کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی به چه صورت می باشد؟ آقایان با تمام شدن سن 18 سالگی، مشمول خدمت سربازی می شوند و در صورتی که قصد ادامه تحصیل نداشته باشند باید خود را برای اعزام به خدمت آماده کنند. اغلب آقایان در این سن تصمیم به ادامه تحصیل می گیرند و گاهی نیز این مسیر را جهت به تعویق انداختن خدمت سربازی انتخاب می کنند. برخی از افراد پس از ورود به دانشگاه ممکن است از تحصیل انصراف دهند و سوالی که برایشان وجود دارد این است که تکلیف خدمت سربازی چه می شود. جهت اطلاع از شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

زمانی که پسران به سن 18 سالگی می رسند در دوراهی ادامه تحصیل و رفتن به خدمت سربازی باید یکی را انتخاب کنند. رفتن به دانشگاه نیازمند دریافت معافیت تحصیلی است که در هر مقطع قوانین مخصوص به خود را دارد.

آن دسته از دانشجویان آقا که مشمول خدمت سربازی هستد که در دانشگاه پذیرفته شده و به دلایل محتلف از مقطع خود انصراف داده اند. برای تحیصل مجدد 

متقاضیان در صورتی که قصد دارند با دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی به همان مقطع، همان رشته در دانشگاه قبلی خود بازگردند، باید دارای یکی از شرایط زیر باشند:

 • اعزام نشدن به خدمت سربازی
 • دریافت موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها 

برای اطلاع از نحوه ثبت نام کنکور سراسری مقاله زیر را حتما مطالعه نمایید.

شرایط ادامه تحصیل مجدد مشمولان انصرافی از دانشگاه ها

دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده اند در صورتی که پس از انصراف از تحصیل در سن مشمولیت قرار داشته باشند؛ اگر برای بار اول اقدام به انصراف از محل تحصیل خود کرده باشند و بیش از یکسال از آن سپری نشده باشند، مجاز هستند مجدد در همان مقطع قبلی یا مقطع پایین تر با دریافت معافیت تحصیلی به دانشگاه بازگردند.

دانشجویانی که در ابتدا در رشته مورد نظر خود وارد دانشگاه شده اند اما پس از مدتی پشیمان شده و انصراف داده اند؛ در صورت داشتن شرایط زیر می توانند با اخذ مجدد معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی ، مجدد به تحصیل بازگردند.

✅ انصراف از دانشگاه برای بار اول انجام شده باشد. 

✅ فرد از دانشگاه اخراج نشده باشد.

✅ انصراف در سنوات مجاز و قبل از سنوات ارفاقی انجام شده باشد.

✅ از تاریخ انصراف بیش از یکسال نگذشته باشد.

✅ فرد پس از انصراف از دانشگاه مدرک معادل پایین تر را دریافت نکرده باشد. 

آیا دانشجویان اخراجی اجازه استفاده از معافیت تحصیلی مجدد دارند؟

دسته ای از دانشجویان که به دلایل مختلفی از جمله به اتمام نرساندن دوره تحصیلی خود، از دانشگاه محل تحصیل‌شان اخراج می شوند، بایستی مقدمات اعزام به خدمت سربازی خود را انجام دهند و تا پایان خدمت سربازی مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند. 

مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از انصراف از دانشگاه

تمامی آقایان با دریافت معافیت تحصیلی در سن 18 سالگی تا زمانی که به صورت پیوسته در حال تحصیل باشند، از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند؛ اما در صورتی که در این میان اقدام به انصراف از تحصیل بکنند شرایط متفاوت تری برای آن ها وجود دارد.

دانشجویان انصرافی از دانشگاه به مدت یکسال فرصت دارند تا وضعیت بازگشت به تحصیل با معافیت تحصیلی و یا آماده شدن برای رفتن به خدمت سربازی را مشخص کنند. لازم است اشاره کنیم که هر دانشجوی انصرافی مجاز است فقط یکبار معافیت تحصیلی خود را تمدید کند. 

بنابراین مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از انصراف از دانشگاه، یک سال می باشد. به این معنی که دانشجویانی که برای بار اول از دانشگاه انصراف می دهند، همانند دانشجویان فارغ التحصیل می توانند در طول این یکسال برای بازگشت به تحصیل و یا خدمت سربازی تصمیم گیری کنند.

شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی برای ادامه تحصیل

بسیاری از دانشجویان آقا به دلیل علاقه نداشتن به رشته تحصیلی خود از تحصیل انصراف می دهند؛ اما اگر این دسته از افراد تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند و معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی را اخذ نمایند. برای اینکه مشمول غیبت خدمت سربازی نشوند باید به موقع اقدامات لازم را انجام دهند.

 • اگر جزو دانشجویان انصرافی هستید و قصد دارید مجدد در رشته دیگری وارد دانشگاه شوید؛ باید در نظر داشته باشید که فقط یکسال دیگر زمان دارید. بنابراین باید قبل از اتمام یکسال پس از انصراف شما از دانشگاه، در کنکور شرکت کرده و یا در رشته های بدون کنکور وارد دانشگاه شوید.
 • انصراف شما نباید در مدت سنوات ارفاقی ثبت شده باشد و در صورتی امکان بازگشت به تحصیل پس از انصراف وجود دارد که قبل از اتمام سنوات تحصیلی انصراف داده باشید.

لازم است اشاره کنیم که دانشجویانی که انصراف می دهند و برنامه ای جهت ادامه تحصیل خود ندارند، بهتر است ظرف مدت یکسال خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کنند تا مشمول غیبت نشوند.

بخوانید: کد نظام وظیفه

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی و دیگر دانشجویان

شرایط خدمت سربازی و استفاده از معافیت تحصیلی انصرافی برای دانشجویانی که برای بار اول از تحصیل خود در دانشگاه انصراف داده اند، مشابه با دانشجویان فارغ التحصیلان می باشد. افرادی که طی سنوات مجاز خود تحصیل کرده باشند می توانند از تمدید معافیت تحصیلی استفاده کنند. در ادامه به سنوات مجاز جهت ادامه تحصیل با معافیت تحصیلی اشاره کرده ایم:

مقطع تحصیلی سنوات مجاز
دکترای پزشکی 8 سال
کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
دکترای تخصصی 6 سال
کارشناسی ناپیوسته 3 سال
کارشناسی 5 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
کاردانی 2.5 سال

شرایط دانشجویانی که دوبار از تحصیل انصراف می دهند برای نظام وظیفه چگونه است؟

همانطور که چندین بار اشاره کردیم دانشجویان آقا در صورتی که برای بار اول از دانشگاه انصراف داده باشند مجاز به بازگشت به تحصیل تا یکسال می باشند. 

طی سال های اخیر برخی از دانشجویان به این قانون اعتراض کرده اند و آن را غیرمنطقی دانسته اند، به همین دلیل قانون ” استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع برای یکبار ” مورد بررسی قرار گرفت اما هنور تغییراتی در آن صورت نگرفته است. بنابراین دانشجویانی که برای بار دوم از تحصیل انصراف می دهند باید خود را آماده خدمت سربازی کنند و پس از دریافت کارت پایان خدمت مجدد در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند.

معافیت تحصیلی دانشجوی انصرافی خارج از کشور

دانشجویانی که در دانشگاه های خارج از کشور در حال تحصیل هستند، در صورتی که به صورت پیوسته به تحصیل خود ادامه دهند از معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی برخوردار می باشند. در صورتی که این دسته از دانشجویان از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند باید ظرف مدت یکسال سال وضعیت تحصیل مجدد و یا خدمت سربازی را مشخص نمایند.

دانشجویان انصرافی خارج از کشور که تمایل دارند پس از انصراف برای خدمت سربازی آماده شوند باید در زمان کم تر از یکسال از انصراف، خود را به سفارت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد معرفی نمایند.

مشاوره معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

یکی از نگرانی هایی که همواره برای دانشجویان آقا وجود دارد رفتن به خدمت سربازی و مشمول غیبت نشدن است. خوشبختانه شرایطی که برای دانشجویان انصرافی وجود دارد سختگیرانه نیست و مشابه با قوانین فارغ التحصیلان می باشد. 

در صورتی که پیرامون دریافت معافیت تحصیلی انصرافی سوالات بیشتری دارید؛ می توانید با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل با مشاوران برتر مجموعه در ارتباط باشید و از راهنمایی های دقیق و مفید در کم ترین زمان ممکن برخوردار شوید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول 

شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی به چه صورت است؟

شرایط برای دانشجویان انصرافی در متن مقاله فوق بررسی گردید. 

دانشجویان انصرافی تا چه مدت زمانی می توانند برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند؟

دانشجویان انصرافی مجاز هستند ظرف مدت یکسال جهت ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی اقدام کنند.

آیا امکان دریافت معافیت تحصیلی برای دانشجویانی که برای بار دوم انصراف داده اند نیز وجود دارد؟

خیر، دانشجویانی که برای بار دوم از تحصیل انصراف داده اند؛ باید خود را برای رفتن به خدمت سربازی آماده کنند.

‫7 دیدگاه ها

 1. با سلام
  من دانشجوی دکتری هستم و الان از یک دانشگاه خارجی که مورد تایید وزارت علوم هست پذیرش گرفتم و در مقاطع قبلی هم انصراف نداده ام. الان میتونم انصراف بدم و از معافیت تحصیلی مجدد برای دانشگاه جدید استفاده کنم؟ و آیا میتوانم مدارکم را ازادسازی کنم.
  قبلا 5 ماه خدمت سربازی را گذراندم.

 2. سلام من درتاریخ ۱۴۰۱/۸/۱۰ ازدانشگاه انصراف دادم واگه درکنکورتیرماه شرکت کنم ودانشگاه فرهنگیان قبول شدم.مشکلی پیدانمیکنم

 3. سلام من درتاریخ ۱۴۰۱/۸/۱۰ازدانشگاه انصراف دادم .اگه درکنکورتیرماه شرکت کنم ودانشگاه فرهنگیان قبول بشم.مشکلی بابت سربازی پیدانمی کنم

 4. سلام وقت بخیر

  بنده تاریخ 1401/12/09 از مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته حسابداری دانشگاه ازاد انصراف دادم و ( اولین انصراف هست )

  قصد دارم برای شهریور ماه 1402 در کنکور بدون ازمون کارشناسی ناپیوسته رشته حسابداری شرکت کنم و وارد دانشگاه دولتی بشم

  میتونم زمان قبولی مهر ماه 1402 معافیت تحصیلی دریافت کنم !؟

  ینی من از حسابداری انصراف دادم ( دانشگاه ازاد) و میخام همون رشته حسابداری ( دانشگاه دولتی ) ادامه تحصیل بدم

 5. سلام من سال 94 بعد دو ترم از دانشگاه غیر انتفاعی انصراف داده و سال 96 وارد دانشگاه ملی رشته ی زیست جانوری شدم و همچنان در دانشگاه ثبت نام هستم و قصد دارم مدرک کاردانیمو بگیرم و انصراف بدم
  کنکور 1402 رو ثبت نام کردم آیا در صورت قبولی میتونم مجددا وارد دانشگاه ملی رشته های پیراپزشکی بشم؟

 6. سلام.
  دانشجوی ترم دو لیسانس هستم و می‌خوام انصراف بدم و سال ۱۴۰۳ مجدد کنکور شرکت کنم.
  آیا میتونم برای این یک سال که می‌خوام مطالعه کنم معافیت تحصیلیم رو تمدید کنم؟ اصلا این امکان وجود داره؟

  1. سلام در صورت انصراف یک سال فرصت دارید دوباره به در مقطع کارشناسی پیوسته مجددا وارد دانشگاه شوید.
   خیر معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی به هیچ عنوان پس از گذشت زمان یک ساله تمدید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره