کارشناسی ارشدثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ معمولا در آذر ماه انجام می شود. متقاضیان شرکت در کنکور ارشد با مراجعه به سایت سازمان سنجش، در آزمون ثبت نام نمایند. گزینش دانشجویان کلیه دوره‌های تحصیلی شامل روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد، از طریق نتایج این آزمون انجام می‌شود. آزمون کارشناسی ارشد برای تمام دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت یکپارچه برگزار می‌شود. در ادامه اطلاعات تکمیلی زمان و شرایط و نحوه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1402 را ارائه کرده ایم.

ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ از امروز ۱۶ آذر ماه آغاز شد و داوطلبان تا ۲۲ آذر ماه فرصت دارند نام نویسی خود را جهت شرکت در آزمون انجام دهند.

ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور مسئول برگزاری آزمون می باشد و به منظور ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ زمان مشخصی را از طریق سایت ” sangesh.org ” منتشر می کند تا متقاضیان بتوانند در بازه های زمانی مشخصی اقدام به تکمیل مراحل نام نویسی خود نمایند. از همین رو متقاضیان می توانند به منظور تکمیل مراحل نام نویسی خود به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند.

با توجه به اینکه کنکور ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده است، ثبت نام هر دو به صورت مشترک در سایت سازمان سنجش آموزش انجام می شود.

زمان ثبت نام کنکور ارشد 1402

زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد طبق برنامه زمانی سازمان سنجش نام نویسی در ۱۶ آذر ماه آغاز و تا ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. داوطلبان در این بازه زمانی می توانند نام نویسی خود را در سایت سنجش انجام دهند. 

مهلت در نظر گرفته شده برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 از تاریخ 16 آذر ماه الی 22 آذر ماه 1401 می باشد.

 سازمان سنجش هر ساله یک بازه زمانی یک هفته ای را جهت نام نویسی کنکور کارشناسی ارشد در نظر می گیرد، اما برخی از متقاضیان به دلیل اطلاع نداشتن از آن، از تکمیل مراحل نام نویسی جا می مانند. این دسته از متقاضیان می توانند در فرصت مجددی که سازمان سنجش برای جاماندگان درنظر می گیرد، نسبت به نام نویسی در این آزمون اقدام کنند.   در نظر داشته باشید که مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد معمولا چند باری تمدید می شود، اما بهتر است که ثبت‌نام خود را در روزهای ابتدایی مهلت در نظر گرفته شده انجام دهید.

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

ثبت‌نام آزمون تابع شرایطی است که در ادامه شرایط ثبت نام کنکور ارشد را ارائه کرده ایم.

✅ داشتن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دانشجویان دوره کارشناسی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهرویر ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شوند.

❌ در صورت تحصیل در مقطع ارشد، پیش از اتمام مهلت نام نویسی در این آزمون، انصراف قطعی از تحصیل داده باشند. به استثنا افرادی که فقط رشته محل های دانشگاه آزاد را مدنظر دارند.

❓❗ فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی وضعیت تعهد خدمت خود را مشخص نموده باشند.

⛔داوطلبان آقا منعی از نظر سازمان نظام وظیفه نداشته باشند.

⛔دانشجویان پذیرفته شده در دوره روزانه به شرط انصراف قطعی از تحصیل تا پیش اتمام مهلت ثبت نام کنکور ارشد

⛔داوطلبان که تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی آن ها از سال ۸۶ به بعد می باشد نباید معدل دوره کارشناسی کمتر از ۱۲ باشد.

✅ شاغلین در سازمانهای دولتی و وزارت خانه ها و فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی و دبیری باید موافقت سازمان مربوط به خود را جلب نموده باشند.

مدارک ثبت نام کنکور ارشد 1402

برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 به برخی مدارک نیاز می باشد که در ادامه آن ها را آورده ایم :

🟡فایل اسکن شده از عکس داوطلب (این عکس باید با حجم و اندازه مشخص و تعیین شده ای که از سوی سازمان سنجش اعلام می شود، در سامانه بارگذاری گردد.)

🟡خرید کارت اعتباری 10 رقمی از سایت سازمان سنجش و ارائه کد سریال ثبت نام

🟡اصل فرم تکمیل شده معدل که در انتهای دفترچه راهنما درج شده است. (این فرم مختص دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی است که باید حداکثر تا پایان شهریور ماه فارغ التحصیل شوند.)

برای آگاهی از تمامی مدارک لازم برای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

راهنما ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

طبق فلوچارت زیر اولین مرحله دریافت و دانلود دفترچه ثبت نام کنکور ارشد می باشد. هر داوطلب مطابق برعلاقه‌مندی خود نهایتا در دو رشته مجاز به ثبت‌نام می‌باشد. کلیه دارندگان مدارک کارشناسی مجاز به ثبت‌نام در آزمون می‌باشند. داوطلبان باید برای انجام نام نویسی مراحل زیر پیگیری نمایند.

فلوچارت-ثبت-نام-ارشد

راهنما تصویری گام به گام

در ادامه به شرح راهنما و نحوه ثبت نام کنکور ارشد می پردازیم:

1️⃣ به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس ” sanjesh.org ” مراجعه نمایید.

2️⃣ از منوی رنگی سمت راست سایت بر روی گزینه “ کارشناسی ارشد ” کلیک کنید.

کارشناسی ارشد

3️⃣ بر روی لینک فعال ” سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۲ ” کلیک کنید.

4️⃣ بر روی گزینه “ خرید سریال ثبت نام ” از منوی سمت راست سایت کلیک کنید. 

خرید کارت اعتباری

5️⃣ با کلیک بر روی این گزینه، صفحه ای برایتان نمایش داده می شود که شامل دو گزینه است. گزینه اول ” سریال ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ ” و گزینه دوم ” سریال علاقه مندی رشته های پیام نور یا غیر انتفاعی آزمون ارشد 1402 ” می باشد.

خرید سریال ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

6️⃣ اطلاعات خواسته شده شامل نام، نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه را در کنار پست الکترونیک خود وارد کنید و سپس گزینه ” تایید و ادامه ” را انتخاب نمایید.

7️⃣ در صفحه جدید تیک گزینه “ ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری را یادداشت نموده ام ”  را  فعال کنید و سپس بر روی گزینه ” ادامه روند پرداخت ” کلیک نمایید. 

8️⃣ اطلاعات  کارت بانکی را وارد کرده و سپس بر روی ” پرداخت ” کلیک کنید. پس از پرداخت هزینه ثبت نام، سریال کارت اعتباری خریداری شده را یادداشت نمایید.

اطلاعات-کارت بانکی

9️⃣ بر روی لینک ” ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 ” و سپس ” ثبت‌نام مجدد ” کلیک کنید. در نهایت اطلاعات کارت اعتباری را برای ورود به پنل کاربری اختصاصی وارد نمایید.

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

🔟 در این مرحله لازم است پس از بارگذاری عکس داوطلب، فرم ثبت نام کنکور ارشد را با اطلاعات ثبت نامی و تحصیلی تکمیل کنید. 

فرم ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

1️⃣1️⃣ چنانچه تمامی مراحل را به درستی انجام دهید، سامانه در نهایت یک شماوره پرونده 7 رقمی و یک کد رهگیری 16 رقمی ثبت نام در اختیار شما قرار خواهد داد.

نکات خرید کارت اعتباری

❌ لازم است داوطلبان دقت نمایند که در صورت گزینش دو رشته امتحانی (یک رشته اصلی+ یک رشته شناور) باید دو عدد کارت اعتباری تهیه نمایند.

✅ اگر داوطلبی علاقه‌مند به گزینش رشته محل‌های دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی باشد، باید هزینه جداگانه ای پرداخت نماید.

✅امکان استفاده از خدمات پیامکی جهت اطلاع از اخبار آزمون برای داوطلبان مهیا شده است. چنانچه داوطلبی تمایل به استفاده از این امکان را داشته باشد، باید هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در این مرحله پرداخت نماید.

منابع کنکور کارشناسی ارشد 1402

سر فصل های امتحانی هر رشته کنکور ارشد هر ساله در اطلاعیه ای که از سوی سایت سنجش منتشر می شود، در اختیار شرکت کنندگان در این آزمون قرار می گیرد. البته لازم به ذکر است که در این اطلاعیه نام کتاب و یا منبعی درج نشده است و فقط دروس مهم و کد ضریب تاثیر هر درس در رشته های مختلف در آن درج شده است. متقاضیان می توانند بر اساس اهمیت ضریب تاثیر هر درس در رشته و گرایش مورد نظر خود، اقدام به تهیه کتاب های کمک آموزشی مناسب نمایند و با توجه به آن ها برنامه ریزی و مطالعه کنند.

از آنجایی که برگزاری و ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد به صورت یکپارچه برای دانشگاه های سراسری و آزاد برگزار می شود، منابع ارشد برای این دو دانشگاه یکسان است و منابع جدایی برای هر یک از دانشگاه ها اعلام نمی شود.

زمان برگزاری و دریافت کارت ورود به جلسه

چند روز قبل از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، لینک دریافت کارت ورود به جلسه کنکور ارشد چند روز پیش از برگزاری این آزمون در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” قرار می گیرد.

زمان دریافت کارت ورود به جلسه چند روز پیش از برگزاری آزمون می باشد. تاکنون اطلاعیه ای پیرامون آن دریافت نکرده ایم و به محض دریافت اخبار جدید در این قسمت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

با توجه به برگزاری آزمون در تاریخ 11 و 12 اسفند ماه سال 1401 داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند می توانند در جلسه آزمون حضور یابند.

انتخاب رشته ارشد و اعلام نتایج

بر اساس روال هر سال، پس از ثبت نام کنکور ارشد نتایج اولیه این آزمون منتشر می شود. داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته باشند، می توانند در بازه های زمانی اعلام شده، اقدام به تکمیل مراحل انتخاب رشته خود نمایند. انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت مجزا از یکدیگر انجام می شود و لازم است متقاضیان به صورت جداگانه دفترچه انتخاب رشته مرتبط به دانشگاه های سراسری و آزاد را دریافت کرده و کد رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم های مرتبط با هر یک درج کنند.

داوطلبانی که جزو اسامی پذیرفته شدگان هستند، لازم است به منظور تکمیل مراحل ثبت نام خود به دانشگاه محل قبولی شان مراجعه کنند.

مشاوره آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

در زمان ثبت نام ارشد و تکمیل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی خود در سایت سازمان سنجش، چند نکته را به یاد داشته باشید.

❌ رشته های کنکور کارشناسی ارشد در دو رشته اصلی و شناور ارائه می شود، داوطلبان می توانند مطابق با علاقه مندی خود، حداکثر دو کد رشته امتحانی اصلی و شناور را انتخاب کنند و برای شرکت در این آزمون خود را آماده کنند.

✅ در سال های گذشته در زمان نام نویسی در کنکور کارشناسی ارشد، شرط تجانس رشته وجود نداشت، اما طبق آخرین اطلاعیه های منتشر شده، داوطلبان بایستی رشته های را انتخاب کنند که با رشته کارشناسی آن ها تجانس داشته باشد. 

❌ لیست رشته های شناور کنکور کارشناسی ارشد را با علامت * مشخص می باشد.

شما داوطلبان عزیز چنانچه پیرامون ثبت نام سوالی دارید، می توانید برای دریافت مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون ارشد ۱۴۰۲ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

آخرین اخبار آزمون ارشد

16 آذر 1401: لینک نام نویسی آزمون کارشناسی ارشد در سایت سنجش فعال شد. داوطلبان گرامی با مراجعه به سایت سازمان سنجش می توانید ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

 

سوالات متداول

آیا متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری و آزاد بایستی در یک آزمون یکپارچه نام نویسی کنند؟

بله، چندین سال است که برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد یک آزمون یکپارچه توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد.

زمان ثبت نام ارشد ۱۴۰۲ چه تاریخی می باشد؟

زمان دقیق نام نویسی از تاریخ ۱۶ تا ۲۲ آذر ماه سال ۱۴۰۱ می باشد.

برای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد به چه مدارکی نیاز است؟

در متن مقاله فوق به مدارک لازم جهت نام نویسی آزمون کارشناسی ارشد اشاره کرده ایم.

‫39 دیدگاه ها

  1. سلام. آزمون دوره کارشناسی ارشد در تمامی دانشگاه های سراسری و آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی به صورت یکپارچه برگزار می شود.

  1. طبق اطلاعیه سازمان سنجش هزینه ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ مبلع 125 هزار تومان می باشد.

 1. سلام من مدرکم کارشناسی ناپیوسته هست
  معدل کاردانیم یادم نیست حتما باید معدل کاردانی وارد بشه؟

 2. باسلام در سایت سازمان سنجش نوشته ثبت نام آزمون کارشناسی ناپیوسته پس کارشناسی پیوسته چه زمانی هست؟ آیا با هم متفاوت هست؟ ممنون

 3. سلام و احترام میبخشید یه سوالی دارم در خصوص ثبت نام کنکور ارشد در صورت اخراجی از دانشگاهِ پذیرفته شده در نوبت روزانه در سال 99 باید بند مربوط به 37 ثبت نام رو چی بنویسم؟ بند 37 رو‌پایین براتون نوشتم چه طور تکمیل کنم ؟
  بند 37: در قبولی روزانه (اعم از 1400و قبل از آن)، ثبت نام نموده ام ثبت نام ننموده ام ، در صورت ثبت نام ،تاریخ انصراف، شماره نامه انصراف. بزنم ثبت نام نموده ام یا ننموده ام؟ آخه در صورت زدن تیک مربوط به ثبت نام نموده ام شماره نامه و تاریخ انصراف میخواد.اگرم بزنم ثبت نام ننموده ام که ثبت نام کرده بودم در دانشگاه بعدا حکم اخراج اومد برام کلا خالی بذارم؟
  پیشاپیش ممنونم از پاسخ دهی

 4. میشه الآن ک تا 27 آذر وقت ثبت نام کنکور ارشد هست رشته اصلی رو ثبت کنم و هزینه رشته اصلی رو پرداخت کنم و بهمن ک وقت میذارن دوباره برای ثبت نام اون موقع رشته شناور رو ثبت کنم و هزینشو پرداخت کنم؟ یا هر جفتش رو باید در یک روز ثبت و هزینشونو پرداخت کنم؟

  1. سلام بله می توانید در زمان تمدید مهلت ثبت نام کنکور ارشد رشته شناور را شرکت کنید. ولی پیشنهاد ما این است که همزمان در دو رشته ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد خود را انجام دهید.

 5. سلام وقت بخیر من فامیلیم عطائی هست و در دفترچه گفته که از بکاربردن همزه در قسمت نام و نام خانوادگی خودداری بشه از طرفی هم گفته دقیقا مطابق شناسنامه وارد بشه … من عطایی وارد کنم یا عطائی ؟ ممنونم

 6. باسلام خدمت کارشناسان ومشاوره محترم بنده فرزندشهیدهستم میخوام ازسهمیه ارشد استفاده کنم کد۱۲رقمی لازم دارم ازکجادریافت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. سلام ، اصل فرم تکمیل شده معدل چه فرمی هست دیگه ؟! من لیسانسم گرفتم منتهی بهم هیچ مدرکی ندادن حتی مدرک موقت فارق التحصیلی هم گفتن بعد از ثبت نام دانشگاه در مقطع ارشد و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل بهت میدیم یا برگه سبز سربازی ؛ عملا هیچ فرمی از نمرات کارشناسیم و معدلم دستم نیست که بخواد اصل باشه ! چی کار کنم؟

  1. سلام مدرک کارشناسی اصلی پس از مشخص شدن تکلیف سربازی و البته تعهد خدمتی در صورت روزانه بودن دوره کارشناسی شما قابل دریافت می باشد.
   زیر نمرات خود را می توانید از آموزش دانشکده دریافت کنید البته با مهر و امضا
   مدرک موقت کارشناسی هم پس از قبولی در ثبت نام کنکور ارشد و موارد دیگر می توانید اخذ کنید.

 8. سلام وقت بخیر
  ببخشید من برگه اعزام به خدمت دارم برای برج10اعزامم الان برای ثبتنام کد نظام وظیفه باید چند بزنم؟

 9. سلام وقت بخیر من دانشجوی ارشد روزانه هستم، داخل دفترچه نوشته دانشجویان روزانه بدون کنکور میتوانند ثبتنام کنند ، اما من در بند 32 میزنم دانشجوی ارشد ، برام میزنه که تا قبل از اتمام ثبتنام باید انصراف بدید بر خلاف دفترچه، چه کاری انجام بدیم

 10. سلام
  جهت شرکت در ارشد پیام نور و غیرانتفاعی، کجا باید ثبت نام کنیم؟؟
  چطوری، کارت اعتباری پیام نور رو بخریم؟
  با تشکر

  1. آزمون ارشد به صورت یکپارچه برای همه دانشگاه ها می باشد و فقط یک آزمون برگزار می شود.
   برای ادامه تحصیل در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی باید در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنید.

 11. سلام وقت بخیر
  من به دلیل یک سری مشکلات شخصی از ثبت نام کنکور ارشد جا موندم. چکار میتونم انجام بدم؟
  لطفا اگر راهی وجود داره راهنمایی بفرمایید، متشکرم

 12. سلام وقت بخیر ببخشید زاجع به نحوه تاثیر معلولیت بینایی متوسط درارشد خبر دارید زمان اضافه نوشته زمان اضافه چقدرهست وسهمیه ای داره یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره