ثبت نام آزمون دکتریدکتری

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۲ همزمان با آغاز ثبت نام کنکور سراسری دکتری از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود. در سال‌های اخیر با توجه به ادغام آزمون دکتری سراسری و آزاد، یک دفترچه راهنما منتشر می‌شود که شامل شرایط، سهمیه های مجاز آزمون، سرفصل های امتحانی و … می باشد. در ادامه این مقاله از سایت دانتل لینک دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 را قرار داده ایم.

دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

داوطلبانی که می خواهند در آزمون دکترا نام نویسی کنند، برای اینکه از تمامی جزئیات این آزمون مطلع گردند، باید ابتدا دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۲ را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دانلود و سپس آن را مطالعه کنند تا از تمامی شرایط شرکت در آزمون دکتری مطلع شوند. همزمان با فعال شدن لینک ثبت‌نام آزمون، لینک دانلود دفترچه راهنما فعال می گردد و متقاضیان آزمون دکترا می توانند اقدام به دریافت و مطالعه آن نمایند. 

دانلود دفترچه ثبت نام دکتری 1402

آزمون دکتری به صورت یکپارچه برای ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد برگزار می شود؛ از همین رو متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد، می توانند از طریق سایت سنجش اقدام به دریافت و مطالعه دفترچه نمایند تا ضمن اطلاع از شرایط و ضوابط شرکت در این آزمون، از مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در آن نیز مطلع شوند.

دانلود دفترچه راهنما ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۱

دانلود دفترچه راهنما ثبت نام دکترا ۱۴۰۲
(تاکنون منتشر نشده)

تاکنون لینک دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ در سایت سنجش فعال نشده است. در ادامه لینک دانلود دفترچه‌ی سال گذشته را قرار داده‌ایم. به محض انتشار این مقاله بروزرسانی شده و لینک دانلود دفترچه‌ی جدید را قرار خواهیم داد.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ 

با توجه به آغاز ثبت‌نام در آزمون دکترا در آبان ماه احتمالا امسال نیز پیش از شروع ثبت نام متقاضیان در آزمون دکتری، دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون دکتری 1402 ، در 22 آبان منتشر گردد. ثبت نام آزمون دکتری در تاریخ 22 آبان شروع و متقاضیان می توانند تا تاریخ 29 آبان ماه نسبت به ثبت نام در آزمون دکتری 1401 اقدام نمایند. 

دفترچه‌ی ثبت نام آزمون دکتری 1401 در 21 آبان ماه منتشر خواهد شد.

سازمان سنجش آموزش کشور مسئولیت برگزاری آزمون دکتری را بر عهده دارد و به منظور راهنمایی داوطلبانی که مایل هستند در این آزمون شرکت کنند، فایلی را با عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری ، همزمان با آغاز مهلت ثبت نام منتشر می کند. دفترچه راهنما با هدف ارائه راهنمایی‌های لازم به متقاضیان طراحی و منتشر گردید. البته شما داوطلبان برای اطلاع نحوه و شرایط نام نویسی می توانید مقاله راهنما کامل ثبت‌نام دانتل را مطالعه تا از تمامی جزییات و قوانین مطلع شوید. برای مطالعه کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

بخوانید:راهنما جامع ثبت نام دکتری

محتوای دفترچه ثبت نام 

دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 در سه بخش کلی طراحی شده است؛ داوطلبان با مطالعه بخش های مختلف می توانند از جزئیات برگزاری این آزمون مطلع شوند تا در مراحل مختلف آن با مشکلی مواجه نشوند. در ادامه توضیحات مختصری را پیرامون هر بخش ارائه کرده ایم:

بخش اول: کلیات

پنج صفحه اول دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ، شامل کلیات می باشد و به موارد زیر پرداخته است:

 • مقدمه
 • اهداف و تعاریف
 • مقررات آموزشی دوره دکتری تخصصی (ph.D)
 • شرایط عمومی
 • شرایط اختصاصی
 • مقررات نظام وظیفه عمومی (داوطلبان آقا)
 • مقررات ثبت نام اتباع خارجی
 • پذیرش بورس خارج از کشور
 • سهمیه های آزمون دکتری

بخش دوم: رویه های ثبت نام و اجرای آزمون 

بخش دوم دفترچه به توضیح موارد زیر پرداخته است:

 • مراحل آزمون دکتری
 • مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری
 • نحوه تکمیل فرم و تقاضانامه ثبت نام اینترنتی آزمون دکتری
 • نحوه پذیرش دانشجو

بخش سوم: جداول فرم ها

بخش پایانی دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۲ می باشد که پیرامون موارد زیر توضیحاتی را ارائه کرده است:

 • ضرایب سرفصل های امتحانی در هر یک از رشته ها
 • توصیه های مهم در مورد ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری
 • جدول مرتبط با کد و نام استان ، کد و نام شهرستان محل تولد و اقامت
 • رشته ها و مواد امتحانی تمامی گروه های آزمایشی
 • فرم مخصوص معدل و تعداد واحدهای گذرانده شده (این فرم مختص دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد و یا دکتری می باشد.)
 • نمونه فرم پیش نویس تقاضانامه ثبت نام آزمون دکتری

فرم مخصوص معدل و تعداد واحدهای گذرانده دانشجویان سال آخر

علاوه بر دارندگان مدارک کارشناسی ارشد و دکتری عمومی، دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد و دکتری عمومی نیز می‌توانند در آزمون دکتری تخصصی شرکت کنند. در این قسمت از دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1401 ، فرمی برای تعیین معدل و تعداد واحدهای گذرانده شده برای دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری عمومی ارائه شده است.

آخرین بخش از دفترچه‌ی ثبت نام آزمون دکتری دربرگیرنده فرم پیش‌نویس ثبت نام آزمون دکتری است. در این قسمت فرم پیش نویس تقاضانامه ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دکتری سال 1402 ارائه شده است که متقاضیان نمونه آن را در طول ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ تکمیل خواهند کرد.

مشاوره دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402

از نکات مهمی که در مورد آزمون دکتری وجود دارد، این است که داوطلبان این آزمون مجاز به ثبت نام در کد رشته محلی می باشند که متناسب با مدرک کارشناسی ارشد آن ها باشد. به این معنی که رشته کارشناسی ارشد دانشجویان باید با رشته انتخابی در مقطع دکتری آن ها تجانس داشته باشد.

با اینکه در برخی از رشته های خاص، نیازی به رعایت این شرط نمی باشد؛ اما فراموش نکنید که آزمون دکتری یک آزمون دو مرحله ای است و شما حتی با موفقیت در آزمون کتبی، باید در مصاحبه شرکت کنید. به همین دلیل توصیه کارشناسان دانتل این است که در رشته ای همنام با رشته مقطع کارشناسی خود در این آزمون شرکت نمایید تا بتوانید مرحله مصاحبه را نیز با موفقیت پشت بر بگذارید.

همینطور لازم به ذکر است که در سال گذشته شاهد تغییراتی در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری بودیم، به طوری که محرومیت ثبت نام پذیرفته شدگان دوره روزانه برداشته شد. بنابراین متقاضیانی که جزو اسامی پذیرفته شدگان در دوره روزانه دکتری 1401 هستند اما در آن ثبت نام نکرده اند، می توانند در آزمون دکتری 1402 شرکت کنند.

اما دسته ای از افراد که در حال تحصیل در دوره روزانه دکتری هستند، فقط با انصراف قطعی می توانند در این آزمون شرکت کنند. دانشجویان دوره های غیر روزانه، بدون انصراف نیز می توانند اقدام به ثبت نام در این مرحله نمایند.

در صورتی که در مورد ثبت نام آزمون دکترا و مندرجات دفترچه راهنمای ثبت‌نام در این آزمون، ابهاماتی برایتان وجود دارد، می توانید پاسخ سوالات خود را از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل مشاوره دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون دکتری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 از طریق کدام سایت امکان پذیر است؟

لینک دانلود در سایت سازمان سنجش فعال می شود. البته در متن مقاله می توانید این دفترچه را دانلود نمایید.

دفترچه راهنما چه زمانی منتشر می شود؟

دفترچه همزمان با شروع مهلت ثبت نام در این آزمون و در اواخر آبان و یا اوایل آذر ماه منتشر می شود.

بر اساس دفترچه راهنما ثبت‌نام کدام سهمیه ها در آزمون دکترا موثر هستند ؟

بر اساس دفترچه سهمیه های ایثارگران 5 و 25 درصد، سهمیه رزمندگان و مربیان در این آزمون موثر هستند. برای دریافت جزئیات بیشتر باید دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره