ثبت نام آزمون دکتریدکتری

نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400 | راهنما مراحل ثبت نام دکترا ۱۴۰۰

آزمون دکتری براساس برنامه ریزی‌های سازمان سنجش آموزش کشور در جهت جذب دانشجو برای مقطع دکتری برگزار می‌شود. این آزمون برای تمام متقاضیان دانشگاه‌های سراسری اعم از روزانه و غیر روزانه و دانشگاه آزاد به طور مشترک اجرا می‌شود. متقاضیان در بازه زمانی که از طرف سازمان سنجش مشخص می‌شود، می‌توانند اقدام به ثبت نام در آزمون دکتری کنند. سال گذشته با شرایط حساسی که به دلیل ویروس کرونا در سراسر کشور ایجاد شد، تاریخ برگزاری آزمون دکتری و اعلام نتایج آن دچار تغییرات زیادی شد. از مرحله ثبت نام در آزمون دکتری تا رسیدن به پذیرش نهایی این مقطع تحصیلی، شامل فرایندی است که گذر از هر مرحله از آن برای تمام داوطلبان ضروری است. در این مقاله راهنما مراحل و نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400 شرح داده شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

 

زمان و نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400

ثبت نام آزمون دکتری به طور معمول هرسال در آذرماه انجام می‌گیرد. امسال نیز با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش، زمان ثبت نام دکتری 1400 از دوم آذرماه شروع شده و تا نهم آذرماه ادامه خواهد داشت. زمان برگزاری آزمون دکتری 1400 نیز 15 اسفندماه 1399 اعلام شده است. متقاضیان درنظر داشته باشند که آزمون دکتری سراسری و آزاد به صورت ادغام شده و مشترک برگزار می‌شود. بدین ترتیب با ثبت نام و شرکت در یک آزمون واحد دکتری، می‌توان شانس خود برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سراسری و آزاد را آزمود.

لازم به ذکر است که تمام اقدامات مربوط به ثبت نام و اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری به صورت مشترک از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد. اما از مرحله انتخاب رشته به بعد، دانشگاه‌های سراسری و آزاد مسیری جداگانه پیش روی داوطلب خواهند گذاشت.

متقاضیان علاوه بر بازه زمانی اولیه‌ای که در اختیار دارند، می‌توانند در مهلت تمدید ثبت نام آزمون دکتری نیز نسبت به ثبت نام اقدام کنند. تمدید زمان ثبت نام آزمون دکتری مهلتی مجدد برای متقاضیانی است که موفق به ثبت نام آزمون دکتری نشده‌اند.

به داوطلبان توصیه می‌شود که اگر تصمیم به ثبت نام در آزمون دکتری 1400 دارند، ثبت نام خود را به‌ موقع انجام دهند و این کار را به ساعات پایانی واگذار نکنند.

نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400

ثبت نام آزمون دکتری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش به آدرس sanjesh.org انجام می‌گیرد. متقاضیان با طی چند مرحله قادر خواهد بود تا ثبت نام خود را تکمیل کرده و منتظر برگزاری آزمون دکتری باشند. در ادامه نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400 به تفکیک مراحل شرح داده شده است.

گام 1: دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1400

داوطلبان گرامی از طریق لینک زیر می توانید دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400 را دانلود و دریافت نمایید.

دانلود دفترچه راهنما ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

 

بخوانید: دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1400

گام 2: آماده سازی مدارک ثبت نام کنکور دکتری 1400

مدارک ثبت نام دکتری 1400 می‌بایست به صورت اسکن شده تهیه شوند تا فرایند ثبت نام را ساده‌تر کنند. مدارک فردی و شناسنامه‌ای، مدارک تحصیلی و عکس داوطلبی نمونه‌ای از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون دکتری هستند.

گام 3: خرید کارت اعتباری آزمون دکتری 1400

ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری همانند سایر آزمون‌های سراسری، نیاز به پرداخت هزینه از طرف متقاضی دارد. هزینه ثبت نام دکتری 1400 از طریق خرید کارت اعتباری از سایت سازمان سنجش پرداخت می‌شود. نحوه خرید کارت اعتباری آزمون دکتری 1400 به شرح زیر است:

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه “ خرید کارت ” از منوی سمت راست

 • انتخاب گزینه ” سریال ثبت نام آزمون دکتری 1400

 • تکمیل فرم پیش رو با استفاده از اطلاعات خواسته شده جهت ورود به درگاه بانکی و فشردن کلید “ تأیید و ادامه

 • تأیید اطلاعات نمایش داده شده و تیک عبارت ” ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام “ و در پایان انتخاب گزینه “ ادامه روند پرداخت

 • وارد کردن اطلاعات کارت بانکی در فرم پیش رو و انتخاب گزینه ” پرداخت

پرداخت-شاپرک

 • دریافت سریال 12 رقمی و حفاظت از آن جهت انجام ادامه فرایند ثبت نام کنکور دکتری 1400

شماره-سریال

بخوانید: شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1400

گام 4: تکمیل فرم ثبت نام آزمون دکتری 1400

فرم ثبت نام آزمون دکتری 1400 به شکل اینترنتی و مطابق با مدارک فردی و تحصیلی داوطلب تکمیل می‌شود. علاوه بر این، اطلاعات مربوط به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داوطلب نیز در این فرم مورد نیاز خواهد بود. فرایند دسترسی و تکمیل فرم ثبت نام آزمون دکتری 1400 به شرح زیر است:

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به بخش ” دکتری تخصصی

دکتری-تخصصی

 • انتخاب لینک “ ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1400

ثبت-نام-آزمون-دکتری

 • مطالعه موارد ارائه شده در صفحه پیش رو و انتخاب گزینه ” تأیید و ادامه – گام بعدی

گام-اول-ثبت-نام

 • درج سریال 12 رقمی کارت اعتباری و فشردن دکمه ” تایید “

گام-دوم-ثبت-نام

 • آپلود فایل اسکن شده عکس داوطلبی بر اساس استانداردهای ذکر شده و سپس ورود به مرحله بعد با استفاده از انتخاب گزینه ” تایید و ادامه

عکس-داوطلب

گام 5: فرم ثبت نام آزمون دکتری 1400

پیش از تکمیل فرم ثبت نام، دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری را به دقت مورد مطالعه قرار دهید؛ درصورتی که در مسیر ثبت نام با سوالی روبرو شدید می‌توانید با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل در این مورد مشورت کنید.

نکته حائز اهمیت درمورد فرم ثبت نام این است که نیازی به تکمیل همه قسمت ها نیست، اما باکس هایی با علامت ستاره مشخص شده اند حتما باید تکمیل شوند. ثبت نام آزمون قابل تمدید و ویرایش است اما توصیه ما به شما این است ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنید و نهایت دقت را در تکمیل فرم به کار ببرید.

 • اولین قسمت از فرم ثبت نام آزمون دکتری مربوط به اطلاعات شناسنامه ای داوطلبان است. برای ورود این اطلاعات نهایت دقت را به کار ببندید و حتما اطلاعات را از روی شناسنامه وارد کنید.

ثبت-نام-دکتری-1

 • داوطلبان دین خود را دراین مرحله انتخاب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ثبت نام آزمون وارد کردن اطلاعات مربوط به سهمیه است. داوطلبانی که دارای سهمیه هستند می‌توانند در این قسمت وضعیت خود را مشخص نمایند.

ثبت-نام-دکتری-2

 • متقاضیان دراین مرحله باید چندین اطلاعات را وارد کنند. کدمحل تولد، کد صدور محل شناسنامه، کد وضعیت نظام وظیفه و اطلاعات مربوط به اتباع خارجی است. داوطلبانی که دارای معلولیت هستند یا چپ دست می‌باشند باید در این مرحله وضعیت خود را مشخص کنند. برای دستیابی به کدهای موردنیاز برای ثبت نام می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.
کدهای موردنیاز برای ثبت نام

ثبت-نام-دکتری-3

 • داوطلبان متقاضی ثبت نام آزمون دکتری دراین قسمت باید وضعیت تحصیلی یا فارغ التحصیلی خود را مشخص کنند.

ثبت-نام-دکتری-4

 • این قسمت یکی از مهمترین باکس‌های ثبت نام به شمار می‌رود. داوطلبان گروه امتحانی موردنظر خود را در این مرحله انتخاب می‌کنند. همچنین کدمجموعه امتحانی و زبان مجموعه امتحانی خود را انتخاب می‌کنند. کدهای امتحانی در صفحات 29 الی 69 دفترچه راهنمای ثبت نام قابل دسترسی است. حتما پیش از تکمیل فرم ثبت نام دفترچه راهنمای ثبت نام را به دقت مطالعه نمایید.

ثبت-نام-دکتری-5

 • داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی هستند باید در این مرحله اطلاعات مربوط به این مقطع خود از جمله موسسه اخذ مدرک، زمان، رشته و معدل خود را وارد نمایند.

ثبت-نام-دکتری-6

 • این مرحله متقاضیان اطلاعات مربوط به مقطع قبلی کارشناسی خود را وارد می‌کنند. رشته تحصیلی، زمان، تاریخ دقیق اخذ مدرک و موسسه فارغ التحصیلی داوطلبان در این مرحله باید وارد شود.

ثبت-نام-دکتری-7

 • این مرحله متقاضیان اطلاعات مربوط به مقطع قبلی خود، کارشناسی ارشد یا دکتری عمومی را وارد می‌کنند. رشته تحصیلی، زمان، تاریخ دقیق اخذ مدرک و موسسه فارغ التحصیلی داوطلبان در این مرحله باید وارد شود. در صورتی که کد مربوط به این مرحله را دراختیار ندارید از طریق لینک زیر می‌توانید به این کد دسترسی پیدا کنید.
کدهای موردنیاز برای ثبت نام

ثبت-نام-دکتری-8

 • داوطلبان در این مرحله اطلاعات مربوط به وضعیت اشتغال خود را تکمیل می‌کنند. داوطلبانی که دارای سهمیه مربیان هستند باید ردیف 35 را انتخاب کنند. سایر داوطلبان نیز می‌توانند در ردیف‌های 36 تا 38 وضعیت اشتغال خود را در این فرم وارد نمایند.

ثبت-نام-دکتری-9

 • در این مرحله داوطلبان باید شماره تلفن همراه، تلفن ثابت، آدرس و کدپستی خود را دقیق وارد نمایند. همچنین ردیف شماره 40 که مربوط به شهرستان محل اقامت جهت تعیین حوزه امتحانی داوطلب خواهد بود. کد شهرستان به چند طریق قابل دستیابی است. از صفحات 27 و 28 دفترچه می توانید کد ها را استخراج کنید. کد شهرستان از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.
کد های موردنیاز برای ثبت نام

ثبت-نام-دکتری-10

دریافت شماره پرونده ۶ رقمی و کد پیگیری ثبت‌نام ۱۶ رقمی که به منزله اتمام فرآیند ثبت نام آزمون دکتری 1400 می‌باشد.

بخوانید: فرم پیش نویس ثبت نام آزمون دکتری 1400

مصاحبه دکتری 1400

زمانی که داوطلب با موفقیت ثبت نام آزمون دکتری 1400 را انجام داد، با در دست داشتن کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 1400 می‌تواند در این آزمون شرکت کند. در مرحله بعدی نتابج اولیه آزمون دکتری 1400 اعلام می‌شود. در این مرحله افرادی که مجاز به انتخاب رشته باشند، می‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. پس از مرحله انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 نیز نتایج نهایی آزمون دکتری 1400 منتشر خواهد شد.

داوطلبان باید درنظر داشته باشند که شرکت در آزمون دکتری و کسب رتبه در آن، تنها مسیر رسیدن به پذیرش مقطع دکتری نیست. در مقطع دکتری برای پذیرش نهایی، مصاحبه‌ای به عمل می‌آید که حضور داوطلب در این مصاحبه ضروری است. سنجش داوطلبان برای مقطع دکتری تخصصی طبق معیارهای زیر انجام می‌شود:

آموزشی-پژوهشیپژوهش محور
آزمون متمرکز دکتری50%30%
سوابق آموزشی و پژوهشی20%20%
مصاحبه علمی30%30%
تهیه طرح واره20%

نتیجه نهایی آزمون دکتری، از تطبیق آزمون و مصاحبه بدست می‌آید. داوطلبانی که مرحله مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارند، می توانند برای تحصیل در این مقاطع وارد دانشگاه شوند. موفقیت در مصاحبه علاوه بر روزمه قوی نیازمند ارائه مناسب در جلسه است. مشاورین دانتل برای کسب بهترین نتیجه در این راه کنار داوطلبین هستند.  برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

بخوانید: ویرایش ثبت نام آزمون دکتری 1400

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا