کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسری

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ نوبت اول و دوم همزمان با آغاز نام نویسی آزمون سراسری از طریق سایت سنجش منتشر می شود که در ادامه مطلب می توانید آن را دانلود نمایید. هدف از انتشار این دفترچه‌، اطلاع رسانی شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری و تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به آن می باشد. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون ورود به دانشگاه‌های سراسری و آزاد در رشته‌های با آزمون را دارند، باید پس از مطالعه دفترچه راهنما اقدامات لازم را انجام دهند. زمان دریافت دفترچه و مندرجات آن و لینک دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1403 را در ادامه قرار داده‌ایم.

دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت ۱۴۰۳ در تاریخ ۵ آذر ماه منتشر شد. مهلت ثبت نام تا ۱۵  آذر ماه تمدید شد.

دانلود دفترچه راهنما ثبت نام کنکور اردیبهشت ۱۴۰۳

 

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

با توجه به تغییرات کنکور و برگزاری آزمون سراسری در دو نوبت، دفترچه ثبت نام کنکور نوبت اول و دوم ۱۴۰۳ نیز برای هر نوبت آزمون به صورت جداگانه منتشر شود. تا کنون اطلاعات دقیق از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است. در صورت انتشار اخبار جدید در این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد شد.

کلیه متقاضیان آزمون سراسری۱۴۰۳ برای ورود به رشته‌های با آزمون دانشگاه‌های سراسری و آزاد، موظف به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری و مطالعه مندرجات آن می باشند. دفترچه‌ی راهنما شامل اطلاعات مهمی برای دانش آموزان است و جزئیات آزمون را در اختیار آن ها قرار می دهد تا به کمک آن فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام این آزمون را تکمیل کنند. برای مطالعه راهنما جامع ثبت‌نام با توجه به تغییرات جدید مقاله زیر را حتما مطالعه نمایید.

حتما بخوانید: راهنما ثبت نام کنکور

 

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور نوبت اول و دوم ۱۴۰۳

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ هنوز منتشر نشده است اما داوطلبان می‌توانند برای کسب اطلاع از مندرجات دفترچه، به دفترچه ثبت نام آزمون سراسری سال گذشته مراجعه کنند. هرچند که مطالعه دفترچه سال قبل به تنهایی کافی نیست و به محض انتشار دفترچه سال جدید باید حتما آن را نیز دانلود کرده و مطالعه نمایید. داوطلبان گرامی برای دانلود دفترچه سال قبلی جهت مطالعه و آگاهی از شرایط کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

باید متذکر شویم که پس از تغییرات اعمالی در نحوه برگزاری کنکور سراسری دفترچه‌ی راهنما نیز دو بار برای هر نوبت جداگانه منتشر می شود.

 

زمان انتشار دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت و تیر ماه 1403 

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ در آزمون نوبت اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ از تاریخ 5 تا 11 آذر ماه می شود و دفترچه ثبت کنکور سراسری اردیبهشت ماه نیز در همین تاریخ منتشر خواهد و در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت. با این حال نیز چنانچه اخباری از زمان دقیق انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1403 دریافت کنیم، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

نوبت کنکور زمان ثبت نام  زمان انتشار دفترچه
اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ 5 تا 11 آذر 1402 (تا 15آذر تمدید شد) 5 آذر 1402
تیر ماه ماه ۱۴۰۳ 7 الی 12 فروردین 1403 7 فروردین 1403

متقاضیان بایستی که پیش از هر گونه اقدامی در جهت نام نویسی در این آزمون، ابتدا تمامی مندرجات دفترچه‌ی راهنما را به دقت بررسی کند، تا در صورتی که واجد شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰3 باشد، برای مراحل بعدی اقدام نماید.

با توجه به ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد تمامی مندرجات دفترچه‌ی راهنما برای تمامی شرکت کنندگان در دانشگاه های سراسری و آزاد مشترک می باشد و شرایط ورود به این دانشگاه ها یکسان است.

 

دریافت کد سوابق تحصیلی

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ به صورت ۵۰ درصد و قطعی می باشد. همه داوطلبان با هر نوع دیپلم و رشته تحصیلی تاثیر سوابق تحصیلی ۵۰ درصدی خواهند داشت. داوطلبان پیش از انجام ثبت نام باید کد سوابق تحصیلی خود را از طریق سایت مای مدیو my.medu.ir دریافت نمایند. 

◀ برای مشاهده راهنم دریافت کد و اطلاع تاثیر سوابق مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

بخش های مختلف دفترچه ثبت نام کنکور 1403

در دفترچه ثبت نام کنکور نوبت اول و دوم چند بخش وجود دارد که داوطلبان با مطالعه آن ها می‌توانند اطلاعات کامل در زمینه ثبت نام به دست آوردند. بخش های مختلف دفترچه ثبت نام کنکور 1403 به شرح زیر می‌باشد. 

 

بخش اول دفترچه ثبت نام

🔴جدول زمانی مراحل آزمون

🔴شرايط عمومی و اختصاصی

🔴مدرک لازم برای شرکت در آزمون

🔴انتخاب گروه آزمايشی

🔴نحوه ثبت نام دانشجویان انصرافی

🔴تعيين وضعيت نظام وظيفه طبق مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور

🔴مدارک لارم برای استفاده از سهمیه

🔴هزينه ثبت نام 

🔴مدارک لازم برای ثبت نام

🔴نحوه ثبت نام و تکمیل فرم

🔴ویرایش فرم ثبت نام

 

بخش دوم دفترچه ثبت نام کنکور

✅شرايط عمومی و اختصاصی ثبت نام

✅مقررات‌ وظيفه‌ عمومی

✅شرایط استفاده ازسـهميه

✅ضوابط ثبت نام اتباع خارجی

✅دروس و كتاب های منبع سوالات

✅شرایط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره های مختلف 

✅تعریف اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور

✅پذيرش دانشجو در دانشگاه های خاص

 

مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1403 شامل دو بخش می باشد. بخش اول شامل راهنمای عملی ثبت‌نام در آزمون سراسری و بخش دوم نیز شرایط و مقررات شرکت در این آزمون را شرح داده شده است. در ادامه به صورت موردی به مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام اشاره کرده ایم.

 

شرایط ثبت نام آزمون

از مهم ترین مندرجاتی که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ وجود دارد، شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری می باشد. متقاضیانی که دارای شرایط ثبت نام کنکور سراسری باشند، مجاز به نام نویسی در این آزمون می باشند.

 

شرایط عمومی 

🔹 به دین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی اعتقاد داشته باشد.

🔹 اعتقاد به احکام دینی و انجام آن ها 

🔹 سابقه دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران نداشته باشند.

🔹 سابقه شرکت در حذب های سیاسی نداشته باشند.

🔹 عدم سابقه فساد اخلاقی و زیر پا گذاشتن شئونات اسلامی

🔹 سلامت جسمانی مرتبط با رشته تحصیلی در دفترچه ثبت نام کنکور نوبت اول و دوم

 

شرایط اختصاصی

✅ متقاضیان کنکور سراسری باید دارای مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) و یا مدرک ديپلم نظام آموزشي جديد در يكي از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و يا كاردانش باشند.

✅ دسته‌ای از داوطلبان که در حال تحصیل در مقطع دوازدهم می‌باشند. مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری داوطلبان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1403 فارغ‌التحصیل شده و مدرک خود را اخذ کنند. در صورتی که داوطلبان حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1403 فارغ التحصیل شوند، فقط مجاز به انتخاب کدرشته محل‌های ورودی نیمسال تحصیلی دوم و بهمن ماه می باشند.

 

شرایط ثبت نام دانشجویان دوره روزانه

❌ دانشجویان دوره روزانه در قانون جدید نیازی به انصراف از تحصیل پیش از اتمام مهلت ثبت نام نمی‌باشند. طبق دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ این داوطلبان همانند دیگر دانشجویان دوره‌های غیر روزانه پس از قبولی در زمان نام نویسی در دانشگاه می‌توانند از مقطع قبلی خود انصراف دهند.

❌داوطلبانی که در کنکور سراسری 1402 در دوره غیر روزانه پذیرفته شده، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ نیازی به انصراف از دانشگاه قبلی خود ندارند، می‌توانند پس از کسب قبولی جهت شرکت در کدرشته محل قبولی جدید، از محل تحصیل قبلی خود انصراف دهند.

 

شرایط مشمولین طرح نیروی انسانی

✅ داوطلبان آزمون سراسری که جزو فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های پزشکی هستند، طبق مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1403 باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه و یا 31 بهمن ماه 1403 مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را دریافت کنند تا در زمان ثبت‌نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.

توجه داشته باشید داوطلبان دارای طرح اجباری وزارت بهداشت در صورت قبولی در رشته های پزشکی یا دندان پزشکی و داروسازی می توانند تا پایان دوره تحصیل خود طرح نیروی انسانی را به تعویق اندازند.

در صورت قبولی در بقیه رشته باید گواهی پایان طرح خود را ارائه دهند.

رشته های مشمول طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به شرح زیر می باشد:

داروسازی – علوم آزمایشگاهی -فوریت های پزشکی – هوشبری -بینایی سنجی – تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی) – کاردرمانی – بهداشت عمومی – فیزیوتراپی – پرستاری – گفتار درمانی – مامایی – اتاق عمل – شنوایی سنجی – فناوری اطلاعات سلامت – علوم تغذیه

 

شرایط ثبت نام دانشجویان اخراجی و انصرافی

🟣 طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ دسته‌ای از دانشجویان که درگذشته از دانشگاه اخراج شده یا مدرک معادل کاردانی اخذ کرده اند، چنانچه با دانشگاه و صندوق رفاه دانشجویی تسویه کامل کرده اند می توانند در کنکور ۱۴۰۳ شرکت نمایند. داوطلبان آقا نباید منع نظام وطیفه داشته باشند.

🟣 دانشجویان انصرافی در صورت داشتن نداشتن منع نظام وظیفه می توانند در آزمون شرکت نمایند. داوطلبان آقا مشمول خدمت دارای معافیت تحصیلی یک بار می توانند از دانشگاه انصراف داده و دوباره در رشته یا دانشگاه دیگری ادامه تحصیل دهند.

🟣 دسته‌ای از دانشجویان که در سال‌های قبل از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده‌اند و به تحصیل بازنگشته اند، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ باید بند 32 تقاضانامه کنکور سراسری را علامت بزنند.

 

دانشجویان اتباع خارجی غیرایرانی

🟢 اتباع خارجی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری 1403 را دارند، باید با ورود به سامانه اتباع غیر ایرانی، کد 13 رقمی اتباع خارجی خود را دریافت کرده و در فرم تقاضانامه وارد کنند.

بخوانید: کد 13 رقمی اتباع

 

شرایط رشته های نیمه متمرکز

🟣 در دفترچه ثبت نام آزمون سراسری شرایط و ضوابط مربوط به پذیرش در برخی رشته های نیمه متمرکز در دانشگاه‌های دانشگاه فرهنگیان، امام صادق (ع)، اطلاعات و امنیت ملی و … نیز ارائه شده است.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” بنویسید و عضو شوید.

 

شرایط نظام وظیفه ثبت نام کنکور 1403

داوطلبان آقا باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی گفته شده، دارای شرایط و مقررات نظام وظیفه طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ نیز باشند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

❌داوطلبان آقا باید دارای کارت پایان خدمت هوشمند، کارت معافیت دائم از خدمت و یا کارت معافیت موقت از خدمت باشند.

❌افرادی که دارای سن 46 و یا بیشتر هستند و موفق به دریافت کارت معافیت سنی شده‌اند، می توانند در این آزمون شرکت کنند.

❌داوطلبانی که مشغول به خدمت سربازی هستند، اما موفق به کسب قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر می شوند، می توانند با دریافت ایست خدمت سربازی، ادامه تحصیل دهند.

❌طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ دانشجویان انصرافی که از انصراف آن ها بیش از یک سال نگذشته است، بدون مشکل نظام وظیفه مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند.

❌داوطلبانی که جزو مشمولان غایب هستند، مجاز به ادامه تحصیل نیستند و حتی اگر در کنکور سراسری نام نویسی و شرکت کنند و موفق به کسب عنوان قبولی شوند، مجاز به ثبت‌نام در دانشگاه نخواهند بود.

❌طبق دفترچه ثبت نام کنکور نوبت اول و دوم 1403 دانشجویان اخراجی دانشگاه ها، تا زمان پایان خدمت سربازی و یا دریافت کارت معافیت، نمی توانند جهت ادامه تحصیل در آزمون سراسری ثبت‌نام کنند. ( البته این شرط شامل افرادی که قبل از سن مشمولیت اخراج می شوند، نمی گردد.)

❌ دسته ای از داوطلبان که مشمول خدمت سربازی نیز هستند، در صورت داشتن مدرک کاردانی، فقط می‌توانند در کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کنند و مجاز به ثبت‌نام کنکور سراسری نیستند.

❌ در یک مصوبه استثنا، در صورتی که فردی در آزمون کنکور سراسری در یکی از رشته‌های دکتری عمومی یا مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شود، بدون هیچ محدودیتی از نظر نظام وظیفه می تواند در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کند.

بخوانید: دریافت کد نظام وظیفه کنکور

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری

 

سهمیه ها

🟢سهمیه مناطق: استان های مختلف در سراسر کشور با توجه به میزان دسترسی به امکانات آموزشی و … در یکی از سه سهمیه منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه قرار می گیرند. داخل دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ این مناطق از یکدیگر جدا شده‌اند.

🟢سهمیه رزمندگان: دارای سهمیه رزمندگان جزو رزمندگان با سابقه فعالیت حداقل 6 ماه متوالی و یا متناوب از تاریخ 31 شهریور 1359 تا تاریخ 31 شهریور ماه 1367 در مناطق عملیاتی باشند و باید موفق به کسب 80 درصد از نمره آخرین نفر قبولی در آزمون شوند.

🟢سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت: افرادی که جزو اسامی جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر هستند، 25 از درصد ظرفیت هر کدرشته محل اختصاص به آنان دارد ولی باید 70 درصد از نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند.

🟢 سهمیه ایثارگران 5 درصد ظرفیت: طبق دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ افرادی که جزو اسامی جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه هستند، 5 درصد از ظرفیت هر کدرشته محل را به خود اختصاص می‌دهند ولی باید 70 درصد از نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند.

داوطلبان ایثارگر باید در زمان ثبت نام یک کد ۱۲ رقمی را وارد کنند. برای دریافت کد ۱۲ رقمی ایثارگری کلیک کنید.

🟢سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید مجاز به استفاده از سهمیه خانواده شهدا هستند. 

🟢سهمیه بهیاران: این سهمیه از سال گذشته در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری نوبت اول و دوم درج گردیده است. 5 درصد ظرفیت کدرشته محل‌های روزانه رشته پرستاری به متقاضیان این سهمیه تعلق می گیرد.

🟢سهمیه مناطق سیل زده: 5 درصد به صورت مازاد در دانشگاه های استان آسیب دیده می باشد.

 

فرم پیش نویس در دفترچه ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۳

در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری فرم پیش نویس قرار دارد. دقیقا همان فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام کنکور در انتهای این دفترچه قرار گرفته است. برای اطلاع از نحوه تکمیل فرم ثبت نام کنکور کلیک کنید. 

متقاضیان می توانند قبل از مراجعه به سایت ثبت نام کنکور سراسری و دریافت فرم اینترنتی ثبت‌نام، یک بار فرم پیش نویس ثبت نام را تکمیل کنند. این کار باعث جلوگیری از بروز خطا در اطلاعات وارد شده در فرم ثبت نام کنکور سراسری می شود.

در دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ نوبت اول و دوم دو فرم موجود می باشد. فرم شماره 1 برای تعیین منطقه تحصیلی می‌باشد که باید از سمت آموزش و پرورش تایید شود. فرم شماره 2 مخصوص متقاضیانی است که دانشجوی دوره روزانه بوده اند.

 

مشاوره دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

یکی از مهم‌ترین مواردی که دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1403 پرداخته شده، شرایط شرکت در این آزمون می باشد. داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون گزینش دوره های مختلف دانشگاه های سراسری و آزاد هستند که واجد الشرایط باشند. 

توجه داشت باشید که علاوه بر شرکت در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های سراسری و آزاد، داوطلبان می‌توانند در کدرشته محل‌های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی نیز شرکت کنند. 85 درصد از رشته‌های ارائه شده سال‌های اخیر در دانشگاه های مختلف به صورت بدون کنکور ارائه می شود. 

چنانچه هرگونه سوال و یا ابهامی در زمینه دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ نوبت اول و دوم برای تان وجود دارد و یا در مراحل ثبت نام با مشکلی مواجه شده اید، می‌توانید با مشاوران تحصیلی صحبت کرده و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. متخصصان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دفترچه ثبت نام کنکور 1403 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. تاریخ انتشار دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ چه زمانی می باشد؟

  با توجه به آغاز نام نویسی در آذر ماه دفترچه ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۳ نیز در همان تاریخ منتشر خواهد شد.

 2. متقاضیان برای دریافت دفترچه راهنما بایستی به کدام سایت مراجعه نمایند؟

  تمامی متقاضیان می توانند برای دریافت دفترچه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “ sanjesh.org ” مراجعه کنند.

 3. دفترچه ثبت نام کنکور نوبت اول و دوم ۱۴۰۳ شامل چه مندرجاتی می باشد؟

  در این دفترچه‌ی اطلاعات مهمی شامل شرایط عمومی و اختصاصی کنکور، مدارک لازم جهت ثبت نام، هزینه ثبت نام و نحوه پرداخت هزینه، زمان ثبت نام و … درج گردیده است

کانال تلگرام تحصیلی     

‫3 دیدگاه ها

 1. ممنون از مطالب خوبتون من نتونستم مرحله اول کنکور ۱۴۰۱ رو ثبت نام کنم آیا میتونم مرحله دوم رو ثبت نام کنم درصورت قبولی دانشگاه برم؟

  1. سلام دوست گرامی
   بله کنکور ها با یکدیگر اطتباطی ندارند و شما می توانید در هر نوبتی که مایل هستید شرکت کنید (البته در زمان ثبت نام)
   طبق دفترچه راهنما ثبت نام می توانید در آزمون شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره