دکتریانتخاب رشته و مصاحبه دانشگاه آزاد

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ مهم ترین بخش آزمون دکتری است که قبولی یا عدم قبولی داوطلبان آزمون دکتری را تعیین می‌کند. آن دسته از داوطبان که پس دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شده‌اند باید در زمان مقرر در واحد مربوطه حضور یابند. در ادامه مقاله به ببرسی نکات مهم و مدارک و زمان مصاحبه دکترا دانشگاه آزاد 1402 خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ به منظور ارزیابی سطح علمی داوطلبان برگزار می‌شود. پس از شرکت در آزمون دکتری و اعلام نتایج اولیه، داوطلبان می‌توانند در صورت مجاز شدن به انتخاب رشته، وارد سایت azmoon.org شده و با استفاده از کد دسترسی 7 رقمی خود اقدام به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمایند. پس از انتخاب رشته نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد منتشر خواهد شد و داوطلبان واجد شرایط باید با پرداخت هزینه مصاحبه از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد آمادگی خود را برای شرکت در مصاحبه اعلام کنند.

تغییرات مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال‌های گذشته دستخوش تغییراتی شده است؛ سال‌های قبل مصاحبه به دو روش متمرکز و استانی انجام می‌شد. در روش متمرکز مصاحبه تنها در یک دانشگاه تهران انجام می‌گیرد. اما در روش استانی متقاضیان کنکور دکتری باید در مصاحبه واحدهای مختلف دانشگاهی یک استان شرکت کنند. علاوه بر این در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا مصاحبه به صورت مجازی انجام می‌شد اما امسال با توجه به بهبود شرایط، مصاحبه طبق روند سال‌های قبل به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به دو صورت با آزمون و بدون آزمون انجام می‌‌شود. داوطلبان می‌توانند برای ثبت نام در زمان مشخص شده وارد سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد شوند و اقدام به ثبت نام اینترنتی نمایند. زمان دقیق مصاحبه دکترا دانشگاه آزاد هنوز اعلام نشده است؛ به محض انتشار این مطلب بروزرسانی می‌شود. برای کسب اطلاع در سریع‌ترین زمان می‌توانید عضو کانال تلگرامی دانتل کو شوید.

زمان مصاحبه دکتری با آزمون

داوطلبان پس از شرکت در آزمون دکتری و کسب رتبه قابل قبول می‌توانند انتخاب رشته کرده و دعوت به مصاحبه شوند. ثبت نام مصاحبه با آزمون دکترا دانشگاه آزاد در خرداد ماه انجام می‌شود. در این مدت داوطلبان باید مدارک خود را تکمیل کرده و برای شرکت در مصاحبه آماده شوند.

زمان مصاحبه دکتری بدون آزمون

داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت نکرده‌اند و یا رتبه قابل قبول به دست نیاورده‌اند، می‌توانند در فراخوان‌ دکتری بدون آزمون شرکت کرده و برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند. زمانبندی و سامانه ثبت نام دکترا بدون آزمون متفاوت از با آزمون است و از ماه خرداد تا تیر انجام می‌شود.

مدارک لازم برای شرکت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1402

برای شرکت در جلسه مصاحبه آماده کردن مدارک ضروری است. قبل از هرچیزی باید از طریق سایت فرم سوابق تحصیلی را دانلود کرده و اطلاعات خود را در آن وارد نمایند. این فرم باید همراه با سایر مدارک تحویل اساتید داده شود.

مدارک مورد نیاز دیگر اصل کارت ملی و شناسنامه، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریزنمرات و پایان نامه کارشناسی ارشد می‌باشند. علاوه بر این مدارک ضروری، مدارک اختیاری دیگری نیز همچون مدرک معتبر زبان انگلیسی و مدارک مرتبط با سوابق پژوهشی را نیز می‌توانید آماده کنید چراکه در امتیازدهی مصاحبه تاثیرگذار خواهند بود.

نحوه مصاحبه دکتری

نحوه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد با دانشگاه سراسری متفاوت است. داوطلبان برای واحدهای مختلف در یک استان، فقط یک مصاحبه می‌دهند اما باید برای هر استان به صورت جداگانه مصاحبه بدهند. این امر بدلیل متمرکز بودن مصاحبه دکتری در دانشگاه آزاد است.

داوطلبان علاقه‌مند به دوره دکتری باید بدانند که محور بحث‌های جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شامل؛ سابقه‌ی علمی، آموزشی و پژوهشی است. رزومه تحصیلی و شغلی داوطلب، مقالات چاپ شده و  تسلط به زبان انگلیسی نیز برای اساتید مهم است. از داوطلب انتظار میرود بتواند به سوالات علمی تخصصی هیات مصاحبه‌ کننده به خوبی پاسخ بدهد. انگیزه ادامه تحصیل داوطلبان هم برای اساتید مهم است و در مورد آن از داوطلب پرسیده می‌شود.

داوطلبین برای حضور در جلسه مصاحبه، باید در پورتال دانشگاه آزاد ثبت نام کرده و هزینه پرداخت کنند. علاوه بر هزینه مدارک خواسته شده را در سایت بارگزاری کنند.

در صورتی که برای ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد با مشکل مواجه شدید یا نیاز به راهنمایی داشته باشیدد می‌توانید از مشاوران دکتری مجموعه تحصیلی دانتل راهنمایی بگیرید.

آمادگی برای مصاحبه دکتری

داوطلبان باید بدانند که از زمان اعلام نتایج انتخاب رشته تا زمان مصاحبه بیش از یک ماه زمان دارند که آماده شوند. اعتماد به نفس گام اول برای موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری است. تسلط بالا و اعتماد به توانمندی های خود در این جلسه خیلی مهم است و نظر مثبت هیات داور را جلب می‌کند.

سه محور مهم که داوطلبان باید بتوانند در جلسه مصاحبه در مورد آن صحبت کنندعبارتند از؛

رزومه تحصیلی و شغلی؛ داوطلبان برای تقویت رزومه خود و گرفتن امتیازات این بخش می‌توانند برای چاپ نوشته‌های علمی خود اعم از کتاب و مقالات تلاش کنند.

سوالات کلی تخصصی رشته؛ به داوطلبان توصیه می‌شود، این است که نکات مهم و بحث‌های تخصصی مطرح در رشته خود را مرور کنند و نیز بر متن پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود مسلط باشند.

تسلط بر زبان انگلیسی؛ نکته مهم دیگر مساله زبان است. لازم است داوطلبان در صورت امکان برای گرفتن مدرک زبان انگلیسی خود تلاش کنند. در صورتی که نمی‌توانید مدرک زبان خود را در این زمان بگیرید، واژگان تخصصی رشته خود را مرور کنید تا در جلسه مصاحبه بتوانید به سوالات هیات مصاحبه‌کننده پاسخ دهید.

بخش عمده ی آمادگی برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، آمادگی روحی و روانی برای جلب رضایت و توجه اساتید است؛ بهتر است پیش از برگزاری، جلسه را با خود تمرین و مرور کنید.

مشاورین تخصصی دکتری؛ به داوطلبین کمک می کنند آمادگی خود را بالا ببرند؛ بهتراست پیش از نزدیک شدن به زمان مصاحبه دکتری بفکر آماده سازی خود باشید. برای تماس با این مشاورین با مجموعه تحصیلی دانتل تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مصاحبه دکتری آزاد 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره