کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسری

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ همزمان با آغاز نام نویسی آزمون سراسری از طریق سایت سنجش منتشر می شود که در ادامه مطلب می توانید آن را دانلود نمایید. هدف از انتشار این دفترچه‌ی اطلاع رسانی شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری و تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به آن می باشد. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون ورود به دانشگاه‌های سراسری و آزاد در رشته‌های با آزمون را دارند. باید پس از مطالعه دفترچه راهنما اقدامات لازم را انجام دهند. زمان دریافت دفترچه و مندرجات آن و لینک دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 را در ادامه قرار داده ایم.

لینک دانلود دفترچه راهنما ثبت‌نام را در ادامه مطلب قرار داده شد.

 

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

با توجه به تغییرات کنکور و برگزاری آزمون سراسری در دو نوبت، دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ نیز برای هر نوبت آزمون به صورت جداگانه منتشر شود. تا کنون اطلاعات دقیق از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است. در صورت انتشار اخبار جدید در این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد شد.

کلیه متقاضیان آزمون سراسری۱۴۰۲ برای ورود به رشته‌های با آزمون دانشگاه‌های سراسری و آزاد، موظف به دریافت و مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و مطالعه مندرجات آن می باشند. دفترچه‌ی راهنما شامل اطلاعات مهمی برای دانش آموزان است و جزئیات آزمون را در اختیار آن ها قرار می دهد، تا به کمک آن فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام این آزمون را تکمیل کنند. برای مطالعه راهنما جامع ثبت‌نام با توجه به تغییرات جدید مقاله زیر را حتما مطالعه نمایید.

حتما بخوانید: راهنما ثبت نام کنکور

 

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد. داوطلبان گرامی برای دانلود این دفترچه جهت مطالعه و آگاهی از شرایط کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید

باید متذکر شویم با پس از تغییرات اعمالی در نحوه برگزاری کنکور سراسری دفترچه‌ی راهنما نیز دو بار برای هر نوبت جداگانه منتشر می شود.

 

زمان انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ در آزمون نوبت اول بهمن ماه ۱۴۰۱ از تاریخ ۸ تا ۱۴ آبان ماه می شود و دفترچه ثبت کنکور سراسری بهمن ماه نیز در همین تاریخ منتشر خواهد و در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت. با این حال نیز چنانچه اخباری از زمان دقیق انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 دریافت کنیم، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

نوبت کنکور زمان ثبت نام  زمان انتشار دفترچه
بهمن ماه ۱۴۰۱ 8 تا 14 آبان 1401 8 آبان 1401
تیر ماه ماه ۱۴۰۲ 15 الی 21 فروردین 1402 13 فروردین 1402

متقاضیان بایستی که پیش از هر گونه اقدامی در جهت نام نویسی در این آزمون، ابتدا تمانی مندرجات دفترچه‌ی راهنما را به دقت بررسی کند، تا در صورتی که واجد شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ باشد، برای مراحل بعدی اقدام نماید. طبق 

با توجه به ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد تمامی مندرجات دفترچه‌ی راهنما برای تمامی شرکت کنندگان در دانشگاه های سراسری و آزاد مشترک می باشد و شرایط ورود به این دانشگاه ها یکسان است.

 

مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 شامل دو بخش می باشد. بخش اول شامل راهنمای عملی ثبت‌نام در آزمون سراسری و بخش دوم نیز شرایط و مقررات شرکت در این آزمون را شرح داده شده است. در ادامه به صورت موردی به مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام اشاره کرده ایم.

 

شرایط ثبت نام آزمون

از مهم ترین مندرجاتی که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ وجود دارد، شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری می باشد. متقاضیانی که دارای شرایط ثبت نام کنکور سراسری باشند، مجاز به نام نویسی در این آزمون می باشند:

 

شرایط عمومی

✅به دین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی اعتقاد داشته باشد.

✅اعتقاد به احکام دینی و انجام آن ها 

✅سابقه دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران نداشته باشند.

✅سابقه شرکت در حذب های سیاسی نداشته باشند.

✅عدم سابقه فساد اخلاقی و زیر پا گذاشتن شئونات اسلامی

✅سلامت جسمانی مرتبط با رشته تحصیلی

 

شرایط اختصاصی

✅ متقاضیان کنکور سراسری باید دارای مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) و یا مدرک ديپلم نظام آموزشي جديد در يكي از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و يا كاردانش باشند.

✅ دسته‌ای از داوطلبان که در حال تحصیل در مقطع دوازدهم می‌باشند. مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری داوطلبان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 ماه فارغ‌التحصیل شده و مدرک خود را اخذ کنند. در صورتی که داوطلبان حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1402 فارغ التحصیل شوند. فقط مجاز به انتخاب کدرشته محل‌های ورودی نیمسال تحصیلی دوم و بهمن ماه می باشند.

✅ دانشجویان دوره روزانه در قانون جدید نیازی به انصراف از تحصیل پیش از اتمام مهلت ثبت نام نمی باشند. این داوطلبان همانند دیگر دانشجویان دوره‌های غیر روزانه پس از قبولی در زمان نام نویسی در دانشگاه می‌توانند از مقطع قبلی خود انصراف دهند.

✅طبق مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه می توانند برای ثبت نام در کنکور سراسری تا پایان مهلت ثبت نام از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.

✅ داوطلبان آزمون سراسری که جزو فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های پزشکی هستند، باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه و یا 31 بهمن ماه 1402 مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را دریافت کنند تا در زمان ثبت‌نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.

✅داوطلبانی که در کنکور سراسری 1401 در دوره غیر روزانه پذیرفته شده، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ نیازی به انصراف از دانشگاه قبلی خود ندارند. می‌توانند پس از کسب قبولی جهت شرکت در کدرشته محل قبولی جدید، از محل تحصیل قبلی خود انصراف دهند.

 

سایر شرایط ثبت نام

✅دسته‌ای از دانشجویان که در سال‌های قبل از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده‌اند و به تحصیل بازنگشته اند. برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ باید بند 32 تقاضانامه کنکور سراسری را علامت بزنند.

✅ اتباع خارجی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری 1402 را دارند، باید با ورود به سامانه اتباع غیر ایرانی، کد 13 رقمی اتباع خارجی خود را دریافت کرده و در فرم تقاضانامه وارد کنند.

✅در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری شرایط و ضوابط مربوط به پذیرش در برخی رشته های نیمه متمرکز در دانشگاه‌های دانشگاه فرهنگیان، امام صادق (ع)، اطلاعات و امنیت ملی و … نیز ارائه شده است.

✅ در دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ دو فرم موجود می باشد. فرم شماره 1 برای تعیین منطقه تحصیلی می باشد که باید از سمت آموزش و پرورش تایید شود. فرم شماره 2 مخصوص متقاضیانی است که دانشجوی دوره روزانه بوده اند.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” بنویسید و عضو شوید. 

 

شرایط نظام وظیفه ثبت نام کنکور 1402

داوطلبان آقا باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی گفته شده، دارای شرایط و مقررات نظام وظیفه طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ نیز باشند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

❌داوطلبان آقا باید دارای کارت پایان خدمت هوشمند، کارت معافیت دائم از خدمت و یا کارت معافیت موقت از خدمت باشند.

❌افرادی که دارای سن 46 و یا بیشتر هستند و موفق به دریافت کارت معافیت سنی شده‌اند، می توانند در این آزمون شرکت کنند.

❌داوطلبانی که مشغول به خدمت سربازی هستند، اما موفق به کسب قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر می شوند، می توانند با دریافت ایست خدمت سربازی، ادامه تحصیل دهند.

❌طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ دانشجویان انصرافی که از انصراف آن ها بیش از یک سال نگذشته است، بدون مشکل نظام وظیفه مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند.

❌داوطلبانی که جزو مشمولان غایب هستند، مجاز به ادامه تحصیل نیستند و حتی اگر در کنکور سراسری نام نویسی و شرکت کنند و موفق به کسب عنوان قبولی شوند، مجاز به ثبت‌نام در دانشگاه نخواهند بود.

❌طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 دانشجویان اخراجی دانشگاه ها، تا زمان پایان خدمت سربازی و یا دریافت کارت معافیت، نمی توانند جهت ادامه تحصیل در آزمون سراسری ثبت‌نام کنند. ( البته این شرط شامل افرادی که قبل از سن مشمولیت اخراج می شوند، نمی گردد.)

❌ دسته از داوطلبان که مشمول خدمت سربازی نیز هستند. در صورت داشتن مدرک کاردانی، فقط می‌توانند در کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کنند. مجاز به ثبت‌نام کنکور سراسری نیستند.

❌ در یک مصوبه استثنا، در صورتی که فردی در آزمون کنکور سراسری در یکی از رشته‌های دکتری عمومی یا مقطع کارشناسی ارشد، پذیرفته شود. بدون هیچ محدودیتی از نظر نظام وظیفه می تواند در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کند.

بخوانید: دریافت کد نظام وظیفه کنکور

 

سهمیه ها

🟢 سهمیه مناطق: استان های مختلف در سراسر کشور با توجه به میزان دسترسی به امکانات آموزشی و … در یکی از سه سهمیه منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه قرار می گیرند. داخل دفترچه ثبت نام کنکور سراسری این مناطق از یکدیگر جدا شده‌اند.

🟢 سهمیه رزمندگان: دارای سهمیه رزمندگان جزو رزمندگان با سابقه فعالیت حداقل 6 ماه متوالی و یا متناوب از تاریخ 31 شهریور 1359 تا تاریخ 31 شهریور ماه 1367 در مناطق عملیاتی باشند. باید موفق به کسب 80 درصد از نمره آخرین نفر قبولی در آزمون شوند.

🟢 سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت: افرادی که جزو اسامی جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر هستند. 25 از درصد ظرفیت هر کدرشته محل اختصاص دارد، ولی باید 70 درصد از نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند.

🟢 سهمیه ایثارگران 5 درصد ظرفیت: طبق دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ افرادی که جزو اسامی جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه هستند. 5 درصد از ظرفیت هر کدرشته محل اختصاص دارد، ولی باید 70 درصد از نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند.

داوطلبان ایثارگر باید در زمان ثبت نام یک کد ۱۲ رقمی را وارد کنند. برای دریافت کد ۱۲ رقمی ایثارگری کلیک کنید.

🟢 سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید مجاز به استفاده از سهمیه خانواده شهدا هستند. 

🟢 سهمیه بهیاران: این سهمیه از سال گذشته در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری درج گردیده است. 5 درصد ظرفیت کدرشته محل‌های روزانه رشته پرستاری به متقاضیان این سهمیه تعلق می گیرد.

🟢 سهمیه مناطق سیل زده: 5 درصد به صورت مازاد در دانشگاه های استان آسیب دیده می باشد.

 

فرم پیش نویس ثبت نام آزمون

در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور فرم پیش نویس قرار دارد. دقیقا همان فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام کنکور در انتهای این دفترچه قرار گرفته است. برای اطلاع از نحوه تکمیل فرم ثبت نام کنکور کلیک کنید. 

متقاضیان می توانند قبل از مراجعه به سایت ثبت نام کنکور سراسری و دریافت فرم اینترنتی ثبت‌نام، یک بار فرم پیش نویس ثبت نام را تکمیل کنند. این کار باعث جلوگیری از بروز خطا در اطلاعات وارد شده در فرم ثبت نام کنکور سراسری می شود.

 

مشاوره دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین مواردی که دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 پرداخته شده، شرایط شرکت در این آزمون می باشد. داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون گزینش دوره های مختلف دانشگاه های سراسری و آزاد هستند که واجد الشرایط باشند. 

توجه داشته علاوه بر شرکت در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های سراسری و آزاد، داوطلبان می‌توانند در کدرشته محل‌های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی نیز شرکت کنند. 85 درصد از رشته‌های ارائه شده سال‌های اخیر در دانشگاه های مختلف به صورت بدون کنکور ارائه می شود. 

 شما عزیزان می توانید در صورتی که پیرامون دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ سوالی دارید، از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مجموعه دانتل استفاده کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دفترچه ثبت نام کنکور 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

تاریخ انتشار دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ چه زمانی می باشد؟

با توجه به آغاز نام نویسی در آبان ماه دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ نیز در همان تاریخ منتشر خواهد شد.

متقاضیان برای دریافت دفترچه راهنما بایستی به کدام سایت مراجعه نمایند؟

تمامی متقاضیان می توانند برای دریافت دفترچه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “ sanjesh.org ” مراجعه کنند.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ شامل چه مندرجاتی می باشد؟

در این دفترچه‌ی اطلاعات مهمی شامل شرایط عمومی و اختصاصی کنکور، مدارک لازم جهت ثبت نام، هزینه ثبت نام و نحوه پرداخت هزینه، زمان ثبت نام و … درج گردیده است

‫3 دیدگاه ها

  1. ممنون از مطالب خوبتون من نتونستم مرحله اول کنکور ۱۴۰۱ رو ثبت نام کنم آیا میتونم مرحله دوم رو ثبت نام کنم درصورت قبولی دانشگاه برم؟

    1. سلام دوست گرامی
      بله کنکور ها با یکدیگر اطتباطی ندارند و شما می توانید در هر نوبتی که مایل هستید شرکت کنید (البته در زمان ثبت نام)
      طبق دفترچه راهنما ثبت نام می توانید در آزمون شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره