کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ به واسطه مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره دانتل از طریق دفترچه سوالات کنکور سراسری ریاضی استخراج و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. متقاضیان کنکور سراسری برای اینکه از بخش های مهم و پرتکرار کنکور ریاضی مطلع شوند، باید اقدام به دریافت بودجه‌بندی نمایند. بودجه بندی از ابزارهای کارآمدی است که متقاضیان به واسطه آن می توانند ضمن اطلاع از سوالات پرتکرار، با شیوه طراحی سوالات نیز آشنا شوند. در ادامه این مقاله از سایت دانتل بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 را آورده ایم.

 

بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۳

سازمان سنجش آموزش کشور، همزمان با شروع ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ منابع را به متقاضیان تمامی زیرگروه های آزمایشی از جمله زیرگروه آزمایشی ریاضی، اعلام می کند. سوالات کنکور سراسری ریاضی به صورت متنوع از بخش های مختلف این منابع طراحی می شوند.

بر اساس بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ متقاضیان می‌فهمند که از هر کدام از مباحث درسی، چند سوال در کنکور سراسری طراحی می شود و در واقع اینگونه متوجه می شوند که کدام مبحث از اهمیت بیشتری برخوردار است و کدام مبحث اهمیت کمتری دارد.

وقتی داوطلبان از بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 مطلع شوند، اینگونه می توانند از سوالات و مباحث مهم اطلاع پیدا کنند و برای موفقیت در کنکور سراسری، برنامه ریزی دقیق تری داشته باشند. چراکه وقتی افراد از بودجه بندی خبر داشته باشند و بدانند که از چه قسمت هایی سوال طرح می شود و چه قسمت هایی سهمی در کنکور سراسری ندارند، می توانند اینگونه مباحث بی اهمیت را حذف کنند و بر مباحث مهم تمرکز نمایند.

 

بودجه بندی کنکور ریاضی | بودجه بندی دروس عمومی 1403

با تغیراتی که در کنکور سراسری 1403 اعمال می شود، این آزمون با دفترچه سوالات دروس تخصصی برگزار می شود و دروس عمومی از کنکور سراسری حذف خواهند شد.

محاسبه نمره مرتبط با دروس عمومی در این آزمون نیز بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنندگان خواهد بود. بنابراین برخلاف سال های گذشته، نیازی نیست متقاضیان با اطلاع از بودجه بندی کنکور ریاضی در دروس عمومی اقدام به مطالعه سرفصل های امتحانی و مباحث مهم نمایند، چراکه این دروس از کنکور سراسری حذف شده است.

 

بودجه بندی کنکور ریاضی | بودجه بندی دروس اختصاصی کنکور ریاضی ۱۴۰۳

سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۳ از دروس اختصاصی این زیرگروه آزمایشی می باشد. متقاضیان کنکور سراسری ریاضی می‌توانند با اطلاع از بودجه بندی این زیرگروه آزمایشی، برنامه ریزی مطالعاتی بهتری داشته باشند و بر روی مباحثی که سهم بیشتری از سوالات کنکور سراسری دارند، تمرکز بیشتری کنند. در ادامه به بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 در دروس اختصاصی پرداخته ایم.

 

بودجه بندی ریاضیات کنکور ریاضی

اولین سوالات دفترچه اختصاصی کنکور ریاضی مرتبط با سوالات درس ریاضیات که خود شامل درس ریاضی، گسسته، هندسه و حسابان است، می باشد.

از درس ریاضیات مجموعا 55 سوال در کنکور سراسری ریاضی طرح می شود که متقاضیان باید در مدت 85 دقیقه به آن ها پاسخ دهند. با توجه به ضریب درس ریاضیات و همینطور ماهیت محاسباتی دروس زیر مجموعه آن، می توان گفت که ریاضیات مهم ترین درس اختصاصی در کنکور سراسری ریاضی می باشد. در ادامه به بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ در درس ریاضیات پرداخته ایم.

بودجه بندی ریاضیات کنکور ریاضی 1403
مبحث / سال تحصیلی سال 1400 سال 1401 سال 1402
مجموعه، الگو و دنباله 2 سوال 2 سوال 3 سوال
مثلثات 2 سوال 4 سوال 4 سوال
توان های گویا و عبارت های جبری 1 سوال 3 سوال 3 سوال
معادله ها و نامعادله ها 3 سوال 3 سوال 2 سوال
تابع 1 سوال 1 سوال 3 سوال
شمارش، بدون شمردن 1 سوال 1 سوال
آمار 2 سوال 2 سوال 2 سوال
توابع نمایی و لگاریتمی 2 سوال 3 سوال 2 سوال
حد و پیوستگی 1 سوال 3 سوال 4 سوال
مشتق 3 سوال 4 سوال 4 سوال
کاربردهای مشتق 1 سوال 2 سوال 2 سوال
آشنایی با مبانی ریاضیات 3 سوال 3 سوال
احتمال 3 سوال 3 سوال 3 سوال
آشنایی با نظریۀ اعداد 3 سوال 4 سوال 4 سوال
حد نامتناهی و بی نهایت 2 سوال 2 سوال
ماتریس 2 سوال 2 سوال 2 سوال
گراف و مدل سازی 3 سوال 3 سوال 1 سوال
ترکیبیّات (شمارش) 3 سوال 4 سوال 2 سوال
ترسیم های هندسی و استدلال 1 سوال 1 سوال
قضیۀ تالس، تشابه و کاربردهای آن 1 سوال 1 سوال 1 سوال
چند ضلعی ها 2 سوال 2 سوال 1 سوال
تجسم فضایی 2 سوال 2 سوال 2 سوال
دایره 4 سوال 2 سوال 1 سوال
تبدیل های هندسی و کاربردها 1 سوال 3 سوال 2 سوال
روابط طولی در مثلث 2 سوال
مجموع سوالات 50 سوال 50 سوال 50 سوال

 

بودجه‌بندی درس فیزیک 

دومین قسمت از سوالات دفترچه اختصاصی کنکور سراسری ریاضی، شامل سوالات فیزیک می باشد. از درس فیزیک مجموعا 45 سوال در قالب سوالات حفظی، مفهومی و محاسباتی طراحی می شود که متقاضیان باید در مدت 55 دقیقه به آن ها پاسخ دهند.

مطابق بودجه‌بندی اعلام شده، می توان گفت مباحث نوسان و امواج، جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم، ویژگی های فیزیکی مواد، الکتریسته ساکن و… از مهم ترین مباحث درس فیزیک کنکور سراسری ریاضی هستند. در جدول زیر بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 درس فیزیک را آورده ایم.

بودجه بندی فیزیک کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۳
مبحث / سال تحصیلی سال 1400 سال 1401 سال 1402
فیزیک و اندازه گیری 2 سوال 3 سوال
ویژگی های فیزیکی مواد 2 سوال 3 سوال 3 سوال
کار، انرژی و توان 2 سوال 2 سوال 2 سوال
دما و گرما 5 سوال 3 سوال 3 سوال
ترمودینامیک 3 سوال 2 سوال 2 سوال
الکتریسیتۀ ساکن 5 سوال 5 سوال 4 سوال
جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم 4 سوال 5 سوال 3 سوال
مغناطیس 3 سوال 1 سوال 2 سوال
القای الکترومغناطیسی و جریان متناوب 3 سوال 2 سوال 2 سوال
حرکت بر خط راست 4 سوال 4 سوال 2 سوال
دینامیک و حرکت دایرهای 4 سوال 5 سوال 3 سوال
نوسان و موج  3 سوال 5 سوال 2 سوال
برهم کنش های موج 2 سوال 2 سوال 1 سوال
آشنایی با فیزیک اتمی  3 سوال 2 سوال 3 سوال
آشنایی با فیزیک هسته ای 2 سوال
مجموع سوالات 45 سوال 45 سوال 45 سوال

 

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

بخش آخر سوالات اختصاصی کنکور سراسری با سوالات درس شیمی به پایان می رسد. از درس شیمی مجموعا 35 سوال در کنکور سراسری ریاضی طرح می شود که متقاضیان باید در مدت 35 دقیقه به آن ها پاسخ دهند.

سوالات این قسمت نیز شامل سه بخش حفظی، مفهومی و محاسباتی می باشد. بر اساس تحلیل کارشناسان، سوالات شیمی بیشتر به سمت سوالات مفهومی می رود. بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 درس شیمی شامل جدول زیر است:

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی
مبحث / سال تحصیلی  سال 1400 سال 1401 سال 1402
کیهان زادگاه الفبای هستی 2 سوال 3 سوال 3 سوال
ردپای گازها در زندگی 4 سوال 3 سوال 2 سوال
آب، آهنگ زندگی 4 سوال 5 سوال 3 سوال
قدر هدایای زمینی را بدانیم 3 سوال 5 سوال 4 سوال
در پی غذای سالم 4 سوال 3 سوال 4 سوال
پوشاک، نیازی پایان ناپذیر 3 سوال 2 سوال 2 سوال
مولکول ها در خدمت تندرستی 2 سوال 5 سوال 3 سوال
آسایش و رفاه در سایه شیمی 3 سوال 4 سوال 3 سوال
شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری 4 سوال 2 سوال 2 سوال
 شیمی، راهی بهسوی آینده ای روشنتر 3 سوال 2 سوال 2 سوال
ترکیبی 3 سوال 3 سوال 4 سوال
مجموع سوالات 35 سوال 35 سوال 35 سوال

 

تعداد سوالات کنکور ریاضی ۱۴۰۳

در سال ۱۴۰۲ کنکور سراسری تغییرات زیادی کرد و یکی از آن ها حذف دروس عمومی از کنکور می‌باشد. از این پس داوطلبان در جلسه آزمون به دفترچه سوالات عمومی پاسخ نمی‌دهند و تاثیر این دروس نیز از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود. از این پس تنها سوالات اختصاصی در جلسه آزمون اهمیت دارند. 

بودجه بندی کنکور ریاضی

هنوز اطلاع دقیقی از تعداد سوالات کنکور ریاضی و بودجه بندی کنکور ریاضی در سال 1403 در دسترس نیست اما به طور کلی انتظار می‌رود که مانند سال گذشته باشد. سال 1402، 50 سوال از درس ریاضی، 45 سوال از درس فیزیک و 35 سوال از درس شیمی مطرح شد. در صورت تغییر در سوالات کنکور سال جاری این مطلب بروزرسانی خواهد شد. 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید. 

 

مشاوره بودجه بندی کنکورسراسری ریاضی ۱۴۰۳

در نظر داشتن باشید برای موفقیت در کنکور سراسری، اطلاع از بودجه بندی کنکور سراسری 1403 به تنهایی کافی نیست؛ چراکه هستند داوطلبانی که حتی با اطلاع از بودجه‌بندی و تهیه منابع نتوانستند به صورت صحیح و درست به تست ها پاسخ دهند و در این زمینه موفق شوند.

زمانی استفاده از بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ موثر است و داوطلب را به قبولی و کسب رتبه و تراز مناسب هدایت می کند که داوطلبان از آن برای یک برنامه ریزی مطالعاتی استفاده کنند. اگر داوطلبان بخواهند با استفاده از بودجه بندی کنکور سراسری، برنامه ریزی کنند، می توانند یک برنامه ریزی دقیق و بی نقص داشته باشند که نتیجه آن مطالعه عمیق دروس و مباحث مهم و صرف نظر از مباحثی است که سهمی در کنکور سراسری ندارند.

همینطور لازم است متقاضیان متناسب با اهمیت مباحث در کنکور سراسری ریاضی، سعی کنند دروسی که از اهمیت بیشتری برخوردار است را در بازه های زمانی کوتاهی مرور کنند. مرور مطالب سبب می شود که مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شوند.

کارشناسان و مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره دانتل دارای چندین سال سابقه در زمینه برنامه ریزی تحصیلی و مطالعاتی برای کنکور سراسری می باشند. شما عزیزان می توانید برای اینکه برنامه ریزی اصولی و مطابق با بودجه بندی کنکور ریاضی داشته باشید، از مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی کمک بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 از چه طریقی منتشر می شود؟

  بودجه بندی کنکور هر ساله پس از برگزاری این آزمون از طریق دفترچه سوالات کنکور سراسری استخراج می شود و در متن مقاله فوق از سایت دانتل ارائه شده است.

 2. اطلاع از بودجه بندی چه کمکی به متقاضیان می کند؟

  متقاضیان می توانند با اطلاع از بودجه بندی، برنامه ریزی اصولی تری داشته باشند به طوری که مباحث مهم و پرتکرار را تفکیک کرده و بر مطالعه آن ها تمرکز کنند.

 3. بودجه بندی کنکور از چه طریقی جمع آوری می شود؟

  سوالاتی که طی سال های اخیر در کنکور سراسری طرح شده است، منبع بودجه‌بندی می باشد.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  ببخشید من رشتم ارتباط تصویریه و تو دانشگاه هنر اسلامی تبریز درس می خونم ترم یک هستم. میخاستم بدونم امکانش هست امسال کنکور ریاضی بدم و رشته مولتی مدیا تو همین دانشگاه بخونم (البته اگه قبول شم) و این دو رشته رو باهم بخونم؟ اخه تو دبیرستان تجربی می خوندم امکان کنکور ریاضی هست برام

 2. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من رشتم ارتباط تصویریه و تو دانشگاه هنر اسلامی تبریز درس می خونم ترم یک هستم. میخاستم بدونم امکانش هست امسال کنکور ریاضی بدم و رشته مولتی مدیا تو همین دانشگاه بخونم (البته اگه قبول شم) و این دو رشته رو باهم بخونم؟ اخه تو دبیرستان تجربی می خوندم امکان کنکور ریاضی هست برام

  1. سلام در صورت روزانه بودن شما محروم از شرکت در دوره های روزانه کنکور 1401 می باشید.
   خیر امکان تحصیا همزامن در دو رشته را ندارید.
   برای شرکت در کنکور ریاضی با توحه به بودجه بندی کنکور ریاضی 1401 می توانید در این گروه آزمایشی شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره