کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

دریافت معافیت تحصیلی 99 | شرایط و مدارک و نحوه گرفتن معافیت

کانال تلگرام تحصیلی     

خدمت سربازی یکی از مهمترین دوره‌ها برای آقایان است که در هر بازه زمانی از زندگی خود می‌بایست وضعیت مشخصی نسبت به آن داشته باشند. سن قانونی آقایان برای اعزام به خدمت سربازی پایان 18 سالگی است. بدین ترتیب هر پسری با رسیدن به سن قانونی می‌بایست نسبت به تعیین وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کند. از طرفی ممکن است پسران در این بازه سنی مشغول به تحصیل باشند. با توجه به اینکه امکان انجام خدمت سربازی و تحصیل به صورت همزمان وجود ندارد، بحث معافیت تحصیلی پیش می‌آید. معافیت تحصیلی مهلتی محدود است که برای پسران جهت ادامه تحصیل آنان درنظر گرفته می‌شود. در این مقاله شرایط و مدارک گرفتن و نحوه دریافت معافیت تحصیلی 99 شرح داده شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دریافت معافیت تحصیلی 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

نحوه دریافت معافیت تحصیلی 99 | مدارک موردنیاز 

افرادی که تمایل به دریافت معافیت تحصیلی دارند، لازم است مدارک و اسناد معتبری را ارائه دهند تا درخواست آنان مورد بررسی قرار گیرد. معافیت تحصیلی انواع مختلفی دارد که در هر یک از آنها ارائه مدارک از طرف متقاضی ضروری است. در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی معرفی شده است.

 • 2 قطعه عکس 4*3
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • اصل و کپی گذرنامه در صورت وجود
 • گواهی اشتغال به تحصیلی که توسط مدیریت محل تحصیل مهر و امضا شده است
 • فرم درخواست معافیت تحصیلی معتبر و مورد تأیید امور آموزشی
 • برگه انصراف از تحصیل برای متقاضیان انصرافی
 • برگه تعیین وضعیت تأیید شده توسط آموزش و پرورش برای آقایانی که دانشجو نیستند

فرایند دریافت معافیت تحصیلی 99

فرایند دریافت معافیت تحصیلی شامل دو مرحله مهم است که اقدام نسبت به آن برای هر یک از متقاضیان ضروری و لازم است. این دو مرحله عبارتند از:

 1. آماده سازی و دسته بندی مدارک مورد نیاز
 2. مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) جهت انجام ادامه فرایند

پس از اجرای این دو مرحله، سازمان نظام وظیفه وضعیت خدمت سربازی متقاضیان را تا سن 20 سالگی تعیین کرده و برای آنان گواهی معافیت تحصیلی صادر می‌کند. متقاضیان با دریافت این گواهی می‌توانند آن را به مراکز آموزشی مربوطه ارائه داده و مشغول تحصیل شوند. ناگفته نماند که درخواست‌های معافیت تحصیلی تنها در صورتی تأیید می‌شوند که فرد دارای سابقه غیبت غیرموجه نبوده باشد.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی 99 | شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان

پایان 18 سالگی در اصل سنی است که در آن دوران مدرسه به اتمام رسیده و شرایط ورود به دانشگاه مهیا می‌شود. داوطلبان آقایی که متقاضی ورود به دانشگاه هستند، می‌توانند برای ادامه تحصیلی معافیت تحصیلی دریافت کنند. این افراد در صورتی که بدون معافیت تحصیلی وارد دانشگاه شوند، مشمول غیبت از خدمت سربازی می‌شوند. شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان به شرح زیر است:

 • دوران تحصیل دانشجویان نباید از حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل تجاوز کند. البته در صورت ضرورت و به تشخیص کمیسیون تنها یک سال می‌تواند به این زمان‌های مجاز افزوده شود. حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل برای هر مقطع متفاوت و مطابق با جدول زیر است.
مقطع تحصیلی سنوات حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی 2/5
کارشناسی پیوسته 5
کارشناسی ناپیوسته 3
کارشناسی ارشد پیوسته 6
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3
دکتری پزشکی پیوسته 8
دکتری تخصصی ناپیوسته 6
 • افرادی که به هر ترتیبی موفق به فارغ التحصیلی به موقع حتی در بازه ارفاقی نشوند، می‌بایست درخواست خود را برای تمدید ترخیص خدمت از طریق دانشگاه و دفاتر پلیس +10 به ثبت برسانند. در غیر این صورت این افراد مشمول غیبت و در نتیجه اضافه خدمت خواهند شد.
 • دانشجویان پسر در صورت فارغ التحصیلی، انصراف، ترک تحصیل و یا اخراج ضروری است که خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. حداکثر مهلت این افراد برای معرفی یک سال است.
 • افراد مشغول به خدمت در صورت پذیرفته شدن در مقاطع تحصیلی کارشناسی و بالاتر مجاز به ادامه تحصیل هستند. برای این دسته از دانشجویان ترخیص از خدمت سربازی ارائه می‌شود.
 • دانشجویانی که از دانشگاه اخراج می‌شوند، نمی‌توانند از معافیت تحصیلی برخوردار شوند. علاوه بر این دانشجویان انصرافی که مدرک معادل پایین‌تری دریافت می‌کنند، از معافیت تحصیلی محروم خواهند شد. این دسته از متقاضیان تنها در صورت اتمام خدمت سربازی قادر هستند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور و به طور کلی خروج از کشور برای متقاضیان آقایی که دوره خدمت سربازی خود را نگذرانده‌اند، تنها بر اساس شرایطی مشخص امکان پذیر است. شرایطی که این دسته از افراد برای خروج از کشور به آن نیاز دارند عبارتند از:

 • نداشتن سابقه غیبت از خدمت سربازی
 • دارا بودن معافیت تحصیلی
 • ارائه وثیقه
نوع سفر به خارج از کشور میزان وثیقه
ادامه تحصیل 200 میلیون ریال
علمی 80 میلیون ریال
زیارتی 30 میلیون ریال

افرادی که مشمول شرایط ذکر شده باشند می‌توانند گواهی اشتغال به تحصیل خود را به سازمان وظیفه عمومی ارائه دهند و درخواست مجوز خروج از کشور داشته باشند. در این صورت مجوز خروج از کشور توسط این سازمان صادر شده و به پلیس گذرنامه ناجا ارسال می‌شود. پلیس گذرنامه ناجا نیز گذرنامه متقاضی را صادر کرده و تحویل وی می‌دهد. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

نکاتی برای متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

 • افرادی که دوره تحصیل در خارج از کشور خود را به اتمام برساندد و یا به هر دلیلی از ادامه تحصیل منصرف شوند، حداکثر یک سال فرصت معرفی خود به سازمان نظام وظیفه را دارند. البته امکان تحصیل مجدد برای دانشجویان انصرافی به شرطی که بیش از یک سال از انصراف آنان نگذشته باشد وجود دارد.
 • دانش آموزانی که فارغ التحصیل می‌شوند، تنها یک سال فرصت دارند تا نسبت به ثبت نام در دانشگاه‌های داخل یا خارج از کشور اقدام کنند. در غیراینصورت مشمول غیبت غیرموجه خواهند بود.
 • افراد دارای معافیت تحصیلی محدودیتی از نظر سفر به کشورهای مختلف ندارند.
 • افرادی که به سن قانونی اعزام به خدمت سربازی نرسیده باشند، ممنوعیتی برای خروج از کشور ندارند.

دریافت معافیت تحصیلی 99 | شرایط طلاب حوزه‌های علمیه

طلاب حوزه‌های علمیه درصورتی که واجد شرایط باشند، می‌توانند از معافیت تحصیلی بهره ببرند. این دسته از افراد تنها در محدوده‌های زمانی مشخصی می‌توانند از مهلت معافیت تحصیلی استفاده کنند. سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب حوزه‌های علمیه تشیع و طلاب مدارس علوم دینی سنت با یکدیگر متفاوت هستند که جزئیات آن در جدول زیر شرح داده شده است.

سطح تحصیلی مدرک معادل سنوات زمان مجاز برای ادامه تحصیل (برای اهل تشیع) سنوات زمان مجاز برای ادامه تحصیل (برای اهل سنت)
سطح مقدماتی دیپلم حداکثر تا 20 سالگی
سطح 1 کاردانی 6 تا 9 سال تا 4 سال
سطح 2 کارشناسی 3 تا 6 سال تا 4 سال
سطح 3 کارشناسی ارشد تا 3 سال
سطح 4 دکتری تا 12 سال

یکی از شرایط دیگر برای معافیت تحصیلی طلاب حوزه‌های علمیه توجه به مدرک تحصیلی است. متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی با توجه به مدرک تحصیلی در سه دسته طبقه بندی می‌شوند:

 1. افراد دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم: این دسته از افراد تنها در صورتی می‌توانند معافیت تحصیلی دریافت کنند که قبل از سن 18 سالگی در حوزه‌های علمیه ثبت نام کرده باشند.
 2. افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی: این گروه از افراد در صورتی مجاز به دریافت معافیت تحصیلی هستند که بدون داشتن سابقه غیبت نظام وظیفه، در حوزه‌های علمیه ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شوند.
 3. افراد دارای مدرک تحصیلی کاردانی تا دکتری: این دسته از افراد درصورتی که هنوز وارد غیبت از خدمت سربازی نشدند، مجاز به دریافت معافیت تحصیلی هستند. برای این گروه از متقاضیان محدوده سنی تعریف می‌شود و افراد بیش از سن قانونی مشمول معافیت تحصیلی نخواهند بود. حداکثر سن مجاز برای دارندگان مدرک کاردانی 22 سال تمام، برای دارندگان مدرک کارشناسی 24 سال تمام، برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 28 سال تمام و برای دارندگان مدرک دکتری 30 سال تمام است.

نکاتی برای متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه

 • افرادی که در طول تحصیل در حوزه علمیه اخراج می‌شوند، از دریافت معافیت تحصیلی محروم شده و بایستی خود را به سازمان نظام وظیفه جهت انجام خدمت سربازی معرفی کنند.
 • افرادی که از تحصیل در حوزه علمیه انصراف می‌دهند، می‌بایست حداکثر تا یک سال یا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند و یا تحصیل خود را مجدداً شروع کنند.
 • افراد فارغ التحصیل حوزه‌های علمیه می‌بایست تا قبل از گذشت یک سال نسبت به انجام خدمت سربازی اقدام کنند.
 • طلابی که در سطح 2 و 3 تحصیل می‌کنند، در صورتی که به عنوان امام جمعه یا جماعت فعالیت داشته باشند یا در طرح هجرت روحانیون شرکت داشته باشند، می‌توانند زمان معافیت تحصیلی خود را افزایش دهند. این افزایش زمان معافیت تحصیلی به معادل با زمان فعالیت و خدمت طلاب خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در دریافت معافیت تحصیلی 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره