انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتریدکتری

نحوه انتخاب رشته دکتری 1400 | مراحل گام به گام آزمون دکترا ۱۴۰۰

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، داوطلبانی که طبق کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته هستند، وارد مهمترین مرحله آزمون دکتری یعنی انتخاب رشته می‌شوند. انتخاب رشته آزمون دکتری به این دلیل مهم ترین مرحله است که بایستی اصولی و با آگاهی در این زمینه انجام شود تا داوطلب با توجه به نتیجه اکتسابی، بهترین نتیجه را بدست آورد. در ادامه به منظور راهنمایی آن دسته از داوطلبانی که در مورد انتخاب رشته دکتری دچار ابهاماتی هستند، مطالبی پیرامون نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 ارائه داده ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه انتخاب رشته دکتری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی کسانی که در موعد مقرر در آزمون دکتری ثبت نام کرده و در جلسه آزمون حضور داشته اند، نتایج اولیه را در قالب کارنامه از سایت مربوطه منتشر می‌کند. کارنامه اولیه داوطلبان آزمون دکتری حاوی اطلاعات مهمی است که داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، بایستی از آن ها در جهت یک انتخاب رشته اصولی و کارآمد بهره ببرند.

بنابراین داوطلبان پس از دریافت کارنامه اولیه می‌توانند برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد که به صورت مجزا از یکدیگر انجام می‌شود، اقدامات لازم را انجام دهند.

با اینکه تمامی داوطلبان آزمون دکتری تجربه و پیش زمینه ای از انتخاب رشته مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته اند اما، انتخاب رشته آزمون دکتری مرحله حساسی است که بایستی داوطلبان با آگاهی و اطمینان آن را پشت سر بگذارند چراکه برای انتخاب رشته دکتری و چیدمان الویت ها نیاز است داوطلبان به تحلیل جزئیات مربوط به کارنامه‌ خود بپردازند.

تحلیل درست کارنامه های اولیه و استفاده از جزئیات آن ها در انتخاب رشته، به داوطلب کمک می کند به ایداه آل ترین انتخاب با توجه به رتبه ای که کسب کرده، دست یابد.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

سازمان سنجش آموزش که مسئول برگزاری آزمون دکتری تخصصی است، دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری را منتشر کرده است، طبق مندرجات این دفترچه داوطلبانی که طبق کارنامه های اولیشان مجاز به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری هستند، می‌توانند از نیمه‌ اول اردیبهشت ماه سال 1400، دفترچه راهنمای انتخاب رشته خود را دریافت کرده و نسبت به انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری در سایت سنجش با نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ”  اقدام کنند.

داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می‌توانند در همین بازه زمانی به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.iau.ac.ir ” مراجعه کنند و پس از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد نسبت به تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته اقدام کنند.

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته بایستی کدرشته محل های مورد نظر خود را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری، استخراج کنند و در نهایت در 50 کد رشته محل در فرم انتخاب رشته خود بچینند.

مهمترین مرحله انتخاب رشته، نحوه چینش الویت هاست، چنانچه داوطلب در چینش آنها دچار مشکل شود، از قبولی نهایی بازخواهد ماند. البته لازم است اشاره کنیم ترتیب الویت ها در دعوت به مصاحبه شدن داوطلب تاثیری ندارد، چراکه اگر داوطلبی حتی در تمامی کد رشته محل های انتخابیش حد نصاب نمره لازم برای شرکت به مصاحبه داشته باشد، دعوت به مصاحبه خواهد شد.

ترتیب الویت ها زمانی اهمیت خود را نشان خواهد داد که نتایج نهایی و نتایج مصاحبه اعلام شود چرا که پس از مصاحبه سازمان سنجش با درنظر گرفتن نمره داوطلب، امتیاز اکتسابی در مصاحبه و همینطور سهمیه ها، نتایج نهایی داوطلب را براساس الویت‌های او اعلام می‌کند.

بهتر است داوطلبان در زمان انتخاب رشته به مواردی همچون علاقه، کیفیت و رتبه علمی دانشگاه های انتخابی ، هیئت علمی و اساتید، مسافت دانشگاه تا محل زندگی، هزینه رفت و آمد، خوابگاه و شهریه دانشگاه ها توجه داشته و سپس الویت بندی کنند.

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 | ثبت در سایت سنجش

داوطلبانی که کدرشته محل های انتخابی خود را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری استخراج کرده و به ترتیب الویت بندی کرده اند. برای تکمیل فرایند انتخاب رشته دکتری و ثبت کدرشته ها درسایت سنجش بایستی طبق مراحل زیر پیش بروند.

  • مرحله اول: داوطلبان برای ثبت و تکمیل فرم انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “ sanjesh.org ” مراجعه کنند.
  • مرحله دوم: از منوی رنگی سمت راست سایت، بر روی گزینه “ دکتری تخصصی ” کلیک نمایند.

 

  • مرحله سوم: چنانچه در زمان انتخاب رشته دکتری 1400 قرار داشته باشیم، بر روی لینک فعال ” انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکتری ( نیمه متمرکز )  Ph.D سال 1400 ” کلیک نمایید.
  • مرحله چهارم: در این مرحله صفحه جدیدی برای داوطلبان نمایش داده می‌شود که بایستی نکات گفته شده در این صفحه مطالعه و سپس  بر روی گزینه “ تائید و ادامه – گام بعدی ” کلیک نمایند.
  • مرحله پنجم: در صفحه جدید ایجاد شده داوطلبان بایستی از طریق یکی از روش های وارد کردن شماره پرونده و شماره پیگیری ثبت نام و یا وارد کردن شماره داوطلبی و شماره پرونده و کدملی به صفحه انتخاب رشته دسترسی پیدا کنند.
  • مرحله ششم: در صفحه انتخاب رشته، داوطلب باید کد رشته محل هایی که از پیش الویت بندی کرده است را به ترتیب الویت در فرم اینترنتی مربوط به انتخاب رشته وارد کند.

لینک انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری، اردیبهشت ماه فعال خواهد شد. بنابراین راهنمای تصویری مربوط به نحوه ثبت انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش را نیز پس از فعال شدن لینک آن به مطالب فوق اضافه خواهیم کرد.

نحوه تکمیل فرم

داوطلبان باید برای تکمیل فرم انتخاب رشته به علاقه مندی‌های خود دقت نمایند. اولویت با رشته محل های منطبق با علایق داوطلبان است. همچنین داوطلبان در تکمیل فرم انتخاب رشته باید سه دسته انتخاب داشته باشند.

  1. انتخاب هایی که با توجه به رتبه اکتسابی، پذیرش در آنها دور از ذهن است.
  2. انتخاب های که پذیرش در آنها محتمل است و علاقه مندی داوطلب را تشکیل می‌دهد.
  3. انتخاب هایی که پذیرش در آنها موردعلاقه داوطلب نیست اما به توجه به رتبه اکتسابی احتمال پذیرش در آنها خیلی زیاد است.
  4. پس از اتمام فرایند وارد کردن الویتها در فرم انتخاب رشته، بهتر است داوطلبان چندین بار فرم را بررسی و سپس بر روی گزینه “ ثبت و تایید نهایی ” کلیک نمایند.

لازم است داوطلبان در انتخاب ترتیب کدرشته محل ها به نکاتی از قبیل فاصله دانشگاه تا محل زندگی، شهریه دوره، میزان ظرفیت رشته توجه نمایند. با انجام یک انتخاب رشته دقیق و مناسب، می‎توان به نتیجه مطلوب دست یافت. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه فرم صلاحیت عمومی آزمون دکتری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره