کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از دغدغه علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی می باشد. در واقع داوطلبانی که علاقه مند به شغل مهمی هستند، می خواهند بدانند اگر به مصاحبه دعوت شوند، احتمال رد شدن آن ها چقدر است و یا چگونه باید آمادگی لازم برای شرکت در مرحله مصاحبه را کسب کنند تا در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان رد نشوند. داوطلبان به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می شوند و از میان اسامی دعوت شدگان به مرحله مصاحبه، تعدادی از داوطلبان که امتیاز لازم را کسب کرده اند، مجاز به تحصیل در این دانشگاه خواهند بود. در ادامه جزئیات بیشتری را از رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ارائه کرده ایم.

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه، دسته ای از داوطلبان که موفق به کسب تراز علمی بالای 6500 شده باشند، مجاز هستند که کد رشته محل های مرتبط با دانشگاه فرهنگیان را در فرم انتخاب رشته خود درج کنند. پیش از اعلام نتایج نهایی، اسامی دعوت شدگان به مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان اعلام می شود.

داوطلبانی که موفق به کسب حد نصاب نمره قبولی در دانشگاه فرهنگیان شده باشند، از سوی دانشگاه دعوت به مصاحبه می شوند. اما موضوعی که وجود دارد، این است که داوطلبان به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می شوند و برای ورود به دانشگاه فرهنگیان، حتما باید موفق به کسب امتیاز لازم در مرحله مصاحبه نیز شوند.

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از دغدغه داوطلبانی است که موفق شدند نام خود را در میان اسامی دعوت شدگان به مرحله مصاحبه مشاهده کنند؛ در واقع به دنبال راهی هستند تا میزان آمادگی خود را برای شرکت در مصاحبه افزایش دهند و هر طور شده امتیاز لازم را کسب کنند.

دعوت نشدن به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

بسیاری از علاقه مندان به قبولی در دانشگاه فرهنگیان،  پس از انتشار کارنامه اولیه، مجاز به انتخاب رشته در این دانشگاه هستند اما پس از اعلام اسامی دعوت شدگان به مصاحبه متوجه می شوند که جزو اسامی دعوت شدگان نیستند.

دلیل دعوت نشدن و رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان پس از انتخاب رشته، عدم کسب حدنصاب نمره برای شرکت در مصاحبه کد رشته محل انتخابی داوطلب است. دانشگاه های فرهنگیان از میان تمامی کسانی که کد رشته محل مشابهی از این دانشگاه را انتخاب کرده اند، معمولا به صورت چند برابر ظرفیت و از میان داوطلبانی که بهترین تراز را دارند، دعوت به مصاحبه می کند. بنابراین یکی از دلایل دعوت نشدن به مصاحبه، عدم کسب تراز مناسب برای شرکت در مصاحبه آن دانشگاه است.

از دیگر دلایل دعوت نشدن به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان این است که ممکن است داوطلب قبل از کد رشته محل مرتبط با دانشگاه فرهنگیان، کد رشته محلی را قرار داده باشد که در آن شانس قبولی بالایی داشته و پذیرفته شود. وقتی داوطلب در کد رشته محلی پذیرفته شود، انتخاب های بعدی او بررسی نخواهد شد.

به همین دلیل است که مشاوران تحصیلی توصیه می کنند اگر هدف شما تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است، حتما کد رشته محل های مرتبط با آن را در الویت های اول خود در فرم انتخاب رشته قرار دهید.

علت رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

اگر جزو اسامی داوطلبانی هستید که کد رشته محل های مرتبط با دانشگاه فرهنگیان را در فرم انتخاب رشته خود درج کرده اید و دعوت به مصاحبه شدید، اما پس از اعلام نتایج نهایی متوجه شده اید که در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان رد شده اید، احتمالا به یکی از دو دلایل زیر در این مرحله رد شده اید :

 • دلیل اول این است که شما در آزمون شفاهی عملکرد مناسبی نداشته اید و نتوانسته اید نمره قبولی در این مرحله را کسب کنید.
 • دلیل دوم رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان نیز این است که احتمالا شما نمره قبولی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان را کسب کرده اید؛ اما در نظر بگیرید که سازمان سنجش از میان افرادی که نمره قبولی را کسب کرده اند، به تناسب ظرفیت هر دانشگاه دانشجو می پذیرد. 

چگونه از رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان جلوگیری کنیم؟

یکی از راه هایی که از رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان جلوگیری می کند، آشنایی با سوالاتی است که در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مطرح می شود.

لازم است اشاره کنیم که در بخش معاینه، وزن، قد و تناسب اندام به همراه وضعیت شنوایی و بینایی شما بررسی می شود. به منظور بررسی لکنت زبان، روزنامه و یا متنی را در اختیارتان قرار می دهند تا روخوانی آن را انجام دهید. از اصلی ترین مولفه هایی که در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان بررسی می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویژگی های شخصیتی و روان شناختی شرکت کننده و بررسی انطباق آن با حرفه معلمی
 • ویژگی های اجتماعی داوطلب و مطابق بودن آن با ویژگی های معلمی
 • استعداد داوطلب به منظور تحصیل در رشته معلمی
 • میزان انگیزه و علاقه مندی داوطلب برای رسیدن به شغل معلمی
 • بررسی وضعیت جسمانی داوطلب 

سعی کنید برای شرکت در مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، لباس ساده و رسمی بپوشید؛ از پوشیدن لباس های دم پا کوتاه، موهای اصلاح شده غیرمتعارف و همینطور آستین کوتاه در مرحله مصاحبه جلوگیری کنید.

برخورد اولیه شما با هیئت مصاحبه کننده بسیار مهم است، بنابراین به نحوه ورود خود و شروع صحبت هایتان حتما توجه کنید. حتما از دلیل انتخاب شغل معلمی از شما سوال خواهد شد، سعی کنید به صورت شفاف و واضح انگیزه خود را برای ورود به حرفه معلمی توضیح دهید.

در طول مصاحبه اعتماد به نفس داشته باشید؛ یکی از دلایلی که می تواند از رد شدن مصاحبه دانشگاه فرهنگیان جلوگیری کند، اعتماد به نفس پایین و عدم برخورداری از قدرت برقراری ارتباط با دیگر افراد است. در طول جلسه آرامش خود را حفظ کنید و با تسلط بالا به سوالات پاسخ دهید.

بهتر است پیش از حضور در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، بر مسائل سیاسی و احکام دین تسلط داشته باشید، چراکه سوالاتی در این زمینه از شما پرسیده خواهد شد. 

بخوانید:

نمونه سوالات پرسشی در مصاحبه

در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، سه نفر حضور خواهند داشت که سوالاتی با مبنای زیر از شما می پرسند:

 • نظر شما در مورد ولایت فقیه چیست؟
 • لزوم وجود ولایت فقیه چه می باشد؟
 • آیا اهل مطالعه می باشید و به چه مباحثی علاقه مند هستید؟
 • در طول ماه چند بار به نماز جمعه می روید؟
 • نماز جمعه دارای چند رکعت می باشید؟
 • مرجع تقلید شما چیست؟
 • با دانش آموزانی که در کلاس در رفتار مناسبی ندارند، چگونه رفتار خواهید کرد؟
 • انگیزه و دلیل شما برای انتخاب شغل معلمی چه می باشد؟
 • چه کسانی مشوق شما برای انتخاب شغل معلمی هستند؟
 • آیا به نماز و روزه معتقد هستید؟
 • وظیفه شورای نگهبان چه می باشد؟
 • آیا در انتخابات شرکت کرده اید، در صورت شرکت به چه کسی ر ای داده اید؟
 • در طول روز چند ساعت از اینترنت استفاده می کنید؟
 • در دوران مدرسه چه رفتاری با معلمان خود داشته اید؟

تسلط داشتن بر سوالاتی که در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مطح می شود، می تواند از رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان جلوگیری کند.

مشاوره رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

اگر جزو داوطلبانی هستید که به دلیل عدم کسب حد نصاب نمره دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، از شرکت در این مرحله جا مانده اید، نگران نباشید و خود را برای شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان که بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری است، آماده کنید. در این مرحله می توانید مجددا شانس خود را برای ورود به کد رشته محل هایی از دانشگاه فرهنگیان که ظرفیت خالی دارند، امتحان کنید.

در صورتی که جزو اسامی داوطلبانی هستید که رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان را تجربه کرده اید، شما هم می توانید منتظر انتشار کارنامه سبز کنکور سراسری باشید. با بررسی این کارنامه می توانید از حد نصاب قبولی در انتخاب های بعدی خود که باید کد رشته محل هایی از دانشگاه فرهنگیان باشد، مطلع باشید و در صورت داشتن شانس قبولی، درخواست اشتباه در انتخاب رشته را در سایت سنجش ثبت نمایید تا الویت های بعدی فرم انتخاب رشته شما بررسی شود.

در صورتی که در زمینه رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان سوالی دارد و یا ابهاماتی برایتان وجود دارد، می توانید پاسخ سوالات خود را از مشاوران مجرب مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل مشاوره دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

دلیل دعوت نشدن به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چیست؟

از مهم ترین دلایل دعوت نشدن به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، عدم کسب حد نصاب نمره قبولی می باشد.

دلیل رد شدن در مصاحبه چیست؟

از مهم ترین دلایل رد شدن کسب نکردن نمره لازم در آزمون شفاهی این دانشگاه می باشد.

آیا کسانی که در مصاحبه فرهنگیان رد شده اند، شانس دوباره ای برای ورود به این دانشگاه دارند؟

این دسته از افراد می توانند مجدد شانس خود را در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان امتحان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره