کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی کنکور ۱۴۰۲

ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی ۱۴۰۲ برای داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی کنکور سراسری هستند و دارای معدل پایینی می باشند، امکان پذیر است. داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم هستند و معدل پایینی را به دست آورده اند، می توانند یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی خرداد، شهریور و یا دی ماه به منطقه آموزشی فارغ التحصیلی خود مراجعه کنند و در امتحانات ترمیم معدل ثبت نام کنند. در ادامه اطلاعات تکمیلی پیرامون ترمیم معدل نظام قدیم پیش دانشگاهی 1402 را آورده ایم.

ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی ۱۴۰۲

بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری قصد دارند که نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنند. در سال های اخیر معدل امتحانات نهایی دانش آموزان در نتیجه کنکور سراسری آن ها تاثیر گذار است اما این تاثیر به صورت مثبت اعمال می گردد. در این میان دسته ای از داوطلبان کنکور سراسری که موفق به کسب معدل خوبی نشده اند، از این موضوع متضرر می شوند و از دیگر رقبا جا می مانند.

این دسته از داوطلبان که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم هستند، می توانند به وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنند و اقدام به ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی در کنکور 1402 نمایند. اینگونه تمامی واجدین شرایط می توانند با شرکت کردن در امتحانات ترمیم معدل، معدل خود را در کنکور سراسری افزایش دهند. شرکت کردن در امتحانات ترمیم معدل در سه ماه خرداد، شهریور و دی ماه امکان پذیر است و دانش آموزان وابسته به شرایط خود و میزان آمادگی شان برای شرکت در این امتحانات می توانند در یکی از این بازه های زمانی اقدام کنند.

با توجه به اینکه طی سال های اخیر، نظام آموزشی تغییر کرده است، ترمیم معدل برای داوطلبان نظام جدید با ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی متفاوت می باشد. برای داوطلبان نظام قدیم سوابق تحصیلی به معنای دیپلم و پیش دانشگاهی است؛ به همین دلیل ترمیم معدل نظام قدیم برای کنکور 1402 برای امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی امکان پذیر می باشد. در حالی که برای داوطلبان با مدرک نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی تعریف نمی شود.

داوطلبان نظام قدیم شامل کسانی است که مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده اند. این دسته از داوطلبان کنکوری سراسری به منظور افزایش معدل و تاثیر سوابق تحصیلی خود در کنکور سراسری می توانند در امتحانات ترمیم معدل نظام قدیم شرکت کنند.

بخوانید: ترمیم معدل کنکور داوطلبان نظام جدید 

تاثیر ترمیم معدل برای کنکور 1402

بر اساس اطلاعیه هایی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شده است، تاثیر معدل در کنکور سراسری تا 40 درصد افزایش یافته است و تاثیر آن به صورت قطعی خواهد بود. با این حال خبری مبنی بر تاثیر معدل پیش دانشگاهی در کنکور سراسری اعلام نشده است، از سویی دیگر خبری مبنی بر عدم تاثیر معدل پیش دانشگاهی در کنکور سراسری داوطلبان نظام قدیم نیز اعلام نشده است. 

بنابراین اگر شما نیز دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم هستید و قصد دارید در امتحانات ترمیم معدل نظام قدیم شرکت کنید، می توانید با شرکت کردن در امتحانات نهایی که آموزش و پرورش برگزار می کند، میزان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی خود را در کنکور افزایش دهید. اما در نظر داشته باشید که این معدل در کارنامه داوطلبان درج نمی شود و فقط برای اعمال در کنکور سراسری در نظر گرفته می شود.

تاثیر ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی 

آموزش و پرورش در جهت کمک به داوطلبانی که معدل پایینی دارند، امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی را برگزار می کند. طرح ترمیم معدل امکان شرکت مجدد دانش آموزان در امتحانات دروسی که داوطلب در آن ها نمره بالایی کسب نکرده است را فراهم می کند. در صورتی که داوطلب با شرکت در امتحانات نمره بهتری کسب کند، نمرات بهتر برای او در نظر گرفته می شود، در غیر اینصورت نمرات اولیه او در کنکور سراسری اعمال خواهد شد.

در نتیجه ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی شرایطی را برای تمامی داوطلبان نظام قدیم فراهم می کند که بتوانند معدل خود را برای ورود به دانشگاه از جمله دانشگاه فرهنگیان بهبود ببخشند.

داوطلبان نظام قدیم چه کسانی هستند؟

شرکت در امتحانات ترمیم معدل نظام قدیم پیش دانشگاهی 1402 برای دسته ای از داوطلبان امکان پذیر است که مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری شامل ریاضی، تجربی و انسانی را از سال 1384 دریافت کرده اند.

همینطور داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را پس از سال 91 دریافت کرده اند، جزو مشمولین اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری هستند و می توانند در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند.

اما اگر جزو داوطلبان با مدرک دیپلم نظام قدیم قبل از سال 84 هستید و یا مدرک فنی حرفه ای و یا کاردانش خود را قبل از سال 84 دریافت کرده اید، مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری نخواهید بود.

نحوه ثبت نام ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی 1402

سامانه ای برای ثبت نام ترمیم معدل کنکور سراسری وجود ندارد و متقاضیان برای شرکت در امتحانات ترمیم معدل نظام قدیم پیش دانشگاهی 1402 باید به صورت حضوری به مدرسه بزرگسالان منطقه آموزشی خود که در آنجا فارغ التحصیل شده اند، مراجعه کنند و اقدام به ثبت نام نمایند.

اگر قصد شرکت در امتحانات ترمیم معدل را دارید، ابتدا دروس مناسب را شناسایی کنید که امتحانات آن ها به صورت نهایی برگزار می شود. در نظر داشته باشید که درس هایی با ضریب بالا، می توانند به افزایش معدل شما کمک کنند. هر چند محدودیتی برای شرکت در آزمون درس های مختلف وجود ندارد اما با شرکت در امتحاناتی که ضریب بالایی دارند، در وقت و هزینه خود صرفه جویی می کنید و می توانید سریع تر به نتیجه برسید.

زمان و محل ثبت نام ترمیم معدل نظام قدیم ۱۴۰۲

برای ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل لازم است یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی در خرداد، شهریور و یا دی ماه به مدرسه بزرگسالان منطقه آموزشی که قبلا در آن فارغ التحصیل شده اید و  امتحانات نهایی را برگزار می کند، مراجعه کنید و سپس در امتحانات دروسی که مد نظر دارید، شرکت کنید.

پس از مراجعه به مدرسه بزرگسالان، باید به ازای دروسی که انتخاب می کنید، هزینه ای را بابت چاپ و تصحیح اوراق به مدرسه مورد نظر بپردازید.

مشاوره ترمیم معدل نظام قدیم برای کنکور ۱۴۰۲

داوطلبان نظام قدیم در نظر داشته باشند که فقط یکبار مجاز به شرکت در امتحانات ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی هستند و نیازی نیست از کسب نمره پایین نیز نگران باشند، چراکه اگر نمره اکتسابی آن ها از نمره درج شده در مدرکشان کمتر باشد، همان نمره اولیه برای اعمال در سوابق کنکور سراسری در نظر گرفته می شود.

بنابراین نمراتی که داوطلب طی این مرحله کسب می کند، جایگزین نمرات قبلی آن ها نمی شود و صرفا نمراتی هستند که به منظور اعمال در کنکور سراسری در نظر گرفته می شوند و وارد کارنامه آن ها نمی شود.

اگر شما نیز جزو داوطلبان نظام قدیم هستید که قصد دارید با شرکت در امتحانات ترمیم معدل میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری خود را بهبود ببخشید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با  مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل در ارتباط باشید.

بخوانید: راهنما ثبت نام کنکور سراسری

برای دریافت مشاوره در زمینه ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی 1402 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا نمراتی که متقاضیان در امتحانات ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی 1402 کسب می کنند، در کارنامه آن ها درج می گردد ؟

خیر، نمراتی که داوطلبان در امتحانات ترمیم معدل کسب می کنند، صرفا برای اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری در نظر گرفته می شود و در کارنامه آن ها درج نمی شود.

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1402 چقدر است ؟

در سال گذشته داوطلبان به ازای هر یک از امتحانات خود مبلغ ثابت 50 هزار تومن و مبلغ متغیر 20 هزار تومان را پرداخت کرده اند که احتمالا امسال کمی افزایش پیدا می کند.

متقاضیان چه زمانی می توانند در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنند؟

متقاضیان می توانند یک ماه قبل از امتحانات نهایی خرداد، شهریور و یا دی ماه اقدام به ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل کنند.

‫23 دیدگاه ها

 1. سلام.نظام قديمم.پيش دانشگاهي را سال91گرفتم.براي ترميم معدل بايد كدام مقطع تحصيلي راامتحان بدهم.يازدهم يا دوازدهم؟

  1. سلام برای ترمیم معدل نظام قدیم و پیش دانشگاهی کنکور می توانید به آموزش و پرورش محل سکونت خود مراجعه کنید و نمره های مقطع سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی افزایش دهید.

   1. سلام وقت بخیر، من دیپلم انسانی دارم و میخام در کنکور تجربی شرکت کنم و با ترمیم معدل بتونم ۴۰ درصد سهمیه معدل رو شامل بشوم، میشه راهنمایی بفرمایید چه دروسی رو باید امتحان بدم؟ سپاسگزارم

 2. سلام وقت بخیر .ببخشید من دیپلم در سال ۸۵ و پیش دانشگاهی در سال ۸۶ گرفتم. امتحان نهایی فقط در پایه دوازدهم برگزار میشه، نمرات سال سوم دبیرستانم را چجور ترمیم کنم؟
  درس زبان فارسی در نظام جدید نیست نیاز به ترمیم دارد؟
  دیپلم رشته ریاضی و فیزیک دارم در کنکور تجربی میخواهم شرکت کنم چه دروسی باید در امتحان نهایی شرکت کنم ؟ زیست شناسی و هویت اجتماعی و علوم اجتماعی و زمین شناسی که سابقه تحصیلی ندارم و دروس ریاضی و فیزیک رشته ها باهم متفاوت هستند

  1. سلام با توجه به سال اخذ دیپلم شما تاثیر سوابق تحصیلی فقط در نمرات نهایی سال سوم دبیرستان می باشد و نمرات پیش دانشگاهی تاثیری ندارد.
   برای ترمیمم معدل نظام قدیم به آموزش و پرورش شهر خودتون مراجعه کنید.
   دیپلم های رشته ریاضی نیز تاثیر سوابق تحصیلی دارد اما ضریب کمتری دارد.

    1. سلام من دیپلمم رو سال89گرفتم و پیش دانشگاهیم رو سال90 میخواستم بدونم میتونم در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنم؟

     1. سلما بله می توانید در ترمیم معدل دیپلم نظام قدیم شرکت کنید. طبق سال اخذ مدرک پیش دانشگاهی (سال ۹۰) معدل پیش دانشگاهی برای شما تاثیر ندارد و نیازی به ترمیم معدل پیش دانشگاهی ندارید.

  2. سلام وقت بخیر من در سال ۷۹ تا۸۰ دیپلم ومدرک پیش دانشگاهی گرفتم .آیا می توانم در کنکور شرکت کنم ؟ویا اینکه حتما باید دوباره امتحان دیپلم وپیش دانشگاهی رو بدم.همچنین شرط معدل برای من اعمال می شود یا نه؟درصورت اعمال معدل فقط معدل دیپلم اعمال می شود یا اینکه پیش دانشگاهی هم تاثیر دارد.

 3. سلام وقت بخیر
  من فارق التحصیل تجربی نظام قدیم ۹۶ هستم
  معدل پیش دانشگاهیم و‌سوم‌دبیرستانم‌ پایین هست
  میخوام ترمیم انجام بدم
  کدوم پایه ؟ یعنی باید دروس نظام قدیم رو‌ بخونم؟
  یا دوازدهم؟ اگر دوازدهم رو‌باید بخونم
  ایا درس های علوم اجتماعی و سلامت و بهداشت رو هم باید امتحان بدم؟؟
  آیا احتمالش هست کلا ترمیم معدل رو برای نظام قدیم حذف کنن؟ خیلی استرس دارم

  1. سلام شما باید ترمیم معدل پایه سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را انجام دهید.
   برای ترمیم معدل به آموزش و پرورش مراجعه کنید.

 4. سلام من دانشجو ام برای ترمیم معدل باید کارناممو ازدانشگاه بگیرم؟چون ریزنمرات دست دانشگاس

 5. سلام خسته نباشین.من دیپلم تجربی رو سال ۸۷ و پیش دانشگاهی رو سال ۸۹ گرفتم.با توجه به اینکه برای نظام قدیم معدل دیپلم ۳۰ و معدل پیش دانشگاهی ۱۰ درصد تاثیر داره،اگه در ترمیم معدل دروس سال دوازدهم رو امتحان بدم در واقع فقط ۳۰ درصد مربوط به دروس دیپلمم رو ترمیم کردم،برای ترمیم دروس پیش دانشگاهی باید چه کنم؟خواهش میکنم راهنمایی کنید؟

 6. سلام وقت بخیر نظام قدیم برای ترمیم معدل نمیتونه درسای نظام جدیدو امتحان بده حتما باید درسای نظام قدیمو امتحان بده؟

 7. سلام وقت بخیر من دقیقا همین مشکل را دارم
  .ببخشید من دیپلم تجربی در سال ۸۵ و پیش دانشگاهی در سال ۸۶ گرفتم. امتحان نهایی فقط در پایه دوازدهم برگزار میشه، نمرات سال سوم دبیرستانم را چجور ترمیم کنم؟
  من میخوام در کنکور تیر ۱۴۰۳ شرکت کنم
  تاثیر ۴۰درصد قطعی فقط در پیش دانشگاهی هست
  الان معدل دیپلم اون زمان تاثیر داره؟؟این متوجه نمیشم
  طبق مصوبه تا قبل پیش دانشگاهی ۹۱ شامل حال ترمیم معدل نمیشه.
  سال ۱۴۰۳ معدل دیپلم تاثیر نداره؟نیاز به ترمیم نیس؟

 8. سلام خسته نباشید . من فارغ تحصیل ۹۶ هستم میخام ترمیم معدل شرکت کنم اما الان آماده نیستم گذاشتم واسه خرداد. باید نظام جدید امتحان بدم یا نظام قدیم ؟ امکان ش هست ترمیم معدل نظام قدیم خرداد برگزار نشه ؟ و برای ثبت نام باید ب کجا مراجعه کنم و چه مدارکی لازم هست؟ دارم از نگرانی تلف میشم من تازه سربازی رو تموم کردم خیلی استرس دارم گفتن ک در مورد نظام قدیم هنوز اطلاعیه ای منتشر نشده آیندم رو هوا ست خواهش میکنم زود جواب بدین .

 9. سلام وقت بخیر
  مدرک پیش دانشگاهی تجربی رو سال 76 گرفتم برای کنکور 402 نیاز به ایجاد سوابق تحصیلی هستم یا ملاک همون درصدهای کنکور خواهد بود

 10. سلام وقت بخیر
  بنده مدرک پیش دانشگاهی رو سال 76 دریافت کردم این افراد باید اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی کنند یا همون درصد های کنکور 402 براشون منظور میشه ممنون میشم پاسخگو باشید

 11. سلام وقتتون بخیر
  من نظام قدیمم تجربی ام برای ترمیم باید باید هویت و اجتماعی رو هم بدم یا فقط دروس ادبیات دینی خارجه عربی کافیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره