کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسری

شرایط ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

شرایط ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ همان شرایط ثبت نام در کنکور ورود به دانشگاه های سراسری می باشد. در سال‌های اخیر آزمون ورود به دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک آزمون برگزار می شود. به همین دلیل سازمان سنجش چند روز قبل و یا در زمان ثبت نام دفترچه‌ای را با عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری برای داوطلبان این آزمون در دانشگاه های سراسری و آزاد منتشر می کند. یکی از مندرجات این دفترچه، شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 140‌2 می باشد که اطلاع از آن حائز اهمیت است. در ادامه سعی کرده ایم جزئیات این شرایط را ارائه کنیم.

شرایط ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

آزمون ورودی به دانشگاه‌های سراسری و آزاد فقط بر اساس دروس نظام جدید برگزار می شود. به عبارتی کنکور سراسری بر اساس دروس نظام قدیم حذف شده است. مطابق دفترچه ثبت‌نام شرایط شرکت در این آزمون، شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد نظام جدید می باشد.

شرایط ثبت نام با کنکور آزاد ۱۴۰۲ شامل دو دسته عمومی و اختصاصی می باشد. داوطلبان آقا و خانمی که دارای این دو دسته از شروط باشند، مجاز به ثبت نام در کنکور دانشگاه آزاد خواهند بود. در ادامه به شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه های سراسری و آزاد اشاره کرده ایم.

شرایط عمومی ثبت نام با کنکور آزاد 1402

شرایط عمومی ثبت نام با کنکور آزاد 1402 شامل موارد زیر می باشد.

❌معتقد به دین اسلام و یا یکی از ادیان تایید شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

❌عدم خصومت و یا عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

❌فساد اخلاقی نداشته باشد

❌مرتکب نشدن به کارهای خلاف قوانین شغلی و تحصیلی در مدت زمان تحصیل و یا اشتغال

❌عدم سابقه عضویت در گروه های ضد انقلابی

❌ عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی ثبت نام با کنکور آزاد ۱۴۰۲

✅ داوطلبان باید دارای مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش باشند. دسته ای از داوطلبان که در حال تحصیل در مقطع دوازدهم هستند، باید تا تاریخ 31 شهریور 1402 مدرک خود را دریافت کنند.

✅ داوطلبانی که در نظام تحصیلی قدیم تحصیل کرده اند، باید مدرک دیپلم چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی خود را ارائه دهند.

✅ متقاضی ثبت نام در کنکور سراسری و ورود به دانشگاه آزاد، برای داشتن شرایط ثبت نام با کنکور آزاد ۱۴۰۲ نباید در حال تحصیل در دوره روزانه باشد. دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری بایستی تا حداکثر تاریخ 25 اسفند ماه ۱۴۰۲ از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.

✅ داوطلبانی که در کنکور 142 مجاز به تحصیل در دوره های روزانه شده‌اند، می‌توانند برای ورود به دانشگاه آزاد در آزمون نام نویسی کنند.

✅ چنانچه داوطلبان جزو دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و… باشند می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در کنکور سراسری شرکت کنند. (در صورتی که در کد رشته محل جدید دانشگاه ازاد پذیرفته شوند، باید قبل از ثبت نام در دانشگاه آزاد، از دانشگاه محل تحصیل قبلی خود انصراف دهند.)

داوطلبان فارغ التحصیل

🟢 داوطلبانی که جزو فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته‌های آموزش غیر پزشکی می‌باشند، باید تا تاریخ 31 شهریور ۱۴۰۲ و یا 30 بهمن ۱۴۰۲ مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را دریافت کنند. بنابراین در صورتی دارای شرایط ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد می باشند که گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود را ارائه دهند.

🟢 دسته‌ای از داوطلبان که جزو فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت و مشمول خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان می باشند. باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ۱۴۰۲ و یا 30 بهمن ماه ۱۴۰۲ خدمات خود را به پایان برسانند. این دسته از داوطلبان اگر در رشته دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی پذیرفته شوند، می توانند دوره طرح خود را پس از فارغ التحصیلی خود را بگذرانند.

مقررات نظام وظیفه عمومی 

علاوه بر شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ که در متن مقاله فوق بدان اشاره کردیم، داوطلبان آقا نباید از نظر سازمان نظام وظیفه عمومی نیز مشکلی داشته باشند. بنابراین هر داوطلب آقا موظف است که وضعیت نظام وظیفه عمومی خود را مشخص کند. به همین منظور متقاضبان آقا باید دارای یکی از وضعیت های زیر باشند:

🔵داشتن کارت پایان خدمت هوشمند

🔵کارت معافیت دائم هوشمند شامل کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص دارا باشد

🔵دارا بودن برگ معافیت موقت هولوگرام دار با اعتیار و بدون غیبت شامل پزشکی و کفالت 

🔵 دسته ای از داوطلبان کنکور سراسری که جزو مشمولان نظام وظیفه هستند و در سال آخر دوره متوسطه دوم در حال تحصیل می باشند، چنانچه  تا تاریخ 31 شهریور 1402 معافیت تحصیلی خود را اخذ کنند، می توانند در صورت قبولی وارد دانشگاه شوند.

🔵دسته‌ای از دانش آموزان که قبل از سن مشمولیت مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید خود را دریافت کنند.

🔵سربازانی که طول خدمت سربازی در یکی از مقاطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شده، با دریافت ایست خدمت سربازی مجاز به شرکت در کنکور سراسری هستند.

مشاوره شرایط ثبت نام کنکور آزاد ۱۴۰۲

داوطلبانی که طبق توضیحات شامل شرایط ثبت نام کنکور آزاد 1402 هستند. می توانند بدون هیچ گونه مشکلی در موعد مقرر مراحل نام نویسی خود را در سایت ثبت نام تکمیل کنند.

در سال‌های اخیر دانشگاه آزاد در بیشتر رشته‌ها به صورت بدون کنکور دانشجو جذب می‌کند. رقابت کنکور سراسری برای وورد به دانشگاه آزاد برای برخی رشته‌های پرطرفدار ریاضی، انسانی، هنر و زبان در شهرهای بزرگ و رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی گروه آزمایشی تجربی است.

چنانچه موردی از شرایط عمومی، اختصاصی و یا مقررات نظام وظیفه عمومی برایتان مبهم بود، می توانید از مشاوره تحصیلی تلفنی استفاده کنید و پس از ارتباط با برترین مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل، پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام کنکور 1402 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

متقاضیان از چه طریقی می توانند از شرایط ثبت نام مطلع شوند؟

در دفترچه راهنما ثبت نام درج شده است، ضمن اینکه در مقاله فوق نیز به این شرایط اشاره کرده ایم.

آیا دانشجویانی که قبلا در دوره روزانه تحصیل کرده اند، می توانند در کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت کنند؟

بله، تمامی دانشجویانی که قبلا در دوره روزانه تحصیل کرده اند، می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند و در صورت کسب تراز لازم برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد، مجاز به انتخاب کد رشته محل های مربوط به دانشگاه آزاد می باشند.

شرایط ثبت نام با کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ شامل چه شرایطی است؟ 

در متن مقاله فوق به شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام اشاره کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره