مدارستیزهوشان و نمونه دولتی

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از طریق دفترچه راهنما در مقاطع تحصیلی ششم و نهم اطلاع رسانی می گردد. دسته‌ای از دانش آموزان که علاقه‌مند به تحصیل در مقاطع هفتم و دهم در مدارس تیزهوشان هستند. درصورتی می‌توانند در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم شرکت کنند که  واجد الشرایط باشند. با توجه به اهمییت این موضوع در ادامه این مطلب اطلاعاتی پیرامون شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان مدارس 1402 – 1403 ارائه کرده ایم. 

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

هر ساله آزمون تیزهوشان به صورت هماهنگ کشوری برای ورود دانش آموزان به مقاطع تحصیلی هفتم و دهم برگزار می گردد. علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات پیرامون جزئیات شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ دفترچه راهنمای نام نویسی در این آزمون را دریافت و مطالعه کنند. 

از مواردی که در دفترچه راهنما مقاطع تحصیلی هفتم و دهم درج شده. می‌توان به شرایط نام نویسی اشاره کرد. از مهم ترین موارد شرایط ثبت‌نام داشتن تابعیت ایرانی می باشد. اما ثبت‌نام دانش آموزانی که جزو اتباع خارجی هستند، نیز با شرایط خاصی امکان پذیر است. توصیه می کنیم پیش از نام نویسی و شرکت در آزمون حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم 

دانش آموزانی که قصد ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم را دارند بایستی که توجه داشته باشند، این آزمون صرفا یک آزمون هوش است. برای شرکت در این آزمون داوطلبان باید دارای شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم زیر باشند:  

✅دانش آموز بایستی که در حال تحصیل در مقطع ششم باشد.

✅کسب مقیاس خیلی خوب در تمام دروس مقطع پنجم و ششم برای شرکت در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم الزامی است.

✅اگر دانش آموزی در تمامی دروس مقطع پنجم و ششم به جز یک درس مقیاس خیلی خوب کسب کرده باشد، اما در آن یک درس فقط مقیاس خوب کسب کرده باشد، مجاز به ثبت نام در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم خواهد بود.  

شرایط پذیرش تیزهوشان ششم به هفتم 

متقاضیان در صورتی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم پذیرش می شوند که بتوانند در آزمون هوشی که برگزار می گردد، حد نصاب نمره قبولی را کسب کنند.

نکته ای که در زمان ثبت نام تیزهوشان ۱۴۰۲ ششم به هفتم حائز اهمیت است، این است که داوطلبان دارای شرایط ثبت نام تیزهوشان ششم به هفتم مجاز هستند مدارس تیزهوشان دوره اول متوسطه را مطابق محل سکونت و با توجه به ناحیه آموزش و پرورش محل زندگی خود انتخاب نمایند.

بدین صورت که دانش آموز موظف است از میان مدرسه های تیزهوشانی که در محل زندگی او واقع است، سه مدرسه را انتخاب کند و متناسب با فاکتورهای خود الویت بندی کند. در غیر اینصورت الویت‌های انتخابی دانش آموز بررسی نخواهد شد.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم 

دانش آموزانی که قصد ثبت نام در آزمون تیزهوشان نهم به دهم را دارند بایستی علاوه بر داشتن تابعیت ایرانی دارای شرایط ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ زیر نیز باشند:

✅ دانش آموز بایستی که در حال تحصیل در مقطع نهم باشد.

✅ نام نویسی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم دارای شرط معدل است و داوطلب باید دارای حداقل معدل 19 در پایه هشتم باشد.

شرایط پذیرش تیزهوشان نهم به دهم

✅ مبنای سنجش و پذیرش مدارس تیزهوشان نهم به دهم، آزمونی است که برگزار می شود و معدل دانش آموز تاثیری در قبولی داوطلب ندارد. داوطلبان بایستی که موفق به کسب نمره لازم در این آزمون شوند. دانش آموزان در زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه‌های ششم و نهم می‌توانند از ظرفیت مدارس انتخابی خود اطلاع یابند.

✅همانند آزمون تیزهوشان ششم به هفتم، داوطلبان آزمون تیزهوشان نهم به دهم نیز موظف هستند. در زمان ثبت نام الویت‌های خود حداکثر 3 مدرسه تیزهوشان را از میان مدارس تیزهوشان دوره دوم متوسطه مطابق محل سکونت و ناحیه آموزش و پرورش محل زندگی شان انتخاب کنند.

✅دانش آموزان پایه نهم واجد شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ صرفا مجاز به انتخاب فقط یک رشته تحصیلی از میان رشته‌های علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی می باشند، پذیرش در این رشته‌ها بسته به معدل و هدایت تحصیلی دانش آموز می باشد.

✅دانش آموزانی که متقاضی تغییر رشته می باشند اجازه تغییر رشته در سال اول دوره دوم متوسطه نمی باشند. البته دانش آموزان باید حداقل نمره لازم برای رشته مورد نظر را کسب کنند. 

ورود به مدارس تیزهوشان بدون آزمون

آن دسته از دانش آموزانی که دوره متوسطه اول خود را در مدارس تیز هوشان گذرانده اند، در صورتی که دارای معدل 16 و بالاتر باشند. می توانند بدون شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1402 – 1403 وارد مقطع دهم این مدارس شوند.

داوطلبانی که در آزمون پذیرفته شده ولی ثبت نام خود را انجام نداده یا انصراف داده اند. چنانچه مایل به بازگشت به این مدارس باشند، می‌توانند درخواست خود را برای بازگشت به این مدارس ثبت کنند. درصورت قبولی می توانند دوباره در مدارس سمپاد ادامه تحصیل دهند.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان برای دو قلو ها ( همزاد ) 1402 – 1403

درصورت شرکت همزمان دانش آموزان همزاد (دوقلو یا چند قلو هم جنس یا غیر هم جنس) در آزمون تیزهوشان و پذیرش یکی از آن‌ها، دیگری با استفاده از ضوابط زیر می تواند از ضوابط و شرایط ثبت نام تیزهوشان برای دو قلو ها (پذیریش مازاد بر ظرفیت پیش یبنی شده) استفاده نماید: 

1️⃣ برای دوقلو (همزاد) غیر هم جنس ، کسب حداقل هشتاد درصد امتیاز آزمون آخرین نفر پذیرفته شده در هر یک از اولیت‌های انتخابی (در هر رشته تحصیلی مورد تقاضا) ضروری است. 

2️⃣ همزادهای هم جنس، علاوه بر یکسان بودن اولیت های مدارس انتخابی و ترتیب آنها، کسب حداقل هشتاد درصد نفر آخر پذیرفته در هر یک از اولیت‌های انتخابی ضرورت دارد. 

3️⃣ استفاده دانش آموزان دوقلو یا همزاد هم جنس به معنی قبولی آنان در یک مدرسه یکسان و واحد نیست. بلکه ممکن است هر یک از همزاد ها در مدرسه ای جداگانه پذیرفته شوند. 

4️⃣ استفاده از تسهیلات ذکر شده در ضوابط ثبت نام دو قلوها بستگی به یکسان بودن رشته تحصیلی انتخابی آنان (هم جنس و غیر هم جنس) ندارد. 

مشاوره شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

دانش آموزان واجد شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان می توانند در زمان ثبت نام جهت نام نویسی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم به سایت ثبت نام مراجعه کنند. سال گذشته نتایج این آزمون از طریق سایت پادا انجام گرفت. با توجه به این تغییرات پیش بینی می‌شود ثبت‌نام در این آزمون نیز از طریق این سامانه انجام بگیرد و دانش آموزان نیازی به مراجعه به سایت “ hoosh.medu.ir ” یا ” azmoon.medu.ir ” نداشته باشند. 

درصورت انتشار اخبار جدید و مشخص شدن نهایی سایت ثبت‌نام راهنما گام به گام نام نویسی را در مقاله سایت ثبت نام تیزهوشان (کلیک کنید) شرح خواهیم داد.

چنانچه پیرامون نام نویسی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم سوالی دارید، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل در ارتباط باشید و بدون خارج شدن از منزل از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی این مرکز استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

ثبت نام آزمون تیز هوشان ششم به هفتم شامل چه شرایطی می باشد؟

علاقه مندان به ثبت نام در آزمون ششم به هفتم بایستی در تمام دروس مقطع پنجم و ششم، مقیاس خیلی خوب را کسب کنند. البته اگر فقط در یک درس مقیاس خوب کنند نیز مشکلی نخواهد داشت.

آیا متقاضیان جهت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم باستی دارای شرایط خاصی باشند؟

بله، در متن این مقاله به شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم اشاره کرده ایم.

آیا معدل در ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم تاثیر گذار است؟

بله، داوطلبان جهت شرکت آزمون تیزهوشان نهم به دهم بایستی که دارای حداقل معدل 19 در مقطع هشتم باشند.

‫5 دیدگاه ها

  1. سلام
    برای شرکت در آزمون شرط معدل در پایه نهم هم هست یا فقط پایه هشتم هست؟

    1. سلام شرایط معدل ثبت نام آزمون تیزهوشان منظور معدل پایه هشتم تحصیلی دانش آموز می باشد.

  2. سلام و روز بخیر شرایط ثبت نام برای اتباع غیر ایرانی به چه صورت است ممنون میشم پاسخ بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره