کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی 1400 | بهترین روش خواندن

دومین یا سومین درس مهم در کنکور ریاضی، درس شیمی است دلیل اینکه گفتیم دومین یا سومین اولویت، بستگی به زیر گروه مورد نظر دارد مثلا در زیر گروه 3 کنکور ریاضی ضریب درس شیمی با ضریب درس ریاضی برابر و حتی از ضریب درس فیزیک بیشتر است. پس بر هر داوطلبی لازم است که روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی را یاد بگیرد و در مطالعات خود اجرا کند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی

در کنکور چند سال گذشته درجه سختی سوالات شیمی در کنکور ریاضی روند صعودی داشته است و طبق آماری که هر ساله سازمان سنجش اطلاع رسانی می‌کند، وضعیت پاسخگویی داوطلبان به درس شیمی به این صورت است که فقط حدود یک درصد از آنها می‌توانند در این درس درصد بالای 50 کسب کنند البته اینطور نیست که سوالات خیلی سخت باشند و میتوان با به کارگیری روش‌های اصولی مطالعاتی و استفاده از کتابهای کمک آموزشی استاندارد و تکنیک‌های تست زنی، به کسب درصدهای بالا امیدوار بود. برای مشاهده و مطالعه کتب کمک درسی کنکور ریاضی 1400 کلیک کنید.

بخوانید: منابع کنکور سراسری ریاضی 1400

ساعت مطالعه مناسب

اگر دانش آموز هستید حدود 6 ساعت در هفته و اگر فارغ التحصیلید حداقل 10 ساعت در هفته را باید به شیمی اختصاص دهید البته هر داوطلب باید یک ارزیابی از خودش داشته باشد تا بداند که در این درس نیاز به چند ساعت درس خواندن دارد و اگر ضعیف تر بود حتما باید بیشتر زمان صرف آن کند و در کنار داشتن کمیت لازم، باید کیفیت مطالعاتی را نیز رعایت کنید. همچنین تعادل مطالعه تستی و تشریحی را نیز در نظر داشته باشید. در کل اینکه حتی اگر با بهترین کیفیت مطالعه کنید ولی ساعت مطالعه پایینی داشته باشید فایده ندارد.

بخوانید: منابع کنکور سراسری 1400 

روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی | کتب کمک آموزشی 

حتما برای اینکه مطالب را بهتر یاد بگیرید، از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کنید البته مرجع اصلی شما باید کتاب درسی باشد ولی کتابهای کمک آموزشی به دلیل داشتن درسنامه‌های دقیق که تمام نکات کتاب درسی را ریز به ریز بررسی کرده است باعث می‌شود شما مطالب را عمیق‌تر یاد بگیرید. همچنین با حل تستهای آموزشی و زماندار علاوه بر اینکه تکنیک های مخصوص حل هر سوال را فرا می‌گیرید، به مرور می‌توانید به مدیریت زمان نیز برسید.

بخوانید: بهترین منبع تست دروس عمومی کنکور 1400

بهترین کتاب کمک آموزشی برای درس شیمی ریاضی کتاب شیمی انتشارات مبتکران است و پس از آنها کتاب های خیلی سبز و نشر الگو در اولویت دوم و سوم قرار دارند.

یادگیری مطالب حفظی شیمی 

از شیمی کنکور ریاضی سه نوع سوال طراحی می‌شود؛ مطالب حفظی، مفهومی و محاسباتی. در کنکور چند سال اخیر طراحی سوال از بخش‌های مفهومی و محاسباتی بیشتر بوده است. اما مطالب حفظی مثل نظریه ها، رنگ بعضی مواد، خواص بعضی عناصر و مواد خاص و … به صورت حفظی هستند و برای یادگیری این مباحث چاره ای جز حفظ کردن و تکرار زیاد ندارید. برای مطالب حفظی حتما باید خلاصه نویسی کنید و مرور خلاصه ها بهترین راه برای یادآوری سریع مطالب است مخصوصا در دوران جمع بندی که فرصت زیادی ندارید متن تمام کتاب را بخوانید و باید از خلاصه نویسی استفاده کنید.

بعضی از انتشارات مثل انتشارات مهر و ماه برای مطالب حفظی شیمی کتابهای جداگانه را منتشر کرده‌اند که می‌توانید با تهیه این کتابها از آنها در زمانهای آزاد و بیکار خود مثل زنگ تفریح، تاکسی و … استفاده کنید.

نکته مهم برای یادگیری مطالب حفظی شیمی مثل سایر مباحث حفظی این است که تست‌های هر مبحث را بلافاصله پس از یادگرفتن کار نکنید همچنین درباره نحوه جواب دادن به سوالات شیمی در آزمون آزمایشی  جلسه کنکور، اول باید تست‌های حفظی که نیاز به محاسبات ندارد و وقت گیر نیستند را جواب دهید تا این سوالات آسان را از دست ندهید.

بخوانید: بهترین منبع تست کنکور ریاضی 1400

روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی | یادگیری محاسباتی حفظی شیمی 

بخش زیادی از شیمی را مباحث محاسباتی مثل ستوکیومتری، ترمودینامیک، سینتیک، تعادل، مسائل محاسباتی و تحلیلی اسید باز و آب و الکترولیت تشکیل داده‌اند که بیشتر سوالات کنکور نیز از این بخش هاست. این مباحث سخت‌تر از سایر مطالب کتاب هستند؛ وقت گیرند و باید انقدر تست کار کرده باشید که با دیدن یک تست سریع راه حل به ذهن‌تان برسد.

اگر به اندازه کافی تست تمرین نکرده باشید، در جلسه کنکور باید زمان زیادی را صرف کنید تا راه حل مسئله را به دست آورید توجه داشته باشید که شما برای حل هرسوال شیمی حدود یک دقیقه زمان دارید البته بعضی مسائل عددی شیمی مثل سینتیک و تعادل‌ها مسائل ساده‌تری هستند و حذف این مباحث اصلا توصیه نمی‌شود.

معادله نویسی و واکنش‌های موازنه برای حل بسیاری از مسائل محاسباتی کاربرد دارند؛ بنابراین این بخش را به هیچ وجه حذف نکنید. بعضی واکنش‌های شیمیایی را که هیچ قاعده خاصی مثل جابجایی دوگانه، سوختن، اکسایش، ترکیب یا تجزیه ندارند را فقط باید به طور مرتب حفظ و مرور کنید.

دوباره تاکید میکنیم که برای تسلط در مباحث محاسباتی باید تست‌های متنوع زیادی را کار کنید و اولویت اول با تست‌های سراسری است به هیچ وجه هم از ماشین حساب استفاده نکنید زیرا باعث تنبلی ذهن‌تان می‌شود.

بخوانید: روش صحیح مطالعه ریاضیات کنکور ریاضی 1400

جدول تناوبی

پایه و اساس شیمی، جدول تناوبی عنصرهاست؛ چرا که تمام مباحث شیمی در ارتباط با عناصر است. یادگیری عدد اتمی، عدد جرمی، شماره گروه و تناوب، خواص فلزی و نافلزی، آرایش الکترونی و … فقط از روی جدول تناوبی انجام می‌گیرد و تعدادی از تست‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از این جدول طراحی می‌شود.

بخوانید: روش صحیح مطالعه فیزیک کنکور ریاضی 1400

عناصر تناوب چهارم جدول یعنی عنصرهای با عدد اتمی 19 تا 36 مهم ترین و تست خیز ترین بخش جدول تناوبی در کنکور ریاضی هستند پس آرایش الکترونی و تعیین شماره دوره و گروه این عناصر را یاد بگیرید.

چسباندن یک جدول بزرگ به دیوار اتاق یا روی میز یا جایی که جلوی چشم باشد، بهترین راه حل برای یادگیری این جدول است.

روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی | مباحث پر تکرار و مهم تر

سوالات تمام دروس عمومی و اختصاصی کنکور 1400 از کتاب‌های درسی نظام جدید طراحی می‌شود و دانش آموزان نظام قدیمی نیز باید کتابهای جدید را مطالعه کنند. در درس شیمی فصل “پوشاک، نیازی پایان ناپذیر” با داشتن 6 تست ثابت در کنکور سراسری، پراهمیت ترین فصل شیمی است و بعد از این فصل، بخش‌های “قدر هدایای زمینی را بدانیم”، “در پی غذای سالم”، “آسایش و رفاه در سایه شیمی”، “شیمی جلوه ای از هنر و زیبایی و ماندگاری” هر کدام با 4 تست در درجه دوم اهمیت هستند. برای مشاهده بودجه بندی دروس عمومی کنکور سراسری 1400 و بودجه بندی کنکور سراسری ریاضی 1400 کلیک کنید.

بخوانید: 

مباحث ساختار لوویس و ترکیبات کوالانسی، مسائل استوکیومتری، مسائل اسید و باز و الکتروشیمی به نسبت سخت تر از سایر مباحث شیمی کنکور هستند و باید وقت بیشتری را برای این مباحث صرف کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روش صحیح مطالعه شیمی کنکور ریاضی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره