دکتریانتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتری

زمان انتخاب رشته‌ دکتری ۱۴۰۲

زمان انتخاب رشته‌ دکتری ۱۴۰۲ چه تاریخی است؟ داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت می کنند، پس از مشاهده نتایج اولیه و کارنامه آزمون کتبی که در آن شرکت کرده‌اند، در صورت مجاز شدن، می توانند اقدام به انتخاب رشته‌ نمایند. داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته‌ هستند، می توانند کدرشته‌ محل دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری را در فرم انتخاب رشته‌ خود درج کنند. زمان انتخاب رشته‌ دکتری 1402 از طریق سایت سازمان سنجش sanjesh.org اطلاع رسانی می گردد. در ادامه همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ آشنا شویم.

زمان انتخاب رشته‌ دکتری 1402

داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته‌ شده‌‌ اند، باید در زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ کدرشته‌‌ محل‌های مورد علاقه خود را از میان دوره‌‌ های مختلف دانشگاه های سراسری شامل دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و … استخراج کرده‌ و در فرم اینترنتی انتخاب رشته‌‌ درج نمایند. 

هر ساله سازمان سنجش در قالب اطلاعیه ای، زمان انتخاب رشته‌ دکتری ۱۴۰۲ را از طریق سایت رسمی خود اطلاع رسانی می کند. تاکنون اطلاعیه ای از سوی این سازمان مبنی بر زمان انتخاب‌ رشته‌ آزمون دکتری 1402 منتشر نشده‌ است.

در صورت مشخص شدن زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ تاریخ دقیق را در این قسمت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

با توجه به اینکه در سال گذشته، متقاضیان از تاریخ 25 تا 28 فروردین ماه مهلت داشتند تا انتخاب رشته‌ دکتری خود را تکمیل کنند، احتمالا امسال نیز زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری 1402 در اواخر فروردین ماه اعلام گردد.

در زمان اعلام شده‌‌ برای انتخاب رشته‌ دکتری، متقاضیان مجاز به انتخاب حداکثر 50 کد رشته‌ محل هستند. اینگونه که باید ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ دکتری را بررسی کنند و سپس الویت های خود را از آن استخراج نمایند. دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ دکتری دانشگاه سراسری نیز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد.

در صورتی که متقاضیان از مرحله انتخاب رشته‌ جا بمانند، نمی توانند در دیگر مراحل شامل تکمیل فرم انتخاب رشته‌ و همینطور مصاحبه دکتری نیز شرکت کنند. بنابراین اطلاع از زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ و اقدام جهت تکمیل فرم انتخاب رشته‌ بسیار مهم است.

تمدید زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری 1402

هر ساله زمان انتخاب رشته‌ دکتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای چند روز دیگر تمدید می شود. متقاضیان این آزمون باید تا پایان مهلت مقرر، فرم انتخاب رشته‌ خود را در سایت سنجش تکمیل کنند. این موضوع را در نظر داشته‌ باشید که پس از پایان تمدید مهلت انتخاب رشته‌ دکتری، فرصت مجددی از سوی سایت سنجش اعلام نمی گردد.

احتمالا مشابه با سال های گذشته، امسال نیز مهلت انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ برای دو الی سه روز دیگر نیز تمدید شود. با این حال به محض مشخص شدن، تاریخ دقیق را در این قسمت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

مشاوره زمان انتخاب رشته‌‌ دکتری ۱۴۰۲

از موضوعات مهمی که پس از دریافت کارنامه آزمون کتبی دکتری وجود دارد، تحلیل صحیح کارنامه اولیه است. با تحلیل کارنامه اولیه متقاضیان می توانند از محدوده قبولی خود مطلع شوند و بر این اساس انتخاب های خود را الویت بندی کرده و در فرم انتخاب رشته‌ درج نمایند.

در نظر داشته باشید که با اینکه آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده‌ است، اما پس از انتشار کارنامه اولیه، مسیر این دو دانشگاه از یکدیگر جدا می شود. انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد به صورت مجزا از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی azmoon.org انجام می شود. به همین دلیل زمان انتخاب رشته‌ دکتری دانشگاه آزاد به صورت مجزا از طریق سایت نامبرده اعلام می گردد.

دفترچه انتخاب رشته‌ دکتری چند روز قبل از آغاز فرآیند انتخاب رشته‌ از طریق سایت سنجش منتشر می شود. این دفترچه در بر دارنده اطلاعاتی شامل شرایط و ضوابط شرکت در انتخاب رشته‌، کد رشته‌ محل های ارائه شده‌ و … می باشد. داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌ هستند، ابتدا بهتر است دفترچه را مطالعه کرده‌ و سپس فرم انتخاب رشته‌ را تکمیل کنند.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پیرامون زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ سوالات بیشتری دارید، می توانید با استفاده  از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره دانتل، پاسخ سوالات خود را از مشاوران مرکز تخصصی دانتل دریافت کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه زمان انتخاب رشته‌ دکتری 1402می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

همراهان گرامی برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیلی می توانید عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی دانتل کو شوید

 

سوالات متداول

زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری ۱۴۰۲ چه تاریخی است ؟

زمان انتخاب رشته‌ دکتری ۱۴۰۲ معمولا در فروردین ماه می باشد.

آیا زمان انتخاب رشته‌ آزمون دکتری تمدید می شود ؟

احتمالا مشابه سال گذشته زمان انتخاب رشته‌ دکتری 1402 نیز تمدید شود.

انتخاب رشته‌ آزمون دکتری از طریق چه سایتی انجام می شود ؟

انتخاب رشته‌ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “sanjesh.org” انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره