ثبت نام کنکور کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد

محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 | درخواست رفع و لغو ممنوعیت

در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، هستند داوطلبانی که به دلایلی از ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد محروم هستند، چراکه تنها افرادی می‌توانند در کنکور ارشد شرکت کنند که واجد شرایط ثبت نام در این آزمون باشند. برخی داوطلبان به دلایل مختلفی جزو واجدین شرایط شرکت در کنکور کارشناسی ارشد نبوده و در واقع از ثبت نام در این آزمون محروم هستند. در راستای همین توضیحات در ادامه این مطلب به ارائه اطلاعاتی پیرامون محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 و راهکارهای رفع محرومیت می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

در کنکور کارشناسی ارشد، با دسته از داوطلبان مواجه هستیم که متاسفانه از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال آینده محروم هستند که این دسته از داوطلبان به صورت موردی به شرح موارد زیر می‌باشند.

 • تمامی داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد سال گذشته ثبت نام کرده و پس از اعلام نتایج نهایی در یکی از کدرشته محل های روزانه پذیرفته شده باشند، بنابراین پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور کارشناسی ارشد 99 از ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد 1400 محروم هستند.
 • داوطلبانی که در زمان ثبت نام در یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی و یا دکتری درحال تحصیل هستند.
 • دسته ای از داوطلبان آقا که مشمول خدمت سربازی می‌باشند و منع نظام وظیفه دارند.
 • دانشجویانی که تعهد به خدمت داشته و ملزم به گذراندن طرح نیروی انسانی هستند.
 • آن دسته از داوطلبانی که در جلسه آزمون کنکور کارشناسی ارشد تقلب کرده اند.
 • آن دسته از داوطلبانی که قصد تحصیل مجدد در رشته قبلی کارشناسی ارشد خود را دارند.

تمامی این گروه های نامبرده شده، از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال آینده، محروم هستند که در ادامه به توضیحات در مورد مهم‌ترین آنها پرداخته ایم. لازم است اشاره کنیم که در برخی موارد امکان رفع محرومیت نیز وجود خواهد داشت.

محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 | پذیرفته شدگان دوره روزانه

کدرشته محل های دانشگاه سراسری در دوره های مختلف روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان ارائه می‌شود. داوطلبان در زمان انتخاب رشته، بایستی توجه داشته باشند، هر کدرشته محلی را که انتخاب می‌کنند تمامی جوانب آن را بسنجند، مخصوصا این موضوع در زمان انتخاب کد رشته محلی از دوره های روزانه بسیار حائز اهمیت است.

در سال های گذشته بوده اند داوطلبانی که بدون درنظر گرفتن فاکتورهای انتخاب رشته، اقدام به انتخاب کد رشته محل روزانه کرده اند و پس از قبولی انصراف داده اند که این موضوع باعث محرومیت آنها از شرکت در کنکور ارشد سال آینده خواهد شد.

لازم به تاکید مجدد است چنانچه داوطلبی در کد رشته محلی از دوره روزانه که تحصیل رایگان مقطع کارشناسی ارشد است، پذیرفته شود اما در جهت ثبت نام در دانشگاه محل قبولی اقدام نکند ار کنکور سراسری سال آینده محروم خواهدبود اما پذیرفته شدگان در دوره های دیگر محرومیتی در پی نخواهند داشت.

محرومیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری 

همانطورکه اشاره کردیم آن دسته از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد که درحال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند، مجاز به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد نمی‌باشند.

طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد این دسته از داوطلبان به دلیل تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حتی اگر دلایل منطقی کافی نیز همچون عدم توان پرداخت شهریه، علاقه نداشتن به رشته تحصیلی، نداشتن رضایت از کیفیت آموزشی دانشگاه محل تحصیل، داشته باشند، از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد محروم هستند و نمی‌توانند به صورت همزمان که در حال تحصیل هستند در کنکور کارشناسی ارشد نیز شرکت کنند.

محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 | فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری 

این محرومیت مربوط به داوطلبانی است که قصد تحصیل مجدد در رشته قبلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد دارند که تا سال 96 در مورد این موضوع در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد توضیحی ارائه شده بود اما از سال 97 این بند از دفترچه حذف گردید اما این محرومیت همچنان اعمال می‌شود.

در واقع می‌توان اینطور گفت فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نمی‌توانند مجدد در رشته قبلی خود در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند، اما چنانچه دیگر شرایط مربوط به ثبت کنکور کارشناسی ارشد را داشته باشند، می توانند در رشته دیگری در این آزمون ثبت نام کنند.

محرومیت داوطلبانی که در روز برگزاری آزمون تقلب کرده اند

تمامی داوطلبانی که در روز برگزاری کنکور کارشناسی ارشد باعث ایجاد هرگونه بی نظمی همچون تقلب شده باشند، از ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد سال آینده محروم خواهند بود.

تمامی شرکت کنندگانی که علاوه بر تقلب اقدام به کارهای دیگری از جمله خرید و فروش سوالات آزمون، افشای سوالات آزمون، کمک به داوطلبان دیگر در روز برگزاری آزمون، کمک گرفتن از دیگر داوطلبان در روز برگزاری آزمون و تخلفاتی از این دست کرده باشند، طبق قوانین و مقررات وزارت علوم تحقیقات و فناوری از ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد سال های آینده از یک تا ده سال محروم می‌شوند.

رفع محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

گاها ممکن است برخی داوطلبان به دلیل بی دقتی و یا عدم آگاهی در زمان انتخاب رشته، از ثبت نام در کنکور کارشناسی سال آینده محروم شوند که سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان گزینه ای با عنوان رفع محرومیت از کنکور کارشناسی ارشد چاره کرده است تا داوطلبان بتوانند محرومیت از ثبت نام این آزمون را برای خود از بین ببرند.

در ادامه این مقاله به رفع محرومیت از هرکدام از علت هایی که باعث محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد می‌شد، پرداخته ایم.

رفع محرومیت پذیرفته شدگان دوره روزانه ارشد 1400

 • این محرومیت مختص داوطلبانی است که در کنکور کارشناسی ارشد سال 99 در کد رشته محلی پذیرفته شده اند، حتی اگر اقدام به ثبت نام حضوری نیز نکرده باشند از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 محروم هستند.
 • این دسته از داوطلبان بایستی از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش آموزش کشور، درخواست خود را مبنی بر رفع محرومیت از کنکور کارشناسی ارشد 1400 ارسال کنند و در قسمت توضیحات دلایل خود را ذکر کنند.
 • چنانچه دلایل داوطلبان منطقی و قابل درک باشند، کارشناسان آن را پیگیری کرده و از داوطلب رفع محرومیت خواهد شد.

رفع محرومیت دانشجویان در حال تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری

 • این محرومیت مربوط به دانشجویان درحال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری می‌باشد.
 • این دسته از داوطلبان اگر می‌خواهند برای کنکور کارشناسی ارشد 1400 ثبت نام کنند بایستی تا تاریخ های مقرر از رشته ای که در آن درحال تحصیل هستند، انصراف دهند.
 • چنانچه این دسته از متقاضیان از رشته که در آن درحال تحصیل هستند، انصراف دهند می‌توانند در کنکور کارشناسی ارشد سال آینده ثبت نام کنند.

رفع محرومیت داوطلبان مشمول خدمت سربازی

 • داوطلبانی که در زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد مشمول خدمت سربازی هستند، مجاز به شرکت در این آزمون نیستند.
 • تمامی متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد که تاریخ اعزام به خدمت آنها قبل از پذیرش در دانشگاه است، باید همزمان با ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، دفترچه اعزام به خدمت خود را نیز دریافت و تکمیل کنند.
 • در صورتی که داوطلبان مشمول خدمت سربازی پس از اعلام نتایج این آزمون در کد رشته محلی پذیرفته شوند، محرومیت آنها از بین خواهد رفت و با استفاده از معافیت تحصیلی می‌توانند وارد دانشگاه شده و پس از اتمام تحصیل خدمت سربازی خود را بروند.

رفع محرومیت دانشجویان دارای تعهد خدمت به ارگان ها و سازمان 

 • فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گروه پزشکی بایستی پیش از هر اقدامی در جهت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، طرح نیروی انسانی خود را بگذرانند و در واقع تعهدی به ارگان ها و سازمان های کشور نداشته باشند.
 • این دسته از داوطلبان از ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد تا زمانی که تعهد دارند، محروم خواهند بود.

رفع محرومیت داوطلبانی که در روز برگزاری آزمون تقلب کرده اند

 • طبق توضیحاتی که پیشتر ارائه کردیم داوطلبانی که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد بی نظمی ایجاد کنند از ثبت نام در کنکور کارشناسی سال های آینده محروم خواهند بود.
 • این دسته از داوطلبان بایستی از طریق سیستم پاسخگویی و ثبت و ارسال درخواست سایت سازمان سنجش، درخواستی مبنی بر لغو محرومیت خود ارسال کنند.
 • لازم است این داوطلبان در زمان ارسال درخوایت مدارک لازم را نیز بارگذاری نمایند.
 • چنانچه این داوطلبان دلایل منطقی ارائه دهند، محرومیت آنها لغو خواهد شد.

برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تمدید محرومیت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره