ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ کدام اند؟ مجموعه شرایط و مقرراتی که برای ثبت نام کنکور سراسری وجود دارد، در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور در جهت راهنمایی دادن به متقاضیان کنکور درج می‌شوند. متقاضیان قبل از ثبت نام کنکور سراسری ابتدا باید شرایط و قوانین را بررسی کرده و سپس اقدام کنند. از طرفی برای تمام دانشگاه‌های روزانه، غیر روزانه و آزاد یک آزمون مشترک برگزار می‌شود. در این مقاله مجموعه شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1401 گردآوری و بررسی شده است.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲

با توجه به تغییرات اعمال شده در نحوه و قوانین برگزاری کنکور سراسری در این مقاله به بررسی شرایط و قوانین اعمال شده در آزمون سراسری خواهیم پرداخت. با توجه به ایم تغییرات آزمون سراسری ۲ بار در سال برگزار خواهد شد و رتبه کسب شده داوطلب برای ۲ سال ذخیره می گردد. از دیگر تغییرات درصد تاثیر نمرات سوابق تحصیلی و حذف زیرگروه ها می باشد. 

در ادامه تمامی شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ را به صورت کامل شرح داده ایم. برای راهنما کامل نام نویسی پیشنهاد می کنیم حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید. 

بخوانید: راهنما جامع ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

شرایط عمومی ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

یک سری از شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرایطی ثابت و مشترک برای تمامی داوطلبان کنکور هستند. این دسته از شرایط، شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری نامیده می‌شوند که در ادامه شرح داده شده است.

✅ اعتقاد داوطلب به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تائید جمهوری اسلامی

✅ عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی

✅ عدم اعتیاد به مواد مخدر

✅ نداشتن سوءسابقه کیفری

✅ عدم احراز فساد اخلاقی

✅ عدم سابقه در رابطه با عضویت در سازمان‌ها و گروه‌های غیر قانونی

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور 1402

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ عمدتاً مربوط به مدارک تحصیلی داوطلبان است. بدین ترتیب داوطلبانی که دارای یکی از مدارک تحصیلی زیر باشند می‌توانند در آزمون کنکور سراسری ثبت نام و شرکت کنند.

❌ دارندگان مدرک دیپلم چهارساله نظام متوسطه قدیم می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کرده و شانس خود برای پذیرش را بیازمایند.

❌ متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی باشند، قادر هستند در کنکور سراسری 1402 ثبت نام کنند.

❌ داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی معتبری هستند و یا تا پایان شهریورماه 1402 مدرک کاردانی خود را دریافت می‌کنند، مجاز هستند تا در کنکور سراسری شرکت کنند.

❌ دانش آموزان سال دوازدهم نظام جدید در صورتی که تا پایان شهریورماه 1402 فارغ‌التحصیل شوند، حق شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته را خواهند داشت.

❌ متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش در نیمسال دوم تحصیلی شوند، درصورتی که تحصیلات خود را تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۲ به طور کامل به اتمام برسانند، می‌توانند وارد دانشگاه شده و در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.

سهمیه‌های کنکور سراسری ۱۴۰۲

در این بخش از مقاله شرایط ثبت نام کنکور به بررسی سهمیه خواهیم پرداخت. داوطلبان دارای سهمیه مجاز به استفاده از امتیازات خود در آزمون کنکور سراسری هستند. انواع سهمیه‌هایی که برای متقاضیان کنکور سراسری تعیین شده است سه نوع هستند:

1️⃣ سهمیه مناطق: سهمیه مناطق در کنکور سراسری با توجه به امکانات تحصیلی شهرهای مختلف تعیین می‌شوند. شهرهای بزرگ و برخوردار از امکانات تحصیلی رایگان از جمله شهر تهران به عنوان منطقه 1 شناخته می‌شوند. سایر شهرها نیز با توجه به ویژگی‌های تحصیلی به عنوان مناطق 2 یا 3 شناخته می‌شوند.

2️⃣ سهمیه ایثارگران: سهمیه ای که برای ایثارگران تعیین شده است به دو بخش سهمیه ایثارگران بالای 25 درصد و ایثارگران پایین 25 درصد تقسیم می‌شود. 25 درصد از ظرفیت هر کدرشته مختص دارندگان سهمیه ایثارگری 25 درصد و 5 درصد نیز مختص دارندگان سهمیه سهمیه ایثارگری 5 درصد است. برای دریافت کد ایثارگری کلیک کنید.

3️⃣ سهمیه رزمندگان: جهادگران و رزمندگان بسیجی و ستاد کل نیروهای مسلح که سابقه 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند، می‌توانند از امتیازاتی که برای آنان درنظر گرفته شده استفاده کنند.

4️⃣ سهمیه خانواده شهدا: سهمیه خانواده شهدا به پدر، مادر، خواهر و برادر شهید اختصاص داده می شود. میزان تخصیص ظرفیت هر کد رشته محل به این دسته از دانش آموزان، با توجه به تعداد متقاضیان شرکت کننده تعیین می گردد.

5️⃣ سهمیه بهیاران: پنج درصد از ظرفیت کد رشته محل های روزانه رشته پرستاری به داوطلبان با سهمیه بهیاری اختصاص دارد.

6️⃣ سهمیه مناطق سیل زده: پنج درصد به صورت مازاد به داوطلبان مناطق سیل زده همانند داوطلبان مناطق زلزله زده، اختصاص پیدا می کند. این سهمیه فقط در دانشگاه های استان آسیب دیده لحاظ می گردد.

شرایط نظام وظیفه

داوطلبان آقایی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری دارند، می‌بایست تکلیف روشنی در رابطه با نظام‌ وظیفه داشته باشند. این دسته از داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون سراسری نیاز به درج کد نظام وظیفه خود در فرم ثبت نام را دارند. شرایط ثبت نام کنکور سراسری داوطلبان آقا در رابطه با وضعیت نظام وظیفه خود دارند عبارتند از:

🔵 دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند

🔵 دارا بودن کارت معافیت دائم از خدمت

🔵 دارا بودن کارت معافیت موقت از خدمت

🔵 داشتن سن 46 و یا بیشتر که موفق به دریافت کارت معافیت سنی شده‌اند.

🔵 اتمام دوره تحصیلی به صورت پیوسته و حضوری حداکثر تا سن 20 سالگی

🔵 پذیرفته شدن داوطلب در مقطع کارشناسی یا بالاتر برای متقاضیانی که مشغول به خدمت نظام وظیفه هستند.

🔵 دسته ای از داوطلبان که جزو کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح هستند، می توانند با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و دریافت موافقت اداره نیروی انسانی سازمان، ادامه تحصیل دهند. 

🔵 دانشجویان انصرافی به شرطی که بیش از یک سال از انصراف آنان نگذشته باشد.

🔵 دسته از علاقه مندان به شرکت در کنکور سراسری که جزو مشمولین غایب هستند، نمی توانند تا قبل از مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه شان، ادامه تحصیل دهند.

🔵 دسته ای از داوطلبان که جزو دانشجویان انصرافی و مشمولین خدمت سربازی هستند، باید ابتدا وضعیت نظام وظیفه خود را با دریافت کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت مشخص کنند. در غیر اینصورت شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ را نداشته و مجاز به ادامه تحصیل نیستند.

🔵 داوطلبانی که جزو فارغ التحصیلان مقطع کاردانی هستند و مشمول خدمت سربازی می باشند، مجاز به نام نویسی در کنکور سراسری نیستند و فقط می توانند در کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کنند.

شرایط اتباع خارجی

اتباع خارجی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری می باشند، اما مطابق دفترچه راهنما، شرایط ثبت نام کنکور برای اتباع خارجی با شرایطی همراه می باشد، که در ادامه به آن ها پرداخته ایم:

🔴 تنها دسته ای از اتباع غیر ایرانی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که دارای اقامت قانونی کشور جمهوری اسلامی ایران باشند.

🔴 داوطلبان غیر ایرانی مجاز به انتخاب کد رشته محل هایی نیستند که مجاز به تردد در آن نمی باشند. در صورتی که داوطلب کد رشته محل هایی را در مناطقی انتخاب کند که مجاز به تردد در آن نیست، قبولی او مردود اعلام می شود.

🔴 دسته ای از داوطلبان غیر ایرانی که در صورت بی اطلاعی در مناطق غیر مجاز انتخاب رشته کرده و پذیرفته شوند، می توانند مطابق کارنامه سبز خود، در اولین کد رشته محل در منطقه مجاز خود ادامه تحصیل دهند.

🔴 داوطلبان غیر ایرانی و خارجی، مجاز به انتخاب کد رشته محل هایی که دارای تعهد استخدام است، نمی باشند.

🔴 اتباع غیرایرانی حتی در صورت پذیرفته شدن در دوره روزانه دانشگاه های سراسری، بایستی که به میزان 80 درصد از شهریه دوره نوبت دوم دانشگاه محل قبولی شهریه بپردازند.

اتباع خارجی باید کد 13 رقمی اتباع خارجی خود را نیز دریافت کرده و در فرم تقاضانامه وارد کنند. برای دریافت این کد کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402 | دانشجوی انصرافی

🟡 دانشجویان اخراجی یا انصرافی حق ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارند. البته این داوطلبان می‌بایست با محل دانشگاه قبلی خود تسویه حساب کرده و محدودیت خاصی برای ثبت نام نداشته باشند.

🟡 دسته ای از متقاضیان کنکور سراسری که جزو اسامی پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه کنکور 1401 هستند، حتی اگر در کد  رشته محل قبولی ثبت نام نکرده باشند و یا انصراف قطعی داده باشند، مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه از طریق کنکور سراسری ۱۴۰۲ نیستند.

🟡 داوطلبانی که جزو دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 1400 و قبل از آن هستند، برای دارا بودن شرایط ثبت نام کنکور سراسری باید تا قبل از تاریخ 25 اسفند 1401 از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

🟡 دسته ای از داوطلبان که در کنکور سراسری 1401 در دوره غیر روزانه دانشگاه های سراسری پذیرفته شده اند، مجاز هستند بدون انصراف از دانشگاه محل قبولی در کنکور سراسری 1402 شرکت کنند. ثبت نام در کد رشته محل قبولی جدید، نیازمند این است که متقاضیان از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

🟡 دسته ای از داوطلبان که جزو دانشجویان انصرافی هستند، می توانند برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ بند 32 تقاضانامه کنکور سراسری را علامت بزنند.

🟡 لازم است داوطلبان در نظر داشته باشند که در صورتی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند، مجاز به برگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود نخواهند بود. 

شرایط تحصیل مجدد

بخشی از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ، به بررسی شرایط تحصیل مجدد کنکور سراسری 1402 می پردازد. در ادامه این شرایط ثبت نام کنکور 1402 را ارائه کرده ایم:

✅ داوطلبانی که جزو پذیرفته شدگان دوره روزانه در رشته های با آزمون و یا رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در سال 1400 می باشند، چنانچه در کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنند فقط مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه هستند.

✅ دسته ای از داوطلبان کنکور سراسری 1401 که جزو دانشجویان دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی هستند، دارای شرایط ثبت نام کنکور و مجاز هستند بدون انصراف از دانشگاه محل قبولی در کنکور سراسری 1402 شرکت کنند. شرط تحصیل مجدد این دسته از داوطلبان در کد رشته محل قبولی جدید این است که پس از اطمینان از قبولی، از محل تحصیل خود انصراف دهند.

✅ داوطلبانی که جزو فارغ التحصیلان مقاطع كارشناسی ارشد ناپيوسته و پيوسته و دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی و دكتری حرفه ای دامپزشكی هستند، می توانند بدون محدودیت در انتخاب دوره، از طریق کنکور سراسری در مقطع دكتری عمومی رشته های پزشكی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل کنند.

✅ فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته اپتیک، در صورتی که جزو پذیرفته شدگان قبل از سال 89 باشند، می توانند پس از شرکت در کنکور سراسری تجربی و کسب نمره علمی لازم، در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی، ادامه تحصیل دهند.

شرایط ثبت نام مجدد در کنکور سراسری 1402

برخی از داوطلبان که سابقه تحصیل در دانشگاه را داشته ولی مایل به ثبت نام مجدد در کنکور سراسری 1402 هستند باید درنظر داشته باشند که مقررات خاصی پیش روی خود دارند و تنها طبق این شرایط به شرکت مجدد در کنکور سراسری ۱۴۰۲ هستند. 

  • داوطلبانی که سال گذشته در کنکور سراسری شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند اما ثبت نام خود را نهایی نکرده‌اند، حق ثبت نام مجدد در دوره‌های روزانه را نخواهند داشت. این دسته از داوطلبان تنها می‌توانند متقاضی ورود به یکی از رشته‌های دوره‌های غیر روزانه و یا دانشگاه آزاد باشند.
  • فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی رشته‌های گروه پزشکی در صورت اتمام کامل تحصیلات خود تا پایان شهریورماه برای نیمسال اول و تا پایان بهمن ماه برای نیمسال دوم، مجاز به ثبت نام کنکور سراسری هستند. قابل تأکید است که این دسته از افراد بایستی خدمات قانونی خود را حتماً به اتمام رسانده و گواهی پایان طرح نیروی انسانی را تا تاریخ ذکر شده دریافت کرده باشند.
  • امتیازی نیز برای پذیرفته شدگان رشته‌های پزشکی، دامپزشکی و داروسازی درنظر گرفته شده است. پذیرفته شدگان این سه رشته در صورت داشتن طرح اجباری می‌توانند ابتدا ادامه تحصیل داده و سپس طرح تعهد خدمت خود را بگذرانند. قابل ذکر است که این امتیاز تنها برای پذیرفته شدگان همین دسته رشته صدق می‌کند.

شرایط شرکت داوطلبان دارای مدرک کاردانی

داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش هستند برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته نیازمند مدرک کاردانی یا پیش دانشگاهی هستند. البته تعدادی از داوطلبان رشته های نظری دارای شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۲  که دارای مدرک کاردانی هستند نیز می خواهند از طریق مدرک کاردانی خود در آزمون سراسری شرکت کنند.

توجه داشته باشید برای درصورت شرکت در آزمون سراسری مدرک کاردانی دیگر تاثیر سوابق تحصیلی برای شما لحاظ نشده و البته در مزان ثبت‌نام باید اطلاعات ازم مدرک کاردانی را ثبت کنید.

شرکت داوطلبان یازدهمی در کنکور سراسری ۱۴۰۲

داوطلبان کلاس یازدهمی که در سال جاری مدرک دیپلم خود را در سال بعد اخذ می کنند نیز در صورت دارا بود دیگر شرایط ثبت نام کنکور سراسری مجاز به شرکت در این آزمون هستند. این دسته از داوطلبان بیشتر باید به صورت آزمون آزمایشی در کنکور شرکت کنند. 

با توجه به تغییرات قوانین کنکور در صورت کسب رتبه مورد لازم این رتبه برای ۲ سال برای داوطلب ذخیره شده و در صورت اخد مدرک دیپلم پیش از اتمام ۲ سال می توانند با رتبه‌ی کسب شده انتخاب رشته خود را انجام داده و وارد دانشگاه شوند.

مشاوره شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی باید به سایت دریافت کد سوابق تحصیلیdipcode.medu.ir ” مراجعه کنند و معدل کتبی و نهایی خود را در فرم ثبت نام درج کنند. دانش آموزانی که در حال تحصیل هستند در زمان انتخاب رشته باید معدل پایانی خود را ثبت و تصحیح کنند. 

داوطلبان اتباع خارجی جهت ثبت نام باید کد 13 رقمی اتباع خارجی خود را اخد و در فرم ثبت نام درج کنند. چنانچه شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ سوالی دارید، می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مشاوران مجموعه دانتل استفاده کنید و در کم ترین زمان و با کم ترین هزینه پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

متقاضیان از چه طریقی می توانند از شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ مطلع شوند؟

سازمان سنجش از طریق انتشار دفترچه راهنما شرایط شرکت در این آزمون را به داوطلبان اطلاع رسانی می کند.

آیا شرایط ثبت‌نام کنکور به صورت مجزا از شرایط ثبت‌نام آزمون ورود به دانشگاه آزاد است؟

آزمون سراسری به صورت یکپارچه برای دانشگاه های سراسری و آزاد برگزار می شود، بنابراین شرایط ثبت‌نامبرای آن ها مشترک است.

شرایط تحصیل مجدد شامل چه مواردی است؟

در متن مقاله فوق به شرایط تحصیل مجدد به صورت کامل اشاره کرده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره