دسته‌بندی نشدهانتخاب رشته دانشگاه آزادکنکور سراسری

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ چگونه می باشد؟ شرکت کنندگان در کنکور سراسری، چنانچه علاقه مند به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد می باشند، بایستی منتظر اعلام نتایج اولیه از سوی سازمان سنجش باشند. اگر پس از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری 1402 طبق کارنامه هایی که دریافت کرده اند، مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد باشند و در واقع به شناسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی داشته باشند، می توانند در موعد مقرر که از سوی سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” اعلام می شود، وارد فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد شوند. در ادامه به بررسی نحوه انتخاب رشته دانشگاه ازاد خواهیم پرداخت پس تا انتها همراه ما باشید.

 

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد معمولا به فاصله کوتاهی پس از اعلام نتایج اولیه و همزمان با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته آغاز می شود. در سال گذشته به دلیل تعویق در برگزاری آزمون، مرحله انتخاب رشته نیز با تعویق و در مهرماه انجام شد، اما با برگزاری کنکور سراسری 1402 در تیرماه پیش بینی می شود که مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز در اواسط مرداد ماه انجام شود.

تاکنون دانشگاه آزاد، زمان انتخاب رشته آزمون سراسری دانشگاه آزاد 1401 منتشر نکرده است، به محض دریافت اخبار جدید، تاریخ دقیق را در این قسمت از مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که با وجود برگزاری آزمون سراسری در دو نوبت، انتخاب رشته به صورت یکپارچه و در مرداد ماه انجام می‌شود. داوطلبان کنکور سراسری در نوبت دی ماه نیز بایستی در مرداد با توجه به نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد انتخاب رشته کرده و در شهریور نتایج را مشاهده نمایند. 

 

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

حتما شما هم تاکنون بسیار شنیده اید که مرحله انتخاب رشته مهم ترین و حساس ترین مرحله کنکور سراسری است. این اهیمت به نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر می گردد. بنابراین اگر می خواهید یک انتخاب رشته درست و اصولی داشته باشید که در نهایت به هدفی که دارید برسید، در زمان انتخاب رشته نکات زیر را در نظر بگیرید.

✅ مطالعه کامل دفترچه راهنما انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

✅ استخراج کد رشته محل های مورد علاقه خود 

✅ پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

✅ الویت بندی انتخاب های خوش بینانه، انتخاب نرمال و انتخاب بدبینانه

❌ داوطلبانی که علاوه بر شرکت در یکی از گروه های آزمایشی اصلی شامل علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) در یکی از گروه های آزمایشی فرعی شامل هنر و زبان نیز شرکت کرده اند، بایستی کد رشته محل های انتخابی خود را به صورت ترکیبی در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

انتخاب رشته پزشکی دانشگاه آزاد شامل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی در کنکور تجربی در سایت سازمان سنجش sanjesh.org و به صورت مشترک با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری انجام می شود.

 

راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد

اگر قصد انتخاب رشته در دانشگاه آزاد را دارید، کافی است طبق مراحل زیر عمل کرده و کد رشته محل های انتخابی خود را در سایت سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ثبت نمایید.

1️⃣به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنید.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

2️⃣بر روی لینک فعال ” سامانه انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ” کلیک کنید. (توجه داشته باشید که این لینک در زمان انتخاب رشته کنکور آزاد فعال خواهد شد.)

3️⃣این صفحه شامل دو باکس ” دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ” و ” سامانه انتخاب رشته “می باشد. اگر دفترچه را به طور کامل مطالعه کرده اید و از نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اطلاع دارید، برای ورود به سامانه انتخاب رشته ” کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد ” و ” کد ملی ” خود را وارد کنید.

4️⃣در این صفحه اطلاعات داوطلب نمایش داده می شود که بایستی تایید و سپس برای پرداخت هزینه انتخاب رشته ” درگاه پرداخت اینترنتی ” را مشخص کنید.

5️⃣در این مرحله بایستی برای پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد (مبلغ 97000 تومان در سال گذشته) و اطلاعات خواسته شده از کارت بانکی عضو شبکه شتاب را وارد کنید.

7️⃣در صفحه جدید فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمایش داده می شود، الویت ها و کدرشته محل های مورد نظر خود (حداکثر 100 کدرشته محل) را در این فرم وارد کنید..

8️⃣پس از وارد کردن الویت های خود چندین بار فرم انتخاب رشته تان را بررسی نمایید و سپس بر روی گزینه ” تایید نهایی ” کلیک کنید. چنانچه تمامی مراحل ثبت کد رشته محل های انتخابی تان را به درستی انجام داده باشید، سامانه در نهایت کد پیگیری ثبت نام را در اختیار شما قرار خواهد داد که لازم است این کد را تا انتهای مراحل پذیرش خود در دانشگاه محل قبولی نزد خود نگه دارید.

 

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد | زمان انتخاب رشته ۱۴۰۲

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان باید در زمان مشخص به سایت سنجش مراجعه کنند چراکه در زمان های دیگر لینک انتخاب رشته فعال نمی باشد. زمان دقیق انتخاب رشته هنوز مشخص نشده است اما با توجه به روند سال های گذشته پیش بینی می شود که در مرداد ماه انجام شود. 

به محض اطلاع رسانی در مورد زمان دقیق شروع انتخاب رشته این مطلب بروزرسانی شده و تاریخ دقیق آن در این صفحه قرار خواهد گرفت. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاع سریع در کانال کلگرامی دانتل کو عضو شوید. 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید. 

 

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

پس از اعلام نتایج و شروع مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد دفترچه راهنما در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منتشر می شود و داوطلبان می توانند آن را دانلود و مطالعه نمایند. مطالعه دفترچه راهنما تمامی اطلاعات لازم همچون کدرشته محل‌ها، ظرفیت هر رشته، هزینه و نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد و… را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. 

توجه داشته باشید که دفترچه راهنما انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای تمامی زیر گروه های آزمایشی یکسان است و تمامی داوطلبان باید یک دفترچه را دانلود و بخش مربوط به خود را مطالعه کنند. در حال حاضر دفترچه راهنما منتشر نشده است و به محض انتشار لینک دانلود آن در این صفحه قرار می گیرد. 

 

تاثیر رتبه و تراز در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

یکی از مواردی که داوطلبان بایستی در نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدان توجه داشته باشند، رتبه شان می باشد. رتبه و تراز قبولی دانشگاه آزاد داوطلب در کارنامه اولیه که او از سایت سازمان سنجش دریافت کرده است، درج می باشد.

داوطلب بایستی در انتخاب هر رشته به رتبه توجه کرده و به گونه ای انتخاب رشته کند که متناسب با رتبه اش باشد. داوطلبان می توانند برای اینکه متوجه شوند با توجه به رتبه ای که بدست آورده اند در چه کد رشته محل هایی شانس قبولی دارند، از آخرین رتبه قبولی زیرگروه آزمایشی خود در سال های گذشته استفاده کنند.

 

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد | راهنما بررسی فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

همانطور که گفتیم هر داوطلب مجاز است در فرم انتخاب رشته خود 100 کد رشته محل را درج کند. فرم هر داوطلب به ترتیب از الویت اول تا الویت آخر بررسی می شود. به عنوان مثال الویت اول داوطلب بررسی می شود، اگر ظرفیت این کد رشته محل انتخابی داوطلب توسط رتبه های بهتر از او تکمیل نشده باشد، داوطلب قبول می شود و در غیر اینصورت الویت های بعدی داوطلب بررسی خواهد شد.

 

مشاوره نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

شما متقاضیان گرامی انتخاب رشته دانشگاه آزاد بایستی انتخاب رشته خود را به گونه ای انجام دهید که در نهایت پساز اعلام نتایج در هر کدام از الویت های خود که موفق به کسب نتیجه قبولی شدید، از نتیجه راضی باشید. برای چنین نتیجه‌ای شما بایستی چند فاکتور را مدنظر قرار دهید.

علاقه: اولین نکته در زمانی که انتخاب رشته می کنید، این است که به رشته هایی که انتخاب می کنید، علاقه داشته باشید. برای اطلاع از لیست رشته های با کنکور دانشگاه آزاد کلیک کنید.

شهریه: دانشگاه آزاد به صورت شهریه پرداز اداره می شود و شما بایستی پیش از انتخاب هر رشته ای در این دانشگاه از میزان شهریه ها مطلع شوید تا در طول تحصیل با مشکل مالی مواجه نشوید.

جایگاه علمی دانشگاه انتخابی: مسلم است که دانشگاه های آزاد مختلف از نظر کیفیت علمی دارای رتبه های یکسانی نیستند، بنابراین در انتخاب دانشگاه نیز دقت کافی داشته باشید.

مسیر رفت و آمد: ممکن است شما با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید، در یک رشته، اما در شهر دیگری شانس قبولی داشته باشید. باید مسافت و مسیر رفت و آمد را در نظر بگیرید و در این باره نظر خانواده خود را نیز بپرسید، چراکه اغلب دانشگاه‌های ازاد تعهدی در قبال خوابگاه ندارند.

چنانچه پیرامون نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ سوالی دارید، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو دارای چندین سال تجربه در زمینه انتخاب رشته می باشند که می توانند شما را راهنمایی کنند تا با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید، بهترین نتیجه را دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راهنما و نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ می‌توانید با مشاوران مرکز مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. علاقه مندان به انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق چه سایتی باید اقدام کنند؟

  انتخاب رشته آزمون سراسری دانشگاه آزاد از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی ” azmoon.org ” انجام می شود. نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد در طول متن به طور کامل آورده شده است.

 2. آیا همه شرکت کنندگان در کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد هستند؟

  خیر، فقط دسته ای از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد می باشند که دارای شناسه دانشگاه ازاد (کد دسترسی انتخاب رشته ازاد) باشند.

 3. هر داوطلب برای تکمیل فرم انتخاب رشته مجاز به انتخاب چند کدرشته محل می باشد؟

  داوطلبان در فرم انتخاب رشته مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل می باشند.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام نحوه بررسی فرم انتخاب رشته دانشگاه ازاد ب این صورته ک اولویت های اول ب ترتیب همه داوطلبان بررسی میشود سپس سراغ اولویت بعدی همه داوطلبان میروند یا ب این صورته ک هر داوطلب تمام اولویتا بررسی میشود؟؟

  1. سلام نحوه بررسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد ب این صورته ک اولویت های هر داوطلب بررسی می شود در هر انتخابی که قبول شود اولویت های دیگر بررسی نخواهد شد

  1. سلام نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانید ۱۰۰ کدرشته محل را انتخاب کنید و فقط در یک رشته پذیرفته خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره