انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتریدکتری

نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ چگونه محاسبه می شود؟ در مرحله مصاحبه موارد مختلفی شامل مقاله و کتاب، داشتن مدرک زبان انگلیسی، برخورداری از سابقه تدریس، رزومه کاری مناسب و … از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند منجر کسب امتیاز شود. نمراتی که به هر یک از موارد نامبرده در جلسه مصاحبه دکتری تعلق می گیرد، مطابق با جدول امتیازات مصاحبه دکتری می باشد. در ادامه این مقاله با دانتل، همراه ما باشید تا با جزئیات تکمیلی پیرامون نمره مصاحبه آزمون دکتری 1403 آشنا شویم.

 

نحوه محاسبه نمره مصاحبه آزمون دکتری 1403

داوطلبانی که در آزمون کتبی، موفق به کسب حد نصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه های انتخابی خود شده باشند، دعوت به مصاحبه می شوند. محدودیتی در شرکت در جلسات مصاحبه وجود ندارد و متقاضیان می توانند در مصاحبه تمامی کد رشته محل هایی که در آن دعوت به مصاحبه شده اند، شرکت کنند.

برای پذیرش داوطلبان در مرحله مصاحبه دکتری، برخی فاکتورها شامل انتشار کتاب، انتشار مقاله، برخورداری از مدرک زبان، پایان نامه، معدل، رزومه کاری، دانشگاه محل تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و … در نظر گرفته می شود. هر کدام از این فاکتورها، در نحوه محاسبه نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ تاثیر گذار است و هر یک دارای نمره مشخصی می باشد.

لازم به ذکر است که اساتید مصاحبه کننده در دانشگاه های مختلف، عوامل مختلفی را برای امتیاز دهی و پذیرش داوطلبان در نظر می گیرند. برخی موارد شامل انتشار مقاله، انتشار کتاب و … مشترک می باشد. برخی موارد نیز منحصر به نظر یک استاد است. توصیه می شود داوطلبان برای کسب آمادگی، با تجربیات دیگر داوطلبان در همان دانشگاه آشنا شوند.

 

تاثیر مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی

پذیرش در مقطع دکترا به صورت دو مرحله است و داوطلبان پس از شرکت در ازمون کتبی و کسب رتبه حد نصاب، باید در جلسه مصاحبه نیز شرکت نمایند و در نهایت با توجه به امتیازهایی که در مصاحبه کسب کرده اند و همچنین رتبه شان در آزمون کتبی در یکی از کدرشته محل های انتخابی شان با توجه به اولویت بندی پذیرش می شوند. 

طلق اطلاعیه های جدید سهم مصاحبه در پذیرش نهایی آزمون دکتری 50 درصد می باشد. 50 درصد دیگر آن نیز به رتبه و تراز علمی داوطلبان در آزمون کتبی اختصاص می یابد. می توان گفت که مصاحبه دکترا تاثیر بسیار زیادی در قبولی نهایی خواهد داشت پس توصیه می شود که از نمره مصاحبه دکتری 1403 به طور دقیق اطلاع داشته و به طور کامل برای شرکت در این جلسه آماده باشید. 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” اخبار تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

تاثیر معدل در نمره مصاحبه دکتری

معدل داوطلبان در مقاطع قبلی نیز بر نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ تاثیر می گذارد. به طور کلی معدل کارشناسی 40 درصد و معدل مقطع کارشناسی ارشد 60 درصد اعمال اثر می کنند. اگر کارشناسی به صورت ناپیوسته گذرانده شده باشد، میانگین معدل کارشناسی و کاردانی 40 درصد تاثیر معدل را در بر خواهد گرفت.

البته لازم به ذکر است که با وجود تاثیر معدل بر مصاحبه دکترا، اما بیشترین اثر بخشی در این مرحله به نحوه پاسخگویی داوطلبان به سوالات اساتید بر می گردد. پس اگر معدل بالایی ندارید نگران نباشید چراکه رزومه علمی و پژوهشی شما می تواند این ضعف تان را تا حد بسیار زیادی پوشش دهد. در صورت داشتن سوال در مورد تاثیر معدل در مصاحبه دکتری می توانید با مشاوران دانتل کو مشورت نمایید.

نمره مصاحبه دکتری

 

نحوه نمره دهی کتاب و مقاله در مصاحبه دکتری 1403

مطابق با رویه سال های گذشته، اساتید مصاحبه کننده در دانشگاه های مختلف، برای پذیرش داوطلبان در این مرحله، برخی فاکتورها را در نظر می گیرند که از مهم ترین آن ها، کتاب و مقاله و همینطور پایان نامه کارشناسی ارشد داوطلبان است. هر کدام از اساتید ممکن است که برای مقالات و کتاب ها، حد نصاب نمره مصاحبه دکتری متفاوتی را در نظر بگیرند اما حداکثر نمره برای تمامی فاکتورها، مشترک است.

در جدولی که در ادامه آورده ایم به نحوه نمره دهی کتاب و مقاله در مصاحبه دکتری و حداکثر نمره مصاحبه دکتری که به هر کدام از موارد تعلق می گیرد، پرداخته ایم.

نوع فعالیت نحوه ارزیابی فعالیت حداکثر نمره
انتشار مقالات علمی – پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی و مرتبط با رشته‌ تحصیلی به ازای هر مقاله 4 امتیاز بر اساس آئین نامه ارتقاء 4
برخورداری از گواهی ثبت اختراع تایید شده‌ توسط سازمان پژوهش‌‌ های علمی و صنعتی ایران حداکثر 2 امتیاز  2
کسب عنوان اول تا سوم در جشنواره‌ های علمی معتبر حداکثر 2 امتیاز  2
انتشار مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته‌ تحصیلی حداکثر 1 امتیاز بر اساس آئین نامه ارتقاء 1
انتشار مقالات چاپ شده‌ در کنفرانس‌ های معتبر (داخلی یا خارجی) مقالات خارجی تا  2 امتیاز و مقالات داخلی تا 1 امتیاز  2
تالیف یا ترجمه‌ کتاب مرتبط با رشته‌ تحصیلی حداکثر 1 امتیاز 1
کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد کیفیت عالی تا 2 امتیاز و کیفیت بسیار خوب تا 1 امتیاز 2

 

نحوه نمره دهی مدرک زبان در مصاحبه آزمون دکتری ۱۴۰۳

جهت شرکت در مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ برخورداری از مدرک زبان، الزامی نیست و داوطلبانی که دارای مدرک زبان نیستند نباید نگران باشند، چراکه مجاز به شرکت در مرحله مصاحبه می باشند. اما بر اساس تجربه شرکت کنندگان در مصاحبه دکتری، داشتن مدرک زبان یک امتیاز مثبت برای داوطلبان است. 

به مدارک زبان مختلف، امتیاز ها و نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ اختصاص داده‌ می شود. البته میزان امتیازی که به مدرک زبان تعلق می گیرد، به نظر اساتید و همینطور آئین نامه های دانشگاه های مختلف نیز وابسه است. با این حال برای نمره دهی به مدرک زبان در مصاحبه دکتری، یک چارچوب کلی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره کرده ایم.

MSRT (MCHLE) IELTS Equivalent TOEFL IBT TOEFL Computer TOEFL PAPER+ TOLIMO حداکثر نمره
100-90 7 – 9 120-96 300-250 680-600 8
89-85 6 – 6.9 95-86 249-232 599-575 7
84-80 4.6 – 5.9 85-76 231-213 574-550 6
79-75 5.5 – 5.9 75-66 212-196 549-525 5
74-70 4.5 – 5 65-56 195-173 524-500 4
69-65 4.5 – 4.9 55-46 172-152 499-475 3
64-60 4 – 4.4 45-36 151-133 474-450 2
59-50 3.5 – 3.9 35-29 132-113 449-425 1

همانطور که در جدول فوق مشاهده می کنید، برخورداری از مدرک زبان، با امتیازات خوبی برای مصاحبه شوندگان در جلسه مصاحبه دکتری همراه است و می تواند منجر به افزایش حد نصاب آن ها شود. 

 

نحوه نمره دهی به مصاحبه علمی دکتری 1403

بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، پذیرش داوطلبان در مقطع دکتری ۱۴۰۳ با توجه به نمره ای که در آزمون کتبی کسب می کنند و همینطور نمره مصاحبه دکتری 1403 به دست می آورند، محاسبه می گردد.

در واقع کسانی که موفق به کسب حد نصاب نمره قبولی در مرحله آزمون کتبی برای شرکت در مرحله مصاحبه می شوند، باید در آزمون کتبی نیز حد نصاب نمره لازم را کسب کنند. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از داوطلبان دکتری وجود داشته باشد، میزان تاثیرگذاری مراحل مختلف در آزمون دکتری است. در واقع میزان تاثیر مرحله آزمون کتبی و همینطور مصاحبه دکتری در پذیرش متقاضیان وابسته به دوره آموزشی – پژوهشی و یا پژوهش محور است که جزئیات آن را در جدول زیر آورده ایم:

مواد موثر  آموزشی – پژوهشی پژوهش محور
نمره آزمون کتبی 50 درصد نمره کل 30 درصد نمره کل
مصاحبه و سنجش علمی 30 درصد نمره کل 30 درصد نمره کل
سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد نمره کل 20 درصد نمره کل
تهیه طرح واره 20 درصد نمره کل

بر اساس جدول فوق، نمره مصاحبه دکتری 30 درصد از نمره کل را تشکیل می دهد. اما نکته ای که وجود دارد این است که میزان تاثیر مصاحبه در شیوه پژوهش محور نسبت به شیوه آموزشی – پژوهشی کمتر می باشد.

 

نمره فعالیت های مختلف در مصاحبه دکترا ۱۴۰۳

جهت پذیرش داوطلبان در آزمون دکتری، متقاضیان در مراحل مختلفی مورد ارزیابی قرار می گیرند. ارزیابی داوطلبان در هر مرحله مطابق با ملاک هایی صورت می گیرد، به طوری که به هر یک از آیتم ها، نمره مصاحبه آزمون دکتری خاصی تعلق می گیرد. مجموع نمره مصاحبه آزمون دکتری ۱۴۰۳ که یک داوطلب می تواند از مرحله مصاحبه کسب کند، 20 امتیاز است. در ادامه جهت درک بهتر این موضوع جدول مرتبط با نوع فعالیت های موثر در مصاحبه دکتری و میزان امتیازی که به هر فعالیت تعلق می گیرد را آورده ایم.

نوع فعالیت حداکثر نمره مصاحبه دکتری
مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی ، گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش‌‌ های علمی و صنعتی ایران ، برگزیدگی در جشنواره‌ های علمی معتبر 4
مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی 1
مقالات چاپ شده در کنفرانس‌ های معتبر داخلی یا خارجی 2
تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته‌ تحصیلی 1
معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته 1.5
معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی 1.5
برگزیدگان المپیاد های علمی – دانشجویی 1
مدرک زبان معتبر 6
کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد 2
جمع کل 20

علاوه بر موارد درج شده در جدول فوق، تسلط بر زبان انگلیسی، سابقه در زمینه تدریس در بخش ها و حوزه های مختلف آموزشی، رزومه کاری مناسب، کیفیت دانشگاه محل تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، معدل فارغ التحصیلی مقطع قبلی و … نیز در نمره مصاحبه دکتری تاثیرگذار است.

 

نکات مهم شرکت در مصاحبه دکترا

با کمک گرفتن از تجربیات داوطلبان در سال های گذشته و همچنین کمک گرفتن از مشاوران و متخصصان حوزه تحصیلی می توانید اطلاعات خود را افزایش داده و با اعتماد به نفس و آمادگی بیشتری در جلسه مصاحبه حاضر شوید. برخی از نکات مهم برای شرکت در مصاحبه و کسب نمره مصاحبه دکتری به شرح موارد زیر می باشد. 

✅ روز مصاحبه حداقل یک ساعت قبل شروع مصاحبه در محل برگزاری آزمون حاضر شوید. 

✅ آراسته باشید و لباس مناسب و رسمی بپوشید. 

‌✅ اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و در طول جلسه مصاحبه با اساتید ارتباط چشمی داشته باشید. 

✅ به پایان نامه خود مسلط باشید چراکه بدون شک بخش زیادی از سوالات مصاحبه به پایان نامه ارشد شما مربوط می شود. 

‌✅ توضیحی از خود به زبان انگلیسی را تمرین کرده و به مقدمه پایان نامه تان نیز به زبان انگلیسی مسلط باشید چرا که ممکن است این گونه سوالات مطرح شود. 

✅ پاسخ های طولانی و حاشیه ای ندهید و تا حد امکان به نکات مهم اشاره کرده و به صورت مختصر پاسخ دهید. 

‌✅ سعی کنید بر روی نقاط قوت خود مانور بیشتری بدهید و تا حد امکان نقاط ضعف خود را پوشش دهید. 

✅ در صورت داشتن شغل در جلسه مصاحبه به آن اشاره ای نکنید چراکه اساتید به دنبال دانشجویان تمام وقت هستند تا بتوانند تمام زمان خود را بر روی تحقیق و پژوهش بگذارند. 

این مقاله از سایت دانتل به ارائه توضیحاتی پیرامون  نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ پرداختیم. در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد، می توانید پاسخ سوالات خود را از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل دریافت کنید. برای دریافت مشاوره و همینطور دریافت پاسخ سوالات خود، از طریق برقراری تماس، با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل در ارتباط باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نمره مصاحبه دکتری 1403 با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

نمره مصاحبه دکتری ۱۴۰۳ چگونه محاسبه می شود؟

در مصاحبه دکتری برخی فاکتور ها شامل کتاب، مقاله، مدرک زبان و … مد نظر قرار داده‌ می شود.

در مصاحبه دکتری 1403 نحوه نمره‌دهی به مدرک زبان چگونه است؟

در مصاحبه داشتن مدرک زبان الزامی نیست اما دارای امتیازاتی است که در مقاله فوق به طور کامل به آن ها پرداختیم.

نمره مصاحبه چند درصد در پذیرش داوطلبان در دانشگاه انتخابی تاثیر گذار است؟

مطابق با شیوه پذیرش شامل آموزشی – پژوهشی و یا پژوهش محور، بین 30 الی 50 درصد از نمره کل آزمون دکتری را تشکیل می دهد.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره