ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور که مجری این آزمون می باشد، منتشر و برای دانلود قرار داده می شود. هدف از انتشار این دفترچه‌ی اطلاع رسانی شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری و تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به آن می باشد. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد در رشته های با آزمون را دارند، بایستی پس از مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه به زمان دریافت دفترچه و مندرجات آن اشاره کرده ایم و لینک دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 را برایتان قرار داده ایم.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

با توجه به تغییرات اعمال شده و برگزاری آزمون سراسری در نوبت پیش بینی می شود دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ نیز برای هر نوبت آزمون به صورت جداگانه منتشر شود. تا کنون اطلاعات دقیق از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است. در صورت انتشار اخبار جدید در این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد شد.

کلیه متقاضیان کنکور سراسری ۱۴۰۲ برای ورود به رشته های با آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد، موظف به دریافت و مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و مطالعه مندرجات آن می باشند. دفترچه‌ی راهنما شامل اطلاعات مهمی برای دانش آموزان است و جزئیات آزمون را در اختیار آن ها قرار می دهد، تا به کمک آن فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام این آزمون را تکمیل کنند. برای مطالعه راهنما جامع ثبت‌نام با توجه به تغییرات جدید مقاله زیر را حتما مطالعه نمایید.

حتما بخوانید: راهنما جامع ثبت نام کنکور

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، تاکنون دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است. این دفترچه در آبان ماه سال جاری منتشر خواهد شد. لینک دانلود دفترچه‌ی راهنما ثبت‌نام به محض انتشار فعال شده و شما می توانید آن را دانلود کنید.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401

دانلود دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری 1402 (تاکنون منتشر نشده)

با توجه به منتشر نشدن دفترچه‌ی راهنما سال جاری در بالا دفترچه راهنما سال گذشته را قرار داده ایم. باید متذکر شویم با احتمالا پس از تغییرات اعمالی در نحوه برگزاری کنکور سراسری دفترچه‌ی راهنما نیز دو بار برای هر نوبت جداگانه منتشر شود.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ در آزمون نوبت اول بهمن ماه ۱۴۰۱ از تاریخ ۸ تا ۱۴ آبان ماه می شود و دفترچه ثبت کنکور سراسری بهمن ماه نیز در همین تاریخ منتشر خواهد و در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت. با این حال نیز چنانچه اخباری از زمان دقیق انتشار دفترچه‌ی راهنما دریافت کنیم، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

نوبت کنکور زمان ثبت نام  زمان انتشار دفترچه
کنکور بهمن ماه ۱۴۰۱ 8 تا 14 آبان ماه ۱۴۰۱ 7 آلبان 1401
‌ٰماه ۱۴۰۲ 15 الی 21 فروردین ماه 1402 13 فروردین 1402

متقاضیان بایستی که پیش از هر گونه اقدامی در جهت نام نویسی در این آزمون، ابتدا تمانی مندرجات دفترچه‌ی راهنما را به دقت بررسی کند، تا در صورتی که واجد شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ باشد، برای مراحل بعدی اقدام نماید. طبق 

با توجه به ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد تمامی مندرجات دفترچه‌ی راهنما برای تمامی شرکت کنندگان در دانشگاه های سراسری و آزاد مشترک می باشد و شرایط ورود به این دانشگاه ها یکسان است.

مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 شامل دو بخش می باشد. که بخش اول این دفترچه‌ی راهنمای عملی ثبت نام در کنکور سراسری است و بخش دوم نیز شرایط و مقررات شرکت در این آزمون را شرح داده است. در ادامه به صورت موردی به مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام اشاره کرده ایم.

شرایط ثبت نام آزمون

از مهم ترین مندرجاتی که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ وجود دارد، شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری می باشد. متقاضیانی که دارای شرایط ثبت نام کنکور سراسری باشند، مجاز به نام نویسی در این آزمون می باشند :

شرایط عمومی

✅ اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی

✅ اعتقاد به احکام دینی و انجام آن ها 

✅ نداشتن سابقه دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

✅ عدم سابقه شرکت در حذب های سیاسی 

✅ عدم سابقه فساد اخلاقی و زیر پا گذاشتن شئونات اسلامی

✅ داشتن سلامت جسمانی مرتبط با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی

✅ متقاضیان کنکور سراسری باید دارای مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) و یا مدرک ديپلم نظام آموزشي جديد در يكي از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و يا كاردانش باشند.

✅ دسته ای از داوطلبان که در حال تحصیل در مقطع دوازدهم می باشند، طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 ماه فارغ التحصیل شده و مدرک خود را اخذ کنند. در صورتی که داوطلبان حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1402 فارغ التحصیل شوند، فقط مجاز به انتخاب کد رشته محل های ورودی نیمسال تحصیلی دوم و بهمن ماه می باشند.

✅ داوطلبانی که جزو پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه کنکور می باشند، حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی نیز مجاز به انتخاب رشته دوره روزانه کنکور سراسری 1402 نیستند. البته امکان دریافت مجوز و رفع محرومیت از سازمان سنجش برای این دسته از متقاضیان وجود دارد.

✅ طبق مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه و ورودی سال 1399 به قبل، می توانند برای ثبت نام در کنکور سراسری تا تاریخ 25 اسفند ماه 1400 از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.

✅ داوطلبان کنکور سراسری که جزو فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های پزشکی هستند، باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه و یا 31 بهمن ماه 1400 مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را دریافت کنند تا در زمان ثبت نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.

✅ داوطلبانی که در کنکور سراسری 1401 در دوره غیر روزانه پذیرفته شده اند، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ نیازی به انصراف از دانشگاه قبلی خود ندارند و می توانند پس از کسب قبولی جهت شرکت در کد رشته محل قبولی جدید، از محل تحصیل قبلی خود انصراف دهند.

سایر شرایط ثبت نام

✅ دسته ای از دانشجویان که در سال های قبل ازدانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده اند و به تحصیل بازنگشته اند، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ باید بند 32 تقاضانامه کنکور سراسری را علامت بزنند.

✅ اتباع خارجی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری 1402 را دارند، باید با ورود به سامانه اتباع غیر ایرانی، کد 13 رقمی اتباع خارجی خود را دریافت کرده و در فرم تقاضانامه وارد کنند.

✅ در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری شرایط و ضوابط مربوط به پذیرش در برخی رشته های نیمه متمرکز در دانشگاه‌های دانشگاه فرهنگیان، امام صادق (ع)، اطلاعات و امنیت ملی و … نیز ارائه شده است.

✅ در دفترچه ثبت نام کنکور دو فرم موجود می باشد. فرم شماره 1 برای تعیین منطقه تحصیلی می باشد که باید از سمت آموزش و پرورش تایید شود. فرم شماره 2 مخصوص متقاضیانی است که دانشجوی دوره روزانه بوده اند.

شرایط نظام وظیفه ثبت نام کنکور 1402

داوطلبان آقا باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی گفته شده، دارای شرایط و مقررات نظام وظیفه طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ نیز باشند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

❌ داوطلبان آقا باید دارای کارت پایان خدمت هوشمند، کارت معافیت دائم از خدمت و یا کارت معافیت موقت از خدمت باشند.

❌ افرادی که دارای سن 46 و یا بیشتر هستند و موفق به دریافت کارت معافیت سنی شده‌اند، می توانند در این آزمون شرکت کنند.

❌ داوطلبانی که مشغول به خدمت سربازی هستند، اما موفق به کسب قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر می شوند، می توانند با دریافت ایست خدمت سربازی، ادامه تحصیل دهند.

❌ دانشجویان انصرافی که از انصراف آن ها بیش از یک سال نگذشته است، بدون مشکل نظام وظیفه مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند.

❌ داوطلبانی که جزو مشمولان غایب هستند، مجاز به ادامه تحصیل نیستند و حتی اگر در کنکور سراسری نام نویسی و شرکت کنند و موفق به کسب عنوان قبولی شوند، مجاز به ثبت نام در دانشگاه نخواهند بود.

❌ طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1402 دانشجویان اخراجی دانشگاه ها، تا زمان پایان خدمت سربازی و یا دریافت کارت معافیت، نمی توانند جهت ادامه تحصیل در کنکور سراسری ثبت نام کنند. ( البته این شرط شامل افرادی که قبل از سن مشمولیت اخراج می شوند، نمی گردد.)

❌ دسته از داوطلبان که مشمول خدمت سربازی نیز هستند، در صورت داشتن مدرک کاردانی، فقط می توانند در کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کنند و مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نیستند.

❌ در یک مصوبه استثنا، در صورتی که فردی در آزمون کنکور سراسری در یکی از رشته های دکتری عمومی یا مقطع کارشناسی ارشد، پذیرفته شود، بدون هیچ محدودیتی از نظر نظام وظیفه می تواند در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کند.

بخوانید: دریافت کد نظام وظیفه کنکور

سهمیه ها

🟢 سهمیه مناطق: استان های مختلف در سراسر کشور با توجه به میزان دسترسی به امکانات آموزشی و … در یکی از سه سهمیه منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه قرار می گیرند. در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری این مناطق از یکدیگر جدا شده اند.

🟢 سهمیه رزمندگان: داوطلبانی دارای سهمیه رزمندگان می باشند که جزو رزمندگان با سابقه فعالیت حداقل 6 ماه متوالی و یا متناوب از تاریخ 31 شهریور 1359 تا تاریخ 31 شهریور ماه 1367 در مناطق عملیاتی باشند. این دسته از داوطلبان باید موفق به کسب 80 درصد از نمره آخرین نفر قبولی در آزمون شوند.

🟢 سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت: افرادی که جزو اسامی جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثرهستند، دارای سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت می باشند. 25 از درصد ظرفیت هر کد رشته محل به این دسته از متقاضیان اختصاص دارد، ولی باید 70 درصد از نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند.

🟢 سهمیه ایثارگران 5 درصد ظرفیت: افرادی که جزو اسامی جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه هستند، دارای سهمیه ایثارگران 5 درصد ظرفیت می باشند. 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به این دسته از متقاضیان اختصاص دارد، ولی باید 70 درصد از نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند.

داوطلبان ایثارگر باید در زمان ثبت نام یک کد ۱۲ رقمی را وارد کنند. برای دریافت کد ۱۲ رقمی ایثارگری کلیک کنید.

🟢 سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید مجاز به استفاده از سهمیه خانواده شهدا هستند. 

🟢 سهمیه بهیاران: این سهمیه از سال گذشته در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری درج گردیده است. 5 درصد از ظرفیت کد رشته محل های روزانه رشته پرستاری به متقاضیان با این سهمیه تعلق می گیرد.

🟢 سهمیه مناطق سیل زده: پنج درصد به صورت مازاد در دانشگاه های استان آسیب دیده، برای داوطلبان با این سهمیه در نظر گرفته شده است.

فرم پیش نویس ثبت نام آزمون

در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور فرم پیش نویس ثبت نام قرار دارد. این فرم دقیقا همان فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام کنکور سراسری می باشد که در انتهای این دفترچه قرار گرفته است. برای اطلاع از نحوه تکمیل فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ کلیک کنید. 

متقاضیان می توانند قبل از مراجعه به سایت ثبت نام کنکور سراسری و دریافت فرم اینترنتی ثبت نام، یک بار این فرم پیش نویس ثبت نام را تکمیل کنند. اینکار باعث جلوگیری از بروز خطا در اطلاعات وارد شده در فرم ثبت نام کنکور سراسری می شود.

مشاوره دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

یکی از مهم ترین مواردی که دفترچه‌ی ثبت نام کنکور سراسری 1402 بدان پرداخته است، شرایط شرکت در این آزمون می باشد. داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون گزینش دوره های مختلف دانشگاه های سراسری و آزاد هستند که واجد الشرایط باشند. 

لازم است توجه داشته باشید که علاوه بر شرکت در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد، داوطلبان می توانتد در کد رشته محل های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی نیز شرکت کنند. در سال های اخیر 85 درصد از رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف به صورت بدون کنکور ارائه می شود. 

 شما عزیزان می توانید در صورتی که پیرامون دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ سوالی دارید، از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مجموعه دانتل استفاده کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دفترچه ثبت نام کنکور 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

تاریخ انتشار دفترچه‌ی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ چه زمانی می باشد؟

با توجه به آغاز نام نویسی در آبان ماه دفترچه راهنما ثبت کنکور ۱۴۰۲ نیز در همان تاریخ منتشر خواهد شد.

متقاضیان برای دریافت دفترچه راهنما بایستی به کدام سایت مراجعه نمایند؟

تمامی متقاضیان می توانند برای دریافت دفترچه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “ sanjesh.org ” مراجعه کنند.

دفترچه ثبت‌نام شامل چه مندرجاتی می باشد؟

در این دفترچه‌ی اطلاعات مهمی شامل شرایط عمومی و اختصاصی کنکور، مدارک لازم جهت ثبت نام، هزینه ثبت نام و نحوه پرداخت هزینه، زمان ثبت نام و … درج گردیده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره