ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

فرم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ چگونه تکمیل می شود؟ ثبت نام کنکور 1401 هر ساله نیمه دوم بهمن ماه آغاز می‌گردد و به داوطلبان بیش از یک هفته فرصت داده می‌شود تا با تهیه مدارک لازم ثبت نام و مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به ثبت نام خود در گروه آزمایشی مربوط اقدام نمایند. همزمان با شروع ثبت نام، دفترچه ای تحت عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری در سایت سنجش قرار داده می‌شود تا داوطلبان مطابق شرایط و ضوابط این دفترچه ثبت نام کنند. همچنین در انتهای دفترچه، فرم پیش نویس ثبت نام قرار داده شده است. در ادامه به بررسی فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری 1401 خواهیم پرداخت. 

 

فرم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

لینک ثبت نام در کنکور سراسری 1401 در مهلت مقرر و تاریخ های اعلام شده در بهمن ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور با آدرس الکترونیکی ” sanjesh.org ” فعال می شود.  متقاضیانی که علاقه مند به شرکت در این آزمون می باشند، باید در تاریخ های اعلام شده به سایت نامبرده مراجعه کنند و مراحل نام نویسی خود را تکمیل کنند. 

توصیه می شود تمامی داوطلبان قبل از مراجعه به سایت سازمان سنجش و تکمیل اینترنتی فرم تقاضانامه، یکبار پیش نویس فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 را که در انتهای دفترچه راهنمای ثبت نام موجود است را تکمیل کنند؛ تا ضمن اطلاع از اطلاعات خواسته شده، در زمان ثبت نام نیز اطلاعات را به درستی و با سرعت بیشتری وارد کنند.

 

فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری 1401

در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ فرم ثبت نام کنکور سراسری موجود است. هدف از قرار دادن فرم در دفترچه این است که داوطلبان از اطلاعات لازم برای ارائه در سایت سنجش جهت ثبت نام خود مطلع گردند و با یکبار تکمیل فرم پیش نویس، امکان ایجاد اشتباه در تکمیل فرم اصلی ثبت نام به حداقل برسد.

فرم-ثبت-نام-کنکور-سراسری

اطلاعات لازم برای تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری دقیقا شامل اطلاعاتی است که در فرم پیش نویس قید شده است و به صورت اطلاعات جدول زیر می‌باشد. توصیه می‌شود که پیش از شروع ثبت نام تمام اطلاعات لازم را تهیه کنید تا در فرایند تکمیل فرمثبت نام کنکور سراسری 1401 با کمبود زمان یا مشکلی مواجه نشوید.

ردیف  شرح ردیف  شرح
1 نام خانوادگی 27 داوطلب استفاده از سهمیه
2 نام 28 کد پیگیری 12 رقمی
3 نام پدر 29  مدت حضور فرد رزمنده در جبهه را به “ماه”
4 جنسیت زن یا مرد 30 تعیین وضعیت  نابینا یا کم بینا ، ناشنوا یا کم شنوا و یا معلول جسمی حرکتی
5  شماره شناسنامه 31 تعیین وضعیت اتباع خارجی
6  شـماره سری و سریال شناسـنامه 32 صندلی مخصوص داوطلبان چپ
7 تاریخ تولد  دقیق 33  وضعیت تحصیلی: دانشجویان انصرافی ، دانشجویان دوره روزانه ، دانشجویان دوره غیر روزانه و دانشجویان اخراجی دانشگاه ها
8  شماره ملی 34 وضعیت فارغ التحصیلی در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد و بالاتر دانشگاه ها
9 کد بخش محل تولد 35 معدل کل فارغ التحصیلی مقطع کاردانی
10  کد منطقه و یا ناحیه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم 36  کد محل اشتغال به کار
11 کد دانش آموزی مقطع دیپلم دانش آموزان فارغ التحصیل سال 1384 تا 1397 37 تعیین گروه آزمایشی
12  کد عنوان دیپلم پایه دوازدهم نظام آموزشی 3-3-6 38 تعیین  گروه های آزمایشی زبان خارجی
13  سال ، ماه و روز اخذ مدرک دیپلم 39 علاقه مندی به گروه آزمایشی هنر
14 کد بخش محل اخذ مدرک سال دوم دبیرستان 40 علاقه مند به شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارج
15  کد بخش محل اخذ مدرک دیپلم 41  علاقه مند به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی “دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی”
16
معدل کل دیپلم  42  علاقه مند رشته ها دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی
17 معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم  43  علاقه مند رشته ها دانشگاه امام صادق (ع)
18 تعیین وضعیت دانش آموزی و یا فارغ التحصیلی 44 کد استان و کد بخش محل اقامت داوطلب
19 انتخاب نوع سوالات ازمون نظام قدیم یا جدید 45 کد وضعیت نظام وظیفه
20 کد منطقه  46 کد پستی
21 کد دانش آموزی مقطع پیش دانشگاهی 47 تعیین منطقه شهرداری محل سکونت از بین 1 تا 22
22  کد دو رقمی عنوان مدرک پیش دانشگاهی 48 شماره تلفن ثابت
23 تاریخ اخذ مدرک پیش دانشگاهی 49 شماره تلفن همراه
24 کد بخش محل اخذ مدرک دوره پیش دانشگاهی 50 استان ، شهر و آدرس
25 معدل کل دوره پیش دانشگاهی 51 آدرس پست الکترونیکی
26 تعیین اقلیت های دینی

 

شرح جزئیات فرم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

ممکن است برخی از قسمت‌های فرم ثبت نام کنکور سراسری، برای داوطلبان مبهم باشد که در این قسمت سعی کرده ایم هر کدام را به تفکیک توضیح دهیم. لازم به ذکر است که علاوه بر تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری با اطلاعات درخواستی، باید یک قطعه عکس 4*3 داوطلب نیز در سامانه بارگذاری شود.

 

درج کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

علاوه بر تراز و رتبه اکتسابی داوطلبان در کنکور سراسری، سوابق تحصیلی آن ها نیز اعمال می شود. دو دسته از دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند و یاید در اولین قدم کد سوابق تحصیلی خود را در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1400 وارد کنند. در ادامه به داوطلبانی که باید کد سوابق تحصیلی خود را در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد کنند، اشاره کرده ایم :

✅ داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رياضی، تجربی، ادبيات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی هستند و با توجه به تعریف ارائه شده ترمی واحدی – سالی واحدی می باشند باید کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را دریافت کنند. (دریافت مدرک دیپلم بین سال 84 تا 97 و مدرک پیش دانشگاهی بین 91 تا 97)

✅ داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال 1398 به بعد دریافت کرده اند و فارغ التحصیل نظام آموزشی جديد (3-3-6) می باشند، بایستی نسبت به دریافت سوابق تحصيلی پایه دوازدهم اقدام کنند.

لازم است اشاره کنیم که تمامی دانش آموزان مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی، می توانند برای دریافت سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و همینطور کد سوابق تحصیلی دوازدهم به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها با آدرس الکترونیکی ” dipcode.medu.ir ” مراجعه کنند. 

❌❌  برای دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور سراسری با مشاوران تحصیلی دانتل تماس بگیرید. ❌❌

كد سوابق تحصيلي ديپلم

اطلاعات مربوط به داوطلب

تکمیل بند های 1 تا 9 فرم پیش ثبت نام کنکور سراسری 1401 با برخی اطلاعات فردی داوطلب امکان پذیر می باشد. توصیه می شود داوطلب اطلاعات زیر را مطابق با شناسنامه و به درستی وارد کند.

 • بند 1: نام خانوادگی
 • بند 2: نام
 • بند 3: نام پدر
 • بند 4: جنسیت
 • بند 5: شماره شناسنامه
 • بند 6: سری و سریال شناسنامه
 • بند 7: تاریخ تولد
 • بند 8: کد ملی
 • بند 9: کد بخش محل تولد که در جدول شماره 7 راهنمای کنکور سراسری موجود می‌باشد.

اطلاعات فردی

مدرک تحصیلی دیپلم

تکمیل بند 10 تا بند 24 فرم پیش نویس ثبت نام کنکور 1401 با توجه به مدرک تحصیلی دوره دوم متوسطه داوطلب امکان پذیر می باشد. هر داوطلب باید با توجه به اینکه جزو فارغ التحصیلان نظام جدید و یا نظام ترمی واحدی – سالی واحدی است، اطلاعات خواسته شده را تکمیل نماید. در ادامه به این اطلاعات اشاره کرده ایم :

 • بند 10: کد منطقه و یا ناحیه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم: این کد را داوطلبان می‌توانند از لیستی که هرسال سایت سنجش منتشر می‌کند دریافت کنند و همینطور در قسمت بالای کارنامه هر داوطلب نیز کد منطقه درج شده است. برای دریافت کد منطقه تحصیلی کلیک کنید.
 • بند 11: کد دانش آموزی مقطع دیپلم: کد دانش آموزی هر داوطلب در قسمت بالای کارنامه دبیرستان درج شده است. برای مشاهده نحوه دریافت کد دانش آموزی کلیک کنید.
 • بند 12: کد عنوان دیپلم: داوطلبان می‌توانند این کد را در مدرک دیپلم خود پیدا کنند. برای مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی پایه دوازدهم کنکور ۱۴۰۱ کلیک کنید.
 • بند 13: تاریخ اخذ مدرک دیپلم
 • بند 14: کد بخش محل اخذ مدرک سال دوم دبیرستان یا پایه دهم نظام جدید
 • بند 15: کد بخش محل اخذ دیپلم
 • بند 16: معدل کل دیپلم
 • بند 17: معدل کتبی نهایی دیپلم
 • بند 18: نوع نظام و فارغ التحصیلی تحصیلی داوطلب (جدید، ترمی واحدی یا سالی واحدی، قدیم)
 • بند 19: منطقه یا ناحیه اخذ مدرک پیش دانشگاهی 
 • بند 20: کد دانش آموزی دوره پیش دانشگاهی
 • بند 21: کد عنوان مدرک پیش دانشگاهی
 • بند 22: تاریخ اخذ مدرک پیش دانشگاهی 
 • بند 23: کد بخش محل اخذ مدرک دوره پیش دانشگاهی 
 • بند 23: بند 23 در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 مربوط معدل کل مقطع پیش دانشگاهی (در صورت فارغ التحصیلی )

مدرک تجصیلی

تعیین اقلیت‌های دینی

داوطلبانی که جزو اقلیت‌های دینی هستند می‌توانند با انتخاب یکی از گزینه‌های “کلیمی”، “مسیحی”، “زرتشتی”  سوالات معارف مربوط به دین خود را دریافت و پاسخ دهند.

اقلیت دینی

فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ | سهمیه ها

بند های 26 تا 28 فرم ثبت نام کنکور 1401 مربوطه به سهمیه های کنکور سراسری است. تمامی داوطلبان برای شرکت در کنکور سراسری باید سهمیه خود را مشخص کنند.

 • بند 26: انتخاب نوع سهمیه از میان سهمیه های مناطق، خانواده شهدا، جانبازان 25 درصد و بالاتر، فرزند جانباز 25 درصد و بالاتر، همسر جانباز 25 درصد و بالاتر، آزادگان، فرزند آزاده، همسر آزاده، فرزند شهید و مفقود الاثر، همسر شهید و مفقود الاثر،رزمنده داوطلب بسیجی، رزمنده وزارت جهاد کشاورزی، رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح و … 
 • بند 27: داوطلبانی که از سهمیه ایثارگران 25 درصد و ایثارگران 5 درصد استفاده می‌کنند بایستی کد 12 رقمی درج شده در کارت ایثارگری فرد ایثارگر را وارد کنند. برای دریافت کد ۱۲ رقمی ایثارگری کلیک کنید.
 • بند 28: مدت حضور فرد رزمنده در جبهه. چنانچه داوطلبی سهمیه رزمندگان باشد باید مدت حضور فرد در جبهه را به ماه تبدیل کرده و در این قسمت وارد کند.

سهمیه ها

وضعیت جسمانی و اتباع خارجی

 در ادامه به توضیح اطلاعات خواسته شده در بندهای 29 تا 37 فرم ثبت نام کنکور 1401 پرداخته ایم :

 • بند 29: داوطلبانی که دارای معلولیت هستند باید این بند را تکمیل کنند و نوع معلولیت خود را از میان گزینه های بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی، آسیب گفتار و زبان، تکامل رشد و اعصاب و روان انتخاب کنند. در نهایت نیز باید اعلام کنند که به منشی احتیاج دارند یا خیر.

معلولیت جسمی پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

 • بند 30: این بند از فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 مربوط به متقاضیان خارجی می باشد و  این دسته از داوطلبان باید مشخص کنند که جزو کدام دسته از اتباع افغانستان، پاکستان، ترکیه، عراق، لبنان، هند و یا دیگر کشورها هستند. در نهایت نیز باید کد 13 رقمی اتباع خارجی، شماره گذرنامه اتباع خارجی و شماره کارت اقامت اتباع خارجی  را درج نمایند.

❌❌ راهنما دریافت کد 13 رقمی اتباع خارجی (کلیک کنید) ❌❌

اتباع خارجی فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

 • بند 31: این بند مربوط به داوطلبان چپ دست و بهیاراست. (سازمان سنجش برای داوطلبانی که چپ دست هستند، صندلی مخصوص در نظر گرفته می شود. برای دانش آموزان با سهمیه بهیاری نیز سهمیه قبولی در رشته پرستاری در نظر گرفته می شود)

چپ دست فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ |‌ وضعیت دانشجویی

 • بند 32: وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی از میان دانشجوی دوره روزانه، غیر روزانه، انصرافی ویا اخراجی 
 • بند 33: وضعیت فارغ التحصیلی درآموزش عالی در  مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و بالاتر
 • بند 34: درج معدل کاردانی در صورت فارغ التحصیلی

وضعیت دانشجویی فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ | وضعیت اشتغال

 • بند 35: کد محل اشتغال کارکنان رسمی و پیمانی (این کد برای داوطلبان شاغل تعریف می‌شود و در جدول شماره 9 دفترچه راهنمای ثبت نام قید شده است.)
 • بند 36: استان محل خدمت شاغلین بهیاری (داوطلبان بهیار باید جهت مشخص کردن استان محل خدمت و منظقه بومی خود جهت استفاده از سهمیه بهیاری)

وضعیت اشتغال پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

انتخاب گروه آزمایشی امتحانی

 • بند 37: در بند ۳۷ فرم ثبت نام کنکور 1401 انتخاب گروه آزمایشی از میان علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی
 • بند 38: متقاضی پاسخگویی به دفترچه سوالات : این بند مختص به دانش آموزانی که فارغ التحصیل علوم و معارف اسلامی هستند، می باشد.
 • بند 39: انتخاب زبان خارجی امتحانی از میان گزینه های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی، ایتالیایی 

انتخاب گروه آزمایشی امتحانی فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

علاقه مندی ها و تعیین حوزه امتحانی

 • بند 40 و 41: داوطلبانی که علاقه مند هستند علاوه بر یکی از گروه آزمایشی اصلی، در دو گروه آزمایشی هنر و یا زبان نیز شکت کنند، باید این دو بند در فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ را تکمیل کنند.
 • بند 42: داوطلبانی که قصد دارند در دانشگاه پیام نور نیز انتخاب رشته کنند، باید این گزینه را علامت بزنند و هزینه مربوط به آن را پرداخت کنند.
 • بند 43: داوطلبانی که قصد دارند در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی نیز انتخاب رشته کنند، باید این گزینه را علامت بزنند و هزینه مربوط به آن را پرداخت کنند.
 • بند 44: داوطلبانی که علاقه مند به گزینش در در رشته های تحصیلی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی امام باقر (ع) هستند، باید این گزینه را علامت بزنند. 
 • بند 45: دانشگاه امام صادق (ع) از دانشگاه‌های با شرایط خاص می‌باشد که نیازمند اعلام علاقه‌مندی در این قسمت است در غیراینصورت مجاز به انتخاب کد رشته محل های مربوط به این دانشگاه نمی‌باشد.
 • بند 46 : در بند شماره 46 باید کد استان و بخش برای تعیین حوزه امتحانی وارد شود. 

علاقه مندی ها و تعیین حوزه امتحانی فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری

فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ | وضعیت نظام وظیفه

 • بند 47: در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری، لیستی برای تعیین نظام وظیفه داوطلبان آقا وجود دارد، که بایستی بدان مراجعه کرده و بر اساس شرایط خود کد نظام وظیفه خود را در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 وارد کنند.

کد نظام وظیفه

اطلاعات محل سکونت و شماره تماس

 • بند 48: شماره تلفن ثابت
 • بند 49: شماره تلفن همراه
 • بند 50: نشانی محل سکونت با وارد کردن کد استان، کد بخش، شهر
 • بند 51: کد پستی ( 10 رقمی )
 • بند 52: منطقه شهرداری محل سکونت
 • بند 53: آدرس پست الکترونیک ( ایمیل )

اطلاعات محل سکونت

بند 54: آخرین بند فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 نیز مختص دانش آموزانی است که در سال گذشته در این آزمون ثبت نام کرده اند. این دسته از دانش آموزان باید این گزینه را علامت بزنند.

آزمون سال گذشته

 

مشاوره فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

اگر قصد نام نویسی در کنکور سراسری 1401 را دارید، توصیه ما به شما داوطلبان این است که قبل از هر اقدامی ابتدا دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401 را دریافت و به طور کامل مطالعه کنید. اینگونه ضمن کسب اطلاعات لازم متوجه خواهید شد که آیا مجاز و واجد شرایط برای ثبت نام و نام نویسی می باشید یا خیر.

پس از اینکه متقاضیان اطلاعات خود را به درستی در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 وارد کنند، سامانه یک پیگیری ثبت نام به آن ها می دهد. البته لازم است متقاضیان در نظر داشته باشند که در صورتی که اطلاعاتی را به اشتباه وارد کنند، می توانند تا قبل از اتمام مهلت ثبت نام، ویرایش اطلاعات خود را انجام دهند. درست بودن اطلاعات وارد شده برای سازمان سنجش از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه فقط برای دانش آموزان با اطلاعات درست، کارت ورود به جلسه صادر می گردد.

چنانچه سوالی پیرامون فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 دارید، می توانید با استفاده از از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. همینطور شما عزیزان می توانید تمامی مراحل تکمیل فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری 1401 را به مشاوران مجرب این مرکز بسپارید.

بخوانید: راهنما کامل ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

 

برای دریافت مشاوره در زمینه فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

متقاضیان برای تکمیل فرم ثبت نام کنکور 1401 به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

برخی اطلاعات فردی، شناسنامه ای و تحصیلی امکان پذیر است که در مقاله بالا به آن ها اشاره کرده ایم.

آیا داوطلبان باید اطلاعات مربوط به سهمیه خود را در فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ نیز وارد کنند؟

بله، وارد کردن اطلاعات مربوط به سهمیه در بند های 26 تا 28 الزامی است.

فرم پیش نویس ثبت نام کنکور 1401 در کدام سایت باید تکمیل شود؟

فرم ثبت نام کنکور 1401 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور با آدرس الکترونیکی “sanjesh.org” تکمیل گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره