ثبت نام کنکور کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱

شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ از طرف سازمان مرکزی سنجش تعیین می‌شوند. به طور کلی مجموعه شرایط و ضوابط مربوط به ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد و سایر جزئیات مربوط به این آزمون گرداوری شده و در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد درج می‌شوند. با توجه به اینکه کنکور ارشد برای دانشگاه‌های سراسری و آزاد به طور مشترک برگزار می‌شود، شرایط ثبت نام در این آزمون برای تمام متقاضیان سراسری و آزاد نیز مشترک هستند. البته نیز در رابطه با رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف وجود دارد که پرداختن به آن‌ها الزامی است. در این مقاله کلیاتی در رابطه با شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 ارائه شده است.

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ از امروز ۱۶ آذر ماه آغاز شد.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱

برخی از شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرایطی هستند که بدون استثنا میان تمام متقاضیان مشترک هستند. مهم‌ترین شرایط عمومی ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ عبارتند از:

✅ اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تأیید جمهوری اسلامی

✅ نداشتن فساد اخلاقی

✅ متعهد بودن به شئونات شغلی و تحصیلی

✅ عدم داشتن دشمنی و عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران

✅ عدم دارا بودن سابقه‌های کیفری و عضویت در گروه های ضد انقلاب

بخوانید: راهنما کامل ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱

 

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱

در کنار شرایط عمومی، مجموعه‌ای از شرایط اختصاصی نیز وجود دارد که داوطلبان ملزم به رعایت آن‌ها هستند. در ادامه مجموعه شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرح داده شده است.

✅ داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند تا در آزمون کنکور ارشد 1401 ثبت نام کنند.

❌ یکی از شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ برای افراد شرکت کننده، داشتن  معدل بالای 12 برای مقطع کارشناسی می باشد.

✅ متقاضیانی که در حال تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی هستند، می‌توانند در آزمون ارشد شرکت کنند. این دسته از متقاضیان می‌بایست تحصیلات خود را تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۱ به اتمام رسانده و گواهی مقطع کارشناسی خود را دریافت کنند.

⛔داوطلبانی که در حال تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی ارشد و یا دکتری هستند، تنها در صورت انصراف از تحصیل می‌توانند در کنکور ارشد 1401 شرکت کنند. مهلت انصراف از تحصیل این دسته از داوطلبان تا پایان زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ است.

⛔ افرادی که در کنکور ارشد 1400 شرکت کرده و در دوره روزانه پذیرفته شده باشند، دارای شرایط ثبت نام کنکور ارشد 1401 و حق ثبت نام در کنکور ارشد سراسری را نخواهند داشت.

⛔ افرادی که در کنکور ارشد 1400 شرکت کرده و در دوره‌های غیرروزانه پذیرفته شوند، در صورت انصراف از تحصیل، محدودیتی برای ثبت نام کنکور ارشد نخواهند داشت.

❌ داوطلبانی که در دوره‌های روزانه پذیرفته شوند، در صورت نیاز می‌بایست متعهد به گذراندن دوره خدمت اشتغال برابر با طول تحصیل خود باشند.

❓❗ فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی این است که وضعیت روشنی در رابطه با طرح تعهد به خدمت داشته باشند.

 

مدرک تحصیلی معادل

✅ دسته ای از داوطلبان که دارای مدرک تحصیلی معادل هستند، در صورت داشتن شرایط ثبت نام آزمون ارشد 1401 مندرج در آیین نامه شرکت دارندگان مدرک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر، می توانند در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام و نام نویسی کنند.

✅ تمامی داوطلبانی که دارای مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان می باشند و در سال های 1377 تا 1381 توانسته اند به این دوره ورود کنند، می توانند از تسهیلات مصوبه مربوطه برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر استفاده نمایند.

✅ افرادی که دارای مدرک استخدامی، داخلی و یا معادل هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، ابتدا باید از دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تائیدیه دریافت کنند.

❌ افرادی که دارای مدرک دبیری هستند، جهت ثبت نام  و واجد شرایط ثبت نام کنکور ارشد1401 باشند، موظف به دریافت موافقت نامه کتبی و بی قید و شرط از وزارت آموزش و پرورش هستند.

❓❗ متقاضیان کنکور ارشد که جزو شاغلین در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهاد های دولتی هستند بایستی موافقت کتبی و بدون قید و شرط خود مبنی بر ثبت نام و قبل از شروع مهلت نام نویسی در آزمون را از محل کار خود دریافت کنند.

❓❗ دسته ای از متقاضیان که جزو فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر خارجی می باشند می توانند با مدرک معادل در کنکور ارشد نام نویسی کنند. لازم به ذکر است که اگر این دسته از داوطلبان کنکور ارشد موفق به کسب حداقل 80 درصد نمره حد نصاب گزینش آزاد شوند، عنوان معادل نیز از مدرک آن ها حذف می شود و می توانند جهت ادامه تحصیل اقدام کنند.

✅ برخی از داوطلبان نیز که جزو طلاب و فضلای حوزه علمیه می باشند، چنانچه دارای مدرک سطح دو باشند می توانند در آزمون کارشناسی ارشد یکی از رشته های امتحانی گروه علوم انسانی شرکت کنند. (طلاب در حال تحصیل نیز باید تا تاریخ 31 شهریور ماه همان سال فارغ التحصیل شوند)

❌ به هیچ کدام از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، در صورت داشتن هرگونه شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بورس تحصیلی اعطا نمی شود.

 

اتباع خارجی 

✅ اتباع غیر ایرانی که مقیم جمهوری اسلامی ایران می باشند و دارای اقامت قانونی هستند، می توانند در صورت داشتن دیگر شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 نام نویسی و شرکت کنند. 

✅ متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد که جزو اتباع غیر ایرانی هستند، بایستی دارای مدارک اقامتی لازم شامل دفترچه پناهندگی سیاسی معتبر صادره از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و یا گذرنامه با حداقل شش ماه اقامت معتبر باشند.

✅ اتباع خارجی در هر مقطع تحصیلی در دوره های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد و .. فقط یکبار مجاز به تحصیل و فارغ التحصیلی می باشند و تحصیل مجدد در دوره فارغ التحصیلی ممنوع خواهد بود.

 

شرایط تحصیل مجدد

به طور معمول کنکور ارشد برای سنجش و پذیرش متقاضیان دارای مدرک کارشناسی برگزار می‌شود. اما افرادی که دارای مدارک تحصیلی بالاتر باشند نیز شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ را دارند. این دسته از داوطلبان بایستی تحصیلات خود در سایر مقاطع و یا در سایر رشته‌ها را به اتمام رسانده باشند. دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری نیز در صورت انصراف قطعی می‌توانند در آزمون ارشد ۱۴۰۱ ثبت نام کنند.

در سال‌های گذشته افرادی که برای بار دوم در دوره‌های روزانه کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شدند، ملزم به پرداخت شهریه برای ادامه تحصیل بودند. اما با توجه به اعتراضاتی که نسبت به این قانون ایجاد شد، این شرط حذف شده و تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد دوره‌های روزانه رایگان انجام می‌شود. ناگفته نماند که این دسته از متقاضیان نباید محرومیت یا منعی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دارای شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ را داشته باشند. 

 

شرایط استفاده از سهمیه 

متقاضیان ثبت نام کنکور ارشد در صورت داشتن سهمیه رزمندگان و ایثارگران می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند. به طور کلی شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ برای استفاده از سهمیه بدین شرح است:

👈 سهمیه رزمندگان: سهمیه رزمندگان، جهادگران و اعضای نیروهای مسلح که دارنده حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه هستند، محفوظ است.

👈 سهمیه ایثارگران: 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته به ” جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد. علاوه بر این 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته نیز مختص «جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان»، «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر ” و ” آزادگان و همسر و فرزندان آنان ” است.

👈 استعداد درخشان: دسته ای از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد که جزو دانشجویان برتر و ممتاز دوره کارشناسی هستند، می توانند بدون شرکت در کنکور ارشد و با استفاده از سهمیه استعداد درخشان، با توجه به فراخوان های منتشر شده از سوی دانشگاه ها، نسبت به ثبت نام در یکی از دانشگاه های پذیرنده استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد نام نویسی کنند.

داوطلبانی که جزو فارغ التحصیلان با سهمیه استعداد درخشان هستند، می توانند با استفاده از سهمیه شاگرد اولی و داشتن شرایط ثبت نام کنکور ارشد می توانند در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند. 10 درصد از ظرفیت هرکد رشته محل به صورت مازاد به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد.

 

شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ | نظام وظیفه

داوطلبان آقا در صورتی می‌توانند در کنکور ارشد ۱۴۰۱ ثبت نام کنند که وضعیت مشخصی در رابطه با نظام وظیفه خود داشته باشند. با توجه به شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ در باره نظام وظیفه داوطلبان آقا، افراد واجد الشرایط زیر می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند:

🔵 افرادی که دارای کارت پایان خدمت دائمی هستند.افرادی که دارای کارت معافیت دائمی هستند.

🔵 افرادی که دارای برگ معافیت موقت بدون غیبت هستند.

🔵 متقاضیانی که در سن عدم اعزام به خدمت قرار دارند. (متولدین 1354 و پایین تر)

🔵 دانشجویانی که بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شوند.

🔵 داوطلبانی که با دارا بودن مدرک کارشناسی در حال خدمت سربازی هستند و سابقه غیبت از خدمت ندارند و داشتن شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ می توانند در آزمون شرکت کنند

🔵 کارکنان نیروهای مسلح، وزارتخانه‌ها و سایر سازمان‌ها که دارای گواهی اشتغال به خدمت هستند و موافقت سازمان برای ادامه تحصیل را کسب کرده‌اند.

🔵 طلاب علوم دینی که دارای معافیت تحصیلی از حوزه‌های علمیه هستند.

🔵 دانشجویان انصرافی که از فاصله انصراف از تحصیل تا پذیرش در کنکور ارشد 1401 آن‌ها بیش از یک سال سپری نشده باشد.

🔵افرادی که در سنوات مجاز در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشند و در برگ آماده به خدمت سربازی(بدون غیبت) آن ها، زمان پذیرششان قبل از تاریخ اعزام به خدمت آن ها درج شده باشد. 

🔵 دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی که تا تاریخ 31 شهریورماه همان سال در سنوات مجاز فارغ التحصیل گردد.

 

مشاوره شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱

سازمان سنجش در بخش های دیگر دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ به بررسی شرایط استفاده از تسهیلات برگزیدگان علمی، شرایط ثبت نام اتباع خارجی و امتیاز حافظان قرآن مجید پرداخته که هر داوطلب برحسب نیاز خود می بایست بخش مورد نظر را مطالعه نماید. از این رو به متقاضیان توصیه می کنیم تمامی بخش های دفترچه راهنمای آزمون را مورد مطالعه قرار داده و در صورت داشتن شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 فرم اینترنتی را تکمیل نمایند.

لازم به ذکر است داوطلبان واجد شرایط ثبت نام کنکور ارشد 1401 پس از پرداخت هزینه ثبت نام ارشد ۱۴۰۱ می توانند به درج اطلاعات فردی و تحصیلی خود بپردازند. خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل پاسخ سوالات خود را به همراه راهنمایی های لازم دریافت کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

آخرین اخبار آزمون ارشد

23 آبان 1400: دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 به صورت همزمان با شروع فرآیند نام نویسی این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور “ sanjesh.org ” منتشر می گردد.

12 آبان 1400: زمان ثبت نام کنکور ارشد از 16 تا 29 آذر ماه 1400 می باشد.

شرط تجانس رشته در انتخاب مجموعه امتحانی ارشد باطل شده است. تمامی متقاضیان مجاز هستند با هر مدرک تحصیلی در رشته مورد علاقه خود شرکت نمایند.

 

 

سوالات متداول

شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ شامل چه شرایطی می باشد؟

شامل شرایط عمومی، اختصاصی، نظام وظیفه، سهمیه ها، اتباع خارجی و … می باشد.

آیا دانشجویان مقطع کارشناسی مجاز به ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ می باشند؟

بله، اما این دسته از داوطلبان باید تا تاریخ 31 شهریور ماه همان سال فارغ التحصیل شوند.

شرایط نام نویسی آزمون ارشد ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد شامل چه شرایطی می باشد؟

آزمون کارشناسی ارشد برای دانشگاه های سراسری و آزاد با یکدیگر مشترک می باشد، بنابراین شرایط نام نویسی آزمون ارشد ۱۴۰۱ برای آن ها مشترک می باشد.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام بنده کارشناسی ارشد رشته تاریخ گرایش ایران باستان دارم البته از دانشگاه آزاد. امسال مجدد در آزمون کارشناسی ارشد رشته تاریخ شرکت کردم و رشته تاریخ گرایش ایران دوره اسلامی روزانه قبول شدم آیا اشکالی ندارد؟

 2. سلام و احترام میبخشید یه سوالی دارم در خصوص ثبت نام کنکور ارشد در صورت اخراجی از دانشگاهِ پذیرفته شده در نوبت روزانه در سال 99 باید بند مربوط به 37 ثبت نام رو چی بنویسم؟ بند 37 رو‌پایین براتون نوشتم چه طور تکمیل کنم ؟ کلا خالی بذارم و تکمیل نکنم؟
  بند 37: در قبولی روزانه (اعم از 1400و قبل از آن)، ثبت نام نموده ام ثبت نام ننموده ام ، در صورت ثبت نام ،تاریخ انصراف، شماره نامه انصراف.

  1. سلام
   با توجه به شرایط ثبت نام کنکور کارشانسی ارشد ۱۴۰۱ شما این بند را به صورت پذیرته شده و مدارک موجود پر کنید.

 3. سلام
  من مدرک کارشناسی دارم و از ارشد انصراف دادم و مشغول خدمت سربازی هستم. سه ماه غیبت داشتم ولی الان ۱۴ ماه از خدمتم کذشته و در حال انجام خدمتم. میتونم برای ارشد سال آینده شرکت کنم؟

  1. سلام برای بررسی بیشتر شرایط ثبت نام کنکور ارشد با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره