ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1400 | شرایط عمومی و اختصاصی و تحصیل مجدد

هدف از برگزاری کنکور سراسری، سنجش و پذیرش دانشجو برای دانشگاه‌های مختلف در سراسر کشور است. طبیعی است افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند، می‌بایست شرایط و صلاحیت لازم برای ورود به دانشگاه را داشته باشند. مجموعه شرایط و مقرراتی که برای ثبت نام کنکور سراسری وجود دارد، از طرف سازمان سنجش تعیین می‌شوند. این دسته از شرایط پس از تایید شدن، در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1400 در جهت راهنمایی دادن به متقاضیان کنکور درج می‌شوند.

بدین ترتیب متقاضیان قبل از ثبت نام کنکور سراسری ابتدا باید شرایط و قوانین را بررسی کرده و سپس اقدام کنند. از طرفی با توجه به اینکه برای تمام دانشگاه‌های روزانه، غیر روزانه و آزاد یک آزمون مشترک برگزار می‌شود، ممکن است شرایطی خاص برای هر یک از این دوره‌ها تعریف شده باشد. در این مقاله مجموعه شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1400 گردآوری و بررسی شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور 1400

یک سری از شرایط ثبت نام کنکور سراسری شرایطی ثابت و مشترک برای تمامی داوطلبان کنکور هستند. این دسته از شرایط، شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری نامیده می‌شوند. در ادامه رایج‌ترین شرایط عمومی ثبت نام کنکور 1400 شرح داده شده است.

 • اعتقاد داوطلب به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تائید جمهوری اسلامی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن سوءسابقه کیفری
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • عدم سابقه در رابطه با عضویت در سازمان‌ها و گروه‌های غیر قانونی

بخوانید: نحوه ثبت نام کنکور 1400

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1400

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری عمدتاً مربوط به مدارک تحصیلی داوطلبان است. بدین ترتیب داوطلبانی که دارای یکی از مدارک تحصیلی زیر باشند می‌توانند در آزمون کنکور سراسری  ثبت نام و شرکت کنند.

 • دارندگان مدرک دیپلم چهارساله نظام متوسطه قدیم می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کرده و شانس خود برای پذیرش را بیازمایند.
 • متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی باشند، قادر هستند در کنکور سراسری 1400 ثبت نام کنند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی معتبری هستند و یا تا پایان شهریورماه 1400 مدرک کاردانی خود را دریافت می‌کنند، مجاز هستند تا در کنکور سراسری شرکت کنند.
 • دانش آموزان سال دوازدهم نظام جدید در صورتی که تا پایان شهریورماه 1400 فارغ‌التحصیل شوند، حق شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته را خواهند داشت.
 • متقاضیانی که موفق به أخذ پذیرش در نیمسال دوم تحصیلی شوند، درصورتی که تحصیلات خود را تا پایان بهمن ماه 1400 به طور کامل به اتمام برسانند، می‌توانند وارد دانشگاه شده و در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.

بخوانید: مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1400

شرایط ثبت نام مجدد در کنکور سراسری 1400

برخی از داوطلبان که سابقه تحصیل در دانشگاه را داشته ولی مایل به ثبت نام مجدد در کنکور سراسری 1400 هستند باید درنظر داشته باشند که مقررات خاصی پیش روی خود دارند و تنها طبق این مقررات مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری هستند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 • داوطلبانی که سال گذشته در کنکور سراسری شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند اما ثبت نام خود را نهایی نکرده‌اند، حق ثبت نام مجدد در دوره‌های روزانه را نخواهند داشت. این دسته از داوطلبان تنها می‌توانند متقاضی ورود به یکی از رشته‌های دوره‌های غیر روزانه و یا دانشگاه آزاد باشند.
 • فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی رشته‌های گروه پزشکی در صورت اتمام کامل تحصیلات خود تا پایان شهریورماه برای نیمسال اول و تا پایان بهمن ماه برای نیمسال دوم، مجاز به ثبت نام کنکور سراسری هستند. قابل تأکید است که این دسته از افراد بایستی خدمات قانونی خود را حتماً به اتمام رسانده و گواهی پایان طرح نیروی انسانی را تا تاریخ ذکر شده دریافت کرده باشند.
 • دانشجویان اخراجی یا انصرافی حق ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری 1400 را دارند. البته این داوطلبان می‌بایست با محل دانشگاه قبلی خود تسویه حساب کرده و محدودیت خاصی برای ثبت نام نداشته باشند.
 • امتیازی نیز برای پذیرفته شدگان رشته‌های پزشکی، دامپزشکی و داروسازی درنظر گرفته شده است. پذیرفته شدگان این سه رشته در صورت داشتن طرح اجباری می‌توانند ابتدا ادامه تحصیل داده و سپس طرح خود را بگذرانند. قابل ذکر است که این امتیاز تنها برای پذیرفته شدگان همین دسته رشته صدق می‌کند.

سهمیه‌های ثبت نام کنکور سراسری 1400

همانطورکه می‌دانیم، داوطلبان دارای سهمیه مجاز به استفاده از امتیازات خود در آزمون کنکور سراسری هستند. انواع سهمیه‌هایی که برای متقاضیان کنکور سراسری تعیین شده است سه نوع هستند:

 1. سهمیه مناطق: سهمیه مناطق در کنکور سراسری با توجه به امکانات تحصیلی شهرهای مختلف تعیین می‌شوند. شهرهای بزرگ و برخوردار از امکانات تحصیلی رایگان از جمله شهر تهران به عنوان منطقه 1 شناخته می‌شوند. سایر شهرها نیز با توجه به ویژگی‌های تحصیلی به عنوان مناطق 2 یا 3 شناخته می‌شوند.
 2. سهمیه ایثارگران: سهمیه ای که برای ایثارگران تعیین شده است به دو بخش سهمیه ایثارگران بالای 25 درصد و ایثارگران پایین 25 درصد تقسیم می‌شود. 25 درصد از ظرفیت هر کدرشته مختص دارندگان سهمیه ایثارگری 25 درصد و 5 درصد نیز مختص دارندگان سهمیه سهمیه ایثارگری 5 درصد است.
 3. سهمیه رزمندگان: جهادگران و رزمندگان بسیجی و ستاد کل نیروهای مسلح که سابقه 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند، می‌توانند از امتیازاتی که برای آنان درنظر گرفته شده استفاده کنند.

شرایط نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور 

داوطلبان آقایی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری دارند، می‌بایست تکلیف روشنی در رابطه با نظام‌ وظیفه داشته باشند. این دسته از داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون سراسری نیاز به درج کد وضعیت نظام وظیفه خود در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1400 را دارند. مقرراتی که داوطلبان آقا در رابطه با وضعیت نظام وظیفه خود دارند عبارتند از:

 • دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
 • دارا بودن کارت معافیت دائم از خدمت
 • دارا بودن کارت معافیت موقت از خدمت
 • داشتن سن 46 و یا بیشتر که موفق به دریافت کارت معافیت سنی شده‌اند.
 • اتمام دوره تحصیلی به صورت پیوسته و حضوری حداکثر تا سن 20 سالگی
 • پذیرفته شدن داوطلب در مقطع کارشناسی یا بالاتر برای متقاضیانی که مشغول به خدمت نظام وظیفه هستند.
 • دانشجویان انصرافی به شرطی که بیش از یک سال از انصراف آنان نگذشته باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا