دانشگاه های بدون آزمونبدون آزمون دانشگاه دولتی و پردیس خودگردان

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور ۱۴۰۱

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور ۱۴۰۱ برای بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل بدون آزمون در دانشگاه‌های سراسری و آزاد سوال می باشد. برای ثبت نام بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های سراسری و آزاد هیچ حداقل معدلی در نظر گرفته نشده است. در سال‌های گذشته که اکثر دانشگاه‌ها بخشی از دانشجویان خود را از طریق پذیرش بدون آزمون جذب کردند. حداقل معدل پذیرش در نظر گرفته نشد. اما متقاضیان باید حداقل معدل قبولی برای دانشگاه و رشته انتخابی خود را داشته باشند. در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی از معدل لازم برای رشته های بدون کنکور 1401 ارائه کرده ایم.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور ۱۴۰۱ 

بسیاری از دانشگاه‌های سراسری، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، دانشگاه آزاد، فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی، واحدهای مجازی در مقاطع تحصیلی کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته دارای پذیرش بدون کنکور و صرفا براساس سوابق تحصیلی می‌باشند. منظور از سوابق تحصیلی داوطلبان همان معدل لازم رشته‌های بدون کنکور می باشد.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور این منظور را می‌رساند. برای انتخاب هر مقطع و یا هر رشته، یک معدل ملاک می‌باشد. به عنوان مثال معدل لازم رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری با توجه به نوع دیپلم، سال فارغ التحصیلی و مقطع انتخابی متفاوت باشد. برای مقطع و رشته‌ای معدل کل دیپلم و برای مقطع و رشته معدل کتبی دیپلم ملاک باشد.

بخوانید: راهنما ثبت نام بدون کنکور

ملاک معدل در ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور ۱۴۰۱ 

با توجه به مصوبات جدیدی که در راستای طرح حذف کنکور سراسری انجام شده است، در حال حاضر 85 درصد از رشته‌های ارائه شده در تمامی دانشگاه‌های سراسری و آزاد به صورت بدون کنکور ارائه می شود.  هر دانشگاهی متناسب با شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجو و ملاک معدل لازم برای رشته بدون کنکور در چهار مقطع تحصیلی کاردانی پیوسته و ناپیوسته و یا کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشجو جذب می‌کند.

به همین منظور لازم دانستیم در ادامه جدولی را ارائه کنیم که ملاک معدل در ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور و صرفا براساس سوابق تحصیلی  را برای مقاطع تحصیلی مختلف در بر دارد.

نوع دانشگاه مقطع مورد پذیرش ملاک معدل
دانشگاه سراسری و پردیس خودگردان کاردانی ناپیوسته
 • مدرک دیپلم رشته‌های نظری از سال 1384 به بعد: معدل کتبی دیپلم
 • دارندگان مدرک دیپلم نظری، فنی حرفه ای و یا کاردانش قبل از سال 1384: معدل کل دیپلم 
کارشناسی
پیوسته
دانشگاه غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد کاردانی ناپیوسته
 • دارندگان مدرک دیپلم رشته‌های نظری از سال 1384 به بعد: معدل کتبی دیپلم
 • دارندگان مدرک دیپلم نظری، فنی حرفه ای و یا کاردانش قبل از سال 1384: معدل کل دیپلم 
کارشناسی
پیوسته
کارشناسی ناپیوسته معدل کل مدرک کاردانی
کاردانی
پیوسته
معددل کل دیپلم رشته‌های نظری یا فنی حرفه ای
دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه ای کاردانی
پیوسته
معددل کل دیپلم رشته‌های نظری یا فنی حرفه ای
کارشناسی ناپیوسته معدل کل مدرک کاردانی
دانشگاه پیام نور کارشناسی
پیوسته
 • مدرک دیپلم رشته‌های نظری از سال 1384 به بعد : معدل کتبی دیپلم
 • دارندگان مدرک دیپلم نظری، فنی حرفه ای و یا کاردانش قبل از سال 1384 : معدل کل دیپلم 

توجه

مطابق جدول فوق اینطور می توان برداشت کرد. ملاک سنجش و پذیرش فرد در یک کد رشته محل بدون کنکور از دانشگاه‌های سراسری و آزاد، معدل مورد نیاز آن مقطع می باشد. داوطلبی که در هر مقطع معدل لازم ثبت نام رشته‌های بدون کنکور بیشتری را در میان شرکت کنندگان داشته، در الویت پذیرش خواهد بود.

شرط معدل لازم برای ثبت نام رشته های بدون کنکور ۱۴۰۱ 

ملاک و معیار پذیرش داوطلبان در کدرشته محل‌های بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری و آزاد، معدل لازم برای رشته های بدون کنکور می باشد. بسیاری از علاقه مندان که قصد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد را دارند. گمان می کنند شاید به دلیل نداشتن حداقل معدل لازم از دور رقابت خارج شوند. موفق به ثبت نام و پذیرش نهایی نشوند.

برای درک بهتر موضوع وقتی دانشگاهی برای پذیرش دانشجو در یک رشته، شرط معدل تعیین می کند. به معنی اگر داوطلبی دارای معدلی پایین‌تر از شرط معدل در نظر گرفته شده، مجاز به ثبت نام نخواهد بود. با توجه به این تعریف می‌توان گفت برای ثبت نام در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد هیچ گونه شرط معدلی وجود ندارد. تمامی دانش آموزان با داشتن معدل لازم و با هر معدلی، مجاز به نام نویسی در این آزمون می باشند.

معدل لازم برای قبولی رشته های بدون کنکور ۱۴۰۱ 

با توجه به توضیحات دو تعریف شرط معدل ثبت نام و معدل لازم برای رشته های بدون کنکور با یکدیگر متفاوت می‌باشند.  شرط معدل یک معدل حداقلی را برای پذیرش دانشجویان تعین می کند، در حالی که سوابف تحصیلی دارای معنای متفاوتی است. داوطلبان با هر معدلی مجاز به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه مختلف است. اما باید متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی خود، معدل لازم در جدول فوق را داشته باشد.

برای ورود به تمامی مقاطع هیچ معدل لازمی تعریف نشده است. از همین جمله می توان نتیجه گرفت که برای هیچ رشته ای هم معدل خاصی و یا شرط معدل در نظر گرفته نشده است. نتیجه نهایی ثبت نام بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان با توجه به به معدل دیگر متقاضیان تعیین می گردد. در صورتی که داوطلب نسبت به دیگر شرکت کنندگان دارای معدل بالاتری باشد، در الویت پذیرش می باشد.

مشاوره ثبت نام بدون کنکور ۱۴۰۱ 

پذیرش بدون کنکور در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی پییوسته و ناپییوسته انجام می شود. متقاضیان و علاقه مندان به ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه سراسری و آزاد می‌توانند در مهلت مقرر جهت نام نویسی در کدرشته محل موردعلاقه خود اقدام کنند. پس از اعلام نتایج از وضعیت قبولی و یا عدم قبولی خود مطلع شوند. 

در صورتی که پیرامون ثبت نام بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع و دانشگاه های مختلف سوالی دارید، می توانید با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل پاسخ سوالات خود را به همراه راهنمایی های لازم دریافت کنید. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه معدل لازم برای رشته‌های بدون کنکور می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور چه می باشد؟

سوابق تحصیلی برای مقطع و دانشگاه های مختلف ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد اما هیچ حداقل و حداکثری برای آن تعیین نشده است.

ملاک و معیار قبولی متقاضیان در کد رشته محل های بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی چه می باشد؟

ملاک و معیار پذیرش داوطلبان در کد رشته محل های بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری و آزاد معدل مقطع قبلی داوطلبان می باشد که در جدول ارائه شده در این مقاله به آن اشاره کرده ایم.

آیا برای پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه های مختلف، شرط معدل وجود دارد؟

خیر، هیچ گونه شرط معدلی برای پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه های مختلف وجود ندارد و متقاضیان با هر معدلی مجاز به ثبت نام رشته های بر اساس سوابق تحصیلی می باشند.

‫70 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من دوازدهم رشته معماری داخلی هستم و میخواستم بپرسم با معدل دیپلم بین ۱۷،۸۰ تا معدل ۱۸ میتونم در دانشگاه فنی حرفه ای دولتی ولیعصر تهران یا کرج قبول بشم ، چند درصد احتمال قبولی دارم؟

  1. سلام
   در صورت پذیرش به صورت بدون کنکور با توجه به معدل رشته بدون کنکور انتخابی امکان قبولی شما وجود دارد.

   1. سلام وقت بخیر.دانشگاه فرزانگان سمنان رشته ی زیست سلولی مولکولی رو واسه ۱۴۰۱ ارائه میده با سوابق؟با معدل ۱۶.۵۰ امکان قبولی هست؟

    1. سلام من کاردانی رو در همدان دانشگاه روزانه گذروندم الان معدلم 17.13 هست میخواستم بدونم برای نوبت بهمن یا مهر برای کارشناسی میتونم روزانه دانشگاه ولیعصر قبول بشم؟

    2. سلام ببخشید من رشته‌م تجربی هستش میخوام بدون کنکور برم دانشگاه معدل دیپلممم۱۷/۸۶چه دانشگاهی میتونم برم و چه رشته ای

  2. سلام با معدل کتبی ۹:۳۰ودیپلم ۱۲:۵۰میتونم بدون کنکور دانشگاه ملی شبانه رشته مدیریت بازرگانی بخونم؟

 2. سلام وقت به خیر
  من رشته معماری داخلی می خونم می خواستم بپرسم با معدل 15.70 یا 16 می شه دانشگاه دولتی قبول شد اگه می شه کدوم دانشگاه ها می شه

   1. سلام ببخشید من رشته‌م تجربی هستش میخوام بدون کنکور برم دانشگاه معدل دیپلممم۱۷/۸۶چه دانشگاهی میتونم برم و چه رشته ای

    1. سلام به صورت کلی می توانن گفت شما دارای معدل لازم رشته های بدون کنکور در دانشگاه های خوب می باشد.
     اما به صورت نمی توان گفت در کدام رشته یا داتشگاه حتما قبول خواهید شد.

 3. سلام ببخشید من کاردانی با معدل ۱۷ و نیم . برای کارشناسی شرط معدل شدیم . بعد با این معدل تهران یا کرج قبول میشم رشته نرم افزار یا خیر؟

  1. سلام ببخشید درسته که میگن برای رشته های وزارت علوم باید معدل بالای ۱۶ باشه یعنی من با معدل کتبی ۱۵ نمیتونم مصلا سلولی مولکولی بخونم؟

   1. سلام من کاردانی رو در همدان دانشگاه روزانه گذروندم الان معدلم 17.13 هست میخواستم بدونم برای نوبت بهمن یا مهر برای کارشناسی میتونم روزانه دانشگاه ولیعصر قبول بشم؟

   2. سلام من رشتم کامپیوتره پایه دوازدهم معدلم شد ۱۸خورده ای میتونم برا رشته تجربی به دانشگاه شهید چمران برم

  2. سلام ببخشید اونجایی ک نوشتین از سال ۱۳۸۴به بعد ،ینی کسانی ک متولد ۱۳۸۴هستند و بزرگ تر؟؟

 4. سلام.
  با معدل کتبی ۱۹ تجربی ، شانس قبولی رشته زبان بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۱ رو دارم؟ چند درصد شانس قبولی دارم ؟

 5. سلام.
  با معدل کتبی ۱۹ تجربی ، شانس قبولی رشته زبان بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۱ رو دارم؟

 6. باسلام
  عسل
  آیا با معدل کل ۱۶ و معدل کتبی ۱۳ امکان قبولی در رشته زیست سلولی_مولکولی دانشگاه سراسری را دارم؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر معدل کتبی 15/41ومعدلکل18/16باشد بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه دولتی رشتیه روانشناسی یا حقوق میارم
   رشتم ادبیات است

   1. سلام به صورت کلی شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور را دارا هستید
    برای قبولی بستگی به افرادی که این رشته را انتخاب کرده اند نیز مهم می باشد.

 7. سلام
  من رشته معماری داخلی فنی را در هنرستان می خوانم می خواستم بدونم که با معدلم دیپلم 16می شه در دانشگاه دولتی الغدیر زنجان قبول شم

   1. سلام وقتتون بخیر
    من برای ورودی مهر با معدل کتبی۱۴/۵زیست شناسی سلولی ملکولی پیام نور رو قبول نشدم امکان داره برای ورودی بهمن با این مدل این رشته رو قبول شم؟؟

    1. سلام دوست گرامی
     شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور می باشید و دلیل قبول نشده شما بیشتر بودن معدل رقبا بوده است.
     بله در ثبت نام بهمن ماه در صورت ارایه رشته مورد نظر شرکت کنید.

 8. سلام وقت بخیر من با معدل کتبی ۱۳.۱۱ صدم و معدل کل ۱۸.۲۲ صدم میتونم رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه بدون کنکور برم؟

 9. سلام وقتتون بخیر
  با معدل کتبی دوازدهم 11 مجاز به انتخاب رشته دانشگاه ازاد زبان انگلیسی با سوابق هستم؟

 10. سلام ایا با معدل کتبی ۱۴ و ۱۸ صدم و معدل کل ۱۶ و ۶۰ صدم امکان قبولی در رشته براساس سوابق تحصیلی رشته مهندسی معماری یا کامپیوتر رو دارم؟؟؟

 11. سلام ایا با معدل۱۴/۱۸ کتبی و معدل۱۶/۶۰ کل امکان قبولی در رشته مهندسی معماری با سوابق هستش؟؟

  1. سلام شما دارای معدل لازم رشته های بدون آزمون هستید و امکان قبولی شما بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد.

 12. سلام وقت بخیر
  معدل کتبی ۸ و با معدل کل ۱۷،۵۰ مهندسی کامپیوتر غیرانتفاعی میشه قبول شد؟؟

  1. سلام من کاردانی رو در همدان دانشگاه روزانه گذروندم الان معدلم 17.13 هست میخواستم بدونم برای نوبت بهمن یا مهر برای کارشناسی میتونم روزانه دانشگاه ولیعصر قبول بشم؟

 13. سلام من با معدل نهایی ۱۷.۷۳ ومعدل دیپلم ۱۹.۲۸ واینکه بومی کرمانشاه هستم به نظرتون برای کاردانی اتاق عمل یا هوشبری به مصاحبه دعوت میشم؟؟؟

 14. سلام خسته نباشید می خواستم بدونم برای انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی معدل کتبی مهمه یا معدل کل می‌خوام حقوق یا روانشناسی انتخاب کنم ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام معدل لازم برای رشته های بدون کنکور و ثبت نام معدل کتبی دیپلم و معدل کل می باشد که باید هر دو را درج کنید

 15. سلام ببخشید من با معدل کتبی دیپلم تجربی ۱۴.۶۸ و معدل کل ۱۷.۸۷ میتونم دانشگاه سراسری زبان قبول بشم بومی و ظرفیت ۴۰ نفر

 16. سلام من کاردانی رو در همدان دانشگاه روزانه گذروندم الان معدلم 17.13 هست میخواستم بدونم برای نوبت بهمن یا مهر برای کارشناسی میتونم روزانه دانشگاه ولیعصر قبول بشم؟

  1. سلام وقت بخیر آیا با معدل کتبی پانزده وچهلو یک و معدل کل هجده و شانزده صدم آیا بر اساس سوابق تحصیلی رشتیه روانشناسی یا حقوق قبول میشم یا نه

  2. سلام با معدل کتبی ۱۵:۵۳
   و کل ۱۸:۸۶ امکان قبولی در رشته حسابداری یا حقوق پیام نور وجود داره؟

  1. سلام شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور می باشید. برای راهنمایی و بررسی شرایط خود با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 17. سلام
  من رشته معماری داخلی فنی رو توهنرستان می خونم می خواستم بدونم با معدل دیپلم 16می شه کدوم دانشگاه دولتی تهران در اومد

  1. سلام
   به صورت کلی شما دارای معدل لازم برای رشت های بدون کنکور می باشد.
   دانشگاه های دولتی تهران معمولا به صورت با آزمون دانشجو پذیرش می کنند اما می توانید شانس خود را در دانشگاه پیام نور یا آزاد امتحان کنید.

 18. سلام وقت بخیر آیا با معدل کتبی پانزده وچهلو یک و معدل کل هجده و شانزده صدم آیا بر اساس سوابق تحصیلی معدل لازم برای رشته بدون کنکور در رشتیه روانشناسی یا حقوق قبول میشم دانشگاه دولتی یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   بله شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور را دارید ولی قبولی شما بسته به تعداد و معداد کسانی می باشد که این رشته را انتخاب می کنند.

  2. سلام وقت بخیر
   با معدل کتبی ۵۳؛۱۵ و کل :۱۸:۸۶
   رشته حسابداری یا علوم تربیتی براساس
   سوابق قبول میشم ؟(ورودی بهمن )

  1. سلام بله شما دارای معدل رشته های بدون کنکور می باشد. در صورت ارائه این رشته در دانشگاه موردنظر می توانید در فرم خود کدرشته محل را وارد کنید.
   البته دانشگاه‌های دولتی شهر تهران معمولا به صورت با آزمون دانشجو می پذیرد.
   برای اطلاع از دیگر دانشگاهه ای می توانید با مشاوران مرکز دانتل کو تماس بگیرید.

  1. سلام بله شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور می‌باشید.
   یکی از پارامترهای مهم در بالا بردن شانس قبولی نحوه انتخاب رشته شما می باشد.
   توصیح می کنیم حتما از کارشناسان تحصیلی مشاوره بگیرید.

 19. سلام وقت بخیر
  من پایه دوازدهم معماری داخلی هستم . میخواستم بدونم با معدل ۱۹.۲۱ و اینکه ساکن منطقه محروم هستم ! امکان قبولی در دانشگاه شریعتی یا ولیعصر رو دارم؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور می باشید.
   امکان قبولی شما بسته به دیگر داوطلبانی که این دانشگاه را جز اولویت خود انتخاب کرده اند پیشنهاد میکنیم حتما از مشاوران تحصیلی مشاوره بگیرید.

 20. سلام وقت بخیر می خواستم بپرسم با معدل کتبی ۱۳.۸۰ و معدل دیپلم تجربی ۱۷.۸۰ شانسی برای شیمی کاربدی دانشگاه ازاد تهران بدون کنکور دارم

 21. سلام وقت بخیر
  من الان رشته نقشه کشی معماری میخونم سال دوازدهم هستم معدل سه سال من ۱۷ و خورده یا ۱۸ خورده میاد احتمال قبولی من در دانشگاه هنر اسلامی تبریز دوره روزانه چقدر هست؟!

 22. سلام من معدلم بین ۱۷/۵ تا ۱۸
  رشته برق ساختمان هستم میخامدبدونم در دانشگاه های دولتی میتونم قبول شم با شرط یا باید کنکور بدم ؟

 23. سلام من رشته کامپیوتر تصویر سازی دوازدهم کاردانش هستم ،خواستم بپرسم برای دانشگاه انقلاب تهران یا ولیعصر یا شریعتی ،چه معدلی مهمه با معدل دیپلم ۲۰ و معدل کل ۱۸،۷۶ میتونم برم

 24. سلام با معدل کتبی سیزده و نه صدم و معدل کل پانزده و پنجاه صدم میشه مترجمی زبان دانشگاه غير انتفاعی خوند؟

 25. سلام با معدل کتبی سیزده و نه صدم و معدل کل پانزده و پنجاه صدم میشه مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه غير انتفاعی خوند؟

  1. سلام بله شما دارای معدل لازم برای رشته های بدون کنکور می باشید. برای مشاوره و بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره