کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400 | زمان و سرنوشت کنکور نظام قدیم

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری 1400 را دارند بایستی در تاریخ های اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به سایت sanjesh.org مراجعه و مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند.  اما نکته ای که در مورد کنکور سراسری 1400 وجود دارد این است که این آزمون براساس دروس نظام جدید برگزار می‌گردد و داوطلبان بایستی منابع و دروس نظام جدید را مطالعه کنند. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع داوطلبان بایستی از نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400 مطلع باشند. در ادامه این مقاله، مطالبی پیرامون نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400 ارائه داده ایم. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400

داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد را در سراسر کشور و در رشته های مختلف با آزمون را دارند، بایستی در کنکور سراسری شرکت کنند. کنکور سراسری هرسال در پنج گروه آزمایشی علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی برگزار می‌گردد.

از سال 1392 آزمون سراسری دانشگاه های سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده است و در قالب یک آزمون برگزار می‌شود. چندین سال است که با ایجاد نظام آموزشی جدید، در دوسال گذشته شاهد برگزاری کنکور سراسری با دو سبک سوالات نظام قدیم و نظام جدید بوده ایم.

پس از برگزاری کنکور سراسری در دو سال 98 و 99 با دو دسته از سوالات نظام جدید و نظام قدیم و پاسخگویی داوطلبان به سوالات نظام آموزشی خود، تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو بر این می‌باشد که این آزمون از سال 1400 براساس دروس نظام جدید برگزار شود.

بنابراین طبق این توضیحات کنکور سراسری 1400 براساس دروس نظام جدید خواهد بود و تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، بایستی منابع خود را بر اساس دروس نظام جدید تهیه کرده و مطالعه کنند.

 

امکان برگزاری کنکور سراسری 1400 بر اساس دروس نظام قدیم

طبق آخرین اخبار سازمان سنجش، با توجه به اینکه تعدادی از داوطلبان در سال 99 به دلیل شیوع ویروس کرونا، نتوانستند در کنکور سراسری شرکت کنند و خواستار برگزاری آزمون براساس دروس نظام جدید هستند، چنانچه تعداد متقاضیان زیاد باشد امکان برگزاری کنکور سراسری 1400، همانند سال گذشته با دو دسته از سوالات نظام جدید و قدیم خواهد بود.

پس از ارسال درخواست داوطلبان مبنی بر برگزاری کنکور سراسری براساس دروس نظام قدیم و بررسی سازمان سنجش و پذیرش دانشجو، رئیس سازمان سنجش در پاسخ اعلام کرد، کنکور سراسری 1400 براساس دروس نظام جدید می‌باشد. بنابراین بهتر است داوطلبان برای کسب موفقیت، سطح آمادگی خود را با مطالعه دروس نظام جدید بالا ببرند.

 

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1400

تمامی داوطلبانی که در یکی از زیر گروه های امتحانی علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی، دارای مدرک دیپلم نظام جدید و یا نظام قدیم هستند و یا بهتر است اینطور بگوییم که چندین دروس خود را به صورت نهایی پشت سر گذاشته اند، در کنکور سراسری مشمول تاثیر معدل خواهند بود.

از سال 1384 تا به امروز تاثیر معدل به صورت مثبت برای داوطلبان اعمال شده است که میزان تاثیر آن نیز به شرح موارد زیر بوده است:

 • تمامی متقاضیان شرکت در کنکور سراسری که دارای مدرک دیپلم در یکی از رشته های ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی از سال 1384 به بعد می‌باشند : معدل این دسته از داوطلبان 25 درصد تاثیر مثبت خواهد داشت.
 • متقاضیانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی در یکی از رشته های ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی از سال 1391 به بعد می‌باشند : معدل این دسته از داوطلبان 5 درصد تاثیر مثبت خواهد داشت.
 • متقاضیانی که دارای مدرک فارغ التحصیلی در پایه دوازدهم نظام جدید هستند و می‌توانند کد سوابق التحصیلی پایه دوازدهم کنکور سراسری را دریافت کنند : معدل این دسته از داوطلبان 30 درصد تاثیر مثبت خواهد داشت.

تاکنون اطلاعیه ای مبنی بر تاثیر معدل در کنکور سراسری 1400 منتشر نگردیده است اما به محض دریافت اخبار جدید، مطالب این مقاله نیز بروزرسانی خواهد شد.

 

زمان ثبت نام کنکور 1400

داوطلبانی که با تمامی توضیحات داده شده، قصد شرکت در کنکور سراسری 1400 را دارند، بایستی از تاریخ ثبت نام در این آزمون مطلع باشند و در موعد مقرر نسبت به ثبت نام کنکور سراسری اقدام کنند.

تاکنون اطلاعیه ای از سوی سازمان سنجش مبنی بر زمان دقیق ثبت نام کنکور سراسری 1400 منتشر نگردیده است اما پیش بینی می‌کنیم که ثبت نام کنکور سراسری 1400 نیز همانند سالهای گذشته در نیمه دوم بهمن ماه انجام شود.داوطلبان برای انجام ثبت نام کنکور سراسری 1400 بایستی به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنند.

 

زمان برگزاری کنکور سراسری 1400

داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند و مراحل ثبت نام خود را به پایان رسانده اند، بایستی از تاریخ دقیق برگزاری زیرگروه آزمایشی خود مطلع باشند تا در جلسه حضور پیدا کنند.

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای جدول زمانبندی برگزاری آزمون کنکور سراسری 1400 را منتشر کرده است که طبق این اطلاعیه زمان برگزاری کنکور سراسری در زیرگروه های مختلف به شرح جدول زیر می‌باشد.

زیرگروه امتحانی امتحانیزمان برگزاری کنکور سراسری
علوم تجربیصبح جمعه ساعت 7 صبح

در تاریخ 11 تیر ماه 1400.

علوم انسانیصبح پنج­ شنبه ساعت 7 صبح.

در تاریخ 10 تیر ماه 1400.

ریاضیصبح پنج­ شنبه ساعت 7 صبح.

در تاریخ 10 تیر ماه 1400

هنربعد ازظهر پنج­شنبه ساعت دو و نیم.

در تاریخ 10 تیر ماه 1400.

زبان های خارجهبعد ازظهر جمعه ساعت دو و نیم.

در تاریخ 11 تیر ماه 1400.

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400

برای تمامی داوطلبانی که مراحل ثبت نام کنکور سراسری خود را با موفقیت در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به پایان رسانده اند، کارت ورود به جلسه آزمون منتشر می‌گردد.

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از الزامات ورود به جلسه آزمون می‌باشد. داوطلبان موظف هستند در تاریخ های اعلام شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و کارت ورود به جلسه خود را دریافت نمایند.

 

زمان انتشار کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری هرساله یک هفته پیش از برگزاری آزمون کنکور سراسری منتشر می‌گردد. با توجه به اینکه کنکور سراسری 1400 در اوایل تیرماه می باشد، کارت ورود به جلسه کنکور سراسری نیز در اوایل تیرماه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌گردد.

تاکنون اطلاعیه ای مبنی بر زمان دقیق انتشار کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400 از سوی سازمان سنجش منتشر نگردیده است، اما به محض دریافت اخبار جدید، مطالب این مقاله نیز بروزرسانی خواهد شد.

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400

داوطلبانی که قصد دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400 خود را دارند کافی است در تاریخ های اعلام شده و در زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400، طبق مراحل زیر پیش بروند و کارت خود را دریافت کنند.

 • گام اول: به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنند و از منوی رنگی سمت راست سایت بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک کنند.
 • گام دوم: بر روی لینک فعال ” دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400 ” کلیک کنند.
 • گام سوم: اطلاعات خود شامل شماره پرونده، کد پیگیری ثبت نام را وارد کرده و کارت ورود به جلسه خود را دریافت نمایند.

از آنجایی که هنوز زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400 مشخص نیست، لینک مربوط به دریافت کارت ورود به جلسه این آزمون در سایت سازمان سنجش فعال نمی باشد، اما به محض فعال شدن، راهنمای تصویری دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400، به این مطلب اضافه خواهد شد.

 

مدارک لازم برای شرکت در جلسه کنکور 1400

داوطلبان برای ورود به جلسه آزمون و شرکت در آن بایستی برخی مدارک را همراه خود داشته باشند تا بدون وجود مشکلی وارد جلسه شده و آزمون خود را بدهند. بهتر است داوطلبان از شب قبل این مدارک را آماده کنند تا بدون استرس بتوانند در جلسه کنکور سراسری 1400 شرکت نمایند. مدارک لازم برای شرکت در جلسه کنکور سراسری 1400 به شرح موارد زیر می‌باشد:

 • کارت ملی و یا شناسنامه عکس دار: از مهمترین مدارکی که داوطلبان بایستی به همراه داشته باشند، کارت ملی و یا شناسنامه عکس دار داوطلب می‌باشد که ناظران آزمون از آن جهت شناسایی داوطلبان استفاده می کنند.
 • کارت ورود به جلسه: همانطورکه پیش تر نیز اشاره کردیم، کارت ورود به جلسه نیز از الزامات است و شامل اطلاعات مهمی مثل زیرگروه امتحانی، شماره صندلی و آدرس حوزه امتحانی داوطلب و … است که داوطلبان موظف هستند یک برگه پرینت از این کارت را به همراه خود به جلسه آزمون ببرند.

 

وسایل لازم سر جلسه کنکور 1400

تمامی داوطلبانی که در جلسه کنکور سراسری 1400 حاضر می‌شوند، بایستی برخی وسایلی که در جلسه به آنها نیاز دارند را نیز به همراه داشته باشند. وسایل لازم سرجلسه کنکور سراسری 1400 به شرح موارد زیر می‌باشد:

 • مداد
 • پاک کن
 • مداد تراش
 • ساعت مچی
 • گیره یا سنجاق
 • بطری آب
 • دستمال کاغذی
 • مواد قندی

 

نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400 | قوانین و ضوابط 

تمامی شرکت کنندگان در جلسه کنکور سراسری، بایستی طبق قوانین و ضوابط شرکت در جلسه کنکور سراسری 1400 عمل کنند تا مشکلی در روند آزمون به وجود نیاید.

داوطلبان در قدم اول بایستی از تاریخ و ساعت برگزاری آزمون زیرگروهی که در آن ثبت نام کرده اند، مطلع باشند و سعی کنند زودتر از ساعت گفته شده در محل برگزاری آزمون که در کارت ورود به جلسه شان، درج شده است، حاضر شوند.

همانطورکه بردن برخی مدارک و وسایل به جلسه کنکور سراسری الزامی است، بردن برخی دیگر طبق قوانین و ضوابط شرکت در جلسه کنکور سراسری ممنوع می‌باشد. از وسایل ممنوعه جلسه کنکور سراسری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • گوشی و یا تلفن همراه
 • ماشین حساب و وسایل محاسباتی
 • کیف و ساک دستی
 •  وسایل ارتباطی الکترونیکی
 • پیجر
 • تبلت
 • قلم نوری
 • ساعت هوشمند
 • دستبند هوشمند
 • انگشتتر هوشمند
 • جزوه
 • کتاب
 • هرگونه یادداشت و کاغذ اضافی

چنانچه داوطلبی برخلاف قوانین و ضوابط شرکت در جلسه کنکور سراسری عمل کند و وسایل فوق را به همراه داشته باشد، به عنوان تقلب محسوب خواهد شد که باعث ممانعت از ادامه دادن پاسخگویی داوطلب به سوالات خواهد شد.

 

سوالات متداول

 • آیا کنکور سراسری 1400 در دو دسته سوال براساس دروس نظام قدیم و نظام جدید برگزار می‌گردد؟

خیر، کنکور سراسری 1400 فقط براساس دروس نظام جدید برگزار خواهد شد.

 • داوطلبان برای شرکت در جلسه کنکور سراسری 1400، بایستی چه مدارکی را همراه خود داشته باشند؟

شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی و همینطور کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از مهمترین مدارکی است که داوطلبان بایستی برای ورود به جلسه کنکور سراسری 1400، به همراه داشته باشند.

 • کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از طریق چه سایتی قابل دریافت می‌باشد؟

داوطلبان کنکور سراسری 1400، بایستی برای دریافت کارت ورود به جلسه خود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا