ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1400 | لیست اطلاعات لازم و مورد نیاز

هدف از برگزاری کنکور سراسری، سنجش و پذیرش دانشجو برای دانشگاه­های مختلف بر اساس رتبه داوطلبان کنکور است. داوطلبان برای شرکت در آزمون سراسری نیاز دارند تا ابتدا در این آزمون ثبت نام کنند. ثبت نام کنکور سراسری 1400 به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام می‌گیرد. در طی ثبت نام کنکور سراسری، داوطلبان احتیاج به مدارک و اطلاعات خاصی دارند تا فرم های ثبت نام را بر اساس آن پر کنند. از همین رو بهتر است قبل از اقدام به ثبت نام، این مدارک تهیه و آماده شده باشد. آماده سازی مدارک ثبت نام موجب تسریع فرایند ثبت نام خواهد شد.

با توجه به ادغام آزمون کنکور برای دانشگاه­های سراسری و دانشگاه آزاد، متقاضیان هر دو دانشگاه نیاز به این مدارک خواهند داشت. در این مقاله به بررسی جزئیات مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1400 که در طول فرایند ثبت نام به آن­ها نیاز است، پرداخته شده است. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1400 | مدارک فردی

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور سراسری شامل مدارک تحصیلی و فردی است. یک مجموعه از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور سراسری شامل مدارک فردی داوطلب است. به طور کلی مدارک فردی ثبت نام کنکور سراسری عبارتند از:

 • اطلاعات شناسنامه­ ای: اطلاعات شناسنامه ­ای دربرگیرنده اطلاعات شخصی داوطلب از جمله نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، کدملی، سریال شناسنامه است.
 • عکس داوطلبی: داوطلبان برای ثبت نام در کنکور سراسری نیاز دارند تا عکس داوطلبی خود را اسکن کرده و در محل درخواستی بارگذاری کنند. عکس داوطلبی می‌بایست دارای استانداردهای مشخصی باشد.
 • اطلاعات محل سکونت: درج آدرس دقیق محل سکونت و کد پستی محل زندگی داوطلب در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1400 ضروری است.
 • اطلاعات سهمیه ­ای: داوطلبانی که دارای سهمیه ­ای خاص از جمله سهمیه ایثارگری و یا رزمندگان هستند، بایستی کد پیگیری 12 رقمی را در فرم ثبت نام کنکور سراسری ثبت کنند. برای دریافت کد پیگیری 12 رقمی ایثارگری ارتش و سپاه ثبت نام کنکور 1400 کلیک کنید.
 • اطلاعات نظام وظیفه­ ای برای داوطلبان آقا: داوطلبان آقا موظف هستند تا اطلاعات مربوط به وضعیت نظام وظیفه خود را در فرم ثبت نام مشخص کنند.
 • تشکیل پرونده برای داوطلبان معلول: داوطلبان معلول و دارای وضعیت جسمانی خاص، برای شرکت در آزمون سراسری ابتدا باید به سازمان بهزیستی مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند تا اطلاعات جسمانی آنها در این سازمان ثبت شود.
 • اطلاعات داوطلبان غیرایرانی: متقاضیان شرکت در کنکور سراسری در صورتی که تابعیت غیر ایرانی داشته باشند، می‌بایست کدپیگیری 13 رقمی مربوط به خود را در فرم ثبت نام درج کنند. این کد 13 رقمی از طریق سایت سازمان سنجش برای داوطلبان غیر ایرانی قابل دسترس خواهد بود.

استانداردهای تعریف شده برای عکس داوطلبی

عکس داوطلبی بایستی دارای استانداردهای خاص باشد. در ادامه ویژگی­ هایی که یک عکس داوطلبی نیاز دارد شرح داده شده است.

 • عکس باید تمام رخ 4*3 و یا 4*6 باشد.
 • عکسی که در محل درخواستی بارگذاری می‌شود لازم است دارای ابعاد 400*300 و یا 300*200 باشد.
 • عکس اسکن شده می‌بایست دارای فرمت JPG باشد.
 • عکس داوطلبی بایستی فاقد لکه، مهر، جای منگنه باشد.
 • این عکس باید جدید بوده و در سال جاری تهیه شده باشد.
 • عکس‌های داوطلبی که از روی کارت ملی، شناسنامه یا هر مدرک دیگر اسکن شده و بارگذاری می‌شوند، بدون شک مشکلی برای ثبت نام داوطلبان ایجاد خواهد کرد.

مدارک تحصیلی ثبت نام کنکور سراسری 1400

علاوه بر مدارک فردی، مدارک تحصیلی نیز نقش مهمی در ثبت نام کنکور سراسری دارند. نکته مهم در رابطه با مدارک تحصیلی این است که اطلاعات مربوط به این مدارک می‌بایست به صورت دقیق و درست در فرم ثبت نام درج شوند. دو مورد از مهمترین مدارک تحصیلی ثبت نام کنکور سراسری عبارتند از:

 • معدل: درج معدل کتبی و معدل کل دیپلم در فرم ثبت نام کنکور سراسری ضروری است. این معدل بایستی با دقت وارد شود و مغایرتی با معدل واقعی داوطلب نداشته باشد.
 • کد سوابق تحصیلی: کد سوابق تحصیلی دیپلم و کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی دو مورد از مهمترین اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام کنکور سراسری هستند. دسترسی به کد سوابق تحصیلی به شکل اینترنتی برای تمامی داوطلبان امکان پذیر است. برای مطالعه و نحوهدریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کلیک کنید.

بخوانید: سایت دریافت کد سوابق تحصیلی

در صورتی که داوطلبان به هر دلیلی اشتباهی در درج اطلاعات فردی و یا تحصیلی خود مرتکب شده باشند، فرصت ویرایش آن را خواهند داشت. ویرایش ثبت نام کنکور سراسری در بازه زمانی محدود و در مهلت تمدید ثبت نام و یا در فرصت مجدد ثبت نام کنکور سراسری امکان پذیر خواهد بود.

بخوانید: دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400

پرداخت هزینه ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری برای متقاضیان این آزمون به شرط پرداخت هزینه ثبت نام امکان پذیر خواهد بود. به عبارت دیگر، شماره سریال ثبت نام کنکور سراسری یکی از مهمترین مدارک ثبت نام این آزمون به شمار می‌رود. پرداخت هزینه ثبت نام کنکور سراسری به شکل اینترنتی و از طریق خرید کارت اعتباری انجام می‌گیرد. با خرید کارت اعتباری شماره سریالی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که از طریق این شماره سریال دسترسی به فرم‌های ثبت نام فراهم می‌شود.

فرایند ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری

دارا بودن مدارک لازم برای شرکت در کنکورسراسری الزامی است. یعنی هر داوطلب برای ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری باید مدارک مورد نیاز را تکمیل کند. این مدارک عبارتند از:

 • مدرک دیپلم نظام جدید
 • مدرک دیپلم نظام قدیم
 • مدرک پیش دانشگاهی
 • مدرک کاردانی

داوطلبان در صورت کسب رتبه مناسب، تنها در صورتی می‌توانند وارد دانشگاه شوند که تحصیلات مقطع جاری خود را تا پایان شهریورماه به طور کامل به اتمام رسانده باشند. (برای ورودی بهمن داوطلبان باید تا پیش از زمان ثبت نام فارغ التحصیل شده باشند)

پس از ثبت نام کنکور سراسری نوبت به شرکت در آزمون می‌رسد. داوطلبان جهت شرکت در آزمون سراسری می‌بایست کارت ورود به جلسه خود را از قبل تهیه کرده باشند. این کارت حدود یک هفته قبل از برگزاری کنکور سراسری توسط سازمان سنجش در دسترس ثبت نام کنندگان قرار می‌گیرد.

بخوانید: نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1400

اعلام نتایج و انتخاب رشته کنکور 1400

با اتمام کنکور سراسری در زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، امکان مشاهده نتایج کنکور فراهم خواهد شد. داوطلبان در این مرحله مطابق با رتبه اکتسابی خود می‌توانند اقدام به انتخاب رشته کنند. در مرحله انتخاب رشته متقاضیان کدرشته‌های مورد علاقه خود را براساس معیارهای خود اولویت بندی کرده و در فرم انتخاب رشته درج می‌کنند. پس از انتخاب رشته و با اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، نتیجه نهایی داوطلبان اعلام خواهد شد. داوطلبان پذیرفته شده می‌توانند نسبت به تکمیل ثبت نام خود اقدام کرده و شرایط ادامه تحصیل خود را فراهم کنند.

بخوانید: شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1400

برای دریافت مشاوره در زمینه مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا