کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

ضرایب دروس کنکور تجربی ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

ضرایب دروس کنکور تجربی نشان دهنده اهمیت هر درس در آزمون می باشد و داوطلبان باید از آن اطلاع کامل داشته باشند. در سال های گذشته رشته‌های کنکورتجربی در زیر گروه‌های مختلف قرار می‌گرفتند و ضرایب دروس در هر زیرگروه متفاوت بود. اما از سال ۱۴۰۲ زیرگروه ها از کنکور حذف شدند و ضریب دروس برای تمامی رشته ها یکسان خواهد. دروس عمومی نیز از کنکور حذف شده اند و ضریب آن ها از طریق سوابق تحصیلی محاسبه می‌شود. برای کسب اطلاع بیش تر می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و یا با مجموعه دانتل کو تماس بگیرید. 

 

ضرایب دروس کنکور تجربی

هر ساله داوطلبان بسیار زیادی در کنکور سراسری تجربی شرکت می کنند. می توان گفت که این گروه آزمایشی پرمتقاضی ترین گروه کنکور سراسری است. یکی از مهم ترین موارد در کنکور سراسری و کسب رتبه قابل قبول، اطلاع از ضرایب دروس کنکور تجربی می باشد. داوطلبان باید از ضرایب هر درس اطلاع داشته باشند تا بر اساس اهمیت دروس برنامه مطالعاتی خود را تنظیم کنند. 

در سال ۱۴۰۲ کنکورتجربی تغییرات زیادی کرده است و این تغییرات بر ضرایب دروس نیز تاثیر گذاشته اند. در این مقاله برای کسب اطلاع داوطلبان گرامی به بررسی ضرایب دروس عمومی و تخصصی کنکورتجربی و تغییرات کنکور پرداخته شده است. 

 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید. 

ضرایب دروس تخصصی کنکور تجربی

دروس تخصصی در کنکرو سراسری از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. در واقع تاثیر دروس تخصصی سه برابر دروس عمومی است پس داوطلبان باید تمرکز بیشتری بر مطالعه این دروس داشته باشند. از دروس تخصصی کنکور تجربی می توان به ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی و زیست شناسی اشاره کرد. 

در سال های گذشته رشته های کنکورتجربی در زیر گروه های مختلف قرار داشتند و ضرایب دروس تخصصی برای هر زیرگروه متفاوت بود. اما در سال ۱۴۰۲ زیرگروه ها به طور کامل از کنکور حذف شدند.

از این پس ضرایب دروس تخصصی کنکورتجربی برای  تمامی رشته ها یکسان است. به منظور آگاهی داوطلبان گرامی و مقایسه ضرایب دروس در سال های گذشته و سال جدید در ادامه به بررسی ضرایب دروس کنکور تجربی تخصصی می پردازیم.

ضرایب دروس تخصصی تجربی قبل از حذف زیرگروه ها

تا قبل از حذف زیر گروه ها، رشته های کنکور تجربی در زیر گروه های مختلف قرار می‌گرفتند و ضریب دروس در هر زیرگروه متفاوت بود که به شرح زیر می باشند.

  ریاضی فیزیک شیمی زمین شناسی زیست شناسی
زیرگروه یک 2 2 3 0 4
زیرگروه دو 3 2 4 1 4
زیرگروه سه 3 2 2 4 2
زیرگروه چهار 4 3 2 1 2
زیرگروه پنج 3 2 2 1 2

 

ضرایب دروس تخصصی در سال ۱۴۰۲

همانطور که گفته شد زیرگروه های از کنکور سراسری حذف شدند. از این پس ضرایب دروس برای تمامی رشته ها یکسان می باشد. ضرایب دروس کنکور تجربی تخصصی به شرح زیر هستند. 

درس ضریب
ریاضی 7
فیزیک 7
شیمی 9
زمین شناسی 1
زیست شناسی 12

 

ضرایب دروس کنکور تجربی | دروس عمومی

در سال های گذشته دروس عمومی بخش بزرگی از کنکور سراسری بودند و داوطلبان برای قبولی در کنکور و کسب رتبه قابل قبول باید توجه زیادی به مطالعه دروس عمومی نشان می دادند. ضرایب دروس عمومی برای تمامی رشته های یکسان بود.

اما در سال ۱۴۰۲ دروس عمومی به طور کامل از کنکور حذف شدند. از این پس در جلسه آزمون دفترچه سوالات عمومی به داوطلبان داده نمی شود. تاثیر این دروس از طریق سوابق تحصیلی اعمال می شود. 

ضرایب دروس کنکور تجربی

 

ضریب دروس عمومی کنکور تجربی قبل از حذف

ضریب دروس عمومی قبل از حذف برای تمامی گروه های آزمایشی یکسان بود. ضرایب دروس کنکور تجربی عمومی در سال های گذشته به شرح زیر می باشد. 

درس ضریب
زبان عربی 2
زبان خارجی 2
زبان و ادبیات فارسی 4
فرهنگ و معارف اسلامی 3

 

ضریب دروس عمومی در سوابق تحصیلی کنکور تجربی ۱۴۰۲

همانطور که گفته شد دروس عمومی از کنکور سراسری ۱۴۰۲ حذف شده اند و از این پس تاثیر آن ها از طریق سوابق تحصیلی اعمال می شود. دروس عمومی با ضریب زیر در کنکورتجربی محاسبه می‌شوند. 

درس ضریب
عربی، زبان قرآن 3 9/05
زبان خارجی 3 11/8
فارسی 3 21/93
تعلیمات دینی 3 16/52
علوم اجتماعی  2/56
سلامت و بهداشت  3/44

 

مشاوره ضرایب دروس کنکور تجربی

ضریب هر درس در کنکور سراسری نشان دهنده اهمیت آن درس می باشد. داوطلبان باید به طور دقیق از ضرایب دروس کنکور تجربی اطلاع داشته باشند تا بر این اساس برای مطالعه کنکور برنامه‌ریزی کنند.

پس از شرکت در کنکور سراسری  و اعلام نتایج اولیه داوطلبان باید با مدنظر قرار دادن فاکتورهای مهمی همچون علاقه، استعداد، آینده شغلی و رتبه خود اقدام به انتخاب رشته نمایند. در واقع پس از کسب آمادگی برای آزمون، انتخاب رشته بیشترین اهمیت را در کنکور سراسری دارد. 

با توجه به پیچیدگی و اهمیت بسیار زیاد انتخاب رشته، توصیه می شود با یک مشاور تحصیلی مشورت کنید تا در این زمینه شما را یاری کنند. متخصصان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو در خدمت شما هستند تا به صورت تلفنی در این زمینه کمک تان کنند. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ضرایب دروس کنکور تجربی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. ضرایب دروس کنکور تجربی در زیر گروه دو چند است؟

    زیرگروه ها به طور کامل از کنکور سراسری حذف شده اند و از این پس تمامی رشته ها ضریب یکسانی خواهند داشت. 

  2. ضریب دروس عمومی در کنکور تجربی چند است؟

    دروس عمومی نیز مانند زیر گروه ها از کنکور سراسری حذف شدند و تاثیر آن ها از طریق سوابق تحصیلی محاسبه می شود. 

  3. اطلاع از ضرایب دروس کنکور تجربی چه اهمیتی دارد؟

    ضرایب دروس نشان می دهد که هر درس از چه اهمیتی در کنکور برخوردار است و داوطلبان باید با توجه با این ضرایب برنامه درسی خود را تنظیم کنند. 

کانال تلگرام تحصیلی     

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره