کارشناسی ارشدانتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ چگونه است؟ داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه خود، مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه شده اند، می توانند پس از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته و اطلاع از لیست کد رشته محل های ارائه شده، اسامی کد رشته محل های مورد علاقه شان را به ترتیب الویت در فرم مربوطه و در سامانه انتخاب رشته سازمان سنجش درج نمایند. در ادامه همراه ما باشید تا با مراحل و نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402 آشنا شویم.

نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

در مرحله انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، متقاضیان می توانند 100 کدرشته محل را از دفترچه استخراج کنند که نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد و اولویت بندی تعیین کننده نوع قبولی داوطلب خواهد بود.

داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده اند، می توانند پس از دریافت کارنامه اولیه و بررسی مندرجات آن، برای شرکت در مرحله انتخاب رشته ارشد آماده شوند. داوطلبان مجاز هستند، در این مرحله 100 کد رشته محل را از دفترچه استخراج نمایند و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

موضوعی که در این مرحله بسیار اهمیت دارد، چگونگی چینش الویت ها و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ در فرم انتخاب رشته می باشد. در صورتی که داوطلبان در الویت بندی انتخاب هایشان اشتباه کنند، شانس تحصیل در کد رشته محل و دانشگاه خوب را از دست می دهند. به همین دلیل تحلیل درست کارنامه اولیه و به دنبال آن الویت بندی درست کد رشته محل ها، منجر به یک انتخاب رشته صحیح و اصولی خواهد شد که شانس قبولی داوطلب را افزایش می دهد.

در ادامه به نکات مهم نحوه انتخاب رشته ارشد اشاره کرده ایم که به کمک آن می توانید یک انتخاب رشته اصولی و دقیق را برای خود انجام دهید. 

بخوانید: راهنما جامع انتخاب رشته کنکور ارشد

مراحل انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402

پس از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، نتایج اولیه منتشر می شود و پس از آن تمامی شرکت کنندگان در این آزمون که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در مرحله انتخاب رشته شرکت کنند. در ادامه به مراحل نحوه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۲ پرداخته ایم:

تحلیل کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

داوطلبانی که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد حضور داشته اند، در قدم اول باید کارنامه اولیه خود را دریافت نمایند و وضعیت علمی خود را به درستی بررسی کنند. متقاضیانی که موفق به کسب حد نصاب علمی لازم شده باشند مجاز هستند در انتخاب رشته دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان شرکت کنند. وضعیت مجاز بودن برای شرکت در نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در کارنامه اولیه حاضرین در جلسه کنکور ارشد درج گردیده است.

بررسی شرایط و ضوابط

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد تحت شرایط و ضوابط خاصی انجام می شود. متقاضیان برای اطلاع از این دسته از شرایط باید حتما اقدام به دریافت دفترچه راهنمای نحوه انتخاب رشته ارشد 1402 نمایند تا ضمن اطلاع از شرایط شرکت در مرحله انتخاب رشته ارشد، از کد رشته محل های ارائه شده، ظرفیت پذیرش، سهمیه ها و تسهیلات، تاثیر معدل و سایر شرایط و ضوابط این مرحله مطلع گردند.

اولویت بندی کدرشته محل ها

پس از بررسی لیست رشته های ارائه شده در دفترچه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ متقاضیان باید کد رشته محل های مورد علاقه خود را از دفترچه استخراج نمایند. هر داوطلب با توجه به دوره هایی که در آن ها مجاز به انتخاب رشته می باشد، می تواند 100 کد رشته محل متناسب با مجموعه امتحانی خود را از دفترچه استراج کرده و بر اساس فاکتورهایی که در ذهن دارد، از الویت یک تا الویت صد دسته بندی نماید. 

در نظر داشته باشید که مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی انجام می شود و کوچکترین خطا در آن می تواند آینده تحصیلی داوطلبان را به خطر بیاندازد. برای اینکه میزان خطا در نحوه انتخاب رشته ارشد 1402 را به حداقل برسانید، توصیه می کنیم از فرم پیش نویس که در انتهای دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج گردیده است، استفاده کنید و ابتدا آن را تکمیل کنید و پس از اطمینان از انتخاب های خود به سایت سنجش مراجعه نمایید.

نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

متقاضیان اگر قصد دارند در کد رشته محل های با آزمون کنکور کارشناسی ارشد، تحصیل کنند بایستی که پس از شرکت در جلسه آزمون، وارد مرحله انتخاب رشته شوند. انتخاب رشته حساس ترین و مهم ترین مرحله کنکور کارشناسی ارشد می باشد که داوطلبان ملزم به شرکت در آن می باشند. در ادامه نحوه انتخاب رشته ارشد 1402 را مطالعه می کنید.

✅ دریافت نتایج اولیه و تحلیل کارنامه (بررسی مجاز بودن جهت ورود به مرحله انتخاب رشته)

✅ مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور جهت انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری (انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد مجزا انجام می شود.)

✅ دانلود دفترچه راهنما نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

✅ مطالعه تمامی مندرجات دفترچه و در نهایت استخراج کدرشته محل های مورد علاقه

✅ ورود به سامانه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد و الویت بندی و درج کد رشته محل های انتخابی در حداکثر 100 کدرشته محل

✅ ثبت نهایی و دریافت کد پیگیری

راهنمای تصویری نحوه انتخاب رشته ارشد

داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته می شوند می بایست پس از مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته به سایت انتخاب رشته کارشناسی ارشد به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و کد رشته‌ محل های مورد نظر خود را ثبت کنند؛در ادامه قصد داریم راهنما تصویری نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ را به شما ارائه کنیم:

1️⃣ به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید. از منوی سایت بر روی گزینه ” کارشناسی ارشد ” کلیک کنید.

نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

2️⃣  بر روی گزینه ” انتخاب رشته ” از منوی سمت راست کلیک کنید.

نحوه انتخاب رشته ارشد

3️⃣ در این مرحله نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری بر روی گزینه “ سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 (کارنامه نتایج اولیه و انتخاب رشته) ” کلیک نمایید.

4️⃣ پس از ورود به سامانه، بر روی گزینه “ انتخاب رشته ” کلیک کنید.

انتخاب رشته

5️⃣ در این مرحله از نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402 از طریق یکی از دو روش موجود وارد فرم انتخاب رشته شوید.

      ✅ روش اول: شماره پرونده + شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی

      ✅ روش دوم: شماره پرونده + شماره داوطلبی + کد ملی + عبارت امنیتی

شماره پیگیری

6️⃣ در این مرحله وارد میز کار خود می شوید. مجدد بر روی گزینه “ انتخاب رشته ” کلیک نمایید.

شرایط و ضوابط

7️⃣ در این مرحله نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد فرم انتخاب رشته نمایش داده خواهد شد، انتخاب های خود حداکثر در 100 کد رشته محل در فرم انتخاب رشته الویت بندی کنید.

8️⃣ پس از وارد کردن الویت های خود در فرم انتخاب رشته، چندین بار بررسی کنید تا کد رشته محل ها را به درستی وارد کرده باشید، سپس تایید کنید

9️⃣ در نهایت کد پیگیری 15 رقمی را که سامانه در اختیارتان قرار می دهد را یادداشت کنید و تا انتهای مرحله پذیرش نزد خود نگه دارید.

مراحل فوق راهنما و نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری می باشد، شما عزیزان می توانید پس از اعلام نتایج اولیه ارشد، برای انتخاب کد رشته محل های دانشگاه آزاد به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی “ azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنید.

توجه

در نظر داشته باشید که اگر در مرحله انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، فقط قصد انتخاب دوره های روزانه و نوبت دوم را دارید، انتخاب رشته به صورت رایگان انجام می شود، اما برای انتخاب کد رشته محل هایی از دوره های پیام نور و غیر انتفاعی بایستی که نسبت به خرید کارت اعتباری اقدام کنید.

 داوطلبانی که در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ هزینه انتخاب رشته در دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی را پرداخت کرده اند، در این مرحله نیاز نیست کارت اعتباری خریداری کنند.

نکات نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد با اینکه تجربه ای از مرحله انتخاب رشته مقطع کارشناسی دارند، اما با این حال نیز نباید در انتخاب رشته ارشد عجله کنند و حتما بایستی فاکتور های مهم انتخاب رشته را در نظر بگیرند. توصیه ما به شما متقاضیان کنکور ارشد، کمک گرفتن از یک مشاوره با تجربه در زمینه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد می باشد.

در الویت بندی انتخاب های خود که از دفترچه‌ی نححوه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۲ استخراج کرده اید، ضمن توجه داشتن به علاقه خود به کد رشته محل های انتخابی، به فاکتور های دیگری همچون هزینه تحصیل شامل شهریه، خوابگاه و … ، مسیر رفت و آمد به دانشگاه انتخابی، کیفیت و جایگاه علمی دانشگاه انتخابی و … توجه داشته باشید.

سعی کنید از آخرین رتبه های قبولی در سال های گذشته استفاده کنید و به کمک آن ها انتخاب های خود را در سه گروه خوش بینانه ، واقع بینانه و بدبینانه قرار دهید و به ترتیب در فرم انتخاب رشته خود درج کنید.

فقط توجه داشته باشید که اگر در دو رشته امتحانی اصلی و شناور شرکت کرده اید، بایستی برای هر دو رشته انتخاب های خود را در 100 کدرشته محل به صورت مشترک در یک فرم انتخاب رشته الویت بندی کنید.

مشاوره نحوه انتخاب رشته کنکور ارشد 1402

همانطور که در مطالب بالا توضیح دادیم، نحوه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۲ در دانشگاه های سراسری به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود. توصیه مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل به شما این است که قبل از مراجعه به سایت سازمان سنجش و تکمیل فرم انتخاب رشته، به منظور کاهش خطا از فرم پیش نویس انتهای دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد استفاده کنید.

فرم پیش نویس انتخاب رشته مشابه فرم انتخاب رشته موجود در سایت سازمان سنجش است و شما با یک بار وارد کردن اطلاعات خود در این فرم، اطلاعاتتان را بدون خطا می توانید وارد فرم انتخاب رشته اصلی کنید،

در این مطلب سعی بر ارائه اطلاعات کاملی از نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ بوده است، اگر پیرامون نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری و آزاد سوالی دارید، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل تماس بگیرید و راهنمایی لازم را دریافت کنید. مشاوران مرکز دانتل دارای چندین سال سابقه در زمینه انتخاب رشته ارشد می باشند که می توانند به شما کمک کند الویت های خود را به درستی در فرم انتخاب رشته بچینید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

همراهان گرامی برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیلی می توانید عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی دانتل کو شوید.

 

سوالات متداول

زمان انتخاب رشته کنکور ارشد در چه تاریخی می باشد؟

زمان انتخاب‌رشته کنکور کارشناسی ۱۴۰۲ معمولا در اواسط اردیبهشت ماه انجام می شود.

آیا انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری و آزاد مجزا صورت می گیرد؟

بله، سایت نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری در سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲به چه صورت است؟

در متن مقاله راهنما نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد را شرح داده ایم.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید من می‌خوام انتخاب رشته کنم از سایت سنجش موسسه غیرانتفاعی رو الویت اول انتخاب میکنم و از سایت آزاد دانشگاه آزاد رو الویت اول انتخاب میکنم رشته حسابداری
    الان از هر دو دانشگاه قبول شم چی میشه؟ با خودمه کدوم دانشگاه برم؟
    مشکلی به وجود نمیاد؟

    1. سلام می توانید هر دو انتخاب رشته را انجام دهید و در صورت ئذیرش در هر دو می توانید در یکی از آن ها ادامه تحصیل دهید.

  2. سلام من در آزمون کارشناسی ارشد در دو رشته اصلی و شناور شرکت کردم ولی یک کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد به من داده شده من با این یک کد میتونم برای هر دو رشته در دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنم؟یا باید کدهای هر رشته جدا باشه؟

  3. سلام من انتخاب رشته کارشناسی ارشد انجام داده ام ولی به جای‌کد 15رقمی کد 16 رقمی آخر کار بهم داده انتخاب رشته ام درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره