کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسری

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم کنکور ۱۴۰۲ برای دسته ای از داوطلبان کنکور سراسری که مدرک دیپلم خود را از سال 1384 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند، جهت ثبت نام در کنکور سراسری الزامی است. داوطلبان برای شرکت در کنکور، باید معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را همراه با ریز نمرات در زمان ثبت نام کنکور ارائه دهند. ارائه کدسوابق تحصیلی به جای وارد کردن دستی و تک به تک نمرات روش بهتری است چراکه احتمال خطا کاهش می یابد. در ادامه به نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402 می‌پردازیم. 

 

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارند و دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری شامل ریاضی، تجربی و انسانی در سال 1384 و بعد از آن و همینطور مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 و بعد از آن اخذ کرده اند، می‌توانند برای دریافت کد از سایت دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام کنند. منظور از سوابق تحصیلی دانش آموزان همان ریز نمرات امتحانات کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی که حاوی نمرات دروس مرتبط با رشته‌شان می‌باشد.

برای جلوگیری از وارد کردن دستی نمرات و کم کردن احتمال بروز خطا سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها ایجاد شده است. همان طور که مشخص است اقدام به جمع آوری اطلاعات سوابق تحصیلی دانش آموزان می کند. این سامانه از طریق سایت مربوطه به نشانی اینترنتی ” dipcode.medu.ir ” یک کد با عنوان دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402 در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

داوطلبان فارغ التحصیل رشته‌های نظری، فنی و کاردانش از سال 98 باید برای دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام کنند. برای مشاهده راهنما کامل ثبت نام کنکور سراسری پیشنهاد میکنیم حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید.

حتما بخوانید: راهنما ثبت نام کنکور

 

مشمولان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم 

✅ تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید 3-3-6 سال فارغ التحصیلی و دریافت دیپلم آن ها از سال 98 به بعد می باشد.

✅ دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری شامل علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی از سال 1384 به بعد دریافت کرده اند

✅دانش‌آموزان رشته‌های نظری که مدرک پیش دانشگاهی را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند.

✅ دانش آموزان فارغ التحصیل رشته‌های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش که مدرک دیپلم خود را گرفته اند. در صورتی که بخواهند در کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1402 شرکت کنند می‌توانند کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

 

داوطلبان غیر مشمول

❌ در صورتی که قبل از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی خود را درافت کرده اید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ندارید.

❌فارغ التحصیل رشته‌های کاردانش و فنی حرفه ای

❌ داوطلبان دارای مدرک کاردانی الزامی به دریافت کدسوابق تحصیلی کنکور ندارند.

مشمول غیر مشمول
کلیه فارغ التحصیلان نظام 3-3-6 فارغ التحصیل رشته‌های کاردانش و فنی حرفه ای قبل از 98
دانرگان مدرک پیش دانشگاه 91 به بعد فارغ التحصیل رشته‌های نظری از سال 84 به قبل
فارغ‌التحصیل رشته نظری از سال 84 به بعد داوطلبان دارای مدارک کاردانی
با توجه به حذف دوره پیش دانشگاهی از نظام جدید، داوطلبان نظام جدید فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط باید کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

 

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم

با توجه به زمان ثبت نام کنکور نوبت تیر ماه ۱۴۰۲ که در تاریخ 15 الی 21 فروردین ماه می باشد، داوطلبان نظام جدید و نظام قدیمی که از سال 84 به بعد دیپلم گرفته اند می توانند پیش از آغاز ثبت نام کنکور و اعلام اطلاعیه از سوی مدرسه در حال تحصیلی برای دانش آموزان سال دوازدهم کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را از سایت دیپ کد دریافت نمایند. 

داوطلبانی که هم اکنون در حال تحصیل هستند و تاریخ دریافت مدرک دیپلم آنها خرداد ماه 1402 می باشد باید در تیر ماه به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و نمرات خود را تایید کنند. اما فارغ التحصیلان پایه دوازدهم در همان زمان ثبت نام باید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت و در فرم ثبت نام درج کنند

متقاضیان با مراجعه و ثبت درخواست الکترونیکی در سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی، کدسوابق تحصیلی خود را دریافت کرده و در زمان ثبت نام این کد را در فرم ثبت نام وارد می کنند. 

داوطلبان نظام قدیم علاوه بر سوابق تحصیلی دیپلم خود باید کد سوابق تحصیلی مدرک پیش دانشگاهی خود را نیز از سایت dipcode.medu.ir دریافت کنند و آن را وارد کنند. چنانچه در زمان ثبت نام کنکور سرای 1402 امکان دریافت و درج کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود نشدید، داوطلبان در زمان تمدید مهلت ثبت نام کنکور کد خود را در فرم ثبت نام درج و ویرایش نمایند. 

 

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲

تمامی داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود از طریق سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق‌ تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها dipcode.medu.ir باید مطابق مراحل زیر پیش بروند.

1️⃣ به سایت دیپ کد به آدرس dipcode.medu.ir مراجعه کنید.

برای ورود مستقیم به سایت دیپ کد بر روی لینک کلیک کنید.

2️⃣ بر روی گزینه ” ثبت نام دانش آزمون ایرانی ” کلیک کنید. 

دریافت کد سوابق تحصیلی

3️⃣ در صحفه جدید کد ملی و شماره موبایل خود که در وارد کنید.

ثبت نام دانش آموز

4️⃣ در صحفه جدید پس از ثبت نام یک پیامک حاوی نام کاربری و رمز عبور ارسال خواهد شد.

5️⃣ به صحفه اصلی بازگشته و بر روی گزینه ” ورود به سامانه ” کلیک کنید. 

دریافت کد سوابق تحصیلی

6️⃣ نام کاربری و رمز عبوری که از طریق پیامک برای شما ارسال شد ه را وارد کنید. 

دریافت کد سوابق تحصیلی

7️⃣ پس ورود به سامانه یک پیام ظاهر می‌شود که کافیست بر روی گزینه بستن کلیک کنید.

8️⃣ برای دریافت کد سوابق تحصیلی و کارنامه دانش آموز ابتدا کادرهای مربوط مقطع تحصیلی و کد دانش آموزی و منطقه محل تحصیل را وارد و بر روی نمایش کارنامه کلیک کنید.

دریافت کد سوابق تحصیلی

9️⃣ نمرات شما نمایش داده می‌شود. در صورت تایید نمرات می توانید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید. 

🔟 در صفحه پیش رو، دانش آموزان باید اطلاعاتی شامل کد دانش آموزی، کد منطقه، کد مقطع و تاریخ تولد خود را در بخش‌های تعیین شده وارد کنند. سپس بر روی گزینه ” تایید ” کلیک کنند.

1️⃣1️⃣ داوطلبان در صورت مغایرت نمرات می توانید درخواست تجدید نظر خود را ثبت کنید. از طریق گزینه درخواست های من وضعیت درخواست خود را بررسی کنید.

دریافت کد سوابق تحصیلی

❌❌ داوطلبان نظام 3-3-6 باید گزینه متوسطه دوم را انتخاب کنند و داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد اخد کرده اند گزینه متوسطه را انتخاب نمایند ❌❌ 

 

دریافت کد سوابق تحصیلی از سایت سازمان سنجش

امکان دریافت کد سوابق تحصیلی دانش آموزان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور برای دانش آموزان پایه دوازدهم امکان پذیر است. بدین صورت که دانش آموزان پایه دوازدهم که موفق نشده اند در زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ کد سوابق تحصیلی خود را از طریق سامانه dipcode.medu.ir دریافت کنند می توانند پس از برگزاری کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و ضمن مشاهده ریزنمرات خود آن ها را تایید کنند.

بنابراین سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور سراسری، یک فرصت در اختیار داوطلبان پایه دوازدهم کنکور سراسری قرار می دهد که به سایت sanjesh.org مراجعه کنند و پس از مشاهده سوابق تحصیلی خود، آن ها تایید کنند.

داوطلبان پس از مشاهده کد سوابق تحصیلی در سایت سازمان سنجش، متوجه مغایرتی در نمرات درج شده شوند. باید جهت ویرایش آن ها به سایت dipcode.medu.ir مراجعه کنند.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” بنویسید و عضو شوید.

 

نحوه دریافت از سایت سازمان سنجش

1️⃣ وارد سایت سازمان سنچش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” شوید.

2️⃣ از منوی رنگی سمت راست سایت بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک نمایید.

سراسری

3️⃣ بر روی لینک فعال ” سوابق تحصيلی دانش آموزان – وضعيت نمرات ارسالی از آموزش و پرورش ” کلیک کنید.

4️⃣ مطابق تصویر زیر سه کادر پیش روی شما می باشد. بایستی اطلاعات خواسته شده در یکی از این کادر ها زا وارد نمایید.

لینک سوابق تحصيلی دانش آموزان – وضعيت نمرات ارسالی از آموزش و پرورش بلافاصله پس از برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش فعال می گردد.

 

مشاوره ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبانی که در جلسه کنکور سراسری حاضر بوده اند، می توانند در سایت سازمان سنجش آزموزش کشور اطلاعات سوابق تحصیلی خود را رویت کنند. در صورت درج اشتباه برخی از نمرات در کارنامه، در سایت dipcode.medu.ir نسبت به ویرایش آن ها اقدام کنند. برای اطلاع از مدارک لازم برای ثبت نام کنکور کلیک کنید.

لازم به ذکر است داوطلبان می‌توانند برای دسترسی به کد دانش آموزی خود به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود مراجعه کنند. کد منطقه داوطلبان نیز در سایت سازمان سنجش موجود می‌باشد که داوطلبان باید توجه داشته باشند کد منطقه دیپلم یعنی کد منطقه ای که دو سال اول دوره متوسطه دوم را در آنجا گذرانده اند و کد منطقه پیش دانشگاهی یعنی کد منطقه ای که سال پیش دانشگاهی را در آن گذرانده اند و سپس کد منطقه خود را دریافت کنند.

در صورتی که پیرامون دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور ۱۴۰۲ سوالی دارید، می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مشاوران مجموعه دانتل استفاده کنید و سوالات خود را از برترین مشاوران مجموعه دانتل بپرسید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی کنکور می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

متقاضیان برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی بایستی به کدام سایت مراجعه کنند؟

دریافت کد از طریق سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق‌ تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها به نشانی اینترنتی ” dipcode.medu.ir ” امکان پذیر می باشد.

چه کسانی مشمول دریافت کدسوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی می باشند؟

داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری شامل ریاضی، تجربی و انسانی در سال 1384 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند.

نحوه دریافت کدسوابق تحصیلی به چه صورت است؟

نحوه دریافت کد از طریق سایت dipcode.medu.ir را در متن مقاله شرح داده ایم.

‫22 دیدگاه ها

  1. سلام متاسفانه سایت دریافت کد سوابق تحصیلی dipcode.medu.ir به دلیل حجم بالای متقاضی غیر قابل دسترس می باشد.
   در صورت ثبت نام کنکور سراسری در سال های گذشته می توانید کد سوابق تحصیلی خودتون رو از سایت سازمان سنجش دریافت کنید.

   1. سلام من سال گذشته کنکور ثبت نام کردم الان چطوری کد سوابق تحصیلی رو بگیرممم؟؟؟
    هیچ سایتی جواب نمیده

    1. سلام سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی اختلال داره و امکان دریافت کد وجود ندارد.
     به صورت حضوری به آموزش و پرورش محل خود مراجعه کنید.

 1. خب شما ببینید مسئولان میخوان با این اوضاع در کنکور 1402 تاثیر سابقه تحصیلی رو به 60 درصد کاملا قطعی برسونن! این دیگه نهایت بی عدالتیه واقعا، طیفی از داوطلبان اصلا چیزی به نام سابقه تحصیلی ندارن طیف دیگری برای دو سال سابقه دارن یعنی هم سوم قدیم هم پیش دانشگاه قدیم طیفی دیگر فقط یه پایه یعنی دوازدهم براشون سابقه محصوب میشه!! تو این اوضاع آیا دخالت دادن سابقه تحصیلی اونم به میزان 60 درصد کار منطقی و عاقلانه اس هست؟ چرا برخی مسئولان اینقدر کج سلیقه و هستند و ریشه ای به مسئله نگاه نمی کنند؟ گناه ما دانش آموزا که معدل خوبی کسب نکردیم چیه چرا باید اینهمه استرس برای کنکرو بکشیم؟ هر روز یه قانون ناقص و نصفه و نیمه تصویب میشه و ما دچار آسیب روحی روانی شدیدی میشیم و بلاتکلیفیم… اقلا اگر مثل نظام جدید ها فقط همون پایه سوم قدیم برای ما سابقه تحصیلی محسوب میشد میتونستیم برای یکبار که شده اونو ترمیم کنیم و به قبولی تو رشته های تاپ امیدوار باشیم…ولی الان دیگه هیچچی فکر میکنم دیگه امیدی نباید داشته باشیم یا این تصمیمات ناپخته و نابجا…. هعییییی

  1. سلام واقعا این چه وضعیه سایت سابقه تحصیلی که اصلا باز نمیشه چطوری باید ثبت نام کنیم چهار روز گیر هستیم انجام نمیشه وقت هم که تموم شد واقعا چکار کنیم

 2. سلام من دیپلم رشته کامپیوتر سال ۹۹_۹۸ را دارم. الان میخواهم برای کنکور سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنم الان نمیتونم کد سوابق تحصیلی رو بگیرم چکار کنم مگه کد سوابق تحصیلی برای رشته های نظری نبود

 3. لطفا کمکم کنید، عجله دارم
  سلام من دیپلم رشته کامپیوتر سال ۹۹_۹۸ رو دارم. الان میخوام برای کنکور کاردانی سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنم کد سوابق تحصیلی میخواد الان نمیتونم کد سوابق تحصیلی رو بگیرم چکار کنم مگه کد سوابق تحصیلی برای رشته های نظری نبود، حتی کنکور سال ۹۹ شرکت کردم، قبول شدم و انصراف دادم الان چیکار کنم سامانه دیگه ای هم هست برای انصرافی ها چون هر دو سایت sahat و dipcode مینویسه شماره همراه شما مغایرت نداره درصورتی که مدرک دارم که همون شماره رو به مدرسه دادم. کمکم کنید

 4. سلام وقت بخیر
  من برای دریافت کدسوابق تحصیلی اقدام نکردم الان متوجه شدم که در کنکور سوابق تحصیلیم تاثیرنداشته ایا راه حلی هست انجام بدم؟

  1. سلام وقت بخیر
   من برای دریافت کدسوابق تحصیلی اقدام نکردم الان متوجه شدم که در کنکور سوابق تحصیلیم تاثیرنداشته ایا راه حلی هست انجام بدم؟
   توروخدا راهنماییم کنیدددد

 5. سلام وقت بخیر
  من برای دریافت کدسوابق تحصیلی اقدام نکردم الان متوجه شدم که در کنکور سوابق تحصیلیم تاثیرنداشته ایا راه حلی هست انجام بدم؟توی رتبه م الانم میشه تاثیر داشته باشه
  لطفا راهنماییم کنید

 6. سلام وقت بخیر
  من برای دریافت کدسوابق تحصیلی اقدام نکردم الان متوجه شدم که در کنکور سوابق تحصیلیم تاثیرنداشته ایا راه حلی هست انجام بدم؟توی رتبه م الانم میشه تاثیر داشته باشه
  لطفا راهنماییم کنید

 7. سلام اگه موقع انتخاب رشته کد ناحیه ی اخذ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و سوابق تحصیلی رو وارد نکنیم مشکلی پیش میاد؟؟

 8. سلام وقت بخیر
  کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی علوم تجربی فارغ التحصیلان سال 80 باید چی نوشت

 9. سلام وقت بخیر کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی علوم تجربی فارغ التحصیلان سال 80 باید چی نوشت لطفا راهنمایی کنید سایت پیدا نکردم. باتشکر

 10. سلام خسته نباشید
  دیپلمه های قبل 84 باید ترمیم کنند معدلشونو؟تو دفترچه که اشاره ای نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره