تیزهوشان و نمونه دولتیمدارس

منابع آزمون تیزهوشان نهم 1400 – 1401 | ضرایب دروس و بهترین منابع نهم به دهم

ورود به مدارس تیزهوشان نهم به دهم تنها از طریق آزمون امکان پذیر است. آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم در یک زمان واحد در سراسر کشور برگزار می‌شود. با توجه به تعدد متقاضیان ورود به مدارس تیزهوشان، رقابت داغی میان شرکت کنندگان آزمون تیزهوشان نهم به دهم شکل می‌گیرد. بدین ترتیب افرادی که تمایل دارند تا به امتیاز لازم در این آزمون دست یابند، می‌بایست خود را برای شرکت در این آزمون آماده کنند. مهمترین گام برای کسب قبولی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم، شناسایی منابع این آزمون است. بدون شک تسلط داوطلب بر منابع آزمون تیزهوشان می‌تواند راه را برای ورود وی به مدارس تیزهوشان هموار کند. در این مقاله به معرفی بهترین منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401 و ضرایب دروس پرداخته شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه منابع آزمون تیزهوشان نهم 1400 – 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

منابع آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401

آزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل دو دسته سؤال است که هر یک از این دسته سوالات با اهداف خاصی طراحی می‌شوند. این دو دسته سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم عبارتند از:

  1. سوالات استعداد تحلیلی: هدف اصلی از طراحی سوالات استعداد تحلیلی در آزمون تیزهوشان، سنجش میزان هوش و استعداد دانش آموزان است. در آزمون تیزهوشان نهم به دهم 50 سؤال تحلیلی مطرح می‌شود و متقاضیان به مدت 50 دقیقه فرصت دارند تا به این سوالات پاسخ دهند.
  2. سوالات استعداد تحصیلی: سوالات استعداد تحصیلی سوالات هستند که منبع اصلی طراحی آن‌ها کتب درسی است. سوالات تحصیلی به صورت ترکیبی از کتب درسی پایه‌های ششم و نهم طراحی می‌شوند. تعداد سوالات استعداد تحصیلی نیز 50 مورد است و داوطلبان 70 دقیقه فرصت پاسخگویی به این سوالات را دارند. در ادامه لیست کتب درسی و منابع آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم و ضریب هر یک از آن‌ها معرفی شده است.

بخوانید: ثبت نام آزمون تیزهوشان 1400

منابع سوالات استعداد تحصیلی آزمون تیزهوشان نهم به دهم
نام درستعداد سؤالضریب گروه علوم ریاضیضریب گروه علوم تجربیضریب گروه علوم انسانیضریب سمپاد مهارتی
ریاضیات104223
علوم تجربی102423
قران و معارف انسانی101111
مطالعات اجتماعی101111
زبان و ادبیات فارسی102242

جزئیات منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401

سؤالات استعداد تحلیلی: سوالات استعداد تحلیلی 50 درصد از سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم را شامل می‌شوند. بدین ترتیب می‌توان گفت که پاسخگویی به این دسته از سوالات از اهمیت بالایی برخوردار است. البته نمی‌توان برای سوالات استعداد تحلیلی تیزهوشان نهم به دهم منبع مشخصی را معرفی کرد. اما هر یک از دانش آموزان می‌توانند با حل آزمون‌های سنجش هوش، خود را برای پاسخگویی به این دسته از سؤالات آماده کنند.

سوالات ریاضیات: سوالات ریاضیات از مهمترین سوالات آزمون تیزهوشان به خصوص برای گروه علوم ریاضی هستند. این دسته از سوالات به صورت مفهومی و مسئله‌ای طراحی می‌شوند. برای پاسخگویی به این دسته از سوالات بهتر است مهارت حل مسئله ریاضیات را تقویت کرد.

سوالات علوم تجربی: سوالات علوم تجربی برای گروه علوم تجربی دارای اهمیت بسیاری است. این اهمیت را از ضریب 4 کتاب علوم انسانی می‌توان دریافت کرد. مجموعه سوالات علوم تجربی به دو نوع از سوالات حفظی و مفهومی تقسیم می‌شود.

سوالات قرآن و معارف انسانی: هر داوطلبی با تسلط بر کتاب درسی خود قادر خواهد بود تا به خوبی از پس سوالات قرآن و معارف انسانی برآید. این گروه درسی با ضریب 1 برای تمام گروه‌های آموزشی اهمیت یکسانی دارد.

سوالات مطالعات اجتماعی: مطالعات اجتماعی حالت فشرده‌ای از سوالات تاریخ، جغرافیا و اجتماعی را در بر می‌گیرد. سوالات مطالعات اجتماعی ارزش یکسانی برای تمام گروه‌های آموزشی دارد.

سوالات زبان و ادبیات فارسی: سوالات زبان و ادبیات فارسی را می‌توان ترکیبی از انواع سوالات تاریخ ادبیات، املا، شعر دانست. برای پاسخگویی به این دسته از سوالات می‌بایست داوطلب تسلط کافی به ابعاد مختلف ادبیات و زبان فارسی را داشته باشد. گفتنی است که متقاضیان گروه علوم انسانی بهتر است تمرکز بیشتری روی این درس داشته باشند.

بخوانید: ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم 1400

مقررات آزمون تیزهوشان نهم به دهم

پس از آنکه منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم شناسایی شد، لازم است نکاتی در رابطه با آزمون را در نظر داشت. به طور کلی شرایط و ضوابطی برای آزمون مشخص می‌شوند که این شرایط تأثیر مستقیمی بر نتیجه آزمون دارند. در ادامه مهمترین مقررات آزمون تیزهوشان نهم به دهم که هر یک از داوطلبان این آزمون باید نسبت به آن آگاه باشند، ارائه شده است.

  • هر دو دسته از سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی به صورت چهار گزینه‌ای طراحی می‌شوند.
  • امتیاز هر پاسخ مثبتی که توسط داوطلبان علامت زده می‌شود، مطابق با ضریب آن درس خواهد بود.
  • برای هر یک از پاسخ‌های اشتباه، یک نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.
  • در صورتی که برای یک سؤال بیش از یک پاسخ علامت زده شود، نمره منفی برای آن اعمال خواهد شد.
  • سوالات که پاسخی برای آن مشخص نشود، مشمول نمره منفی نیستند.
  • داوطلبان هنگام ثبت نام نوع دین خود را در فرم ثبت نام مشخص می‌کنند. سوالات درس قرآن و معارف انسانی برای داوطلبان اهل تشیع و تسنن به صورت مشترک و از محتوای مشترک طراحی می‌شوند. برای داوطلبانی هم که مشمول اقلیت‌های دینی رسمی کشور هستند، سوالات مشترک اقلیت‌های دینی طراحی می‌شود. اقلیت‌های دینی رسمی کشور عبارتند از ادیان مسیحیت، کلیمی و زرتشتی. منبع طراحی سوالات برای این دسته از داوطلبان کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت‌های دینی پایه هشتم و پایه نهم است.

بخوانید: منابع کمک آموزشی آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400

نحوه مطالعه منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401

برای پاسخگویی به سوالات آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم، قبل از هر چیزی لازم است به تسلط کافی رسید. برای مسلط شدن بر دروس امتحانی آزمون تیزهوشان نهم به دهم نیز بایستی برنامه ای منسجم در جهت مطالعه این دروس طراحی کرد. در حالت کلی می‌توان گفت که کتب درسی پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه کامل‌ترین منابع برای آزمون تیزهوشان هستند. اما از آنجایی که سوالات آزمون تیزهوشان به صورت چهار گزینه‌ای مطرح می‌شود، لازم است مهارت تست زنی نیز افزایش یابد.

برای تسلط بر منابع آزمون تیزهوشان نهم به  دهم، مطالعه نمونه سوالات سال‌های پیش می‌تواند مؤثر واقع شود. البته در حال حاضر کتاب‌های کمک آموزشی متفاوتی در دسترس هستند که داوطلبان با استفاده از این کتب می‌توانند مهارت تست زنی خود را افزایش دهند. ناگفته نماند که در کنار تسلط بر مواد امتحانی، حفظ اعتماد به نفس نیز بسیار اهمیت دارد. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه منابع آزمون تیزهوشان نهم 1400 – 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا