کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

راهنما انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳ پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه حاوی عملکرد داوطلبان به منظور ورود به دوره های روزانه و غیرروزانه دانشگاه های سراسری از طریق سایت سنجش انجام می شود. تمامی داوطلبانی که پس از دریافت کارنامه اولیه، در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند ابتدا دفترچه راهنما را دریافت کنند و سپس با بررسی مندرجات آن، اقدام به انتخاب کدرشته محل های مورد علاقه خود و درج آن ها در سایت سازمان سنجش sanjesh.org نمایند. در ادامه اطلاعات تکمیلی پیرامون انتخاب رشته هنر 1403 را برایتان ارائه کرده ایم.

 

انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳

از نکات مهم که در کارنامه اولیه درج گردیده است، وضعیت مجاز شدن و یا نشدن شرکت کنندگان برای شرکت در مرحله انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳ می باشد. اگر شما در حداقل یکی از دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان مجاز به انتخاب‌رشته شده اید، می توانید که برای شرکت در این مرحله حساس و مهم اقدام نمایید.

اگر علاوه بر گروه هنر در یکی از گروه های اصلی شامل تجربی، ریاضی و یا انسانی نیز شرکت کرده اید، فراموش نکنید که باید کدرشته محل های هر دو گروه آزمایشی را حداکثر در 150 الویت در یک فرم انتخاب رشته درج نمایید.

انتخاب رشته کنکور

 

زمان انتخاب رشته هنر 1403

پیش بینی می شود همانند سال های گذشته انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳ در مرداد ماه انجام شود. البته لازم است اشاره کنیم که مهلت انتخاب رشته هنر هر ساله تمدید نیز می شود که جاماندگان نیز بتوانند مراحل انتخاب رشته‌ی خود را پشت سر بگذارند.

زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ در مرداد می باشد.

دفترچه انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد. مندرجات دفترچه در سه فصل شامل ضوابط و شرایط انتخاب رشته، جداول کدرشته محل ها در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری و … می باشد. در مقاله زیر می توانید دفترچه راهنما را دانلود نمایید.

 

 

تحلیل کارنامه انتخاب رشته هنر 1403

بسیار اهمیت دارد که شما پس از اعلام نتایج اولیه، حتما ابتدا کارنامه اولیه خود را تحلیل کنید و سپس با توجه به اطلاعاتی که از آن به دست آوردید، اقدام به انتخاب رشته کنکور هنر نمایید. در ادامه به بخش های مختلف کارنامه اولیه که برای انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ حائز اهمیت است، اشاره کرده ایم.

بخش اول اطلاعات ثبت نامی و آزمونی شامل شماره پرونده، نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، جنسیت، سال تولد، عنوان دیپلم، معدل کتبی دیپلم، نوع سهمیه، زبان خارجی امتحانی و …
بخش دوم اعلام علاقه مندی بر اساس تقاضانامه و سهمیه های موثر
بخش سوم وضعیت مجاز به انتخاب رشته بودن داوطلبان در دوره های روزانه و غیر روزانه
بخش چهارم رتبه و تراز اکتسابی داوطلبان

 

لیست رشته های کنکور هنر ۱۴۰۳

در سال 1403 تغییراتی در کنکور به وجود آمده است که یکی از آن‌ها حذف زیر گروه‌ها می باشد و از این پس رشته های هنر در قالب یک گروه ارائه می‌شوند. لیست رشته های کنکور هنر ربه شرح زیر می باشد. برای مشاهده لیست رشته های بدون کنکور هنر کلیک کنید.

ارتباط تصویری طراحی پارچه
عکاسی فرش
هنرهای صناعی نقاشی
سینما آهنگسازی
بازیگری موسیقی نظامی
ادبیات نمایشی نوازندگی موسیقی ایرانی
هنر اسلامی مرمت و احیای بناهای تاریخی
مرمت آثار تاریخی موزه
نمایش عروسکی کاردانی انیمیشن
کاردانی هنر سفالگری کاردانی فرش دستباف
کاردانی گرافیک کارگردانی تلویزیون
تلویزیون و هنرهای دیجیتالی چاپ
طراحی صحنه طراحی لباس
نقاشی ایرانی کتابت و نگارگری
مجسمه سازی کاردانی طراحی پوشاک
هنرهای تجسمی کاردانی عکاسی خبری
کاردانی گرافیک کاردانی هنرهای تجسمی
طراحی صنعتی باستان شناسی
کاردانی باستان شناسی کاردانی طراحی صنعتی
نوازندگی موسیقی جهانی کاردانی موزه
کاردانی هنرهای نمایشی کاردانی هنرهای سنتی.
کاردانی هنر سفالگری کاردانی گرافیک رایانه

 

سهمیه های موثر انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳

همانطور که اطلاع دارید دانش آموزان با شرایط مختلف و از سراسر کشور در کنکور سراسری شرکت می کنند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که عدالت و برابری میان آن ها برقرار باشد. به همین دلیل سازمان سنجش سهمیه های مختلفی برای داوطلبان و شرکت کنندگان در انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳ در نظر گرفته است. از مهم ترین سهمیه های موثر در انتخاب‌رشته می توان موارد زیر را نام برد:

 • سهمیه مناطق شامل سهمیه منطقه یک، سهمیه منطقه دو و سهمیه منطقه سه
 • سهمیه ایثارگران شامل سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت و سهمیه ایثارگران 5 درصد ظرفیت 
 • سهمیه خانواده شهدا
 • سهمیه رزمندگان

 

ظرفیت گروه هنر

رشته هایی که در دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری در زیرگروه آزمایشی هنر ارائه می شود، هر کدام دارای یک ظرفیت محدود می باشد. در ادامه جدول ظرفیت رشته های ارائه شده در انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳ را در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری مطابق با دفترچه سال گذشته را آورده ایم:

دوره  ظرفیت پذیرش 
روزانه 3319
نوبت دوم (شبانه) 406
سهمیه مناطق محروم، زلزده زده و سابر مصوبات 57
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد) 420
دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی 420
جمع کل  4622

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” اخبار تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

نحوه چینش الویت ها در فرم انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳

مشاوران با تجربه در زمینه انتخاب رشته کنکور هنر بر این باور می باشند که شما باید پس از اینکه 150 کدرشته محل را از دفترچه استخراج کردید، حتما آن ها را به سه دسته تقسیم کنید. برای اطلاع از رتبه قبولی کنکور هنر کلیک کنید.

👈 20 تا 30 درصد از انتخاب رشته کنکور هنر خود را حتما انتخاب‌هایی در نظر بگیرید که به نظرتان کمی خوش بینانه است. همان هایی که احساس می کنید شانس چندانی ندارید اما اشکالی ندارید با در نظر گرفتن شانس قبولی کم هم چند الویت را به آن ها اختصاص دهید.

👈 بیش از 40 تا 50 درصد از انتخاب‌های خود را به انتخاب های نرمال و واقع بینانه اختصاص دهید، همان هایی که احساس می کنید در آن ها شانس قبولی بالایی در انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ دارید. در چینش این الویت ها دقت بیشتری داشته باشید. 

👈 در انتهای فرم انتخاب رشته نیز لازم است الویت های بدبینانه خود را درج کنید تا اگر در بدترین حالت در هیچ کدام از الویت های خوش بینانه و نرمال خود پذیرفته نشدید در یکی از این الویت ها پذیرفته شوید.

آنچه که بسیار مهم است این است که شما الویت های خود را به گونه ای در فرم انتخاب رشته کنکور هنر 1403 درج کنید که در نهایت فرمی که چیده اید، شانس قبولی بالایی را برای شما به همراه داشته باشد. بنابراین اگر پش از مطالعه دفترچه احساس می کنید برای چینش صحیح الویت ها نیازمند راهنمایی هستید، سعی کنید حتما از مشاوره کارشناسان تحصیلی استفاده کنید.

 

مراحل و راهنما انتخاب رشته کنکور هنر 1403

در ادامه نحوه انتخاب رشته هنر به همراهم راهنما تصویری آن را شرح داده ایم:

✅مراجعه به سایت سازمان سنجش

✅دانلود و مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳

✅استخراج حداکثر 150 کدرشته محل

✅ورود به لینک فعال انتخاب رشته کنکور سراسری

✅تکمیل اطلاعات خواسته شده

✅سپس درج کدرشته محل های استخراج شده در فرم

توصیه می شود برای اینکه بتوانید با سرعت عمل بالا و بدون خطا، کدرشته محل های خود را در سایت سنجش تکمیل کنید، حتما یکبار فرم پیش نویس انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ درج شده در انتهای دفترچه را تکمیل نمایید.

 

راهنما تصویری

1️⃣ وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “ sanjesh.org ” شوید.

انتخاب رشته هنر

2️⃣ در صفحه ابتدایی سایت سنجش و در پایین صفحه بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور هنر

3️⃣از منوی سمت راست صفحه گزینه انتخاب رشته را انتخاب کرده و بر روی لینک فعال “ انتخاب رشته کنکور هنر 1403 ” کلیک نمایید.

انتخاب رشته کنکور هنر

4️⃣ بر روی لینک فعال ” انتخاب‌رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ ” کلیک کنید.

لینک

5️⃣ در این صفحه بر روی لینک ” سامانه انتخاب رشته های با آزمون کنکورسراسری سال ۱۴۰۳ ” کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور هنر

6️⃣ در صحفه جدید با وارد کردن کد ملی و رمز عبور خود وارد سایت سنجش و انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ شوید.

انتخاب رشته کنکور هنر

7️⃣ در این مرحله بر روی گزینه ” انتخاب رشته “ کلیک کنید. 

انتخاب رشته کنکور هنر

8️⃣ متن مربوط به شرایط مطالعه کنید و بر روی گزینه ” قبول دارم ” کلیک کنید.

انتخاب رشته هنر

9️⃣ اطلاعات شناسنامه ای خود را پیش از انتخاب‌رشته بررسی کنید. در این بخش وضعیت مجاز بودن داوطلب در دوره های مختلف درج شده است.

انتخاب رشته کنکور هنر

1️⃣0️⃣ داوطلبان باید معدل خود و کد بخش محل تولد و سه سال آخر متوسطه دوم خود را درج نمایند.

معدل

1️⃣1️⃣ در این مرحله فرم انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳ نمایش داده می شود و متقاضیان می توانند به ترتیب از الویت اول تا الویت 150 را در آن درج نمایند و کد پیگیری 16 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایند. 

چنانچه علاوه بر کنکور هنر در یکی دیگر از زیرگروه های آزمایشی ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و زبان نیز شرکت کرده اید، توجه داشته باشید که بایستی فرم انتخاب‌رشته دانشگاه های سراسری را برای هر دو رشته بصورت مشترک تکمیل کنید.

 

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403

پس از انتشار کارنامه اولیه، مسیر انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد از یکدیگر جدا می شود. متقاضیان رشته های با آزمون در دانشگاه آزاد نیز بایستی به سایت سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کنند.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور هنر در دانشگاه آزاد که دارای کد دسترسی به انتخاب رشته هستند، می توانند طبق مراحل زیر عمل کنند و مراحل انتخاب‌رشته خود را تکمیل کنند.

1️⃣مراجعه به سامانه دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir 

2️⃣دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

استخراج کدرشته محل های مورد نظر

3️⃣ پرداخت هزینه انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی

4️⃣ورود به بخش انتخاب رشته و درج حداکثر ۱۰۰ کدرشته محل انتخابی

❌داوطلبان گرامی برای مشاهده راهنما جامع تصویری می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

رشته های دارای آزمون عملی 

پذیرش در برخی از رشته های انتخاب رشته کنکور هنر همراه با آزمون عملی می باشد و اگر داوطلبی قصد انتخاب این رشته‌ها را داشته باشد حتما بایستی از قبل نسبت به شرکت در آزمون عملی نیز اقدام کرده باشد. برای اطلاع از ضرایب دروس کنکور هنر کلیک کنید.

لازم است اشاره کنیم که در انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ رشته های دارای آزمون عملی فقط متقاضیانی که در آزمون عملی ثبت نام کرده و در جلسه آزمون حضور داشته اند، مجاز به انتخاب این کدرشته محل ها می باشند. در سال گذشته پذیرش در 13 رشته با آزمون عملی همراه بود که این رشته ها به شرح موارد زیر می باشد: 

کتابت و نگارگری بازیگری – کارگردانی
ادبیات نمایشی آهنگسازی
طراحی پارچه و لباس آموزش ارتباط تصویری
موسیقی ایرانی موسیقی جهانی
طراحی صحنه طراحی صنعتی
موسیقی نظامی مجسمه سازی
هنرهای تجسمی عکاسی
نمایش عروسکی ارتباط تصویری
اگر داوطلبی در زمان مقرر اقدام به ثبت نام در رشته های دارای آزمون عملی نکرده باشد و یا پس از ثبت نام در جلسه آزمون عملی حضور پیدا نکند، مجاز به درج آن ها در فرم انتخاب رشته کنکور هنر نیست و در صورت انتخاب نیز در آن ها گزینش نخواهد شد.

 

مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۳

شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری برای ورود به مرحله انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ ابتدا کارنامه اولیه خود را به دقت تحلیل کنید و سپس با توجه به مندرجات کارنامه خود اقدام به انتخاب رشته کنید. در کارنامه قبولی کنکور هنر تمامی داوطلبان اطلاعاتی شامل اطلاعات شناسنامه ای، اطلاعات تحصیلی از جمله نوع سهمیه و استان بومی و اطلاعات آزمونی شامل رتبه در سهمیه و تراز درج شده است که مهم ترین قسمت آن نیز رتبه و تراز است.

در ادامه انتخاب های خود را بر اساس انتخاب های خوش بینانه، نرمال و بدبینانه الویت بندی کنید و حتما توجه داشته باشید که فرم انتخاب رشته شما از بالا به پایین بررسی می شود و انتخاب های بالای شما دارای الویت بالاتری نسبت به انتخاب های پایین شما هستند. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره پیرامون انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1403 از مشاوره مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته هنر ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. انتخاب رشته کنکور سراسری هنر ۱۴۰۳ در چه تاریخی انجام می شود؟

  پیش بینی می شود زمان انتخاب رشته هنر تا کنون در مرداد ماه خواهد بود.

 2. آیا انتخاب رشته کنکور هنر در دانشگاه‌های سراسری و آزاد به صورت مجزا انجام می شود؟

  بله، پس از اعلام نتایج اولیه، انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری در سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته دانشگاه آزا د در ساین سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد انجام می شود.

 3. نحوه انتخاب رشته کنکور به چه صورت است؟

  در متن مقاله فوق به طور کامل نحوه انتخاب رشته را ارائه کرده ایم.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام روزتون بخیر
  ببخشید من میخواستم در رشته کارگردانی نمایش آزمون بدم اما بعد از دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400 رشته ای به نام نمایش ندیدم، یعنی این رشته حذف شده و دیگه پذیرش نداره؟ تو رو خدا من دوست دارم کارگردانی بخونم چطور میتونم دانشگاه سراسری تهران بخونم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. سلام وقت بخیر من با رتبه ۱۷۳۰۳ هنر مجاز به انتخاب رشته دانشگاه دولتی شدم چه دانشگاه هایی با این رتبه قبولم میکنن؟

  1. با سلام وقت تون بخیر
   چون رتبه شما روی مرز مجاز بودن واسه دوره های روزانه و شبانه هست به احتمال زیاد دانشگاه دولتی قبول نمیشید چون ظرفیت ها هم کم هست ولی شما حتما باید انتخاب رشته رو انجام میدادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره