کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1400

در سال های اخیر با توجه به آمار های مختلفی که در اختیار داریم، تعداد متقاضیان دانشگاه های فرهنگیان افزایش یافته است و بسیاری با هدفت رسیدن  رشته مورد علاقه شان در دانشگاه فرهنگیان وارد مسیر نسبتا دشوار کنکور سراسری در زیرگروه های آزمایشی مختلف می شوند.  افزایش متقاضیان در نهایت باعث ایجاد یک رقابت سخت تر در میان داوطلبان می شود. علاقه مندان اگر اطلاعات کاملی از شرایط و زمان و مدارک ثبت نام و نحوه ورود به دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۰ داشته باشند، می توانند جهت افزایش شانس قبولی شان تلاش های کارآمدی را بکنند. به همین منظور ما مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل تصمیم گرفتیم یک مقاله با عنوان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1400 به تمامی موارد دانشگاه فرهنگیان اختصاص دهیم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1400

ثبت نام کنکور سراسری هر ساله بر عهده سازمان سنجش می باشد. این سازمان علاوه بر بهمن ماه در اسفند نیز مهلتی را برای ثبت نام جاماندگان در نظر می گیرد. پس از ثبت نام در کنکور سراسری بایستی که در جلسه آزمون حضور داشته باشید و پس از یک بازه زمانی تقریبا یک ماهه نتایج اولیه و کارنامه های خود را دریافت نمایید.

چنانچه طبق کارنامه های دریافتی خود، مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باشید، می تواتید در مرداد ماه نسبت به انتخاب رشته این کد رشته محل ها اقدام کنید. شهریور ماه زمان دعوت به مصاحبه و اعلام نتایج نهایی می باشد و در نهایت متقاضیان می تواتند تا اواخر شهریور از وضعیت قبولی و یا عدم قبولی خود مطلع شوند.

تا کنون زمان دقیق ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1400 اعلام نشده است

 

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1400

طبق توضیحاتی که ارائه کردیم، دانشگاه فرهنگیان در مقابل مزایایی که در اختیار دانشجویان دانشگاه خود قرار می دهد، طبق شرایط خاصی نیز دانشجو جذب می کند. این شرایط را به تفکیک شرایط عمومی و اختصاصی در ادامه آورده ایم.

 

شرایط عمومی ثبت نام فرهنگیان

✅ داوطلب بایستی که دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران باشد.

✅ معتقد بودن به دین اسلام یا یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  

✅ داوطلبان باید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته باشند.

✅ متقاضیان نباید در کارنامه خود سابقه کیفری، اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات، الکل و … را داشته باشند.

✅ داشتن مدرک دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم (دیپلم) از الزامات است.

✅ علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان بایستی که از سلامت کامل روانی و جسمانی برخوردار بوده و توانایی انجام وظایف معلمی را داشته باشند.

 

شرایط اختصاصی ثبت نام فرهنگیان

شرط تراز علمی: متقاضیان زمانی مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان خواهند بود که حداقل تراز علمی 6500 را در کنکور سراسری و زیرگروه امتحانی خود کسب کرده باشند.

شرط معدل: متقاضیان باید دارای حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دوم در سه پایه اول، دوم و سوم باشند.

شرط سنی: متقاضیانی دارای شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان هستند که جزو متولدین متولدین 1 مهر ماه 1378 به بعد باشند، یعنی در زمان ورود به دانشگاه دارای سن حداکثر 22 سال تمام باشند. ( سازمان سنجش آموزش کشور طبق اطلاعیه های جدیدی که منتشر کرده است، متقاضیان تا 24 سال سن هم می توانند در دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنند)

 شرط بومی گزینی: متقاضیان در زمان انتخاب رشته بایتس که به شرط بومی بودن رشته های دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند و از میان کدرشته های انتخاب کنند که بومی آنجا هستند.

شرط سلامت جسمی و روانی: سلامت جسمی و روانی متقاضیان توسط پزشک بررسی می شود و بایستی که دارای سلامت جسمانی، روحی و روانی در سطح قابل قبول باشند.

شرط پذیرش در مصاحبه حضوری: متقاضیان بایستی که موفق به کسب نتیجه قبولی در مرحله مصاحبه حضوری نیز بشوند.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام

شناسنامه داوطلب کارت ملی داوطلب معدل کتبی و معدل کل دیپلم کد دانش آموزی
کد منطقه محل سکونت کد پستی محل سکونت داوطلب سریال 12 رقمی کارت اعتباری  کد سوابق تحصیلی دیپلم یا پیش دانشگاهی 
کد مربوط به سهمیه ایثارگران کد تعیین وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان آقا یک عکس 4*3 با مشخصات حتما رنگی با زمینه سفید، تمام رخ، حجم حداکثر 70 کیلو بایت و با فرمت jpg

 

نحوه ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1400

پس از شرکت در کنکور سراسری و انتشار کارنامه های اولیه واجد الشرایط انتخاب رشته در این دانشگاه ها و به عبارت دقیق تر مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان بودید، می توانید در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری، کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را درج نمایید.

اگر پس از تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور سراسری، حد نصاب لازم برای قبولی در کد رشته محل های انتخابی تان را داشته باشید، از سوی دانشگاه فرهنگیان دعوت به مصاحبه خواهید شد که بایستی در تاریخ های اعلام شده در این مرحله حضور داشته و موفق به کسب قبولی در این مرحله گردید.

 

رشته های ارائه شده دانشگاه فرهنگیان

گرایش رشته تحصیلی 
رشته های علوم تجربی  دبیری شیمی
دبیری زیست شناسی
آموزش و پرورش کودکان استثنایی
آموزش تربیت بدنی
آموزش ابتدایی
رشته های ریاضی  آموزش ریاضی
آموزش فیزیک
آموزش و پرورش کودکان استثنایی
آموزش تربیت بدنی
آموزش ابتدایی
رشته های علوم انسانی دبیری الهیات و معارف اسلامی
دبیری تاریخ
دبیری زبان و ادبیات عربی
راهنمایی و مشاوره آموزش ابتدایی
آموزش و پرورش کودکان استثنایی
آموزش جغرافیا
آموزش تربیت بدنی
دبیری علوم اجتماعی
آموزش زبان و ادبیات فارسی
رشته های زبان خارجه  تربیت دبیر زبان انگلیسی
رشته های هنر آموزش ارتباط تصویری

 

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان هر ساله ظرفیتی را به پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری اختصاص می دهد.  میزان ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان وابسته به تعداد نیرویی است که در زیرگروه های مختلف نیاز است. 

ظرفیت دقیق دانشگاه های فرهنگیان در رشته های مختلف همزمان با انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، مشخص می شود. تاکنون که دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری  1400 منتشر نشده است، میزان ظرفیت ها نیز مشخص نیست. اما در جدول زیر ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها را در سال گذشته نشن می دهد.

گروه آزمایشی ظرفیت پذیرش (سال 99)
ریاضی – فیزیک 3124 نفر
علوم تجربی 4278 نفر
علوم انسانی 11736 نفر
هنر 208 نفر
زبان 653 نفر

 

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

از میان تمامی کسانی که کد رشته محل های مربوط به دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کرده اند، دسته ای از متقاضیان که واجد الشرایط ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان هستند، به صورت دو برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می شوند. این مرحله خود شامل دو مرحله م۱احبه حضوری و معاینات پزشکی می باشد و از میان افراد، کسانی موفق به ورود به دانشگاه های فرهنگیان خواهند شد که در این مراحل امتیاز بالاتری کسب نمایند.

در مرحله مصاحبه حضوری دانشگاه فرهنگیان یک هیئت مصاحبه کننده شامل سه نفر از اساتید دانشگاه صلاحیت های عمومی و اختصاصی شرکت کنندگان را بررسی می کنند. دانشگاه های فرهنگیان به کمک سازمان سنجش آموزش کشور به منظور اطلاع از میزان آمادگی جسمی و روانی شرکت کنندگان، اقدام به سنجش سلامت می کند.

 

امتیازات و محدودیت های دانشگاه فرهنگیان 

  • داوطلبانی که در حال تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان هستند، به صورت استخدام قراردادی و پس از فارغ التحصیلی به صورت استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش در می آیند.
  • دوره تحصیل دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نیز جزو دوره خدمت و سوابق شغلی آن ها محسوب می شود.
  • به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ماهیانه حقوقی به عنوان حقوق دانشجو معلم به عنوان کمک هزینه تحصیلی تعلق می گیرد.
  • چنانچه داوطلبان آقا در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شوند، نیازی به گذراندن دوره خدمت سربازی نخواهند داشت.
  • چنانچه داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شوند و به عنوان دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شناخته شوند، مجاز به دریافت انتقالی به سایر دانشگاه های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی و … نیستند.
  • امکان انتقالی به دیگر دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی نیز برای دانشجویان این دانشگاه ها امکان پذیر نیست.
  • امکان تغییر رشته پس از دریافت نتیجه قبولی وجود ندارد.
  • تحصیل دانشجویان دانشگاه فرهنگیانبه صورت شبانه روزی می باشد.
  • پذیرفته شدگان دانشگاه فرهنگیان بایستی که به مدت دو برابر تحصیل خود به آزموش و پرورش تعهد خدمت بدهند.
  • چنانچه داوطلبان پس از شروع تحصیل خود در دانشگاه فرهنگیان قصد انصراف داشته باشند، بایستی هزینه انصراف از دوره روزانه دانشگاه های سراسری را بپردازند.

 

مشاوره ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1400

چنانچه پس از اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته از سوی سازمان سنجش آموزش کشور موفق به کسب قبولی نشدید، چنانچه از نتیجه به دست آمده رضایت ندارید، می توانید نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنید. پس از مرحله اعلام نتایج، دانشگاه های فرهنگیان نیز برای تکمیل ظرفیت های خالی، مرحله تکمیل ظرفیت را برگزار می کنند. چنانچه قصد انتخاب رشته در این دانشگاه ها را دارید می توانید در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری شرکت کنند.

لازم است اشاره کنیم که چنانچه واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته در دانشگاه های فرهنگیان را ندارید، می توانید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای ورود به شغل معلمی اقدام نمایید. در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات کاملی از ثبت نام دانشگاه فرهگیان ارائه دهیم، با این حال اگر سوالی دارید و قصد انتخاب رشته فرهنگیان را دارید می توانید از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کمک بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام رشته های دانشگاه فرهنگیان 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

ایا علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه‌های فرهنگیان بایستی برای ورود به این دانشگاه‌ها در کنکور سراسری شرکت کنند؟

بله، اولین قدم برای ورود به دانشگاه‌های فرهنگیان شرکت در کنکور سراسری می باشد.

آیا متقاضیان برای کسب نتیجه قبولی در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی باید مصاحبه حضوری این دانشگاه‌ها شرکت کنند؟

بله، شرکت در مرحله مصاحبه حضوری و معاینات پزشکی الزامی است.

نحوه ثبت نام دانشگاه فرهگیان به چه صورت است؟

در متن مقاله فوق به نحوه ثبت نام در دانشگاه های فرهنگیان اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره