ثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1400 | راهنمای قدم به قدم تصویری

زمینه شرکت در کنکور سراسری تنها برای داوطلبانی فراهم می‌شود که در این آزمون ثبت نام کرده باشند. با توجه به ادغام آزمون کنکور برای دانشگاه‌های سراسری و آزاد، ثبت نام در این آزمون برای تمام متقاضیان به صورت مشترک انجام می‌گیرد. ثبت نام کنکور سراسری 1400 به شکل اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش امکان پذیر است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که تمام مراحل ثبت نام کنکور را می‌بایست به طور کامل تکمیل کنند. البته بهتر است قبل از اقدام به ثبت نام، از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری غافل نشد. این دفترچه شامل تمام جزئیات مربوط به ثبت نام کنکور سراسری است که با آغاز زمان ثبت نام در دسترس داوطلبان قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت موضوع ثبت نام کنکور سراسری، در این مقاله به نحوه و راهنمای قدم به قدم تصویری ثبت نام کنکور سراسری 1400 پرداخته شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1400

ثبت نام کنکور سراسری در بازه زمانی مشخص و محدودی انجام می‌گیرد. امکان ثبت نام کنکور سراسری در خارج از بازه تعیین شده برای هیچ یک از داوطلبان وجود نخواهد داشت. البته این بازه زمانی ممکن است تمدید شده و یا فرصتی دوباره در اختیار متقاضیان قرار داده شود. متقاضیانی که به هر دلیلی از ثبت نام کنکور سراسری جا مانده اند، می‌توانند از فرصت مجددی که برای ثبت نام در اختیار دارند، استفاده کنند.

با توجه به اینکه هر سال فرصت و زمان ثبت نام کنکور سراسری با اندکی تغییر همراه است، نمی توان تاریخ دقیقی برای آن معرفی کرد. اما به طور کلی این ثبت نام هرسال در بهمن ماه انجام می گیرد. دفترچه راهنما ثبت نام کنکور 1400 نیز در همین محدوده منتشر می‌شود.

ثبت نام کنکور سراسری 1400 | نحوه ثبت نام

در این بخش نحوه ثبت نام کنکور سراسری قدم به قدم و با جزئیات کامل شرح داده شده است.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش: ثبت نام کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد. از این رو اولین گام در ثبت نام کنکور سراسری مراجعه به سایت سنجش به آدرس sanjesh.org است.

سایت-سازمان-سنجش

 1. انتخاب گزینه ثبت نام: در این مرحله می‌بایست گزینه «سراسری» از لیست سمت راست و سپس گزینه « ثبت نام آزمون سراسری » انتخاب شود.

ثبت-نام-کنکور

 1. انتخاب نظام آموزشی: در گام سوم داوطلبان باید نظام آموزشی خود را از بین سه گزینه موجود انتخاب کنند.

نظام-آموزشی

 1. درج سریال ثبت نام 12 رقمی: برای دسترسی به فرم ثبت نام، لازم است تا سریال ثبت نام 12 رقمی در محل مربوطه درج شود. این سریال از طریق خرید کارت اعتباری ثبت نام کنکور سراسری در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد. با درج سریال ثبت نام و عبارت امنیتی و با کلیک روی دکمه «تائید»، امکان ورود به مرحله بعد فراهم خواهد شد.

درج-سریال-ثبت-نام-12

 1. ارسال عکس داوطلبی: در این مرحله داوطلبان بایستی عکس داوطلبی اسکن شده خود را در محل موردنظر بارگزاری کنند. عکس داوطلبی باید استانداردهای لازم را داشته باشد که این استانداردها در همین صفحه قید شده‌اند.

ارسال-عکس-داوطلبی

 1. تکمیل فرم ثبت نام: در گام ششم فرم اینترنتی ثبت نام کنکور سراسری در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد. این فرم بایستی با اطلاعات دقیق و درست تکمیل شود. داوطلبان می‌توانند پیش نویس این فرم را در انتهای دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری نیز مشاهده کنند. برای مشاهده فرم ثبت نام کنکور سراسری 1400 کلیک کنید.
 2. دریافت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام: فرایند ثبت نام کنکور سراسری زمانی به پایان می‌رسد که شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام دریافت شده باشد. حفظ و نگهداری از شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام برای هر داوطلبی ضروری است.

نحوه تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری

فرم ثبت نامی که داوطلبان در طول ثبت نام پیش روی خود دارند، شامل بخش‌های مختلفی است. در اولین قسمت از فرم، درج کد سوابق تحصیلی دیپلم (برای دارندگان مدرک دیپلم) و درج کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی (برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی) اجباری است. در ادامه جزئیاتی از نحوه تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری ارائه شده است.

فرم-ثبت-نام-کنکور-سراسری

ردیف 1 تا 9: در این قسمت می‌بایست اطلاعات شناسنامه‌ای داوطلب ثبت می‌شود.

ردیف 10 تا 19: ردیف 10 تا 19 اختصاص به اطلاعات مدرک دیپلم داوطلب دارد. تاریخ أخذ مدرک دیپلم و معدل دیپلم، نمونه‌ای از اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل این بخش محسوب می‌شود.

ردیف 20 تا 25: داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی موظف هستند تا ردیف‌های 20 تا 25 را مطابق با مدرک تحصیلی خود تکمیل کنند.

ردیف 26: این ردیف مخصوص داوطلبانی است که جزء یکی از اقلیت‌های دینی ذکر شده هستند.

ردیف 27 تا 29: در این سه ردیف نوع سهمیه هر داوطلب و جزئیات آن مشخص می‌شود.

ردیف 30، 31 و 32: در این سه ردیف وضعیت معلولیت، داشتن تابعیت خارجی، چپ یا راست دست بودن داوطلبان ثبت می‌شود.

ردیف 33 تا 35: در این ردیف‌ها وضعیت تحصیل وارد می‌شود.

ردیف 36: در بند 36 داوطلبان وضعیت اشتغال خود را تعیین می‌کنند.

ردیف 37 تا 43: در این ردیف‌ها با توجه به اطلاعاتی که ثبت می‌شود، گروه آزمایشی امتحانی متقاضی مشخص می‌شود.

ردیف 44: در ردیف 44 کد محل مورد نظر متقاضی جهت تعیین حوزه امتحانی وارد می‌شود.

ردیف 45: داوطلبان آقا بایستی وضعیت نظام وظیفه خود را در ردیف 45 فرم ثبت نام مشخص کنند.

ردیف 46 تا 51: در این 6 ردیف، اطلاعات مربوط به محل سکونت داوطلب وارد می‌شود.

ردیف 52: در ردیف 52 داوطلب باید تعیین کند که آیا در کنکور سراسری سال پیش شرکت داشته است یا نه.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1400 | پرداخت هزینه ثبت نام

شماره سریال 12 رقمی ثبت نام کنکور سراسری از ضروریات و از شرایط دسترسی به فرم ثبت نام کنکور سراسری است. این سریال 12 رقمی، شماره‌ای است که با خرید کارت اعتباری کنکور سراسری قابل دستیابی است. فرایند خرید کارت اعتباری ثبت نام کنکور سراسری شامل موارد زیر است:

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش: برای خرید کارت اعتباری کنکور سراسری ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش و بخش «سراسری» شد و سپس لینک «ثبت نام آزمون سراسری» را فشرد.

ثبت-نام-کنکور

 1. ورود به سامانه خرید سریال ثبت نام: در این مرحله گزینه «خرید سریال ثبت نام» از منوی سمت راست سایت انتخاب می‌شود.

خرید-سریال-ثبت-نام

 1. انتخاب نوع سریال ثبت نام: داوطلبان مطابق با علاقه‌مندی خود می‌بایست نوع سریال ثبت نام خود را مشخص کرده و آن را خریداری کنند.

انتخاب-نوع-سریال-ثبت-نام

 1. تکمیل فرم: در این مرحله فرمی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که این فرم باید با اطلاعات شخصی داوطلب پر شود. پس از تکمیل فرم با کلیک بر روی دکمه «تائید و ادامه» شرایط ورود به مرحله بعد فراهم می‌شود.

تکمیل-فرم

 1. نهایی کردن خرید کارت اعتباری: در مرحله نهایی، داوطلب با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود در محل مربوطه قادر به پرداخت هزینه ثبت نام خواهد بود. با نهایی کردن خرید، یک سریال 12 رقمی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. متقاضیان برای ادامه فرایند ثبت نام خود به این سریال 12 رقمی نیاز خواهند داشت. بدین ترتیب ضروری است که این سریال 12 رقمی یادداشت شده و از آن نگهداری شود.

خرید کارت اعتباری کنکور هنر و زبان خارجه

کنکور سراسری هنر و زبان خارجه به شکل جداگانه و مجزا از کنکور سراسری و آزاد برگزار می‌شوند، به عبارت دیگر این دو گروه شناور هستند. شرکت در این آزمون‌ها مستلزم خرید کارت اعتباری جداگانه است. جهت خرید کارت اعتباری کنکور هنر و زبان خارجه، لازم است تا متقاضیان مراحل ذکر شده برای پرداخت هزینه ثبت نام را بار دیگر از ابتدا برای این دو آزمون طی کنند.

علاوه بر این برای انتخاب دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی نیاز است تا هزینه آن نیز پرداخت شود. برای پرداخت حق انتخاب این دانشگاه‌ها، کافیست گزینه «علاقه‌مندی به گزینش رشته‌های پیام نور و غیرانتفاعی آزمون سراسری» در فرایند خرید کارت اعتباری انتخاب شود.

بخوانید: شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور 1400

مشاوره نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1400

قبل از اقدام به ثبت نام کنکور سراسری، بهتر است تمامی مدارک مورد نیاز تهیه و آماده شوند. با در دست داشتن این مدارک، تمام مراحل ثبت نام بدون دغدغه و به سادگی انجام پذیر خواهد شد. به طور کلی مدارک مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری 1400 شامل دو مجموعه است:

 1. مدارک فردی داوطلب: این مدارک اطلاعات شناسنامه ­ای، عکس پرسنلی اسکن شده، اطلاعات مربوط به محل سکونت و جزئیات مرتبط با سهمیه داوطلبان را دربرمی‌گیرد.
 2. مدارک تحصیلی داوطلب: مهمترین مدارک تحصیلی که داوطلبان در طول ثبت نام کنکور سراسری به آن نیاز دارند شامل معدل کل و کتبی دیپلم و کدسوابق تحصیلی است.

داوطلبان می‌توانند جهت أخذ مشاوره ثبت نام کنکور سراسری 1400 و حتی انجام ثبت نام، با مشاوران مجموعه دانتل در تماس باشند. این مجموعه با تسلطی که بر نحوه ثبت نام کنکور سراسری دارد، به متقاضیان این اطمینان را می‌دهد که ثبت نامی بی‌نقص و کامل داشته باشند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. سلام، خیر فقط معدل سال آخر
   اما باید کد سوابق تحصیلی رو ارائه بدید
   که شامل ریزنمرات کل دوره تحصیل هست

  1. سلام برای دریافت کد دیپلم و کد دانش آموزی مقالات زیر را مطالعه فرمایید. در غیر این صورت می توانید با مشاوران دانتل تماس گرفته تا کد دانش آموزی و کد دیپلم را دریافت کنید

   نحوه دریافت شماره دانش آموزی آموزش پرورش با کد ملی
   https://duntelco.com/3510/how-to-get-student-code/

   دریافت کد سوابق تحصیلی پایه دوازدهم کنکور 1400
   https://duntelco.com/3502/twelfth-grade-academic-record-code/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا