دکتریثبت نام آزمون دکتری

رشته های بدون شرط تجانس دکتری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

رشته های بدون شرط تجانس دکتری ۱۴۰۳ کدام اند؟ یکی از شرایط ثبت نام در آزمون دکتری رعایت شرط تجانس رشته انتخابی با مدرک مقطع قبلی یعنی مدرک کارشناسی ارشد داوطلب می باشد. با این حال در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته دکتری 1403 برخی رشته ها وجود دارند که از شرط تجانس برخوردار نیستند. متقاضیان مجاز هستند، بدون توجه به رشته فارغ التحصیلی خود اقدام به انتخاب رشته هایی که در این لیست قرار دارد، نمایند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از رشته های متجانس دکتری آشنا شویم.

 

رشته های بدون شرط تجانس دکتری ۱۴۰۳

داوطلبان آزمون دکتری باید برای ثبت نام در این آزمون به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و با توجه به رشته امتحانی که قصد نام نویسی در آن را دارند. اقدام به تکمیل فرم ثبت نام آزمون دکتری خود نمایند.

برای ثبت نام در آزمون دکتری، رعایت شرط رشته های متجانس دکتری ضرورت دارد؛ به عبارتی تمامی متقاضیان باید مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مرتبط با رشته امتحانی خود را داشته باشند تا بر اساس شرایط ذکر شده، بتوانند در کنکور دکتری شرکت کنند.

البته برخی از داوطلبان دکتری نیز مایل هستند که در رشته‌هایی غیرهمنام با رشته مقطع کارشناسی ارشد خود نام نویسی کنند؛ سازمان سنجش آموزش کشور برای این دسته از داوطلبان نیز فرصتی را فراهم کرده است تا بتوانند اقدام به تحصیل در رشته های بدون شرط تجانس دکتری کنند.

بنابراین در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری، لیست رشته های متجانس دکتری در کنار لیست رشته های غیرمتجانس منتشر می شود. به عبارتی بهتر تمامی داوطلبان باید در رشته ای مرتبط با رشته فارغ التحصیلی خود در مقطع ارشد، در مقطع دکتری تحصیل کنند اما تحصیل در برخی رشته های غیرمتجانس که سازمان سنجش آن ها را مشخص می کند نیز امکان پذیر می باشد.

 

شرط تجانس رشته در دکتری چیست؟

تجانس رشته در آزمون دکتری ۱۴۰۳ به این معنی می باشد که رشته کارشناسی ارشد فارغ التحصیلان و یا دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی ارشد، همنام با مجموعه رشته امتحانی انتخاب شده از سوی داوطلب باشد. به عبارتی متقاضیانی که رشته کارشناسی ارشد آن ها با رشته امتحانی انتخاب رشته در مقطع دکتری آن ها با یکدیگر یکسان است، مجاز به ثبت نام هستند.

سازمان سنجش آموزش کشور فرصتی را برای داوطلبانی فراهم کرده که تمایل دارند در رشته‌ای به غیر از رشته تحصیلی خود در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. لیست رشته های بدون شرط تجانس دکتری از طریق سایت سنجش منتشر می‌شود. متقاضیان براساس علاقه‌مندی، در یکی از این رشته‌های ناهمنام با رشته فارغ‌التحصیلی در مقطع ارشد، نام نویسی و شرکت کنند. رشته های غیرمتجانس دکتری در تمامی زیرگروه‌ها شامل علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، فنی و مهندسی و علوم پایه  ارائه می شود.

 

لیست رشته های بدون شرط تجانس آزمون دکتری ۱۴۰۳

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، در صورتی که تمایل دارند، در رشته های بدون شرط تجانس دکتری نام نویسی کنند. می‌توانند از میان رشته‌های امتحانی که سازمان سنجش آن را منتشر می کند، انتخاب کنند.

بنابراین تمامی داوطلبان موظف به انتخاب رشته‌های متجانس دکترا هستند اما در برخی رشته ها استثنا وجود دارد، به طوری که بدون نیاز به شرط تجانس می توان از میان آن ها انتخاب کرد.

جهت عضویت در کانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در قسمت سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید.

اگر داوطلبی تصمیم به انتخاب رشته های متجانس دکتری ندارد و می خواهد در مجموعه امتحانی مورد علاقه و غیرهمنام با مدرک کارشناسی ارشد خود نام نویسی کند، باید در زمان ثبت نام آزمون دکتری به سایت سنجش مراجعه نماید و پس از دانلود و مطالعه دفترچه و همینطور اطلاع از لیست رشته های بدون شرط تجانس دکتری، اقدام به انتخاب رشته نمایند.

به منظور راهنمایی شما عزیزان، در ادامه جدولی که در بردارنده لیست رشته‌های بدون تجانس آزمون دکتری می باشد را آورده ایم :

گروه آزمایشی رشته
علوم انسانی فلسفه تعلیم و تربیت
برنامه‌ریزی درسی
مدیریت آموزشی
تکنولوژی آموزشی
آموزش عالی
مدیریت بازرگانی و راهبردی
مدیریت دولتی
مدیریت صنعتی
مدیریت رسانه و اطلاعات
مدیریت پیشگیری از جرم، جرم‌یابی و ایمنی ترافیک
مدیریت فناوری اطلاعات
کارآفرینی، آینده‌پژوهی و مدیریت تکنولوژی
گردشگری ( تمامی رشته‌‌های علوم انسانی )
مالی
محیط‌ زیست
علوم پایه کلیه رشته‌‌ها
فنی و مهندسی کلیه رشته‌‌ها
کشاورزی و منابع طبیعی کلیه رشته‎‌ها به جز رشته و گرایش‌ های علوم و مهندسی جنگل

 

نحوه شرکت در مجموعه رشته های بدون شرط تجانس دکتری

تمامی داوطلبان می توانند پس از برگزاری آزمون دکتری و همینطور پس از انتشار کارنامه اولیه دکتری، از نتایج و رتبه و ترازی که کسب کرده اند، اطلاع پیدا کنند.

فرقی نمی کند که داوطلبان اقدام به انتخاب رشته های متجانس دکتری و یا رشته های بدون شرط تجانس دکتری کرده‌اند. داوطلبان مجاز به انتخاب‌رشته، می‌توانند در این مرحله با توجه به نوع گروه آزمایشی خود اقدام به انتخاب رشته کنند.

تمامی متقاضیان آزمون دکتری در زمان نام نویسی و شرکت در آزمون، باید دفترچه راهنما ثبت‌نام را به صورت کامل مطالعه کنند. در این دفترچه تمامی مجموعه امتحانی همراه با رشته مجاز برای در این مجموعه ذکر شده است. داطلبان پیش از خرید کارت ثبت‌نام با مطالعه این فترچه می توانند بفهمند که آیا در این مجموعه امتحانی مورد مجاز به شرکت می باشند یا خیر؟

البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که متقاضیان تحصیل در رشته های بدون شرط تجانس دکتری ابتدا باید در آزمون دکتری شرکت کنند و در صورتی که حد نصاب تراز لازم را کسب کنند و مجاز به انتخاب رشته دکتری شوند؛ می توانند اقدام به الویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود نمایند.

 

مشاوره رشته های متجانس دکتری 1403

داوطلبان می توانند در صورت تمایل در رشته های آزمون دکتری که رعایت شرط تجانس در آن ها الزامی نمی‌باشد نیز شرکت کنند. 

 متقاضیان می توانند در زمان های مشخصی جهت شرکت در مصاحبه دکتری اقدام کنند. افرادی که اقدام به انتخاب رشته های بدون شرط تجانس دکتری کرده‌اند، باید در مرحله مصاحبه دکترا، علاوه بر پاسخگویی به سوالات علمی، به سوالات داوران پیرامون هدف برای تحصیل در رشته‌های بدون شرط تجانس نیز پاسخ دهند و اساتید مصاحبه کننده را قانع کنند.

بنابراین فرقی نمی کند که داوطلبان آزمون دکتری اقدام به انتخاب رشته های متجانس دکتری و یا غیر متجانس دکتری کرده اند؛ در هر صورت باید بر اساس جدول زمانبندی که از سوی سایت سنجش ارائه می شود، مراحل آزمون دکتری را طی کنند.

آزمون دکتری برای رشته های متجانس دکتری و رشته های غیرمتجانس دکتری به صورت نیمه متمرکز برگزار می‌شود. به همین دلیل حتی افرادی که رشته غیرمتجانس نیز انتخاب کرده اند، در صورت کسب حد نصاب نمره قبولی، دعوت به مصاحبه می شوند و قبولی نهایی آن ها وابسته به نتایج مصاحبه خواهد بود.

در صورتی که در زمینه رشته های متجانس دکتری سوالات بیشتری دارید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل در ارتباط باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رشته های بدون شرط تجانس دکتری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. رشته های متجانس دکتری از چه طریقی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد؟

    رشته های بدون شرط تجانس دکتری از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

  2. رعایت شریط تجانس در کنکور دکتری به چه معناست؟

    شرط تجانس در کنکور دکتری به این معنی است که داوطلبان آزمون دکتری برای شرکت در این آزمون باید رشته ای همنام با رشته فارغ التحصیلی خود در مقطع ارشد را انتخاب کنند.

  3. لیست رشته های بدون شرط تجانس دکتری از چه طریقی اعلام می گردد؟

    لیست رشته‌های بدون تجانس از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و در قالب دفترچه ثبت نام منتشر می گردد.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره