دکتریثبت نام آزمون دکتری

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۲ همزمان با آغاز ثبت نام کنکور سراسری دکتری از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود. در سال‌های اخیر با توجه به ادغام آزمون دکتری سراسری و آزاد، یک دفترچه راهنما منتشر می‌شود که شامل شرایط، سهمیه های مجاز آزمون، سرفصل های امتحانی و … می باشد. لینک دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 را در ادامه این مقاله از سایت دانتل قرار داده ایم.

ثبت‌نام آزمون دکتري ۱۴۰۲ آغاز شد. لینک دانلود دفترچه‌ی راهنما را در لین زیر قرار داده ایم. 

دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

داوطلبانی که می خواهند در آزمون دکترا نام نویسی کنند، برای اینکه از تمامی جزئیات این آزمون مطلع گردند، باید ابتدا دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۲ را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دانلود و سپس آن را مطالعه کنند تا از تمامی شرایط شرکت در آزمون دکتری مطلع شوند. همزمان با فعال شدن لینک ثبت‌نام آزمون، لینک دانلود دفترچه راهنما فعال می گردد و متقاضیان آزمون دکترا می توانند اقدام به دریافت و مطالعه آن نمایند. 

دانلود دفترچه ثبت نام دکتری 1402

آزمون دکتری به صورت یکپارچه برای ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد برگزار می شود؛ از همین رو متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد، می توانند از طریق سایت سنجش اقدام به دریافت و مطالعه دفترچه نمایند تا ضمن اطلاع از شرایط و ضوابط شرکت در این آزمون، از مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در آن نیز مطلع شوند.

تاکنون لینک دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ در سایت سنجش فعال نشده است. در ادامه لینک دانلود دفترچه‌ی سال گذشته را قرار داده‌ایم. به محض انتشار این مقاله بروزرسانی و لینک دانلود دفترچه‌ی جدید را قرار خواهیم داد.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ 

با توجه به آغاز ثبت‌نام در آزمون دکترا در آبان ماه احتمالا امسال نیز پیش از شروع ثبت نام متقاضیان در آزمون دکتری، دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون دکتری 1402 ، در 22 آبان منتشر گردد. ثبت نام آزمون دکتری در تاریخ 22 آبان شروع و متقاضیان می توانند تا تاریخ 29 آبان ماه نسبت به ثبت نام در آزمون دکتری 1401 اقدام نمایند. 

دفترچه‌ی ثبت نام آزمون دکتری 1401 در 22 آبان ماه منتشر شد.

سازمان سنجش آموزش کشور مسئولیت برگزاری آزمون دکتری را بر عهده دارد و به منظور راهنمایی داوطلبانی که مایل هستند در این آزمون شرکت کنند، فایلی را با عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری ، همزمان با آغاز مهلت ثبت نام منتشر می کند. دفترچه راهنما با هدف ارائه راهنمایی‌های لازم به متقاضیان طراحی و منتشر گردید. البته شما داوطلبان برای اطلاع نحوه و شرایط نام نویسی می توانید مقاله راهنما کامل ثبت‌نام دانتل را مطالعه تا از تمامی جزییات و قوانین مطلع شوید. برای مطالعه کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

بخوانید:راهنما جامع ثبت نام دکتری

محتوای دفترچه ثبت نام 

دفترچه آزمون دکتری 1402 در سه بخش کلی طراحی شده است. داوطلبان با مطالعه بخش های مختلف می‌توانند از جزئیات برگزاری این آزمون مطلع شده تا در مراحل مختلف آن با مشکلی مواجه نشوند. در ادامه توضیحات مختصری را پیرامون هر بخش ارائه کرده ایم:

بخش اول: کلیات

صفحات اول دفترچه ثبت نام آزمون دکتری شامل کلیات می‌باشد و به موارد زیر پرداخته است:

 • مقدمه
 • اهداف و تعاریف
 • مقررات آموزشی دوره دکتری تخصصی (ph.D)
 • شرایط عمومی
 • شرایط اختصاصی
 • مقررات نظام وظیفه عمومی (داوطلبان آقا)
 • مقررات ثبت نام اتباع خارجی
 • پذیرش بورس خارج از کشور
 • سهمیه های آزمون دکتری

رویه های ثبت نام و اجرای آزمون 

بخش دوم دفترچه به توضیح موارد زیر پرداخته است:

 • مراحل آزمون دکتری
 • مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری
 • نحوه تکمیل فرم و تقاضانامه ثبت نام اینترنتی آزمون دکتری
 • نحوه پذیرش دانشجو

جداول فرم ها

فصل پایانی دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۲ می باشد که پیرامون موارد زیر توضیحاتی را ارائه کرده است:

 • ضرایب سرفصل های امتحانی در هر یک از رشته‌ها
 • توصیه های مهم در مورد ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری
 • جدول مرتبط با کد و نام استان ، کد و نام شهرستان محل تولد و اقامت
 • رشته‌ها و مواد امتحانی تمامی گروه‌های آزمایشی
 • فرم مخصوص معدل و تعداد واحدهای گذرانده (این فرم مختص دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکتری می باشد.)
 • نمونه فرم پیش نویس تقاضانامه ثبت نام آزمون

تغییرات دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۲

دفترچه ثبت نام دکتری 1402 دستخوش تغییرات مهمی شده که اطلاع از آن ها ضرورت دارد. برخی از مهم‌ترین تغییرات دفترچه‌ی راهنما مانند محرومیت ثبت نام پذیرفته شدگان دوره روزانه برداشته شد. متقاضیانی که جزو اسامی پذیرفته شدگان در دوره روزانه دکتری 1401 بوده اما در آن ثبت نام نکرده‌اند، می توانند در آزمون دکتری 1402 شرکت کنند.

اما دسته ای از افراد که در حال تحصیل در دوره روزانه دکتری هستند، فقط با انصراف قطعی می توانند در این آزمون شرکت کنند. دانشجویان دوره های غیر روزانه، بدون انصراف نیز می توانند اقدام به ثبت نام در این مرحله نمایند.

همینطور لازم به ذکر است که متقاضیانی که دارای مدرک دکتری هستند، در صورتی می توانند مجدد در آزمون دکتری 1402 شرکت کنند که در نیمسال اول فارغ التحصیل شوند.

فرم مخصوص معدل و تعداد واحدهای گذرانده دانشجویان سال آخر

علاوه بر دارندگان مدارک کارشناسی ارشد و دکتری عمومی، دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد و دکتری عمومی نیز می‌توانند در آزمون دکتری تخصصی شرکت کنند. در این قسمت از دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1401 فرمی برای تعیین معدل و تعداد واحدهای گذرانده برای دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری عمومی ارائه شده است.

آخرین بخش از دفترچه‌ی ثبت نام دربرگیرنده فرم پیش‌نویس ثبت نام آزمون است. فرم پیش نویس تقاضانامه ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دکترا سال 1402 ارائه شده که متقاضیان نمونه آن را در طول ثبت نام آزمون تکمیل خواهند کرد.

مشاوره دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبان آزمون دکتری فقظ مجاز به مجموعه امتحانی متناسب با مدرک کارشناسی می‌باشد و اجازه ثبت نام در هر مجموعه امتحانی را نخواهند داشت.به این معنی که رشته کارشناسی ارشد دانشجویان باید با رشته انتخابی در مقطع دکتری آن‌ها تجانس داشته باشد.

با اینکه در برخی از رشته های خاص، نیازی به رعایت این شرط نمی باشد؛ اما فراموش نکنید که آزمون دکتری یک آزمون دو مرحله ای است و شما حتی با موفقیت در آزمون کتبی، باید در مصاحبه شرکت کنید. به همین دلیل توصیه کارشناسان دانتل این است که در رشته ای همنام با رشته مقطع کارشناسی خود در این آزمون شرکت نمایید تا بتوانید مرحله مصاحبه را نیز با موفقیت پشت بر بگذارید.

در صورتی که در مورد ثبت‌نام دکترا و مندرجات دفترچه راهنمای ثبت‌نام در این آزمون، ابهاماتی برایتان وجود دارد، می توانید پاسخ سوالات خود را از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل مشاوره دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون دکتری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 از طریق کدام سایت امکان پذیر است؟

لینک دانلود در سایت سازمان سنجش فعال می شود. البته در متن مقاله می توانید این دفترچه را دانلود نمایید.

دفترچه راهنما چه زمانی منتشر می شود؟

دفترچه همزمان با شروع مهلت ثبت نام در این آزمون و در اواخر آبان و یا اوایل آذر ماه منتشر می شود.

بر اساس دفترچه راهنما ثبت‌نام کدام سهمیه ها در آزمون دکترا موثر هستند ؟

سهمیه های ایثارگران 5 و 25 درصد، سهمیه رزمندگان و مربیان در این آزمون موثر هستند. برای دریافت جزئیات بیشتر باید دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره