کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ در پنج زیرگروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی منتشر شده است. در ادامه لینک دانلود آن قرار داده شده و می توانید دانلود نمایید. متقاضیان با توجه به نتایج اولیه دریافتی خود وارد مرحله انتخاب‌رشته شوند. سازمان سنجش به منظور راهنمایی داوطلبان شرایط و ضوابط شرکت در انتخاب‌رشته، لیست کدرشته محل های ارائه شده و… را در قالب یک دفترچه منتشر و در اختیار متقاضیان قرار می دهد. در ادامه این مطلب به زمان انتشار و لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته 1403 خواهیم پرداخت.

 

زیرگروه برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سال گذشته کلیک کنید
ریاضی دانلود دفترچه ریاضی
تجربی دانلود دفترچه تجربی
انسانی دانلود دفترچه انسانی
هنر و
زبان خارجی
دانلود دفترچه هنر و زبان خارجی
دانشگاه آزاد دانلود دفترچه با آزمون دانشگاه آزاد
راهنما دانلود دفترچه پیوست و راهنما
دفترچه اصلاحیه دانلود دفترچه اصلاحیه

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور تیر ماه که در مرداد ماه منتشر می شود، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ نیز از در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. داوطلبان با دانلود دفترچه کنکور سراسری از تمامی قوانین و ضوابط انتخاب‌رشته آگاهی یافته و کدرشته محل های انتخابی را استخارج نمایند. 

دفترچه انتخاب رشته کنکور هر ساله دستخوش تغییر می شود و داوطبان برای انجام انتخاب‌رشته خود در سایت سنجش باید حتما به دفترچه راهنما منتشر شده در سال جدید مراجعه نمایند. مطالعه دفترچه راهنمای سال های گذشته اطلاعات نسبی در اختیار داوطلبان قرار می دهد اما به هیچ عنوان معیار اصلی انتخاب‌رشته نیست. 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

تمامی داوطلبان می توانند پس از بررسی بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری ۱۴۰۳ در گروه آزمایشی خود، ابتدا مطابق با دوره هایی که مجاز به انتخاب آن هستند، کد رشته محل های مورد علاقه خود را استخراج کرده و سپس آن ها را در فرم انتخاب‌رشته درج کنند.

تاکنون لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 در سایت سنجش فعال نشده است و در بازه زمانی نزدیک به انتخاب‌‌رشته امکان دانلود دفترچه کنکور سراسری سال جاری از طریق سایت سنجش وجود دارد. در ادامه لینک دانلود دفترچه‌های هر گروه آزمایشی مربوط به سال گذشته را قرار خواهیم داد.

زیرگروه لینک دانلود دفترچه سال ۱۴۰۲
ریاضی برای دانلود دفترچه ریاضی کلیک کنید
تجربی برای دانلود دفترچه تجربی کلیک کنید
انسانی برای دانلود دفترچه انسانی کلیک کنید
هنر و
زبان خارجی
برای دانلود دفترچه هنر و زبان خارجی کلیک کنید
دانشگاه آزاد برای دانلود دفترچه با آزمون دانشگاه آزاد کلیک کنید
راهنما دانلود دفترچه پیوست و راهنما

داوطلبان باید حداکثر 150 انتخاب که از دفترچه استخراج کرده اند را با درنظر گرفتن فاکتوهای موثر و رتبه و تراز علمی اکتسابی، به درستی در فرم انتخاب‌رشته درج نمایند به طوری که اولویت های بالا نسبت به اولویت های پایین ارزش بیشتری داشته باشند و ارجح تر باشند.

در این دفترچه غیر از لیست رشته های با آزمون، رشته های بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی نیز قرار داده شده و داوطلبان ثبت نام بدون کنکور نیز باید این دفترچه راهنما مطالع نمایند.

 

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 

معمولا رویه کنکور سراسری در هر سال به یک صورت است؛ ابتدا نتایج اولیه پس از حدود یک ماه از تاریخ برگزاری آزمون از سوی سایت سنجش اعلام می گردد. سازمان سنجش چند روز پیش از آغاز انتخاب‌رشته، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ را به صورت مجزا برای هر کدام از زیرگروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی منتشر می کند.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ در مرداد ماه می باشد.

طی این مرحله داوطلبانی که موفق به کسب حد نصاب نمره لازم برای انتخاب‌رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری شده باشند، می توانند جهت ادامه مراحل و همینطور انتخاب‌رشته در زیرگروه آزمایشی مورد علاقه خود اقدامات لازم را انجام دهند.

تاکنون اطلاعیه ای مبنی بر زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1403 از سوی سایت سنجش منتشر نشده است، اما احتمالا مشابه سال های گذشته، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در اواسط مرداد ماه منتشر شده و در اختیار داوطلبان قرار بگیرد.

 

جزئیات دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 به معنای شروع شدن مهلت یک هفته ای تا ده روزه انتخاب رشته برای شرکت کنندگان در کنکور سراسری ۱۴۰۳ است. این مرحله ضمن اهمیت بالا، دارای حساسیت بسیاری است و هر داوطلب مجاز است مطابق با مندرجات کارنامه اولیه خود، تعدادی از کد رشته محل های مورد علاقه اش را حداکثر در 150 انتخاب از دفترچه کنکور استخراج کرده و در فرم انتخاب‌رشته درج نماید. 

بنابراین اگر در یکی از دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان مجاز به انتخاب‌رشته شده اید، لازم است دفترچه‌ی مرتبط با زیرگروه آزمایشی خود را دریافت کنید و مندرجات آن را بررسی کنید. در ادامه پیرامون قسمت های مختلف دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 اطلاعات کاملی برای شما عزیزان ارائه کنیم.

 

بخش اول مشترک برای تمامی زیرگروه ها

بخش اول دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای هر پنج زیرگروه آزمایشی شامل ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی یکسان است و اطلاعات کلی پیرامون نحوه انتخاب‌رشته کنکور سراسری، ضوابط و مقررات انتخاب‌رشته در آن ارائه شده است.

 

1. چگونگی دریافت کارنامه اولیه

دریافت کارنامه اولیه به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور امکان پذیر است. متقاضیان باید با استفاده از کد ملی و رمز عبور از طریق لینک فعال دریافت نتایج اولیه در سایت sanjesh.org اقدام به دریافت آن کنند.

 

2. بازیابی اطلاعات ثبت نامی در صورت فراموشی

برخی از داوطلبان کنکور سراسری برای دریافت نتایج اولیه خود دچار مشکل هستند، چراکه اطلاعات ثبت نامی خود شامل شماره پرونده و شماره داوطلبی شان را فراموش کرده اند. در این قسمت از دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 به نحوه بازیابی اطلاعات ثبت نامی از طریق سیستم پاسخگویی سایت سنجش اشاره شده است.

 

3. تحلیل کارنامه اولیه

همه متقاضیان آزمون سراسری می دانند که برای داشتن یک انتخاب‌رشته درست و اصولی باید کارنامه اولیه خود را بررسی کرده و مطابق با مندرجات آن الویت های خود را در فرم انتخاب‌رشته درج کنند. اما اغلب آن ها نمی دانند کدام مورد اهمیت بیشتری دارد و چگونه باید کارنامه ای که در اختیار دارند را بررسی کنند. در کارنامه اولیه کنکور سراسری اطلاعاتی شامل رتبه و تراز اکتسابی، درصد دروس امتحانی و … درج شده است.

 

4. نحوه انتخاب رشته

متقاضیان در تمامی زیرگروه های آزمایشی مجاز به درج حداکثر 150 کد رشته محل در فرم انتخاب‌رشته هستند. متقاضیانی که در دو زیر گروه آزمایشی اصلی و شناور نیز شرکت کرده اند، حداکثر برای دو رشته 150 انتخاب دارند و باید کد رشته محل های مرتبط با آن ها را در یک فرم درج نمایند.

در این قسمت به نحوه انتخاب‌رشته، استخراج کد رشته محل های مورد علاقه از دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ و درج آن ها در فرم انتخاب‌رشته پرداخته شده است. برای مشاهده و اطلاع از نحوه انتخاب رشته کلیک کنید.

 

5. ثبت الویت ها در فرم انتخاب رشته اینترنتی سازمان سنجش

متقاضیان پس از اینکه کد رشته محل های مورد علاقه خود را از دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۳ استخراج کردند، باید آن ها را الویت بندی کرده و در فرم اینترنتی در سایت سنجش بارگذاری کنند. متقاضیان به منظور دسترسی به فرم انتخاب‌رشته به اطلاعات ثبت نامی خود شامل شماره پرونده، شماره داوطلبی و شماره رهگیری ثبت نام نیاز دارند.

لازم به ذکر است دارندگان مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) و دیپلم پایه دوازدهم نظام جدید مجاز به شرکت در انتخاب‌رشته این مرحله از آزمون سراسری 1403 هستند.

 

6. شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور

داوطلبانی که جزو پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال گذشته هستند، در این مرحله فقط مجاز به انتخاب‌رشته های ارائه شده در دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی هستند و فقط در این دوره ها گزینش می شوند.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” بنویسید و عضو شوید. 

 

7. وضعيت نظام وظيفه

شرکت کنندگان آقا در کنکور سراسری که مطابق مندرجات دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۳ دارای شرایط لازم برای شرکت در انتخاب‌رشته از نظر وضعیت نظام وظیفه عمومی باشند. با توجه به اهمیت وضعیت نظام وظیفه در کنکور سراسری، داوطلبان آقا باید این قسمت را به دقت مطالعه نمایند.  

 

8. شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی

اتباع غیر ایرانی ضمن داشتن شرایط عمومی و اختصاصی در دفترچه‌ی راهنما باید بخش شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی را نیز بررسی کنند که در این قسمت از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری۱۴۰۳ درج شده است. 

 

9. سهمیه های کنکور سراسری

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله به منظور رعایت عدالت میان شرکت کنندگان، سهمیه های مختلفی شامل سهمیه ایثارگران، رزمندگان، خانوداه شهدا، سهمیه بهیار، سهمیه کارمندان، سهمیه مناطق سیل زده و … را در نظر می‌گیرد که هر کدام دارای تاثیر متفاوتی در نتیجه کنکور سراسری است. 

در ادامه دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ توضیحات بیشتری از تعهدات تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی، نحوه پذیرش دانشجو شامل بومی گزینی، توزیع ظرفیت رشته ها در دوره های مختلف و … نیز ارائه شده است. برای اطلاع از سهمیه کنکور کلیک کنید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

 

10. مدرک تحصیلی ضروری برای پذیرش در دانشگاه

بر اساس اطلاعات مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور، داشتن دیپلم چهار ساله نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی و یا دیپلم پایه دوازدهم نظام جدید برای ثبت نام و پذیرش در دانشگاه الزامی است. 

 

بخش دوم جدول رشته محل ها

در بخش دوم دفترچه لیست کلیه رشته محل های ارائه شده در هر زیرگروه آزمایشی در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی درج شده است.

✅ بخش اول: لیست کد رشته محل های ارائه شده در دانشگاه های دولتی به ترتیب حروف الفبا 

✅ بخش دوم: لیست کد رشته محل های ارائه شده در دانشگاه های غیرانتفاعی

✅ بخش سوم: لیست کد رشته محل های ارائه شده در دانشگاه های پیام نور

در این قسمت از دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۳ لیست کد رشته محل های ارائه شده در دانشگاه های سراسری در 8 دوره شامل دوره های روزانه، نوبت دوم، دوره ظرفیت مازاد، دوره پردیس خودگردان، مجازی دانشگاه های دولتی، پیام نور، غیرانتفاعی و دوره مجازی دانشگاه های غیرانتفاعی درج گردیده است.

بخوانید: راهنما انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

بخش سوم پیوست دفترچه کنکور سراسری 1403

در این قسمت از دفترچه کنکور سراسری نیز پیوست ها و توضیحاتی که برای دانشگاه های مختلف نیاز است، درج گردیده است که به شرح موارد زیر می باشد. 

❌ توضیحاتی پیرامون توانایی های لازم برای هر رشته

❌ شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

❌ توضیحاتی پیرامون امکانات رفاهی دانشگاه ها

❌ تعهد دانشگاه ها در قبال خوابگاه

❌ آدرس دقیق دانشگاه

فرم انتخاب رشته کنکور سراسری

در مقاله زیر رتبه قبولی تمامی رشته های آزمون سراسری را جمع آوری کرده ایم. برای تخمین رتبه قبولی خود حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

تغییرات دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری۱۴۰۳ هنوز منتشر نشده است. داوطلبان می‌توانند برای دانلود دفترچه مورد نظر خود در سال های گذشته اقدام نمایند. در دفترچه‌ی راهنما سال گذشته تغیراتی اعمال شده است که داوطلبان باید از آن ها اطلاع داشته باشند تا در زمان انتخاب‌رشته با مشکلی مواجه نشوند. تغییرات مربوط به ضوابط پذیرش در برخی از رشته محل ها می‌باشد. انتظار می رود که این تغییرات در دفترچه انتخاب رشته سال جاری نیز اعمال شود. این تغییرات به شرح زیر هستند. 

✅ظرفیت رشته های دانشگاه فرهنگیان نسبت به سال گذشته 4 هزار نفر افزایش یافته است. 

✅رشته هایی به دانشگاه فرهنگیان اضافه شده است که تحصیل در آن ها به صورت دو سال در دانشگاه فرهنگیان و دو سال در سایر دانشگاه ها می‌باشد. 

✅تعهد رشته های پیراپزشکی کاهش یافته است و 1.5 برابر می‌باشد. 

✅طرح بورسیه دانش به دفترچه اضافه شده است که به منظور جذب رتبه های برتر در رشته های اولویت دار و مورد نیاز کشور می‌باشد. (این رشته های از متقاضی کمتری برخوردارند.)

✅رشته محل های جدید به گروه علوم انسانی اضافه شده است که یکی از مهم ترین آن ها کاردانی آموزش و پرورش می‌باشد. 

✅ظرفیت پذیرش رشته پزشکی افزایش یافته است. 

 

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور

ممکن است در هر سال پس از انتشار دفترچه، اصلاحیه ای به آن وارد شود و فایل مجزایی با عنوان اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور در سایت سنجش قرار گیرد. در این اصلاحیه کدرشته محل ها تغییر کرده و یا رشته محل های جدیدی اضافه می شوند. توصیه می شود که در صورت انتشار دفترچه اصلاحیه حتما آن را دانلود کرده و مطالعه نمایید تا با مشکلی در روند انتخاب‌رشته مواجه نشوید. 

 

انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۳

پس برگزاری کنکور سراسری در تمامی زیرگروه ها، کارنامه اولیه متقاضیان منتشر می شود. هر داوطلب مطابق با مندرجات کارنامه اولیه خود مجاز به شرکت و یا عدم شرکت در انتخاب رشته می باشد. 

داوطلبانی که حداقل در یکی از دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و … مجاز به انتخاب‌رشته شده باشند، می توانند برای گروه آزمایشی مورد علاقه خود اقدامات لازم را انجام دهند. اولین مرحله برای شرکت در مرحله انتخاب رشته دانلود و دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ مرتبط با زیرگروه آزمایشی داوطلب است.

در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۳ نامبرده ضمن اینکه شرایط و مقررات شرکت در مرحله انتخاب‌رشته درج گردیده است، لیست کد رشته محل های اراده شده در تمامی دوره های دانشگاه های سراسری به همراه ظرفیت و جنسیت پذیرش نیز موجود است. همینطور شرایط مرتبط با پذیرش نیمه متمرکز در دانشگاه ها نیز در دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 قید شده است. توصیه می کنیم حتما پیش از انتخاب‌‌رشته مقاله زیر را مطالعه نمایید.

بخوانید: راهنما جامع انتخاب رشته

 

مشاوره انتخاب رشته ۱۴۰۳

همانطور که اشاره کردیم پس از گذشت تقریبا یک ماه از برگزاری آزمون سراسری 1403 سازمان سنجش برای تمامی شرکت کنندگان کارنامه اولیه منتشر می کند که حاوی رتبه و تراز علمی هر داوطلب می باشد. متقاضیان با در دست داشتن کارنامه اولیه خود وارد مرحله انتخاب‌رشته می‌شوند. 

سعی کنید در استخراج الویت های خود از فرم انتخاب‌رشته حتما به فاکتورهای مهم شامل علاقه، رشته، دانشگاه، مسافت رفت و آمد، شهریه و … توجه داشته باشید. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است که می تواند آینده شما را رقم بزند. توصیه می شود اگر اطلاعات کافی ندارید، اشتباه نکنید و حتما از مشاوره افراد آگاه در این زمینه استفاده کنید.

استخراج رشته‌ها از دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ و چینش الویت ها در فرم انتخاب‌رشته اصولی دارد که اطلاع از آن ها می تواند نتیجه نهایی را متناسب با رتبه و ترازی که به دست می آورید، به بهترین شکل رقم بزند. برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید از مشاوره تحصیلی مرکز مشاوره دانتل استفاده کنید. برای ارتباط با کارشناسان تحصلیی از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو بهره ببرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ از طریق چه سایتی منتشر می شود؟

    در متن مقاله می توانید دفترچه کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان را دانلود نمایید.

  2. متقاضیان چه زمانی می توانند برای دریافت دفترچه راهنما اقدام کنند؟

    این دفترچه در مرداد ماه منتشر می شود. در متن مقاله به زمان دقیق آن اشاره شده است.

  3. آیا دفترچه انتخاب‌رشته برای دانشگاه آزاد به صورت مجزا منتشر می شود؟

    بله، دفترچه دانشگاه آزاد به صورت مجزا از سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منتشر می شود.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره