مدارستیزهوشان و نمونه دولتی

تاثیر سهمیه آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

تاثیر سهمیه آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ شرایط خاصی را برای برخی از دانش آموزان که دارای یکی از سهمیه‌های فرزند شاهد، جانباز و یا دانش آموزان روستایی هستند، فراهم می کند. هر کدام از سهمیه‌های نامبرده در پذیرش داوطلبان آزمون نمونه دولتی به نوعی تاثیر گذار است. در ادامه سعی کرده ایم اطلاعات کاملی از سهمیه آزمون نمونه دولتی 1402 – 1403 ارائه کنیم.

تاثیر سهمیه آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

مدارس نمونه دولتی نسبت به مدارس عادی، شرایط و امکانات ویژه ای را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. به همین دلیل ورود به این مدارس دارای متقاضیان بسیاری می باشد. اما بدیهی است که آزمون نمونه دولتی نهم به دهم دارای سطح بالایی است و پاسخدهی به سوالات آن نیازمند مطالعه دقیق و زیاد است.

برخی از دانش آموزان و متقاضیان آزمون نمونه دولتی نهم به دهم دارای شرایط خاصی هستند که با شرایط یک دانش آموز عادی برابر نیست. سازمان سنجش به منظور مساعدت با این دسته از داوطلبان سهمیه‌های مختلف را اعمال کرده است.

سهمیه آزمون نمونه دولتی شامل سهمیه‌ی فرزندان شاهد، جانباز و ایثارگر و دانش آموزان روستایی می باشد. شرایط سنجش دانش آموزان با هر کدام از این سهمیه‌ها متفاوت است که در ادامه آن ها را ارائه کرده ایم.

سهمیه شاهد و جانبازان

 از مهم ترین سهمیه آزمون نمونه دولتی نهم به دهم ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ سهمیه شاهد و جانبازان می باشد. دانش آموزانی که دارای این سهمیه هستند، در صورتی که 70 درصد نمره تراز آخرین نفر قبول شده را در رشته و مدرسه مورد نظر کسب کنند، می توانند وارد آن مدرسه شوند.

لازم است اشاره کنیم که ده درصد از ظرفیت دبیرستان های دوره دوم و هنرستان های نمونه دولتی به دانش آموزان با سهمیه‌ی شاهد اختصاص دارد. الویت بندی دانش آموزان با سهمیه‌ی شاهد به شرح موارد زیر می باشد.

 1.  فرزندان شاهد
 2. فرزندان جانباز 50 درصد به بالا و آزادگان با بیش از 3 سال سابقه اسارت
 3.  فرزندان جانباز 25 درصد تا 49 درصد و آزادگان با بیش از 6 ماه سابقه اسارت
 4.  فرزندان جانباز زیر 25 درصد و آزادگان با کمتر از 6 ماه سابقه اسارت

دانش آموزان پذیرفته شده، بایستی جهت صحت ادعای خود مدارک مربوطه را به مدرسه محل قبولی ارائه و تحویل دهند. در صورتی که مدارک تحویل نشود، قبولی داوطلب حذف خواهد شد.

سهمیه آزمون نمونه دولتی | روستایی 

 دسته ای از داوطلبان آزمون نمونه دولتی نهم به دهم ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ که مقاطع تحصیلی هشتم و نهم را در مدرسه روستایی تحصیل کرده اند، می توانند از سهیمه روستایی استفاده کنند، فقط لازم است که در زمان تکمیل مراحل نام نویسی خود در این آزمون حتما سهیمه خود را سهمیه‌ی روستایی انتخاب کنند.

لازم به ذکر است که 20  درصد از ظرفیت هر مدرسه نمونه دولتی به دانش آموزان با سهمیه روستایی اختصاص دارد. داوطلبان آزمون نمونه دولتی نهم به دهم با سهمیه روستایی، برای کسب قبولی بایستی که موفق به کسب 50 درصد نمره تراز آخرین نفر قبول شده در رشته و مدرسه مورد نظر خود شوند.

سهمیه شهری 

داوطلبانی که هیچ کدام از سهمیه آزمون نمونه دولتی گفته شده در مطلب فوق را ندارند، در واقع دارای سهمیه‌ی شهری هستند که بیشترین تعداد شرکت کنندگان در آزمون نمونه دولتی نهم به دهم در گروه سهیمه شهری قرار دارد. داشتن سهمیه‌ی شهری در واقع مزیتی به همراه ندارد.

بنابراین دانش آموزانی که دارای هیچ کدام از سهمیه‌های فرزند شاهد، جانباز و روستایی نیستند، دارای سهمیه‌ی شهری هستند. اگر ده درصد ظرفیت هر مدرسه نمونه دولتی که به دانش آموزان با سهمیه‌ی فرزند شاهد و جانباز اختصاص دارد و 20 درصد ظرفیت هر مدرسه نمونه دولتی که به دانش آموزان با سهمیه‌ی روستایی اختصاص دارد تکمیل نشود، ظرفیت های خالی به دانش آموزان با سهمیه شهری تکمیل خواهد شد. گفتنی است که 70 درصد از ظرفیت مدارس نمونه دولتی به داوطلبان با سهمیه شهری اختصاص دارد.

مشاوره سهمیه آزمون نمونه دولتی 1420 – 1403

اگر پیرامون سهمیه آزمون نمونه دولتی 1402 – 1403 سوال و یا ابهامی برای شما دانش آموزان و متقاضیان آزمون نمونه دولتی نهم به دهم و همینطور اولیا گرامی وجود دارد، می توانید از مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل استفاده کنید و ضمن دریافت پاسخ سوالات خود، راهنمایی های لازم را پیرامون این آزمون و نحوه مطالعه با بازدهی بالا دریافت کنید.

همراهان گرامی برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیلی می توانید عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی دانتل کو شوید

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

سهمیه آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ شامل چه سهمیه هایی می باشد؟

سهمیه‌های موثر در آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ شامل سهمیه‌های فرزند شهید و جانباز، سهیمه روستایی و شهری می باشد.

چند درصد از ظرفیت پذیرش آزمون نمونه دولتی در مدارس به دانش آموزان با سهمیه‌ی روستایی اختصاص دارد؟

20 درصد از ظرفیت هر مدرسه نمونه دولتی به دانش آموزان با سهمیه روستایی اختصاص دارد.

آیا داوطلبان با سهمیه شاهد در سنجش آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ دارای یک الویت هستند؟

خیر، هر کدام از دانش آموزان با سهمیه‌ی شاهد دارای الویت بندی متفاوتی است که در متن مقاله بدان اشاره شده است.

‫33 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من با سهمیه روستایی مدرسه نمونه دولتی قبول شدم، الان میگن شما روستایی محسوب نمیشید و باید اون سهمیه از ترازتون کم بشه
  اون سهمیه چند درصد هست و چقدر از ترازم کم میکنه؟!
  ترازم ۱۶۸۹۹۷.۹۶ شده

 2. سلام من در روستا زندگی می کنم اما هشتم رو تو مدرسه ی شهری که نزدیک روستامون بود خوندم ولی نهم رو داخل روستا خوندم الان سهمیه شامل من میشه؟

  1. با سلام
   ببخشید فرزندان ایثار گر باید کدوم بخش رو موقع ثبت نام و انتخاب سهمیه انتخاب کنند
   چون که این سهیمه ها اصلا هیچکدوم نگفته که ایثار گر کدوم رو باید انتخاب کنیم؟

    1. مثل اینکه ایثار گر شاملش نمیشه دیگه امسال از مدرسمون هم پرسیدم فقط کنکور اونم قانون جدیده که پنج درصد نمونه نمیشه از سهمیه ایثارگر استفاده کرد

  1. سلام
   بله فرزندان ایثارگر نیز می توانند از سهمیه آزمون نمونه دولتی استفاده کنند.

   1. سلام من تو روستا زندگی میکنم ، من امسال سال هشتم هستم ، و در مدرسه نمونه دولتی درس می‌خواندم ،
    میخواستم بدانم که خواندن درس در این مدرسه تاثیری بر امتحان ورودی نمونه نهم به دهم دارد ؟
    مرسی از همکار های زحمت کش شما عزیزان

  1. سلام بله شما نیازی به پرداخت هزنه ثبت نام ندارید و سازمان هزینه را پرداخت می نماید.
   اما شما سهمیه قبولی نمونه دولتی ندارید.

   1. سلام خسته نباشید
    ببخشید من سهمیه ایثارگری دارم (پاسداری) بعد الان سهیمه شامل من میشه

    1. سلام خسته نباشید
     ببخشید من سهمیه ایثارگری دارم یا نه؟ « پدرم در نیروی انتظامی منطقه محروم میرجاوه هستم »

 3. سلام مادر و پدر من فرهنگی و معلم هستند برای نمونه هیج سهمیه ای تعلق نمی گیره ؟

 4. سلام برای من در کارنامه سهمیه روستایی خورده درصورتی درشهر در خوندم چگونه میتوانم حذفش کنم الان کارنامه امده متوجه شدم

 5. سلام من توی مدرسه شاهد درس می خونم با سهمیه فرهنگی بودن اولیا
  آیا این تاثیری داره توی آزمون

 6. سلام ببخشید من چطوری میتونم برای آزمون نمونه دولتی نهم به دهم سهمیه بگیرم،
  چه روستایی یا شهر،لطفا توضیح بدین،ممنون

 7. سلام هنوز این قوانین جدید هست که سهمیه روستایی تاثیر داشته باشه در آزمون نمونه دولتی نهم به دهم؟

 8. سلام
  من کلاس اول تا ششم رو تو روستا خوندم ولی هفتم و هشتم و نهمم رو چون تو روستا تا شیشم بیشتر نداره مجبور شدم برم مدرسه شهری حالا آیا سهمیه روستایی شامل میشه؟!

 9. سلام
  من تو روستا زندگی میکنم ولی تا شیشم بیشتر نداره و اینکه هفتم هشتم نهمم رو تو مدرسه شهری خوندم ایا سهمیه روستایی برای من هم هست یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره