دکتریثبت نام آزمون دکتری

شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ چه مواردی می باشد؟ مجریان برگزاری آزمون دکتری شرایطی برای شرکت کنندگان لحاظ نموده اند و شرکت کنندگان باید دارای شرایط لازم که در دفترچه راهنما بیان شده باشند. ضروری است داوطلبان پیش از اقدام به ثبت‌نام در آزمون از مندرجات دفترچه آگاه شوند و بر این اسا اقدامات لازم را انجام دهند. برای تسهیل دسترسی داوطلبان، شرایط ثبت نام دکتری 1403 ( عمومی و اختصاصی) در ادامه ارائه می‌شود. 

 

شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳

شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می‌شود. شرط عمومی برای تمام داوطلبان یکسان است و شرایط اختصاصی با توجه به وضعیت متقاضیان خواهد بود. داوطلبان باید از داشتن شرایط عمومی و اختصاصی اطمینان حاصل نمایند. در غیر این صورت در هر مرحله ای که عدم احراز مشخص گردد، داوطلب از ادامه مسیر محروم می‌شود.

داوطلبان گرامی توصیه می شود پس از مطالعه تمامی شرایط ثبت نام دکتری و در صورت واجد الشرایط بودن پیش ثبت‌نام و نام نویسی توصیه می شود حتما مقاله راهنما جامع زیر را مطالعه نمایید تا تمامی اطلاعات این آزمون را دریافت کنید.

حتما بخوانید: راهنما ثبت نام دکتری

 

شرایط عمومی ثبت نام دکتری 1403

داوطلبان واجد الشرایط عمومی باید در مورد شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ به طور کامل آگاه شود. شرایط عمومی ثبت نام آزمون دکتری 1403 به شرح زیر هستند. 

❌ به اسلام و یا یکی از ادیان صریح در قانون اعتقاد داشته باشند.

❌ ملزم بودن به احکام عملی اسلام در مورد ایشان محرز گردد.

❌ نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران عناد نداشته باشند.

❌ نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آنها

❌ عدم فساد اخلاقی در مورد ایشان محرز باشد از شرایط ثبت نام آزمون دکتری می باشد.

❌ به اعمال خلاف شئون اشتهار نداشته باشند.

جهت عضویت در کانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید.

 

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

داوطلبان باید با توجه به وضعیت خود، از احراز شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ اطمینان به عمل آورند.

✅ ارائه مدرک ارشد یا دكترای عمومی و یا تحصیل در سال آخر مقاطع مذکور

❌ پذیرفته شدگان نهایی دوره های روزانـه آزمون دكتری سال 1402 مجاز به ثبت‌نام در آزمون می باشند و محرومیتی نخواهد داشت.

✅ با توجه به تعهدات آموزش رایگان، پذیرفته شدگان باید برابر طول مدت تحصیل دوره دكتری تعهد خدمت بدهند تا در محلـی كـه وزارت علوم مشخص می‌نماید خدمت کنند .

🔵 داوطلبان مشغول به تحصیلی در مقاطع غیر روزانه و شهریه پرداز دکتری پس از قبولی در دانشگاه می‌توانند از مقطع فعلی خود انصراف دهند. نیازی به انصراف در زمان ثبت‌نام نمی باشد.

❌یکی از شرایط ثبت نام آزمون دکتری این است که باید رشته امتحانی انتخابی داوطلبان باید متجانس با رشته تحصیلی مقطع كارشناسی ارشد و یا دكتری عمومی آنها باشد.

 

سایر شرایط لازم ثبت نام

✅ داوطلبانی كه نهایتا تا تاریخ 1403/6/31 فارغ التحصیل می‌شوند. باید معـدل دوره كارشناسـی و میـانگین نمـرات واحدهای درسی گذرانده كارشناسی ارشد یا دكترای خود را حداكثر تا تاریخ 1402/6/31 در تقاضانامه وارد نمایند. این گروه باید فرم معدل موجود در دفترچه ثبت نام دکتری را نیز تکمیل نمایند. لازم است فرم مربوطه از طریق دانشگاه تائید و در صورت قبولی به مؤسسه محل قبولی ارائه شود.

✅ فارغ التحصیلان واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ باید معدل دوره كارشناسی و كارشناسی ارشد یا دكترای عمومی خـود را در تقاضـانامه وارد نمایند.

✅ دانشجویان سال آخر كه تا 1403/6/31 در دوره كارشناسی ارشد و یا دكتـرای عمـومی فارغ التحصـیل می‌شـوند، در زمان دریافت كارت آزمون می‌توانند نسبت به درج معدل فارغ التحصیلی اقدام نمایند.

✅ طلاب حوزه‌های علمیه كه دوره سطح 3 را پاتمام رسانده باشند و یا تا تاریخ 1403/6/31 فارغ التحصیل شوند، می‌توانند در یكی از كدرشته های امتحانی مرتبط گروه علوم انسانی ثبت‌‌نـام نمایند. داوطلبان پس از قبولی باید دروس پیش‌نیاز مربوطه را مطالعه کنند. 

✅ از شرایط ثبت نام آزمون دکتری این است که متقاضیان استفاده از ماموریت آموزشی باید قوانین مربوطه شرایط ثبت نام آزمون دکتری را لحاظ نمایند. صرفا پذیرش در آزمون به معنای موافقت با ماموریت آموزشی نیست .

✅ معدل متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته یا دکتری حرفه ای هستند، باید بالاتر از 14 باشد. داوطلبان دارای مدرک كارشناسی ارشد پیوسته، دكتری پزشكی و دكترا عمـومی دامپزشكی از این شرایط مستثنی هستند.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

 

شرایط استفاده از ایثارگری

داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری دارای سهمیه ایثارگری طبق شرایط زیر می توانند در از سهمیه خود استفاده نمایند.

 

سهمیه ایثارگران

🟢 ۲۵ درصد ظرفیت کد رشته محل ها به داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثاگری تعلق دارد. البته داوطلبان باید ۸۰ نمره آخرین فرد پذیرفته در رشته مورد نظر را کسب نمایند.

🟢 داوطلبان فقط یکبار می توانند در نقطع دکتری از سهمیه استفاده نمایند و در صورت انصراف از مقطع دیگر نمی توانند از سهمیه خود مجددا استفاده نمایند.

🟢 سهمیه داوطلبان باید از طریق ارگان مربوطه تایید شود. لذا داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باید نسبت به تکمیل پرونده خود در ارگان های مربوطه اقدام نمایند.

 

سهمیه رزمندگان

🔹 رزمندگان در صورت داشتن حداقل ۶ ماه حضور در جبهه از تاریخ شهریور سال ۵۹ تا شهریور سال ۶۷ می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند.

🔹 فرزندان و همسر رزمندگان نیز برای استفاده از سهمیه ایثارگری باید نسبت به تکمیل پرونده در نیروهای مسلح و ارگان های مربوطه اقدام نمایند.

 

شرایط ثبت نام دکتری | نظام وظیفه

داوطلبان مشمول خدمت وظیقه شرایط متفوتی برای ثبت نام آزمون دکتری دارند. شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ به شرح زیر هستند

✅ داشتن کارت پایان خدمت هوشمند

✅ داشتن کارن معافیت دائم هوشمند

✅ داوطلب فارغ التحصیل مقطع ارشد یا دکتری عمومی که برگه آماده به خدمت داشته و و غیبت ندارند. زمان ثبت نام باید قبل از اعزام به خدمت باشد. 

✅ دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری که در سقف سنوات مجاز فارغ التحصیل می‌شوند واجد شرایط ثبت نام دکتری می باشند

✅ فارغ التحصیلان مقطع ارشد یا دکتری که در سف سنوات مجاز فارغ التحصیل شده و از در یک سال گذشته فارغ التحصیل شده باشند. 

✅ افراد شاغل متعهد به خدمت باید موافقت بالاترین مقام سازمان را داشته باشند. 

✅ مشمولان غایب و مشمولان دکتری تخصصی ناپیوسته اجازه ادامه تحصیل را ندارند. 

 

شرایط ثبت نام آزمون دکتری اتباع خارجی

شرایط ثبت نام آزمون دکتری برای داوطلبان اتباع خارجی به شرح زیر می‌باشد. 

✅این دسته از متقاضیان تنها مجاز به تحصیل در ۴ سال هستند. 

✅در صورت ثبت نام در رشته های غیرمجاز اتباع خارجی، قبولی آن ها لغو خواهد شد. 

✅عدم مطابقت قوانین و شرایط اعلام شده منجر به مردودی قبولی خواهد شد. 

✅اتباع خارجی امکان ثبت نام در رشته هایی که شرایط استخدامی دارند را نخواهند داشت.

✅اتباع خارجی شرط معدل برای ثبت نام ندارند. 

 

ثبت نام داوطلبان دارای شرایط خاص

🔶 فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گروه پزشكی، پیش از ثبت‌نام توجه داشته باشند كه از نظر تعهد خدمت به وزارت بهداشت، وضعیت مشخصی داشته باشند. متقاضی نباید منع ثبت‌نام از نظر وزارت مذكور داشته باشند.

🔶 متقاضیان شاغل دارای شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1403 در وزارت خانه ها و سازمان های دولتی باید موافقت محل كار خود را جهت ادامه تحصیل دریافت کنند.

🔶 دارندگان مدرک معادل، باید شرایط «آیین نامه شركت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر » را احراز نمایند. آن دسته از داوطلبان دارای مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیـان سـال های 1377 تـا 1381 می توانند ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بپردازند.

🔶 کسانی که از فرصت‌های رفاه دانشجویان استفاده می کنند. می‌توانند با تضمین كافی، تعهدات خود را به زمان اتمام مقطع جدید انتقال دهند.

 

مشاوره شرایط ثبت نام دکتری ۱۴۰۳

کنکور سراسری دانشگاه سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده است. پس داوطلبان متقاضی ادامه تخصیل در دانشگاه آزاد نیز باید در کنکور سراسری شرکت کنند. توصیه می شود داوطلبان پیش از نام نویسی مدارک ثبت نام را آماده و در زمان انجام فرآیند نام نویسی آن را وارد و بارگزاری کنند. 

داوطلبان دارای سهمیه های ایثارگری و شهدا باید از ارگان مربوطه کد ۱۲ رقمی ثبت‌نام خود را دریافت و در زمان ثبت‌نام وارد کنند. چنانچه پیرامون شرایط ثبت نام آزمون دکتری سوالی دارید می توانید مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل تماس بگیرید تا کارشناسان شما را در این راه یاری دهند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ چیست؟

    در متن مقاله تمامی شرایط ثبت نام دکتری 1403 (عمومی اختصاصی و موارد خاص) را شرح داده ایم.

  2. زمان ثبت نام آزمون دکترا چه تاریخی می باشد؟

    زمان نام نویسی در آبان ماه می‌باشد. به محض اعلام تاریخ دقیق این مطلب بروزرسانی می‌شود.

  3. آبا پذیرفته شدگان دوره روزانه سال ۱۴۰۲ می توانند در آزمون دکترا شرکت کنند؟

    بله با توجه به قوانین جدید پذیرفته شدگان دوره روزانه سال گذشته نیز می توانند در آزمون شرکت کنند.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره