کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان تربیت معلم ۱۴۰۳ در اواخر خرداد ماه انجام خواهد گرفت. دانشگاه‌های فرهنگیان از دانشگاه های پرمتقاضی در کشور هستند که به صورت نیمه متمرکز و یا متمرکز با شرایط خاص دانشجو جذب می کنند. داوطلبانی که در آزمون  اختصاصی کتبی شرکت کرده اند، در صورتی که موفق به کسب حدنصاب نمره قبولی شوند، می توانند کدرشته محل های مرتبط با دانشگاه فرهنگیان را در فرم انتخاب رشته درج کنند. داوطلبان واجد شرایط پس از اتمام مهلت انتخاب رشته به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می شوند. در ادامه جزئیات مرتبط با مصاحبه دانشگاه تربیت معلم 1403 را آورده ایم.

 

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

با توجه به تغییرات اعمال شده در آزمون دانشگاه فرهنگیان داوطلبانی که در خرداد ماه انتخاب رشته خود را انجام داده اند پس از اعلام نتایچ در صورت دعوت به مصاحبه شدن در کدرشته محل های انتخابی باید در زمان تعیین شده در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ حضور یابند. 

این مرحله شامل دو مرحله مصاحبه علمی، عقیدتی و معاینات پزشکی است. قبولی نهایی داوطلبان مشروط به پشت سرگذاشتن این مرحله می باشد.

در صورت قبولی در مرحله مصاحبه داوطلبان اجازه شرکت در انتخاب رشته کنکور 1403 را نخواهند داشت. در صورت رد شدن می توانید در انتخاب رشته شرکت نمایید.

مصاحبه دانشگاه تربیت معلم 1403 به صورت استانی و در پردیس های تعیین شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد و داوطلبانی که دعوت شده اند، می توانند پس از پرداخت هزینه شرکت در مصاحبه با تهیه مدارک لازم در جلسه آزمون حاضر گردند.

طی جلسات مصاحبه سوالات مختلفی از داوطلبان پرسیده می شود که متقاضیان در صورتی قادر به پاسخگویی به آن ها خواهند بود که از قبل آمادگی لازم را کسب کرده باشند.

 

زمان برگزاری مصاحبه

اطلاعیه های مرتبط با زمان برگزاری مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، از سوی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد.با توجه به آ]رین اطلاعیه های منتشر شده مصاحبه در اواخر خرداد ماه انجام خواهد گرفت.

زمان مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ طبق آخرین اطلاع در اواخر خرداد ماه انجام خواهد گرفت.  

داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، از طریق لینک فعال از طریق کد ملی و رمز عبور وارد سایت مای سنجش شده و سپس از نتیجه آزمون خود مطلع گردند.

پس از اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه دانشگاه تربیت معلم، فرآیند مصاحبه شفاهی چند روز بعد آغاز می شود. داوطلبان باید از بازه زمانی و مکان برگزاری مرتبط با مصاحبه خود از طریق سایت اداره کل آموزش و پرورش استان محل زندگی شان مطلع گردند و در جلسه حاضر شوند.

عدم حضور در جلسه مصاحبه به معنای انصراف متقاضیان می باشد. 

 

شرایط دعوت به مصاحبه دانشگاه تربیت معلم رجایی 1403

داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه کنکور سراسری، موفق به کسب تراز بالای 6500 شده باشند، مجاز به درج کد رشته محل های دانشگاه تربیت معلم در فرم انتخاب رشته کنکور هستند و از سوی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1403 می شوند.

بنابراین داوطلبان به صورت دو برابر ظرفیت دعوت به شرکت در مصاحبه دانشگاه تربیت معلم ۱۴۰۳ می شوند.

❌دیگر شرایط شرکت در این مرحله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅داشتن حداكثر سن 24 سال تمام در زمان ورود به دانشگاه (متولدین 1379/07/01 به بعد)

✅داشتن حداقل معدل كل 14 در دوره متوسطه دوم

✅کسب تراز 6500 در کنکور سراسری

✅بومی بودن داوطلب در کد رشته محل درج شده در فرم انتخاب رشته

✅برخورداری از سلامتی جسمانی و روانی برای انجام شغل معلمی 

✅کسب امتیاز لازم در مرحله مصاحبه

 

مدارک لازم برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، پس از اینکه اسامی دعوت شدگان مصاحبه فرهنگیان به صورت دو برابر ظرفیت اعلام می شود، داوطلبانی که دعوت شده اند باید پس از پرداخت هزینه و اطلاع از مدارک لازم برای شرکت در مرحله مصاحبه، تاریخ و زمان مصاحبه و … خود را برای شرکت در این مرحله آماده کنند.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شامل اطلاعات فردی، تحصیلی و همینطور مدارک مرتبط با تکمیل فرم اعلام شده از سوی سایت سازمان سنجش می باشد.

داوطلبان پس از 48 ساعت از اعلام اسامی معرفی شدگان به مرحله مصاحبه دانشگاه تربیت معلم 1403 فرصت دارند تا مدارک مورد نیاز را به هسته گزينش آموزش و پرورش استان محل زندگی خود ارسال کنند.

❌ دریافت فرم اطلاعات فردی داوطلب از طریق سایت سنجش و تکمیل آن

❌ تهیه یک قطعه عکس پشت نویسی شده و الصاق آن به فرم اطلاعات فردی

❌ کپی همه صفحات شناسنامه

❌ کپی پشت و روی كارت ملی

در صورتی که داوطلبان در بازه زمانی اعلام شده، این مدارک را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل زندگی خود ارسال نکنند، به منزله انصراف آن ها از تحصیل تلقی می گردد. 

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

 

نمونه سوالات مصاحبه

اولین مرحله از مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه های تربیت معلم شهید رجایی، مصاحبه‌ حضوری متقاضیان با هیئت داوران می باشد. این مرحله به منظور سنجیدن اطلاعات علمی، اجتماعی، سیاسی، عقیدتی و مذهبی داوطلب انجام می شود. سوالات این بخش پیرامون موارد زیر می باشد.

✅احکام شرعی (احکام مربوط به نماز، احکام مربوط به روزه، احکام مربوط به غسل، احکام مربوط به خمس و زکات و…)

✅سوالاتی پیرامون قرآن کریم (تعداد آیه، تعداد سوره، تعداد جزء و …)

✅قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

✅تاریخ ایران و اسلام

✅سوالاتی پیرامون مرجع تقلید و ولایت فقیه

✅سوالاتی پیرامون شورای نگهبان

✅سوالاتی پیرامون قوه مجریه، قوه مقننه، قوه قضائیه (نام و تعداد اعضا، وظایف و …)

✅هدف شما از انتخاب شغل معلمی و نقش اطرافیان در انتخاب این شغل

✅کارهایی که در اوقات فراغت خود انجام می دهید

✅میزان مطالعه شما در هفته و نام کتاب هایی که تاکنون خوانده اید. بهترین کتابی که‌ مطالعه کرده اید.

✅سوالاتی از میزان علاقه شما به اینترنت و فضای مجازی

🔶برای مشاهده مقاله کامل نمونه سوالات مصاحبه مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

معاینات پزشکی

معاینات پزشکی جهت سنجش بینایی، شنوایی و گفتاری داوطلب صورت می گیرد. این معاینات توسط پزشکی که سازمان سنجش معرفی می نماید، انجام خواهد شد. در مرحله اول به منظور سنجش گفتار متقاضی، توانایی او در ادای کلمات سنجیده می شود. در مرحله دوم مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ بینایی داوطلب سنجیده می شود. مرحله سوم سنجش شنوایی داوطلب است

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” اخبار تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

راه های قبولی در مصاحبه دانشگاه تربیت معلم ۱۴۰۳

✅ اگر می خواهید که در مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1403 پذیرفته شوید، بایستی علاوه بر افزایش اطلاعات خود در مواردی که بالا اشاره کردیم، به چند نکته دیگر نیز توجه داشته باشید تا در نهایت موفق به کسب نتیجه قبولی گردید. در پوشیدن لباس در روز مصاحبه دقت داشته باشید. داوطلبان آقا بهتر است لباس رسمی و داوطلبان خانم لباس موجهی که دارای حجاب کامل باشد را بر تن داشته باشند.

✅ در زمان مصاحبه دانشگاه تربیت معلم ممکن است تا مدتی که نوبت شماست کمی منتظر بمانید، اما در این مرحله سعی کنید بر رفتار خود مسلط باشید چراکه در بیرون از جلسه مصاحبه نیز افرادی حواسشان به رفتار شما خواهد بود. 

✅ زمانی که نوبت شما می شود، با اعتماد به نفس وارد اتاق شوید و زمانی که از شما خواسته شد خودتان را معرفی کنید. معرفی داوطلب در ابتدای جلسه مصاحبه حتما انجام می شود بنابراین برای کاهش خطا، چندین بار آن را تمرین کنید.

✅ پاسخ سوالات را قاطعانه بدهید و سعی کنید این موضوع را به هیئت مصاحبه کننده نیز نشان دهید که شما بدون هیچ استرسی و چالشی در حال پاسخگویی به سوالات هستید. سرانجام آن که (حتی اگر سوالی از شما پرسیده شد که پاسخ آن را نمی دانید، صراحتا نگویید ” نمیدانم ” و سعی کنید از موارد مشابه و مرتبط حرف به میان بیاورید)

✅ به طور خلاصه اگر با اعتماد به نفس بالا و روحیه مثبت وارد جلسه مصاحبه دانشگاه تربیت معلم شوید و به نوعی مدیریت جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ را در اختیار گیرید، حتما موفق به کسب نتیجه قبولی خواهید شد.

 

چه افرادی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان رد می‌شوند؟

بهتر است در اینجا نگاهی به خصوصیات و اشتباهات افرادی که در آزمون رد می‌شوند داشته باشیم تا داوطلبان با مقایسه این اشتباهات درک بهتری از نحوه صحیح پاسخگویی در مصاحبه دانشگاه تربیت معلم داشته باشند.

❌وقتی سوالی از شما پرسیده می شود باید یه سرعت آن را تحلیل کرده و با دقت پاسخ دهید. برای مثال ممکن است در مصاحبه از شما مورد ویژگی‌های منفی تان سوال پرسیده شود. 

در این شرایط نباید با صداقت تمام پاسخ دهید. کمی تعلل کرده و ویژگی هایی را بیان کنید که از نظر اخلاقی پسندیده هستند اما نظر عرفی نادرست به نظر می‌رسند. مثلا علاقه نداشتن به فضای مجازی و یا تنفر از دروغگویی جواب خوبی محسوب می شود. اما پاسخ هایی همچون زود عصبانی شدن امتیاز منفی به حساب می‌آيند. 

❌داوطلبانی که اعتماد به نفس پایین و یا فن بیان ضعیفی دارند به احتمال زیاد در مصاحبه دانشگاه تربیت معلم رد می‌شوند. عدم اعتماد به نفس منجر به پاسخ های اشتباه و فن بیان ضعیف خواهد شد. 

❌اگر در پاسخ های خود به استفاده زیاد از اینترنت و یا عدم مطالعه در اوقات فراغت اشاره کنید، در مصاحبه رد خواهید شد. قبل از مصاحبه مطالعه داشته باشید تا اگر در این مورد سوالی از شما پرسیده شد توانایی پاسخ دادن داشته باشید. 

❌در نهایت افرادی که با پوشش نادرست برای مصاحبه مراجعه می‌کنند بدون شک رد خواهند شد که دانشگاه تربیت دبیر برای حجاب اهمیت ویژه ای قائل است. بهترین راه آمادگی برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی است. 

 

مشاوره آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان

از دغدغه های دعوت شدگان به مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان این است که در این جلسات چه سوالاتی از متقاضیان پرسیده می شود و چگونه باید آمادگی لازم برای شرکت در این مرحله را کسب کنند. اطلاع داشتن از سوالات احتمالی که در این جلسات پرسیده می شود، ضمن اینکه منجر به افزایش آمادگی آن ها برای شرکت در مرحله مصاحبه می شود، باعث کم شدن میزان استرس‌شان نیز می گردد.

نکته حائز اهمیت این است که معمولا هر ساله از داوطلبان سوالات یکسانی پرسیده می شود؛ به همین دلیل با یک پرس و جوی ساده به راحتی می توان از سوالات احتمالی روز مصاحبه مطلع گردید. برای مطالعه نمونه سوالات مشابه مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

توصیه می شود برای شرکت در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از لباس مناسبی استفاده کنید و در طول جلسه نیز تمامی حرکات، رفتار و گفتار شما کنترل شده باشد چراکه در نتیجه تاثیر گذار خواهد بود. چنانچه برای کسب آمادگی جهت شرکت در مرحله مصاحبه دانشگاه تربیت معلم نیازمند راهنمایی می باشید، می توانید برای ارتباط با مشاوران تحصیلی مجرب در کشور از مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو کمک بگیرید.

بخوانید: نتایج کنکور

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ چه زمانی برگزار می شود؟

  زمان برگزاری مصاحبه در اواخر خرداد ماه می باشد.

 2. در مرحله مصاحبه دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی چه سوالاتی پرسیده می شود؟

  سوالات مختلفی از احکام شرعی، تاریخ ایران و جهان، مذهبی، عقیدتی و سیاسی و … پرسیده می شود که در متن مقاله به آن ها اشاره کردیم.

 3. آیا علاوه بر سوالات مصاحبه، داوطلبان بایستی در معاینات پزشکی نیز معاینه شوند؟

  بله، متقاضیان چنانچه در مرحله اول مصاحبه حضوری موفق شوند، بایستی در معاینات پزشکی از نظر بینایی، شنوایی و گفتاری نیز توسط پزشک معتمد سازمان سنجش معاینه گردند.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام و عرض خسته نباشید
  میشه لطف کنید و درباره مصاحبه اولیه فرهنگیان که دیماه ۱۴۰۲ به عمل میاد توضیح بدید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره