دکتریانتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتری

دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ پیش از آغاز فرآیند انتخاب‌‌رشته‌ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد. متقاضیان می توانند در بازه زمانی که معمولا در فروردین ماه است. به سایت‌ سازمان‌ سنجش به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنند. دفترچه‌ راهنمای‌ انتخاب‌‌رشته‌ را دریافت و بررسی نمایند. این دفترچه در بردارنده اطلاعاتی شامل شرایط و ضوابط و همینطور کد‌رشته‌ محل‌‌‌هایی که دارای ظرفیت‌ پذیرش‌ دکتری هستند، می باشد. در ادامه به ارائه جزئیات بیشتری از دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 پرداخته‌‌ایم.

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 منتشر شد. در ادامه لینک دانلود قرار داده شد.

 

دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

از مهم ترین مراحل آزمون‌ دکتری، مرحله انتخاب‌‌رشته است که معمولا با فاصله کمی پس از اعلام‌ نتایج‌ آزمون‌ دکتری انجام می شود. پذیرفته‌ شدگان مرحله کتبی که موفق به کسب رتبه و تراز علمی مناسبی شده‌‌‌اند. می توانند با دریافت دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ کدرشته محل‌های مورد علاقه خود را استخراج کرده‌‌ و بر اساس فاکتورهای مختلفی آنها را الویت بندی نمایند. در مرحله بعدی نیز در فرم انتخاب‌رشته درج کنند.

برای همین منظور هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور پیش از آغاز انتخاب‌‌رشته‌، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 منتشر می کند. اینگونه متقاضیان می توانند با مطالعه و بررسی دقیق این دفترچه، انتخاب‌ رشته‌ ای اصولی و استاندارد را داشته باشند. 

در دفترچه‌ راهنما، اطلاعات مهمی درج شده است. این اطلاعات شامل کلیات، شرایط و ضوابط شرکت در مرحله انتخاب‌ رشته‌ آزمون‌ دکتری به همراه کدرشته‌ محل‌ هایی که متقاضیان می توانند نسبت به انتخاب آن اقدام کنند و فرم های معدل و پیش نویس انتخاب‌ رشته‌ دکتری‌ درج شده‌‌ است. اطلاع از تمامی موارد درج شده‌‌ در دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ برای شرکت کنندگان در آزمون دکتری ضرورت دارد.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402

افرادی که مجاز به انتخاب‌‌رشته در یکی از دوره های دانشگاه‌های سراسری شامل دوره‌های روزانه، نوبت دوم و یا شبانه، پردیس خودگردان، دانشگاه پیام نور و دانشگاه غیر انتفاعی شده‌‌اند. باید ابتدا دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 را از طریق سایت سازمان سنجش sanjesh.org دریافت و مطالعه کنند. اینگونه می‌توانند از تمامی قوانین و مقررات انتخاب‌‌رشته و دیگر جزئیات آگاه شوند.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 کلیک کنید.
به محض انتشار لینک دانلود فعال خواهد شد.

دسته‌ای از شرکت‌‌ کنندگان در آزمون‌ دکتری که مجاز به انتخاب‌‌‌رشته شده‌‌اند. می توانند حداکثر 50 کدرشته‌ محل‌ مورد‌ علاقه خود را در سایت سنجش ثبت نمایند. به منظور راهنمایی شما عزیزان، در ادامه لینک‌ دریافت‌ دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 را قرار داده‌ایم.

 

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

فرآیند انتخاب‌‌رشته‌ آزمون‌ دکترا شامل سه مرحله مهم شامل بررسی‌ دقیق دفترچه‌ راهنما، استخراج کدرشته‌ محل‌‌های‌ موردنظر و درج آنها در فرم‌ انتخاب‌‌رشته می باشد. بنابراین بسیار مهم است که داوطلبان به محض انتشار فایل دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۲ از طریق سایت‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور، اقدام به دانلود و بررسی آن نمایند. اینگونه می توانند از کلیه نکات پیرامون آن مطلع شوند.

انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 در 28 فروردین منتشر شد. 

به محض اعلام‌ تاریخ‌ دقیق‌ انتشار‌ دفترچه‌ راهنما از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، تاریخ دقیق را در این قسمت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 در بردارنده جزئیات مرتبط با مرحله انتخاب‌رشته آزمون شامل جداول کدرشته محل‌ها، فرم‌های مخصوص معدل، پیوست‌ها، قوانین و مقررات می‌باشد. در بخش اول این دستور العمل که از طریق سایت سنجش منتشر می‌شود، توضیحاتی پیرامون میزان تاثیر سهمیه در انتخاب‌رشته آورده شده‌ است. 

فهرست دفترچه انتخاب رشته دکتری

ضمن اینکه در بخشی از دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ در مورد کارنامه اولیه آزمون دکتری توضیح داده شده‌ است. نکات مرتبط با مرحله مصاحبه دکتری و نحوه انجام انتخاب‌رشته به صورت اینترنتی نیز در دفترچه شرح داده شده‌‌ است.

در قسمت دوم دفترچه، جداول مرتبط با کدرشته محل‌های گروه‌های آزمایشی علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی، دامپزشکی، زبان خارجه و هنر قرار دارد. 

اما آخرین بخش از دفترچه انتخاب رشته دکتری نیز شامل پیوست‌ها و فرم‌های معدل است. ضمن اینکه فرم پیش نویس انتخاب‌رشته نیز در این قسمت آورده شده است. 

شرکت کنندگان در آزمون دکتری که مجاز به انتخاب‌رشته شده‌اند. می توانند ابتدا الویت های خود را با در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر از جمله هزینه‌ها، وضع کیفی دانشگاه، رشته‌تحصیلی مورد نظر، علاقه مندی‌های خود، فاصله محل زندگی تا دانشگاه انتخابی، وضعیت خوابگاه دانشگاه انتخابی و … استخراج کرده و الویت بندی نمایند. بهره گیری از مشاوره انتخاب‌رشته دکتری، می تواند به متقاضیان کمک کند تا اقدام به چینش دقیق و اصولی الویت های خود نمایند.

 

مشاوره انتخاب‌‌رشته‌ آزمون دکترا ۱۴۰۲

داوطلبان باید پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 انتخاب های خود را در فرم‌ انتخاب‌‌رشته با دقت الویت بندی کنند. برای اینکه متقاضیان پس از اتمام مرحله‌ انتخاب‌‌رشته از عملکرد خود احساس‌ رضایت داشته باشند. بهتر است که در الویت بندی انتخاب‌های خود به عوامل مهمی شامل کیفیت‌ دانشگاه‌ ها، مسافت‌ دانشگاه تا محل زندگی ، هزینه‌ تحصیل، مطابقت داشتن رشته‌ انتخابی با سوابق‌ علمی‌ داوطلب و … را در نظر داشته‌ باشند.

لازم به ذکر است که انتخاب‌رشته‌ دکتری‌ دانشگاه‌ آزاد به صورت مجزا از انتخاب‌ رشته‌ دکتری‌ دانشگاه‌ سراسری انجام می شود. علاقه‌ مندان به تکمیل‌ مرحله‌ انتخاب‌ رشته‌ دکتری در دانشگاه آزاد، باید به سایت این دانشگاه مراجعه کنند. سپس از طریق سایت‌ دانشگاه‌ آزاد اقدام به دریافت دفترچه انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد نمایند.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله، ابهاماتی پیرامون دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ برایتان وجود دارد، می توانید پاسخ سوالات خود را از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل دریافت کنید. برای دریافت مشاوره و پاسخ سوالات خود از طریق برقراری تماس با با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل در ارتباط باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول 

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 از طریق کدام سایت منتشر می گردد؟

دفترچه‌ راهنما از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “sanjesh.org” منتشر می شود.

دفترچه‌ انتخاب‌‌رشته‌ دکترا 1402 چه زمانی منتشر می گردد؟

دفترچه‌ انتخاب‌ رشته‌همزمان با شروع‌ مهلت‌ انتخاب‌ رشته در فروردین ماه منتشر خواهد شد.

متقاضیان پس از بررسی دفترچه‌ انتخاب‌‌رشته‌ مجاز به درج چند الویت در فرم انتخاب رشته خود هستند ؟

متقاضیان پس از بررسی دفترچه‌ مجاز به درج حداکثر 50 کدرشته‌ محل در فرم‌ انتخاب‌ رشته خود می باشند.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره