ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱  کدام اند؟ مجموعه شرایط و مقرراتی که برای ثبت نام کنکور سراسری وجود دارد، در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ در جهت راهنمایی دادن به متقاضیان کنکور درج می‌شوند. متقاضیان قبل از ثبت نام کنکور سراسری ابتدا باید شرایط و قوانین را بررسی کرده و سپس اقدام کنند. از طرفی برای تمام دانشگاه‌های روزانه، غیر روزانه و آزاد یک آزمون مشترک برگزار می‌شود. در این مقاله مجموعه شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 1401 گردآوری و بررسی شده است.

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

یک سری از شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرایطی ثابت و مشترک برای تمامی داوطلبان کنکور هستند. این دسته از شرایط، شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ نامیده می‌شوند. در ادامه رایج‌ترین شرایط عمومی ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ شرح داده شده است.

✅ اعتقاد داوطلب به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تائید جمهوری اسلامی

✅ عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی

✅ عدم اعتیاد به مواد مخدر

✅ نداشتن سوءسابقه کیفری

✅ عدم احراز فساد اخلاقی

✅ عدم سابقه در رابطه با عضویت در سازمان‌ها و گروه‌های غیر قانونی

 

زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ عمدتاً مربوط به مدارک تحصیلی داوطلبان است. بدین ترتیب داوطلبانی که دارای یکی از مدارک تحصیلی زیر باشند می‌توانند در آزمون کنکور سراسری  ثبت نام و شرکت کنند.

❌ دارندگان مدرک دیپلم چهارساله نظام متوسطه قدیم می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کرده و شانس خود برای پذیرش را بیازمایند.

❌ متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی باشند، قادر هستند در کنکور سراسری 1401 ثبت نام کنند.

❌ داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی معتبری هستند و یا تا پایان شهریورماه 1401 مدرک کاردانی خود را دریافت می‌کنند، مجاز هستند تا در کنکور سراسری شرکت کنند.

❌ دانش آموزان سال دوازدهم نظام جدید در صورتی که تا پایان شهریورماه 1401 فارغ‌التحصیل شوند، حق شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته را خواهند داشت.

❌ متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش در نیمسال دوم تحصیلی شوند، درصورتی که تحصیلات خود را تا پایان بهمن ماه 1401 به طور کامل به اتمام برسانند، می‌توانند وارد دانشگاه شده و در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.

بخوانید: مدارک لازم برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

شرایط ثبت نام مجدد در کنکور سراسری ۱۴۰۱

برخی از داوطلبان که سابقه تحصیل در دانشگاه را داشته ولی مایل به ثبت نام مجدد در کنکور سراسری 1401 هستند باید درنظر داشته باشند که مقررات خاصی پیش روی خود دارند و تنها طبق این مقررات مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری هستند. 

 • داوطلبانی که سال گذشته در کنکور سراسری شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند اما ثبت نام خود را نهایی نکرده‌اند، حق ثبت نام مجدد در دوره‌های روزانه را نخواهند داشت. این دسته از داوطلبان تنها می‌توانند متقاضی ورود به یکی از رشته‌های دوره‌های غیر روزانه و یا دانشگاه آزاد باشند.
 • فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی رشته‌های گروه پزشکی در صورت اتمام کامل تحصیلات خود تا پایان شهریورماه برای نیمسال اول و تا پایان بهمن ماه برای نیمسال دوم، مجاز به ثبت نام کنکور سراسری هستند. قابل تأکید است که این دسته از افراد بایستی خدمات قانونی خود را حتماً به اتمام رسانده و گواهی پایان طرح نیروی انسانی را تا تاریخ ذکر شده دریافت کرده باشند.
 • دانشجویان اخراجی یا انصرافی حق ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱  را دارند. البته این داوطلبان می‌بایست با محل دانشگاه قبلی خود تسویه حساب کرده و محدودیت خاصی برای ثبت نام نداشته باشند.
 • امتیازی نیز برای پذیرفته شدگان رشته‌های پزشکی، دامپزشکی و داروسازی درنظر گرفته شده است. پذیرفته شدگان این سه رشته در صورت داشتن طرح اجباری می‌توانند ابتدا ادامه تحصیل داده و سپس طرح تعهد خدمت خود را بگذرانند. قابل ذکر است که این امتیاز تنها برای پذیرفته شدگان همین دسته رشته صدق می‌کند.

 

سهمیه‌های کنکور سراسری ۱۴۰۱

همانطورکه می‌دانیم، داوطلبان دارای سهمیه مجاز به استفاده از امتیازات خود در آزمون کنکور سراسری هستند. انواع سهمیه‌هایی که برای متقاضیان کنکور سراسری تعیین شده است سه نوع هستند:

 1. سهمیه مناطق: سهمیه مناطق در کنکور سراسری با توجه به امکانات تحصیلی شهرهای مختلف تعیین می‌شوند. شهرهای بزرگ و برخوردار از امکانات تحصیلی رایگان از جمله شهر تهران به عنوان منطقه 1 شناخته می‌شوند. سایر شهرها نیز با توجه به ویژگی‌های تحصیلی به عنوان مناطق 2 یا 3 شناخته می‌شوند.
 2. سهمیه ایثارگران: سهمیه ای که برای ایثارگران تعیین شده است به دو بخش سهمیه ایثارگران بالای 25 درصد و ایثارگران پایین 25 درصد تقسیم می‌شود. 25 درصد از ظرفیت هر کدرشته مختص دارندگان سهمیه ایثارگری 25 درصد و 5 درصد نیز مختص دارندگان سهمیه سهمیه ایثارگری 5 درصد است. برای دریافت کد ایثارگری کلیک کنید.
 3. سهمیه رزمندگان: جهادگران و رزمندگان بسیجی و ستاد کل نیروهای مسلح که سابقه 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند، می‌توانند از امتیازاتی که برای آنان درنظر گرفته شده استفاده کنند.

 

شرایط نظام وظیفه  

داوطلبان آقایی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری دارند، می‌بایست تکلیف روشنی در رابطه با نظام‌ وظیفه داشته باشند. این دسته از داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون سراسری نیاز به درج کد نظام وظیفه کنکور ۱۴۰۱ خود در فرم ثبت نام کنکور را دارند. مقرراتی که داوطلبان آقا در رابطه با وضعیت نظام وظیفه خود دارند عبارتند از:

 • دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
 • دارا بودن کارت معافیت دائم از خدمت
 • دارا بودن کارت معافیت موقت از خدمت
 • داشتن سن 46 و یا بیشتر که موفق به دریافت کارت معافیت سنی شده‌اند.
 • اتمام دوره تحصیلی به صورت پیوسته و حضوری حداکثر تا سن 20 سالگی
 • پذیرفته شدن داوطلب در مقطع کارشناسی یا بالاتر برای متقاضیانی که مشغول به خدمت نظام وظیفه هستند.
 • دانشجویان انصرافی به شرطی که بیش از یک سال از انصراف آنان نگذشته باشد.

 

مشاوره ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی باید به سایت دریافت کد سوابق تحصیلیdipcode.medu ” مراجعه کنند و معدل کتبی و نهایی خود را در فرم ثبت نام درج کنند. دانش آموزانی که در حال تحصیل هستند در زمان انتخاب رشته باید معدل پایانی خود را ثبت و تصحیح کنند. یرای دریافت کد دانش آموزی کلیک کنید.

داوطلبان اتباع خارجی جهت ثبت نام باید کد 13 رقمی اتباع خارجی خود را اخد و در فرم ثبت نام درج کنند. چنانچه شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ سوالی دارید، می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مشاوران مجموعه دانتل  استفاده کنید و در کم ترین زمان و با کم ترین هزینه پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره