در هر دوره ای که مجاز باشد، می تواند انتخاب رشته کند.

 

مجاز بودن فرهنگیان

بسیاری از متقاضیان کنکور سراسری انسانی با هدف دستیابی به رشته های دانشگاه فرهنگیان در این آزمون شرکت می کنند. چرا که تحصیل در دانشگاه های تربیت معلم و فرهنگیان مزیت های فراوانی دارد و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها از سوی آموزش و پرورش استخدام رسمی می شوند.

بنابراین برای خیلی از داوطلبان این قسمت از کارنامه اهمیت زیادی دارد که آیا مجاز به انتخاب رشته‌های تربیت معلم می باشند یا خیر. معمولا متقاضیانی که در انتخاب رشته انسانی تراز بالای 6500 کسب می کنند، مجاز به انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ دانشگاه فرهنگیان می باشند.

 

رتبه در سهمیه و رتبه کشوری

رتبه اصلی در کارنامه کنکور برای قبولی متقاضیان انتخاب رشته کنکور انسانی 1402 در دانشگاه های سراسری، رتبه در سهمیه  است. برای برقراری عدالت در برگزاری کنکور سراسری هر کدام از شرکت کنندگان با توجه به شرایطی که دارند دارای یکی از سهمیه های مناطق، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان، خانواده شهدا و … می باشند. رتبه در سهمیه بدان معناست که داوطلب با متقاضیانی که دارای سهمیه مشترک با فرد هستند، در انتخاب رشته انسانی و ورود به دوره های مختلف دانشگاه های سراسری رقابت می کند.

به عنوان مثال رتبه در سهمیه داوطلب کنکور انسانی که دارای سهمیه منطقه دو است، از میان تمامی داوطلبان دارای سهمیه منطقه دو یعنی 83,545 نفر سنجیده می شود، نه بر اساس تعداد کل داوطلبان کنکور این گروه آزمایشی. چنانچه رتبه داوطلب بر اساس تعداد کل داوطلبان گروه آزمایشی انسانی سنجیده شده باشد، رتبه او کشوری خواهد بود.

 

رتبه در زیر گروه انتخاب رشته انسانی

یکی از تغییرات اعمال شده در کنکور ۱۴۰۲ حذف شدن زیر گروه ها می باشد. در سال‌های گذشته گروه انسانی دارای چندین زیر گروه بود و هر یک از رشته های کنکور انسانی در یک زیر گروه قرار می گرفتند. اما در از کنکور سال جاری زیر گروه ها حذف شده است.

از این رو در کارنامه کنکور دی و تیر ماه ۱۴۰۲ دیگر ستون رتبه در زیر گروه وجود نخواهد داشت و فقط رتبه داوطلب در سهمیه و رتبه کشوری درج خواهد شد. داوطلبان در انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ با توجه به رتبه در سهمیه و کشوری با انتخاب رشته خود را انجام دهند.

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 1402 پس از اعلام نتایج بر روی سایت سازمان سنجش sanjesh.org قرار می گیرد و داوطلبان بایستی این دفترچه را از سایت سنجش دانلود نمایند. این دفترچه شامل کلیه کدرشته محل‌های رشته انسانی می باشد. شما عزیزان در لینک زیر می توانید این را دانلود کنید.

 

رتبه قبولی انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲

کلیه داوطلباناین که بتوانند انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ موفقی داشته باشند، باید بدانند که افراد با رتبه های مشابه خود در کنکور سال گذشته و سال های گذشته موفق به پذیرش در چه رشته ها و دانشگاه هایی شده اند.

به عنوان مثال داوطلب کنکور سراسری می تواند پس از مشاهده کارنامه خود به سراغ آخرین رتبه و تراز قبولی کنکور انسانی برود، تا بداند که در سال های گذشته افرادی که این رتبه را داشته اند در چه کد رشته محل هایی پذیرفته شده اند. این کار به داوطلبان کمک می کند تا میزان شانس قبولی شان را در کد رشته محل های مورد علاقه شان در انتخاب رشته انسانی 1402 را تخمین بزنند.

همینطور این بررسی ها به داوطلب کمک می کند، تا بتواند اولویت بندی انتخاب‌های خود را با آگاهی بیش تری انجام دهد و به نتیجه مطلوب در اعلام نتایج کنکور سراسری دست یابند. توصیه می کنیم مقالات رتبه قبولی کنکور انسانی و کارنامه قبولی کنکور انسانی را به همراه مقالات زیر مطالعه نمایید.

 

بومی گزینی در انتخاب رشته انسانی 1402

در گروه آزمایشی و انتخاب رشته انسانی بسیاری از رشته ها گزینش کشوری دارند، با این حال رشته هایی هم هستند، که بر اساس سهمیه بومی گزینی پذیرش می شوند. معمولا رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی انسانی نظیر روانشناسی، حقوق، حسابداری و مدیریت جزو سهمیه های بومی گزینی می باشند. بومی گزینی کنکور بدین معنی است که در هر رشته ای که بدین صورت دانشجو می پذیرد، 80 درصد ظرفیت رشته ها در انتخاب رشته کنکور انسانی به داوطلب بومی استانی و 20 درصد به داوطلبان آزاد اختصاص دارد. جدول زیر نشان دهنده هر ناحیه بومی و استان های تابع آن می باشد. 

نواحی بومی استان های تابع
ناحیه یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی
ناحیه دو آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل
ناحیه سه اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان و کرمان
ناحیه پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان
ناحیه شش کردستان، کرمانشاه و همدان
ناحیه هفت ایلام، خوزستان و لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی
ناحیه نه گلستان، گیلان و مازندران

اولویت بندی انتخاب ها 

پس از اینکه داوطلب به طور کامل کارنامه خود را تحلیل و ارزیابی کرد و بندهای مختلف آن را بررسی کرد. از آخرین رتبه های قبولی مشابه رتبه خود در کدرشته محل‌های مختلف اطلاع یافت، حال دید بهتری نسبت به انتخاب رشته کنکور انسانی دارد. بدین معنی که می داند در هر کد رشته محلی حدودا چه میزان شانس قبولی دارد.

پس از این متقاضی بایستی به طور کامل دفترچه را مطالعه کند و یا تمامی اصطلاحات و قوانین آشنا گردد و سپس شروع کند از میان دوره های مختلفی که تمایل به تحصیل در آن ها دارد و مجاز به انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ نیز شده است، کد رشته محل های مورد علاقه خود را استخراج نماید. سپس نوبت مهم ترین مرحله یعنی، مرحله اولویت بندی کد رشته محل های استخراج شده می رسد. داوطلب در این مرحله می تواند 150 انتخاب را در فرم درج کند که بهتر است در این مسیر موارد زیر را رعایت کند.

 

نحوه الویت بندی انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲

✅ در میان این 150 انتخاب رشته کنکور انسانی 30 انتخاب اول خود را رشته هایی را قرار دهید که می دانید در آن شانس قبولی بسیار کمی دارید، اما به آن ها علاقه مند هستید.

✅ 50 انتخاب بعدی خود را کد رشته محل هایی قرار دهید که احتمال می دهید اگر خوش شانس باشید در آن رشته ها قبول خواهید شد.

✅ رشته هایی را که می دانید به احتمال قوی در آن ها قبول می شوید، جزو 50 رشته بعدی قرار دهید.

✅ 20 انتخاب آخر انتخاب رشته انسانی هم معمولا مخصوص رشته‌هایی است که صد در صد در آنها قبول هستید.

 

نحوه انتخاب رشته انسانی 1402

اگر شما از شرکت کنندگان کنکور انسانی می باشید و بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲ شده اید، می توانید متناسب با دوره هایی که مجاز به انتخاب آن ها هستید، اقدام به استخراج کدرشته محل‌های مورد علاقه‌تان از فرم انتخاب رشته نمایید. در ادامه به توجه به مراحل زیر امکان درج الویت ها در فرم انتخاب رشته انسانی برای شما عزیزان وجود دارد. 

🟡 ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “sangesh.org”

🟡 انتخاب گزینه سراسری از منوی رنگی سمت راست سنجش

🟡 دانلود و دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 1402

🟡 بررسی مندرجات دفترچه راهنمای و در نهایت استخراج حداکثر 150 کد رشته محل از دوره های مختلف

🟡 بازگشت مجدد به سایت سنجش و ورود به لینک انتخاب رشته

🟡 تکمیل اطلاعات خواسته شده و در نهایت درج الویت های استخراج شده در فرم انتخاب رشته

در صورتی که تمایل دارید فرم انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ را با کم ترین خطا تکمیل نمایید، توصیه می شود پیش از مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، ابتدا فرم پیش نویس مندرج در انتهای دفترچه راهنما را تکمیل نمایید و چنانچه نسب به ترتیب الویت های خود و تعداد آن ها اطمینان داشتید، اقدام به درج آنها در فرم انتخاب رشته انسانی نمایید. 

 

راهنمای تصویری

در ادامه راهنما تصویری انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ را شرح داده ایم.

1️⃣ وارد سایت سازمان سنجش ” sanjesh.org ” شوید.

2️⃣ در منوی پایین بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید. 

انتخاب رشته کنکور انسانی

3️⃣ در منوی سمت راست ابتدا بر روی ” انتخاب رشته ” کلیک کنید. سپس بر روی لینک فعال ” انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 ” کلیک کنید. در نظر داشته باشید که لینک انتخاب رشته برای تمامی زیرگروه ها از سوی سایت سنجش اعلام می شود، فعال خواهد شد.

انتخاب رشته انسانی

4️⃣ بر روی لینک فعال ” انتخاب‌رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402 ” کلیک کنید.

لینک

5️⃣ در این صفحه بر روی لینک ” سامانه انتخاب رشته های با آزمون کنکورسراسری سال 1402 ” کلیک کنید.

فعال

6️⃣ در صحفه جدید با وارد کردن کد ملی و رمز عبور خود وارد سایت سنجش و انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ شوید.

انتخاب رشته کنکور انسانی

7️⃣ در این مرحله بر روی گزینه ” انتخاب رشته “ کلیک کنید. 

8️⃣ متن مربوط به شرایط مطالعه کنید و بر روی گزینه ” قبول دارم ” کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور انسانی

9️⃣ اطلاعات شناسنامه ای خود را پیش از انتخاب رشته انسانی 1402 بررسی کنید. در این بخش وضعیت مجاز بودن داوطلب در دوره های مختلف درج شده است.

1️⃣0️⃣ در این محله انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ داوطلبان باید معدل خود و کد بخش محل تولد و سه سال آخر متوسطه دوم خود را درج نمایند.

انتخاب رشته کنکور انسانی

1️⃣1️⃣ در این مرحله فرم انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ نمایش داده می شود و متقاضیان می توانند به ترتیب از الویت اول تا الویت 150 را در آن درج نمایند و کد پیگیری 16 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایند. 

با توجه تغییرات سایت سازمان سنجش پیش بینی می شود مراحل انتخاب رشته کنکور انسانی با تغییراتی روبرو خواهد بود. به محض آغاز انتخاب رشته راهنما تصویری کامل و جدید در این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد.

 

نکات مهم انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲

داوطلبانی که قصد دارند در انتخاب رشته انسانی 1402 شرکت کنند، باید الویت های خود را بر اساس فاکتورهایی که بسیار حائز اهمیت است به ترتیب از الویت اول تا الویت 150 ام دسته بندی نمایند. در این قسمت به برخی نکات در زمان الویت بندی کد رشته محل ها بسیار حائز اهمیت است، پرداخته ایم :

❌ علاقه 

❌ میزان کیفیت دانشگاه ها و جایگاه و رتبه علمی که دارند.

❌ بررسی نمره کل و رتبه اکتسابی در کارنامه اولیه و مقایسه آن با آخرین نفر پذیرفته شده

❌ ظرفیت کد رشته محل های ارائه شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲

❌ مسافت رفت و آمد دانشگاه تا محل سکونت

❌ شهریه دوره های غیر روزانه انتخاب رشته انسانی

❌ بازار کار و آینده شغلی رشته مورد نظر

❌ میزان استعداد و توانایی برای رشته های انتخابی

 

انتخاب رشته کنکور انسانی دانشگاه آزاد 1402

داوطلبانی که تمایل دارند در نتخاب رشته کنکور انسانی دانشگاه آزاد نیز شرکت کنند، باید در نظر داشته باشند که در انتهای کارنامه اولیه داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد هستند، یک کد درج می گردد. متقاضیان که به این کد تحت عنوان کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، دسترسی دارند مجاز هستند در انتخاب رشته انسانی دانشگاه آزاد شرکت کنند.

متقاضیان به منظور اطلاع از لیست کد رشته محل های ارائه شده در دانشگاه آزاد و در نهایت تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور انسانی باید به سایت دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنند.

 

مشاوره انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲

با قاطعیت می توان گفت که مرحله انتخاب رشته یک مرحله بسیار تخصصی است. چراکه فردی که در حال انتخاب رشته است بایستی از دفترچه راهنمای سال‌های گذشته یک پیش زمینه داشته باشد و پس از بررسی دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ و تحلیل کارنامه داوطلب، کد رشته محل های را طوری انتخاب نماید که داوطلب در نهایت موفق به کسب قبولی شود.

اگر گمان می کنید همه چیز را پیرامون انتخاب رشته می دانید، در اشتباه هستید. حتما با یک مشاور در این زمینه مشورت کنید. یک مشاور آگاه می تواند به شما کمک کند که هر الویتی که در فرم انتخاب رشته انسانی 1402 درج می کنید، نسبت به الویت بعدی تان ارجحیت بالاتری داشته باشد. مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل با چندین سال تجربه در زمینه انتخاب رشته، می توانند همه ساعته و در کم ترین زمان و کم ترین هزینه، به شما عزیزان کمک کنند تا بهترین نتیجه متناسب با رتبه ای که کسب کرده اید، عایدتان شود.

به منظور دریافت خدمات مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱ شما عزیزان می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل استفاده کنید و پس از ارتباط با مشاوران با تجربه این مرکز، ضمن دریافت پاسخ سوالات خود، راهنمایی های لازم را دریافت کنید و چینش الویت هایتان را به کمک مشاوران این مرکز انجام دهید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته انسانی 1402 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا متقاضیان می توانند جهت انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ از آخرین رتبه‌های قبولی سال های گذشته استفاده کنند؟

بله، تمامی متقاضیان می توانند جهت تخمین شانس قبولی خود در کدرشته محل های مورد علاقه از آخرین رتبه قبولی در سال گذشته استفاده کنند.

رتبه در زیر گروه مندرج کارنامه اولیه هر داوطلب چه تاثیری در انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ دارد؟

زیر گروه انتحانی انسانی شانل 5 زیر گروه می باشد که هر کدام دارای ضریب دروس متحانی متفاوت و رشته‌ها متفاوتی است. رتبه در زیرگروه در قبولی داوزلب در رشته همان زیرگروه تاثیر گذار است.

آیا داوطلبان برای انتخاب رشته در تمامی دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و فرهنگیان مجاز هستند؟

وضعیت مجاز بودن داوطلبان در دوره های مختلف در کارنامه اولیه مشخص شده است.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره