انتخاب رشته کنکور سراسریکنکور سراسری

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 | راهنمای تصویری کامل – مراحل

انتخاب رشته کنکور سراسری 99 یکی از دغدغه‌های اساسی تمام شرکت کنندگان کنکور سراسری است.آشنایی با نحوه انتخاب رشته مسئله مهم و شاید حیاتی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته باشد. کسب اطلاعات دقیق در این باره می‌تواند باعث آرامش روانی داوطلبان گردد. همچنین با داشتن اطلاع دقیق از این فرآیند می‌توان مانع از بروز اشتباه‌های ناخواسته شد.از این رو به تمام داوطلبان توصیه می‌شود که قبل از اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته خود، با پروسه انجام این کار کاملا آشنا شوند.

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

چه کسانی می توانند در انتخاب رشته کنکور سراسری 99 شرکت کنند

اگر شما در زمان مقرر شده از سوی سازمان سنجش، نسبت به ثبت نام در کنکور سراسری اقدام کرده و کنکور را پشت سر گذاشته باشید، برای شما یک کارنامه اولیه صادر شده است. در کارنامه اولیه، رتبه، تراز و همچنین وضعیت انتخاب رشته شما، مشخص می شود. بر اساس کارنامه اولیه، شما در همه یا یکی از دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، موسسات غیر انتفاعی و همچنین دانشگاه آزاد قادر به انتخاب رشته هستید. این مسئله به صورت عبارت ( مجاز به انتخاب رشته) در مقابل هر یک از این گروه ها، قرار می گیرد. همچنین اگر در هر یک از این دوره ها امکان انتخاب رشته برایتان وجود نداشته باشد، عبارت ( غیر مجاز) در مقابل آن قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کارنامه قبولی داوطلبان کنکور ۹۸ و رتبه و تراز در انتخاب رشته کنکور سراسری 98-99 را مطالعه کنید.

چنانچه شما بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته شده باشید، می توانید در زمان مقرر، نسبت به انتخاب رشته خود، اقدام نمایید.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99

طبق اعلام سازمان سنجش انتخاب رشته کنکور سراسری 2 مهر آغاز و تا 7 مهرماه ادامه دارد. داوطلبان در این بازه زمانی می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با استفاده از راهنمای تصویری که در ادامه مطلب آمده است؛ انتخاب رشته خود را انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را مطالعه کنید.

همچنین داوطلبانی که قصد انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 دارند باید از 2 مهرماه با ورود به سایت سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته اقدام کنند. لازم به ذکر است که انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org صورت می پذیرد و دفترچه راهنمای انتخاب رشته این دانشگاه نیز بصورت مجزا از دانشگاه های سراسری انجام می‌شود. برای دریافت و دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 کلیک کنید.

نکته: داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیاز به کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد دارند.

برای انتخاب رشته کنکور سراسری سال 99 چه باید کرد

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 به این صورت است که پس از مشاهده کارنامه اولیه خود و اعلام زمان شروع انتخاب رشته، وارد سایت سازمان سنجش شوید. از منوی بالای صفحه و سمت راست گزینه (سراسری) را انتخاب کنید. با کلیک کردن بر روی گزینه انتخاب رشته، سایت از شما می خواهد که اطلاعات مربوط به شماره پرونده، کد پیگیری و شماره داوطلبی خود را وارد نمایید. با وارد کردن این اطلاعات شما وارد صفحه انتخاب رشته می شوید. در این صفحه شما مجاز هستید که بین 1 تا 150 انتخاب داشته باشید.

علی رغم اینکه کنکور سراسری مربوط به دانشگاه های دولتی و آزاد با یکدیگر ادغام شده و در یک تاریخ برگزار می شود، با این حال شما برای انتخاب رشته در دانشگاه آزاد می باید به صورت جداگانه از انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و ثبت اطلاعات انتخاب رشته، می بایست در زمان مقرر وارد سایت azmoon.org شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 را مطالعه کنید.

چگونگی و نحوه پر کردن انتخاب رشته در کنکور سراسری 99

برای انجام انتخاب رشته، یک فرم در مقابل شما قرار دارد که شامل 150 گزینه برای درج کد رشته ها می باشد. به خاطر داشته باشید که در انتخاب رشته دانشگاه های دولتی، انتخاب های شما به صورت یک به یک بررسی می شود. بر همین اساس اولین رشته انتخابی شما که دارای ظرفیت خالی باشد، به عنوان رشته تحصیلی شما انتخاب شده و انتخاب هایی که در رتبه های بعدی درج کرده اید، بررسی نخواهند شد. به همین خاطر با دقت و بر اساس اولویت و علاقه مندی خود، کد رشته ها را درج کنید. برای انتخاب رشته هرچه بهتر مقاله مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99 مطالعه کنید

برای انتخاب رشته های مورد نظر خود، حتما دفترچه مربوط به انتخاب رشته را مطالعه کنید. این دفترچه اطلاعات جامعی درباره شرایط هریک از رشته هایی که می خواهید انتخاب کنید (برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 کلیک کنید) در اختیارتان خواهد گذاشت. همچنین یک فرم خالی انتخاب رشته در انتهای دفترچه قرار دارد.معمولا توصیه می شود پیش از درج اطلاعات در فرم اصلی، انتخاب های خود را در این فرم وارد کنید. این کار به شما کمک می کند تا با خطای کم تری فرم اصلی را پر کنید. برای مشاهده سهمیه کنکور سراسری 99 ، بومی گزینی کنکور 99 و تاثیر آنها بر روی قبولی دانشگاه کلیک کنید.

راهنمای تصویری نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99

ابتدا داوطلبان باید از طریق نشانی sanjesh.org وارد سایت سازمان سنجش شوند. در صفحه اصلی سایت سازمان سنجش، لینک سراسری از منوی سمت راست در اختیار داوطلبان قرار دارد. در صفحه جدید پیش رو باید از طریق لینک دفترچه و انتخاب رشته سامانه های آزمون سراسری سال 1399 ( رشته های با آزمون – صرفا براساس سوابق تحصیلی ) اقدام به دانلود دفترچه راهنما نمود.

سراسری

در گام بعد باید لینک انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری انتخاب شود.

انتخاب-رشته-های-تحصیلی-آزمون-سراسری

در این صفحه  بعد از کسب اطلاع از نکات مندرج در صفحه، گزینه اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری را مطالعه نموده ام تیک خورده و گزینه تائید و ادامه انتخاب می شود.

تایید-اطلاعیه

سه شیوه متفاوت برای دسترسی داوطلبان به پنل کاربری اختصاصی خود در نظر گرفته شده است. داوطلبان باید بر اساس تمایل، یکی از سه راه ارائه شده در تصویر زیر را انتخاب و اطلاعات درخواستی را وارد نمایند.

ورود-به-سیستم

پس از ورود به پنل کاربری، فرم اطلاعات متقاضی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. داوطلبان باید فرم را به دقت تکمیل نموده و گزینه تائید و ادامه را انتخاب نمایند.

پس از تکمیل فرم بالا جدول رشته محل در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد و داوطلبان باید با کمال دقت کدرشته های انتخابی خود را در جدول وارد نمایند.

امکان ویرایش فرم انتخاب رشته

معمولا سازمان سنجش زمانی را برای ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری در نظر می گیرد. شما در این زمان می توانید انتخاب های جدیدی را به فرم خود اضافه کنید و یا برخی انتخاب ها را حذف کنید. توصیه می کنیم حتی اگر قصد ایجاد تغییری در فرم انتخاب رشته خود را ندارید، یک بار در این تاریخ فرم خود را بررسی نمایید.

انتشار کارنامه نهایی

با پایان یافتن مهلت انتخاب رشته و ویرایش، فرم انتخاب رشته تمامی داوطلبین، به ترتیب و براساس رتبه کسب شده، بررسی خواهد شد. با جایدهی تمام داوطلبین در رشته های مختلف، کارنامه نهایی از سوی سازمان سنجش منتشر خواهد شد. این کارنامه به شما نشان می دهد که در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شده اید. پس از انتشار این کارنامه می بایست بر اساس زمان بندی دانشگاه ها برای ثبت نام اقدام کنید. برای اطلاع از رتبه و تراز قبولی کنکور ریاضی 98 کلی کنید.

نکات انتخاب رشته کنکور 

داوطلبان کنکور سراسری حق انتخاب 150 کدرشته محل را دارند. بعد از مطالعه دفترچه انتخاب رشته بهتر است سعی کنید از حق انتخاب های خود استفاده کنید. این انتخابها شامل دانشگاه های سراسری روزانه و نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی . پردیس است. برای انتخاب کدرشته های دانشگاه آزاد بصورت جداگانه می بایست از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اقدام کنید. برای مشاهده ضرایب و زیر گروه کنکور ریاضی 99 کلیک کنید.

بعد ازتکمیل فرم و انتخاب گزینه تائید و ادامه، سیستم یک کد رهگیری 16 رقمی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. لازم است از این کد تا پایان مراحل ثبت نام دانشگاه به درستی محافظت شود. همچنین تا پایان فرصت انتخاب رشته این امکان وجود دارد که کدرشته های انتخابی خود را مورد ویرایش قرار دهید.

نکته: انتخاب رشته خود را به روزهای آخر موکول نکنید؛ همچنین با توجه به تغییرات و اصلاحیه هایی که هرسال سازمان سنجش در مورد کدرشته ها اعلام می کند بهتر است هر روز سازمان سنجش را چک کنید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

بسیاری از داوطلبان در این مرحله از کنکور سراسری دچار اشتباهاتی میشوند که نتیجه نهایی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. بهتر است برای انتخاب رشته صحیح از مشاورین مجرب کمک بگیرید.

بخوانید: اشتباهات رایج انتخاب رشته کنکور سراسری 99

انتخاب رشته از اصول و قوانینی پیروی می‌کند.همچنین با توجه به رتبه و تراز کسب شده شما می توانید تخمینی از کدرشته محل قبولی خود یا شانس قبولی بدست آورید. بهتر است پیش از تکمیل فرم انتخاب رشته، مطالعه کافی داشته باشید. چنانچه به هر دلیلی در رشته مورد نظر خود قبول نشدید می توانید شانس خود را در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 99 امتحان کنید.

سوالات متداول

1.امکان انتخاب چند رشته در فرم انتخاب رشته وجود دارد؟

شما می توانید بین 1 تا 150 انتخاب را در فرم وارد کنید

2.وارد کردن کد رشته ها در فرم انتخاب رشته باید بر چه اساسی باشد؟

با توجه به اینکه سازمان سنجش، انتخاب های شما را به ترتیب از اولین شماره بررسی می کند و با مشخص شدن اولین انتخاب شما که ظرفیت آن تکمیل نشده، سایر انتخاب ها بررسی نخواهند شد، بهتر است فرم انتخاب رشته را بر اساس اولویت و علاقه شخصی پر کنید.

3.آیا انتخاب رشته دانشکاه آزاد و سراسری مشترک است؟

خیر، برای انتخاب رشته دانشکاه آزاد می باید به سایت azmoon.org مراجعه نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا