انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتریدکتری

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1400 | دانلود و دریافت دفترچه راهنما آزمون ۱۴۰۰

سازمان سنجش آموزش کشور که مسئول برگزاری آزمون دکتری می‌باشد، پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، دفترچه ای را با عنوان دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 1400 از طریق سایت این سازمان به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” منتشر کرده و دراختیار داوطلبان قرار می‌دهد. تمامی داوطلبان بایستی پیش از اقدام برای انتخاب رشته، مندرجات این دفترچه را به دقت مطالعه کنند. در راستای همین توضیحات در ادامه این مقاله، به دانلود و ارائه اطلاعاتی پیرامون دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

برای تمامی داوطلبانی که در موعد مقرر در آزمون دکتری ثبت نام کرده و در جلسه آزمون حضور داشته اند، نتایج اولیه این آزمون در قالب کارنامه از سوی سازمان سنجش منتشر می‌گردد. این کارنامه اطلاعات مهمی از جمله، تراز علمی و وضعیت مجاز بودن و یا نبودن داوطلب برای انتخاب رشته را مشخص می‌کند.

داوطلبانی که طبق نتایج اولیه خود مجاز به انتخاب رشته در تمامی دوره ها شامل دوره های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان هستند، بایستی در ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری را از طریق سایت سنجش دریافت کنند و به دقت مندرجات آن را مطالعه کنند، چرا که تمامی جزئیات مربوط به انتخاب رشته دکتری 1400 در این دفترچه آورده شده است.

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 1400

لینک دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 1400 در دانشگاه های سراسری، همزمان با انتخاب رشته دکتری 1400 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” فعال می‌شود و تمامی داوطلبان حاضر در جلسه و مجاز به انتخاب رشته می‌توانند با مراجعه به این سایت در جهت دریافت دفترچه نامبرده اقدام کنند. داوطلبان گرامی در ادامه می توانید دفترچه راهنما انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 را دانلود نمایید.

از آنجایی که طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1400، داوطلبان این آزمون در نیمه اول اردیبهشت ماه وارد فرآیند انتخاب رشته می‌شوند، بنابراین دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری نیز در همین بازه زمانی برای داوطلبان قابل دریافت خواهد بود.

داوطلبان می‌توانند در زمان های مقرر پس از دانلود و دریافت دفترچه، فرم انتخاب رشته خود را در حداکثر در 50 کد رشته محل تکمیل کرده و در سایت سنجش ثبت کنند.

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 1400

به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته لینک بالا فعال می شود.

جزئیات دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 

مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری به تمامی داوطلبان توصیه می‌شود، چرا که دفترچه انتخاب رشته دکتری تخصصی در کل شامل سه فصل است که هرکدام اطلاعات مفید و مهمی را دراختیار داوطلب قرار می‌دهد تا به یک انتخاب رشته ایده آل برسد.

فصل اول

فصل اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری شامل كلیات، شرایط و ضوابط شرکت در انتخاب رشته می‌باشد و در فصل به ارائه موضوعاتی پیرامون تشریح تمامی جزئیات موجود در کارنامه اولیه داوطلبان، سهمیه‌های موثر در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، چگونگی و نحوه انتخاب رشته دکتری 1400، مرحله بعد از انتخاب رشته، اعلام نتایج انتخاب رشته و شرکت در مرحله دوم آزمون دکتری و مصاحبه تخصصی و همینطور بررسی سوابق علمی و پروهشی داوطلب، می‌پردازد.

فصل دوم

فصل دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 1400 شامل جداول کدرشته محل های ارائه شده در دانشگاه های سراسری می‌باشد تا داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، کد رشته محل های مدنظر خود را از میان آنها استخراج کرده و در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

در فصل دوم دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری هفت جدول برای هفت گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر، دامپزشکی و زبان وجود دارد که به صورت تفکیک شده براساس دوره تحصیلی، کد رشته محل، نام دانشگاه یا مؤسسه محل تحصیل، نام رشته تحصیلی، نام گرایش، ظرفیت پذیرش در ورودی مهر و بهمن در این جداول قرار گرفته اند.

فصل سوم

فصل سوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری شامل شرایط، ضوابط عمومی و اختصاصی موسسات و فرم های مربوط به آزمون دکتری می‌باشد. برخی دانشگاه ها طبق شرایط خاصی برای مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرند که در این قسمت این شرایط برای این دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار داده شده است.

همینطور در این قسمت از دفترچه فرم هایی همچون فرم مخصوص معدل برای ثبت نام آزمون دکتری و همینطور فرم پیش نویس انتخاب رشته آزمون دکتری که نیاز است داوطلبان پیش از تکمیل فرم انتخاب رشته اصلی در سایت سنجش، آن را به عنوان پیش نویس تکمیل کنند، قرار دارد.

نکات

  • نکته اول: دفترچه انتخاب رشته دکتری تخصصی دانشگاه آزاد 1400 به صورت مجزا از دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه سراسری، از سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی ” azmoon.org ” منتشر می‌گردد.
  • نکته دوم: بهتر است داوطلبان پیش از تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته در سایت سنجش، فرم پیش نویس انتخاب رشته آزمون دکتری که در صفحه آخر دفترچه انتخاب رشته دکتری تخصصی، موجود است را پرینت گرفته و کدرشته محل‌های استخراجی خود را بر روی این پیش نویس الویت بندی کنند.
  • نکته سوم: داوطلبان باید در الویت بندی انتخاب‌های خود عواملی را همچون کیفیت دانشگاه، مسافت محل زندگی تا دانشگاه انتخابی، هزینه رفت و آمد، خوابگاه و ارتباط رشته انتخابی با آخرین مدرک تحصیلی و … را درنظر بگیرند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره