ثبت نام آزمون دکتریدکتری

ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱

ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ برای دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق سایت سازمان سنجش در تاریخ 22 تا 29 آبان 1401 انجام خواهد گرفت. به طور کلی آزمون دکتری دارای دو آزمون کتبی و شفاهی می باشد؛ متقاضیان ابتدا باید در بازه های زمانی اعلام شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “sanjesh.org” مراجعه کنند و مراحل ثبت نام خود را تکمیل نمایند. پس از برگزاری آزمون دکتری و اعلام نتایج اولیه، داوطلبانی که موفق به کسب حدنصاب نمره قبولی در این مرحله شده باشند، می توانند در مصاحبه آزمون که از سوی دانشگاه اعلام می شود، شرکت کنند. در ادامه جزئیات تکمیلی ثبت نام آزمون دکتری 1402 را ارائه کرده ایم.

 

ثبت نام دکتری ۱۴۰۱

تمامی داوطلبانی که مایل به تحصیل در کد رشته های ارائه شده مقطع دکتری در دانشگاه های سراسری و در تمامی دوره از جمله روزانه، نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و همینطور دانشگاه آزاد هستند بایستی از تمامی موارد زمان ثبت نام، شرایط و مدارک لازم، نحوه و هزینه نام نویسی و همینطور اطلاعات لازم جهت تکمیل فرم تقاضانامه به آزمون نیمه متمرکز ورودی مقطع دکتری تخصصی Ph.d اطلاع داشته باشند تا بدون وجود مشکلی ثبت نام دکتری خود را به پایان برسانند.

زمان ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱

هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور در بازه های زمانی نزدیک به شروع مهلت ثبت نام در آزمون دکتری یک تقویم مربوط به زمانبندی برگزاری این آزمون را منتشر می کند که یکی از موارد درج شده در آن زمان ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱ می باشد. متقاضیان می توانند با اطلاع از این تقویم ثبت نام خود را در مهلت مقرر انجام دهند.

زمان ثبت نام آزمون دکتری از ۲۲ تا ۲۹  آبان ماه ۱۴۰۱ می باشد.

داوطلبان باید در زمان‌های مقرر و طی مهلت ثبت نام، به سایت ثبت نام دکتری ۱۴۰۱ به نشانی sanjesh.org مراجعه کنند. پیش از ثبت نام باید دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۱ را دانلود و مطالعه نمایید. 

شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

بر اساس مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1402 ، شرایط شرکت در آزمون دکتری شامل دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

شرایط عمومی 

  • اعتقاد به دین اسلامی و یا یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  • اعتقاد و عمل به احکام عملی اسلام با انجام واجباب و دوری از محرمات
  • نداشتن عناد و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
  • عدم سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن ها

شرایط اختصاصی

✅ داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی (داوطلبانی که جزو دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی هستند، باید مدرک خود را تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 اخذ نمایند.)

✅ پذیرفته نشدن در دوره روزانه آزمون دکتری سال گذشته

✅ نداشتن منع نظام وظیفه برای داوطلبان آقا

✅ انصراف دانشجویان دکتری در دوره روزانه تا پایان مهلت ثبت نام آزمون دکتری 1402

✅ داوطلبانی که درحال تحصیل در دوره‌های غیر روزانه دکتری هستند چنانچه داوطلبان آقا مشکل نظام وظیفه نداشته باشند، می‌توانند در آزمون دکتری 1401 شرکت کنند اما اگر در کد رشته محلی پذیرفته شوند بایستی را از محل تحصیل خود انصراف بدهند و در کد رشته محل جدید ثبت نام کنند.

✅ توجه به شرط تجانس رشته امتحانی با رشته فارغ التحصیلی (هر متقاضی آزمون دکتری، مجاز به شرکت در یک کد رشته امتحانی است.)

✅ شرکت در آزمون دکتری دارای شرط معدل بوده به طوری که داوطلبان با معدل کمتر از 14 حق ثبت نام در این آزمون را ندارند.

برای مطالعه شرایط کامل ثبت‌نام همه متقاضیان و البته موارد خاص می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مدارک ثبت نام

در مراحل ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱ اشاره کردیم که متقاضیان برای نام نویسی در این آزمون باید مدارک ثبت نام دکتری را آماده کنند تا در زمان ثبت نام وارد نمایند. در ادامه به برسی هر یک از این مدارک خواهیم پرداخت.

اطلاعات شناسنامه‌ای نام و نام خانوادگی
نام پدر
تاریخ تولد
شماره شناسنامه و کد ملی
سریال شناسنامه
عکس عکس 4*3 اسکن شده داوطلب (حداکثر 70 کیلوبایت حجم)
آدرس محل سکونت و کد پستی آدرس محل دقیق سکونت داوطلب و کد پستی که شامل یک کد ده رقمی می‌باشد.
شماره تلفن شماره تلفن ثابت و منزل داوطلب و شماره تلفن همراه برای دریافت پیامک کوتاه
کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری  خرید کارت سریال 12 رقمی ثبت نام بعد از پرداخت هزینه
مدارک سهمیه داوطلبانی که دارای سهمیه رزمندگان و همسر و فرزندان رزمندگان و ایثارگران 5 درصدی هستند، بایستی کد پیگیری 12 رقمی سهمیه خود را وارد کنند.
کد نظام وظیفه داوطلبان آقا باید به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری مراجعه کنند و کد نظام وظیفه خود را استخراج کنند.
مدارک داوطلبان با معلولیت داوطلبانی که دارای معلولیت هستند بایستی ابتدا به سازمان بهزیستی مراجعه کنند و تشکیل پرونده دهند.
تکمیل فرم معدل داوطلبانی که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای هستند بایستی نسبت به تکمیل فرم معدل نیز اقدام کنند.

راهنما ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱

اگر متقاضی ثبت نام در آزمون دکتری 1401 می باشید، بایستی که از مراحل نام نویسی مطلع شوید. به طور کلی مراحل نحوه ثبت نام دکتری ۱۴۰۱ به شرح مراحل زیر می باشد. برای اطلاع و آگاهی از ویرایش ثبت نام دکتری ۱۴۰۱ کلیک کنید.

1️⃣ به سایت ثبت نام آزمون دکتری یعنی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org مراجعه نمایید.

2️⃣ بر روی گزینه ” دکتری تخصصی ” از منوی سمت راست سایت کلیک کنید.

3️⃣ در این مرحله بایستی بر روی لینک فعال ” ثبت‌نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1401 ” کلیک کنید.

پرداخت هزینه 

4️⃣ برای پرداخت هزینه ثبت نام دکتری لازم است گزینه ” خرید کارت ” را از منوی سمت راست صفحه انتخاب کنید.

5️⃣ برای خرید کارت اعتباری آزمون دکترا بایستی بر روی گزینه ” سریال ثبت نام آزمون دکترا 1401 ” کلیک نمایید و سپس گزینه ” تایید و ادامه ” را از پایین صفحه انتخاب کنید.

6️⃣ در این مرحله باید مشخصات خواسته شده شامل نام، نام خانوادگی، تلفن ثابت، تلفن همراه، پست الکترونیک را وارد کنید تا وارد درگاه پرداخت شوید.

7️⃣ در صفحه جدید تیک گزینه “ ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام ” را فعال کنید و در نهایت بر روی گزینه ” ادامه روند پرداخت ” کلیک نمایید.

8️⃣ اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را وارد کنید و در نهایت شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری خود را دریافت کنید.

تکمیل مراحل نام نویسی

9️⃣ برای تکمیل مراحل ثبت نام، مجدد به صفحه اول برگردید و گزینه “ تایید و ادامه – گام بعدی ” را انتخاب کنید.

🔟 پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام و عبارت امنیتی بر روی گزینه ” تایید ” کلیک کنید.

1️⃣1️⃣ پس از وارد شدن به صفحه ثبت نام، عکس خود را بارگذاری کنید و سپس فرم ثبت نام دکتری ۱۴۰۱ را با اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی تکمیل نمایید و پس از تایید نهایی ” کد پیگیری 16 رقمی ” و ” شماره پرونده 6 رقمی ” را دریافت کنید.

زمان برگزاری آزمون دکتری 1402

آزمون دکتری هر سال یک بار و به صورت یکپارچه برای ورود دانشجویان به یکی از دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود. علاقه مندان به تحصیل در یکی از دوره های نامبرده در مقطع دکتری، بایستی که در روز برگزاری آزمون در جلسه حضور داشته باشند.

بر اساس اطلاعیه های منتشر شده از سوی سایت سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون دکتری در 11 اسفند ماه 1401 برگزار می شود.

داوطلبانی که در آزمون ثبت‌نام کرده اند و قصد شرکت در جلسه آزمون را دارند، باید در مهلت سه روزه که سازمان سنجش در زمان نزدیک به برگزاری کنکور دکتری اعلام می کند، به سایت sanjesh.org مراجعه کنند و کارت ورود به جلسه خود را دریافت نمایند.

انتخاب رشته دکتری 1402

پس از گذشت یک بازه زمانی یک ماهه از روز برگزاری آزمون دکتری، سازمان سنجش آموزش کشور نتایج اولیه این آزمون را از طریق سایت sanjesh.org منتشر می کند. داوطلبانی که پس از دریافت نتایج اولیه آزمون دکتری متوجه شوند که مجاز به انتخاب رشته در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد شده اند، لازم است که اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته خود نمایند.

بنابراین متقاضیان وابسته به رتبه ای که به دست آورده اند و دوره هایی که مجاز به انتخاب آن ها هستند، می توانند از میان کد رشته محل های ارائه شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری، رشته های مورد علاقه خود را الویت بندی نمایند و سپس در فرم اینترنتی سازمان سنجش تکمیل کنند.

مصاحبه دکتری 1402

پس از اتمام مرحله انتخاب رشته دکتری، داوطلبان منتظر اعلام نتایج می شوند. متقاضیانی که حد نصاب نمره لازم برای شرکت در مرحله مصاحبه دکتری دانشگاه‌ها را کسب کرده باشند، می توانند در مرحله مصاحبه شرکت کنند.

مصاحبه آزمون دکتری جزو مهم ترین بخش آزمون دکتری به شمار می رود. مصاحبه در هر یک از دانشگاه‌های سراسری در خود دانشگاه برگزار می گردد؛ از همین رو سوالات مصاحبه در هر دانشگاه می تواند متفاوت از دیگر دانشگاه ها باشد. متقاضیان بدون محدودیت می توانند در مصاحبه تمامی کد رشته محل هایی که در آن دعوت به مصاحبه شده اند، شرکت کنند؛ اما لازم است برای هریک هزینه شرکت در مصاحبه را پرداخت نمایند. 

مشاوره ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱

نکته ای که پیرامون آزمون دکترا 1401 وجود دارد این است که‌ این آزمون به صورت نیمه متمرکز می باشد و شامل دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه حضوری است. بدین معنی که متقاضی شرکت در آزمون دکتری، می‌بایست علاوه بر شرکت در آزمون، مرحله مصاحبه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. مصاحبه دکتری مرحله ای تعیین کننده در قبولی نهایی داوطلبان است.

موفقیت در مصاحبه دکترا نیازمند دو اصل مهم است. روزمه قوی و ارائه مطلوب. پیشنهاد مشاورین متخصص دکترا به داوطلبان این است که سعی کنند تا پیش از زمان مصاحبه فعالیت‌های علمی و عملی خود را تبدیل به رزومه کنند. مواردی مثل کتاب، مقاله، مدارک تخصصی و مدرک زبان فعالیت‌های علمی؛ اختراع، پروژه اجرایی، تدریس و آزمایش از جمله فعالیت‌های عملی هستند.

رزومه به تنهایی ضامن موفقیت شما نیست. هیئت داوران از داوطلبان انتظار دارند ارائه مناسبی از خود و توانمندی‌هایشان داشته باشند. تیم مشاوره تحصیلی دانتل تا انتهای راه و کسب نتیجه در کنار داوطلبان است. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام دکتری 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

تاریخ ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱ چه زمانی می باشد؟

سازمان سنجش آموزش کشور، تاکنون تاریخ ثبت نام آزمون دکتري 1401 را اعلام نکرده است، اما پیش بینی می شود طبق روال سال های گذشته اوایل آذر ماه باشد.

ثبت نام آزمون دکتري ۱۴۰۱ از طریق چه سایتی صورت می گیرد؟

ثبت نام آزمون دکتري 1401 برای تمامی دوره های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاه آزاد از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور با آدرس الکترونیکی “sanjesh.ir” انجام می شود.

آیا ثبت نام آزمون دکتري ۱۴۰۱ نیازمند پرداخت هزینه هست؟

بله، متقاضیان بایستی قبل از انتخاب لینک ثبت نام، با خرید کارت اعتباری هزینه ثبت نام آزمون دکتري 1401 را بپردازند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره