انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد

انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در ۱۰ شهریور ماه اغاز و تا ۱۳ شهریور ادامه خواهد داشت. پس از گذشت یک بازه زمانی کوتاه از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ نتایج اولیه منتشر می شود و داوطلبانی که طبق کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته در کد رشته محل های روزانه و غیر روزانه باشند، بایستی جهت تکمیل مراحل ثبت نام خود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند. با توجه به اهمیت بسیار بالای مرحله انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، در ادامه این مطلب اطلاعاتی پیرامون زمان ، دفترچه ، نحوه و نکات مهم انتخاب رشته ارشد 1400 ارائه کرده ایم.

 

زمان انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد که سازمان سنجش کارنامه اولیه داوطلبان را در اختیار آن ها قرار می دهد، متقاضیان وارد مرحله انتخاب رشته می شوند. در سال گذشته کنکور کارشناسی ارشد به دلیل شیوع ویروس کرونا با تعویق برگزار شد و در نتیجه مرحله انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد نیز با تعویق و در اواسط شهریور ماه برگزار گردید.

زمان انتخاب رشته کنکور ارشد از ۱۰ تا ۱۳ شهریور ماه می باشد.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

همانطور که اشاره کردیم، قدم اول در جهت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، دانلود و مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد می باشد.

همزمان با شروع تاریخ انتخاب رشته ارشد، سازمان سنجش لینک دانلود دفترچه را در سایت مربوطه فعال می کند. این دفترچه از این جهت که شامل  اطلاعات مهمی از جمله زمان، نحوه، شرایط وضوابط شرکت در انتخاب رشته، جزئیات مربوط به سهمیه ها، شیوه های آموزشی، شرایط پذیرش استعداد درخشان، لیست کد رشته محل های ارائه شده و… است، حائز اهمیت می باشد.

 

نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد بایستی که در زمان های اعلام شده جهت فرآیند انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 را دریافت و به دقت مندرجات آن را مطالعه کنند و سپس کد رشته محل های مورد نظر خود را استخراج و برای ثبت آن ها طبق مراحل زیر عمل کنند. هر داوطلب در این مرحله مجاز به ثبت 100 کد رشته محل خواهد بود.

1️⃣ به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.

2️⃣ از منوی رنگی سمت راست سایت بر روی گزینه ” کارشناسی ارشد ” کلیک نمایید.

سازمان سنجش

3️⃣ بر روی لینک فعال ” سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 (اعلام نتیجه اولیه، پاسخنامه و کلید و انتخاب‌رشته) ”  کلیک کنید.

سنجش

4️⃣ در صفحه ایجاد شده، با کلیک بر روی گزینه “ انتخاب رشته ” دو روش برای دسترسی به فرم انتخاب رشته در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

انتخاب رشته

5️⃣ به دو روش می توانید وارد صحفه انتخاب رشته شوید:

                    روش اول: شماره پرونده و شماره پیگیری ثبت نام

                    روش دوم: شماره پرونده، شماره داوطلبی و کد ملی 

شماره پیگیری

6️⃣ در این مرحله وارد “ میز کار ” خود می شوید که لازم است مجدد بر روی گزینه ” انتخاب رشته ” کلیک کنید و کد رشته محل های انتخابی خود را حداکثر در 100 کد رشته محل الویت بندی کنید.

7️⃣ در نهایت لازم است کد پیگیری ثبت نام که سامانه در اختیار شما قرار می دهد را یادداشت کرده و تا پایان مراحل ثبت نام نزد خود نگه دارید. به محص فعال شدن لینک انتخاب رشته ارشد در سایت سازمان سنجش راهنمای تصویری را نیز به مطالب فوق اضافه خواهیم کرد.

 

نحوه الویت بندی انتخاب ها

بسیاری از متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد، با اینکه یک تجربه از انتخاب رشته مقطع کارشناسی دارند، اما با این حال نیز از نحوه الویت بندی انتخاب ها بی اطلاع می باشند. در ابتدا لازم است به این موضوع اشاره کنیم که اگر قصد انتخاب رشته در دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی را نیز در فرم انتخاب رشته خود دارید اما در زمان ثبت نام آزمون اعلام علاقه مندی نکرده اید، با پرداخت هزینه و خرید کارت اعتباری مجاز به انتخاب این کد رشته محل ها نیز خواهید بود.

در این مرحله شما برای تمامی دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان مجموعا 100 انتخاب دارید. این 100 انتخاب بایستی از انتخاب اول به ترتیب تا انتخاب 100 به گونه ای چیده شود که هر انتخاب نسبت به انتخاب بعدی دارای الویت باشد.

دسته بندی انتخاب ها

بهتر است پس از استخراج کد رشته محل های مورد نظرتان، انتخاب های خود را به سه دسته انتخاب های خوش بینانه، انتخاب های واقع بینانه یا نرمال و انتخاب های بدبینانه تقسیم کنید.

🟢 انتخاب های خوش بینانه انتخاب هایی هستند که شما علاقه مند به تحصیل در آن ها هستید، اما با توجه به رتبه ای که بدست آورده اید، شانس قبولی کمی در آن ها دارید. 20 تا 30 انتخاب اول خود را به این انتخاب ها اختصاص دهید.

🔵 انتخاب های واقع بینانه انتخاب هایی هستند که با توجه به رتبه ای که بدست آورده اید، شانس قبولی خوبی در این کد رشته محل ها دارید. 50 انتخاب بعدی خود را به این انتخاب ها اختصاص دهید.

🔴  انتخاب های بدبینانه نیز انتخاب هایی هستند که شانس قبولی شما در آن ها بسیار زیاد است. 20 تا 30 انتخاب آخر خود را نیز به انتخاب های بدبینانه اختصاص دهید.

❌❌ بررسی آخرین رتبه قبولی کنکور کارشناسی ارشد در سال های گذشته نیز می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید با توجه به رتبه تان کدام انتخاب ها برای شما خوش بینانه، کدام نرمال و کدام بدبینانه است. ❌❌

 

عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

هر داوطلبی که قصد انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد را دارد، در وهله اول باید کارنامه اولیه خود را به دقت بررسی و تحلیل کند. اولین موردی که در کارنامه بسیار مهم می باشد، این نکته است که داوطلب در چه دوره هایی از  دانشگاه های سراسری شامل روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان مجاز به انتخاب رشته شده است.

بنابراین داوطلب بایستی مطابق با دوره هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته می باشد، به سراغ دفترجه راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد برود و با در نظر گرفتن رتبه و تراز علمی که کسب کرده است، لیست کد رشته محل های مورد علاقه خود را از این دفترچه استخراج کند. البته لازم است اشاره کنیم که علاوه بر رتبه و تراز، داوطلب باید عوامل مهم دیگری را نیز در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته مدنظر قرار دهد. که در ادامه این عوامل را توضیح داده ایم.

علاقه به رشته انتخابی

مطمئنا اولین فاکتوری که بایستی در زمان انتخاب‌رشته به آن توجه کنید، علاقه می باشد. حتما رشته های انتخابی خود را بر اساس علاقه تان به آن رشته انتخاب کنید. نبود علاقه در نهایت و در طول دوران تحصیل شما را نسبت به ادامه تحصیل بی انگیزه خواهد کرد.

شهریه و هزینه تحصیل 

توجه داشته باشید که در دانشگاه های سراسری، به جز دوره روزانه که در واقع تحصیل رایگان است، در مابقی دوره ها شامل نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان شما بایستی شهریه بپردازید. بهتر است در ابتدا از شهریه رشته و دوره ای که قصد انتخاب آن را دارید، مطلع گردید و سپس کد رشته محل مربوط به آن را در فرم انتخاب‌رشته خود درج کنید تا در آینده مشکل مالی نداشته باشید.

مسیر رفت و آمد

تحصیل در شهری به جز شهر محل زندگی تان مشکلی نخواهد داشت، اما به شرطی که در ابتدا تمامی جوانب را بسنجید. از مسیر رفت و آمد مطلع گردید و نظر خانواده خود را نیز بپرسید. قبول شدن در دانشگاهی که از محل زندگی شما دور می باشند، علاوه بر وقت نیازمند هزینه بیشتری نیز خواهد بود.

کیفیت دانشگاه

بدیهی است دانشگاه های سراسری مختلفی که در استان های مختلف کشور قرار دارد، از نظر کیفیت و جایگاه علمی در یک رتبه قرار ندارند. وقتی قصد انتخاب یک دانشگاه را دارید، ابتدا هیئت علمی آن دانشگاه ها را بررسی کنید و سپس اگر متناسب با خواسته ای که دارید، بود آن را انتخاب کنید.

 

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

نکته ای که بایستی در زمان انتخاب‌رشته کنکور کارشناسی ارشد بدان توجه داشته باشید این است که اگر حتی در دو کد رشته امتحانی اصلی و شناور در این آزمون شرکت کرده اید، بایستی فرم انتخاب‌رشته خود را به صورت تلفیقی و مشترک برای هر دو رشته امتحانی تکمیل کنید و برای هر دو رشته 100 انتخاب خواهید داشت.

همینطور علاقه مندان به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد بایستی پس از دریافت نتایج اولیه، جهت دریافت دفترجه راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد و تکمیل مراحل انتخاب رشته به سایت سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.org ” مراجعه کنند.

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل دارای چندین سال سابقه در زمینه انتخاب‌رشته کارشناسی ارشد می باشند که می توانند به شما کمک کنند مطابق با رتبه و ترازی که بدست آورده اید، بهترین انتخاب‌رشته را انجام دهید. بنابراین مشاوره تلفنی ضمن دریافت وقت کمی از شما، می تواند راهگشای این مرحله از زندگیتان نیز باشد، همین حالا تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

زمان انتخاب‌رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 جه زمانی می باشد؟

انتخاب رشته کارشانسی ارشد ۱۴۰۰ در اوایل شهریور ماه پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد انجام می شود.

آیا انتخاب‌رشته کنکور کارشناسی ارشد برای دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت مجزا از یکدیگر انجام می شود؟

بله به صورت جدا می باشد. انتخاب‌رشته ارشد دانشگاه سراسری از طریق سایت sanjesh.org و انتخاب‌رشته ارشد دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org انجام می گیرد.

نحوه انتخاب‌رشته کنکور کارشناسی ارشد به چه صورت می باشد؟

در متن مقاله به نکات مهم و نحوه انتخاب‌‌رشته کنکور کارشناسی ارشد به صورت کامل شرح داده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره