انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتریدکتری

سایت انتخاب رشته دکتری سراسری 1400 | آدرس سایت سازمان سنجش sanjesh.org

آزمون دکتری 1400 بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو برگزار می‌شود. این آزمون در قالب دو مرحله سنجش علمی و مصاحبه و سنجش عملی وارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری انجام می‌شود. پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه، گروهی که حد نصاب نمره علمی لازم را به دست آورده اند، اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته می‌نمایند. در ادامه توضیحات مبسوط در رابطه با نحوه و سایت انتخاب رشته دکتری 1400 ارائه می‌شود و نکات کلیدی در این خصوص عنوان می‌شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه سایت انتخاب رشته دکتری سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

انتخاب رشته دکتری 1400

پس از اعلام نهایی کارنامه اولیه کنکور دکترای سال 1400، داوطلبان به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول طبق مندرجات موجود در کارنامه، مجاز به انتخاب رشته می‌باشند. گروه دوم کسانی هستند که مجاز به انتخاب رشته نبوده و از فرآیند گزینش دانشجو حذف می‌شوند.

انتخاب رشته برای دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خود گردان و دانشگاه آزاد انجام می‌شود. داوطلبان گروه اول ممکن است مجاز به انتخاب رشته در تمامی دوره ها باشند و یا با محدودیت در انتخاب مواجه شوند. لازم است داوطلبان به درستی از دوره هایی که مجاز به انتخاب کدهای آن هستند مطلع شوند. داوطلبانی که مجاز به انتخاب کدهای واحدهای دانشگاه آزاد هستند، در این مرحله یک کد هفت رقمی تحت عنوان کد دسترسی دریافت می‌کنند.

زمان انتخاب رشته دکتری سراسری 1400

15 اسفند ماه سال 1400 روز سرنوشت ساز متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری 1400 خواهد بود. طبق دفترچه راهنمای اختصاصی کنکور 1400 ، برگزاری آزمون دکتری در این تاریخ صورت خواهد گرفت. نتایج اولیه آزمون در دهه اول اردیبهشت ماه سال 1400 منتشر خواهد شد.همچنین انجام پروسه انتخاب رشته، در نیمه اول اردیبهشت ماه  آغاز خواهد شد. چنانچه به هر دلیلی برگزاری آزمون دچار تعویق شود، بازه های زمانی فوق نیز دستخوش تغییر خواهد شد.

داوطلبان برای تکمیل فرم انتخاب رشته خود باید به سایت رسمی سازمان سنجش مراجعه نمایند. انتخاب کد رشته های دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، آموزش و امورفارغ التحصیلان دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. انتخاب رشته دانشگاه آزاد منوط به پرداخت هزینه می‌باشد.

سایت انتخاب رشته دکتری سراسری 1400

پس از این که زمان انتخاب رشته دکتری اعلام شد. داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های مختلف روزانه و غیرروزانه هستند باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند و انتخاب رشته خود را از طریق این سایت به ثبت برسانند.

کنکور دکتری برای دانشگاه دولتی و آزاد به صورت یکپارچه برگزار می‌شود. اما فرآیندهای پس از اعلام نتایج اولیه به صورت مجزا خواهد بود. از این رو در مرحله انتخاب رشته متقاضیانی که کد دسترسی برای آنان صادر شده است باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند. انتخاب رشته متقاضیان سایر دوره ها از طریق سایت sanjesh.org پیگیری می‌شود.

تذکر

داوطلبان توجه داشته باشند که ممکن است پس از شروع انتخاب رشته تغییراتی کد رشته محل‌های اعلام شده و ظرفیت آنها اعمال شود. بنابراین پیش از مراجعه به سایت انتخاب رشته کتری مطالعه اصلاحیه‌های دفترچه انتخاب رشته ضرورت دارد.

سایت انتخاب رشته دکتری سراسری 1400 | نحوه انتخاب رشته

داوطلبان کنکور دکتری برای انتخاب رشته باید تمامی مراحل زیر را انجام دهند.

  • اولین گامی که داوطلب پس از مراجعه به سایت سازمان سنجش باید انجام دهد، این است که از منوی سمت راست بر روی گزینه ی دکترای تخصصی کلیک نماید.

دکتری-تخصصی

  • سپس وقتی بر روی گزینه ” انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی سال 1400 ” کلیک مینماید، داخل صفحه باز شده نکاتی که برای داوطلب ذکر شده را مطالعه نماید و پس از آن تایید کرده و بر روی گزینه گام بعدی را انتخاب نماید.
  • در این قسمت از داوطلب اطلاعاتی خواسته می‌شود که با وارد نمودن آن اطلاعات به صفحه انتخاب رشته وارد می‌شود.
  • پس از وارد شدن به صفحه انتخاب رشته داوطلب می‌تواند 50 کد رشته محل را داخل فرم وارد کند. توصیه می‌شود ترتیب اولویت بندی کد رشته محل‌ها بر اساس علاقه باشد.
    وقتی 50 انتخاب داخل فرم انتخاب رشته وارد شد باید بر روی گزینه ی ثبت کلیک نماید.
  • اکنون زمان آن است که یک کد 15 رقمی به داوطلب داده شود. پس از دریافت این کد فرایند انتخاب رشته برای داوطلب به پایان می‌رسد.

نکته: عدم دریافت این کد به منزله تکمیل نشدن فرایند انتخاب رشته می‌باشد.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 1400

داوطلبان کنکور دکتری پس از این که انتخاب رشته خود را با موفقیت در سایت سازمان سنجش به ثبت رساندند، باید منتظر اعلام نتایج انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه باشند. این نتایج بازهم از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌گردد.
داوطلبی که موفق شود به مرحله بعد یعنی مصاحبه راه پیدا کند، باید در زمانی که دانشگاه پذیرنده یا سازمان سنجش اعلام میکند، به مصاحبه برود. لزوم کسب نمرات بالا و موفقیت در مصاحبه این لست که داوطلب در رابطه با سوالات مصاحبه تحقیق و مطالعه نماید و فاصله بین انتخاب رشته تا زمان مصاحبه بهترین زمان برای این کار می‌باشد.

نتایج نهایی کنکور دکتری بر اساس نمراتی که در مصاحبه کسب کرده، تراز آزمون کتبی و سهمیه داوطلب سنجیده می‌شود و مجددا بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است رییس سازمان سنجش در جدید ترین اطلاعیه خود اعلام کرده نتایج نهایی کنکور دکتری 1400 تا پایان مهر ماه در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

برای دریافت مشاوره در زمینه سایت انتخاب رشته دکتری سراسری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره