کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد

کانال تلگرام تحصیلی     

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد از سوی شرکت کنندگان در این آزمون سبب می شود که نتوانند در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود پذیرفته شوند. انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد مهم ترین و حساس ترین مرحله این آزمون می باشد که لازم است متقاضیان برای انجام آن نهایت دقت و درایت را داشته باشند. متقاضیان می توانند از طریق مشورت با افراد آگاه در زمینه انتخاب رشته، الویت های خود را به بهترین شکل ممکن در فرم مربوطه در سایت سنجش تکمیل کنند. در ادامه قصد داریم به برخی اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد که متقاضیان را از انتخاب رشته صحیح دور می کند، بپردازیم.

 

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، متقاضیانی که بر اساس مندرجات کارنامه اولیه خود، مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد در دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس خودگردان شده اند، باید از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، اقدام به درج الویت های خود در فرم انتخاب رشته نمایند. 

آنچه که اهمیت دارد، این موضوع می باشد که متقاضیان باید قبل از مراجعه به سایت سنجش از نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد مطلع شوند و عوامل تاثیرگذار در این مرحله را شناسایی کنند. در ادامه این مطلب به برخی اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد پرداخته ایم که عدم انجام آن ها می تواند به داشتن یک انتخاب رشته درست و اصولی بیانجامد.

بخوانید: راهنما انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳ 

 

1. عدم توجه به عوامل تاثیرگذار در اولویت بندی انتخاب ها

یکی از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد عدم توجه به عوامل تاثیر گذار در نتیجه انتخاب رشته می باشد. متقاضیان باید الویت های خود را با در نظر گرفتن عوامل تاثیر گذار شامل علاقه مندی به رشته های انتخابی، هزینه تحصیل در دانشگاه، مسیر رفت و آمد از محل سکونت تا محل دانشگاه، هیئت علمی و کیفیت دانشگاه انتخابی و … اقدام به درج الویت های خود در فرم انتخاب رشته نمایند.

ممکن است برای داوطلبی تحصیل در دوره روزانه از اهمیت بالاتری برخوردار باشد و مسافت دانشگاه برایش مهم نباشد و انتخاب دوم را در الویت قرار دهد و از سویی دیگر ممکن است داوطلب دانشگاهی که در نزدیکی محل زندگی او می باشد را ترجیح بدهد و مشکلی با پرداخت شهریه این دانشگاه نداشته باشد. بنابراین انتخاب اول را در اولویت بگذارد.

 

2. تحلیل نادرست رتبه و تراز اکتسابی

از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد این است که اقدام به تحلیل درست کارنامه اولیه خود نمی کنند و صرفا به دلیل اکتفا به رتبه های قبولی در سال های گذشته، یک انتخاب را کورکورانه در فرم انتخاب رشته درج می کنند و یا از انتخاب الویت دیگری در این فرم صرف نظر می کنند.

در نظر داشته باشید که برای درج الویت های خود در فرم انتخاب رشته، لازم است در کنار تحلیل درست رتبه و تراز اکتسابی تان از رتبه های قبولی در سال های گذشته نیز استفاده کنید. در نظر داشته باشید که هر ساله رتبه و تراز شرکت کنندگان ممکن است به دلیل تغییر ظرفیت ها و آمار شرکت کنندگان دستخوش تغییراتی شود. توصیه می شود برای تحلیل و ارزیابی صحیح این موضوع حتما از کارشناسان مجرب در زمینه انتخاب رشته ارشد، راهنمایی دریافت کنید.

 

3. عدم توجه به اولویت بندی دوره ها

هر داوطلب می تواند متناسب با دوره هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته شده است، الویت های خود را از دفترچه استخراج کرده و در فرم انتخاب رشته درج نماید. یکی از موضوعاتی که منجر به سردرگمی و بروز اشتباهات انتخاب رشته کارشناسی ارشد می شود، عدم آگاهی داوطلبان از دوره های دانشگاه های سراسری و ویژگی هرکدام از آن ها است که سبب می شود که نتوانند الویت دوره ها را نسبت به یکدیگر تشخیص دهند.

داوطلبان به منظور اطلاع از ویژگی های هر دوره، می توانند به بخش پیوست دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد مراجعه کنند و از کلیه شرایط، ضوابط و امکانات دوره های مختلف مطلع شوند. به عنوان مثال فقط تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری رایگان است و متقاضیان برای تحصیل در دیگر دوره ها، باید بر اساس مصوب دانشگاه شهریه پرداخت کنند. 

از سویی دیگر میزان شهریه در دیگر دوره های دانشگاه های سراسری شامل دوره نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان نیز با یکدیگر متقاوت است. بنابراین لازم است متقاضیان در این مرحله حتما به این موضوع توجه داشته باشند تا بتوانند الویت های خود را به تناسب دوره هایی که در آن ها مجاز به انتخاب رشته هستند، در فرم انتخاب رشته درج نمایند.

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” اخبار تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

4. انتخاب رشته امید نقل و انتقال

برخی از متقاضیان کارشناسی ارشد اقدام به انتخاب کد رشته محل هایی در برخی از دانشگاه ها می کنند که پس از قبول شدن در آن به دانشگاه دیگری انتقالی بگیرند. بر خلاف دوره کارشناسی، هر گونه نقل و انتقال از دانشگاه محل قبولی به دانشگاه های دیگر ممنوع می باشد و فقط درخواست دانشجویان با شرایط خاص پذیرفته خواهد شد.

 

5. عدم آشنایی با نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

عدم آشنایی با نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته یکی از موارد اشتباهات انتخاب رشته کنکور ارشد می باشد. پس از اینکه متقاضیان الویت های خود را از فرم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد استخراج می کنند، لازم است آن ها را بر اساس عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، الویت بندی کنند.

پس از الویت بندی کد رشته محل های مورد علاقه، داوطلبان باید در مهلت مقرر به سایت سازمان سنجش با آدرس اینترنتی sanjesh.org مراجعه نمایند و الویت های خود را حداکثر در 100 کد رشته محل در فرم اینترنتی درج نمایند. 

توصیه می شود قبل از مراجعه به سایت سنجش، یکبار الویت های خود را در فرم پیش نویس انتخاب رشته کارشناسی ارشد که در انتهای دفترچه انتخاب رشته درج گردیده است، وارد کنید تا بروز اشتباه در این مرحله را به حداقل برسانید.

 

مشاوره اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور ارشد

هر ساله با داوطلبانی از کنکور کارشناسی ارشد مواجه هستیم که به دلیل عدم آگاهی و بی اطلاع بودن از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، اشتباهات انتخاب رشته کارشناسی ارشد را مرتکب می شوند و پس از اعلام نتایج از قبولی از تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود باز می مانند.

پس از اینکه زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد به پایان می رسد و اعلام می شود، تمامی شرکت کنندگان در جلسه آزمون می توانند از وضعیت قبولی و یا عدم قبولی خود مطلع گردند. 

پس از اعلام نتایج نهایی قابلیتی با عنوان ” درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته ارشد ” به سایت سنجش اضافه می شود که مطابق آن داوطلبان می توانند درخواست تغییر دوره قبولی، مجوز شرکت در آزمون سال بعد، بررسی الویت های بعدی و … از طریق این قابلیت ارسال نمایند. 

اما لازم است متقاضیان از ابتدا مسیر را درست بروند تا از بروز هر گونه اشتباه جلوگیری کنند. در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، توصیه می شود از مشاوران مجرب مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. توجه به چه عواملی در نتیجه انتخاب رشته کارشناسی ارشد تاثیر گذار است؟

    لازم است متقاضیان در این مرحله به برخی عوامل تاثیر گذار شامل علاقه، هزینه رفت و آمد، مسیر دانشگاه، کیفیت دانشگاه و … توجه داشته باشند. 

  2. اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد چیست؟

    در متن مقاله به بررسی اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرداخته ایم.

  3. متقاضیان در مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد مجاز به درج چند الویت در فرم انتخاب رشته خود هستند؟

    داوطلبان در این مرحله می توانند حداکثر 100 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته دانشگاه های سراسری درج نمایند.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره